پیام خوزستان

آخرين مطالب

سهم ساکنان عسلويه از ثروت منطقه چيست؟! مقالات

سهم ساکنان عسلويه از ثروت منطقه چيست؟!

  بزرگنمايي:

شهرستان عسلويه در منتهي‌اليه جنوب استان بوشهر و ابتداي دو استان فارس و هرمزگان با ثروت‌هاي خدادادي اکنون نقش فراملي و بين‌المللي دارد. نگاهي به وضعيت فعلي اين منطقه نشان مي‌دهد که بي‌توجهي به آن به نقطه نهايي رسيده است. در اواخر دوره سازندگي و اوايل دولت اصلاحات طرح‌هاي پارس جنوبي در اين منطقه کلنگ زده شد. کساني از نقاط دور و نزديک آمدند و زمين‌ها را نقشه‌برداري کردند تسطيح کردند، کوه‌ها را جابه‌جا کردند، خانه‌ها را ويران کردند، انگار هيچ بني بشري نبود. تا هشت سال سيدمحمد خاتمي (که مردم اين خطه بالاي 90 درصد به او راي داده بودند) در افتتاح فازهاي 4 و 5 هيچ اشاره‌اي به مردم ساکن منطقه نداشت، بلکه براساس اطلاعات غلطي که به او داده بودند، گفت ما منطقه‌اي بيابان و بي‌آب و لم‌يزرع را به يک تمدن صنعتي تبديل کرديم.

در دوران دولت مهرورزي و عدالت نيز مردم هشت‌سال ديگر بي‌توجهي و نداري ديدند. دهياري‌ها و شهرداري‌هاي منطقه هيچ اعتباري دريافت نمي‌کردند.

متاسفانه درد بيشتر اينجاست که تاکنون صنعت نفت با قدرت رسانه‌اي بالا و برخي از مسئولان محلي با گزارش‌هاي غيرواقعي اين‌گونه نشان دادند که مناطق پيراموني پارس جنوبي توقع زيادي دارند و در بهشت زندگي مي‌کنند. درحالي‌که اگر چند لحظه‌اي در عسلويه باشيم خواهيم‌ ديد که فنس‌ها حايل بين بهشت و جهنم هستند ولي افکار عمومي تنها از بهشت خبر دارند.

اما بايد بدانيم که:
• کسي از عدم توجه جدي مديران به اشتغال مردم بومي در صنعت نفت نمي‌گويد، در ابتداي سال جاري نيز با افزايش استان‌هاي همجوار به‌عنوان بومي در عسلويه در قالب شعاع صد کيلومتري عملا فرصتي شده براي تزريق نيروي انساني استان‌هاي همجوار در پارس جنوبي و فراموش شدن جوانان بيکار بومي.
• ده فاز در حال بهره‌برداري پارس جنوبي بيش از 40 درصد گاز ايران را توليد و پالايش مي‌کنند اما همين فاز‌ها آلايندگي 300 برابري استاندارد بر مردم منطقه تحميل مي‌کنند. تخريب پارک ملي دريايي نايبند هم بماند که هر سال در روز درختکاري چند اصله نهال به صورت نمايشي براي جبران خسارت‌هاي وارد شده به محيط زيست در آن مي‌کارند.
• در بخش عسلويه بالغ بر 38 هزار نفر مردم بومي و بيش از 50 هزار نفر کارگر که در عسلويه ساکن و مشغول به‌کار هستند، اما عسلويه فقط يک درمانگاه دارد، آن هم در حد معالجه سرپايي.
• عسلويه و شهر نخل‌تقي در فاصله يک کيلومتري از تاسيسات نفت و گازي آن‌که مملو از بو و حضور گاز، اين نعمت خداوند است، از نعمت آب آشاميدني سالم محرومند. آيا وزارت نفت حاضر است هزينه‌هاي آب‌رساني و رفع مشکل آب مردم عسلويه پرداخته و به آن رسيدگي کند؟ در عسلويه درجه حرارت در تابستان گاهي به بالاي 50 درجه مي‌رسد، با اين وجود مردم آب قابل شرب ندارند. سال‌هاست که مسئولان به مردم منطقه وعده مي‌دهند که به زودي در لوله‌هاي آب شهر به جاي آب شور، آب شيرين و قابل استفاده جريان خواهد يافت، اما تاکنون چنين اتفاقي رخ نداده است. کاش هزينه نفت و گاز و يک هزارم از هزينه چندين ميلياردي تبليغات آن، صرف آبرساني و خدمات به مردم محروم و مظلوم عسلويه مي‌شد.
• باتوجه به اين‌که زندگي مردم عسلويه بيشتر از راه صيادي است، اسکله صيادي عسلويه و نخل تقي با وجود مشکلات موجود، نياز به ساماندهي دارد.
• نبود داروخانه شبانه‌روزي در کل شهرستان عسلويه
• فقدان کتابخانه مجهز، نبود امکانات بهداشتي و پزشکي، کمبود اماکن تفريحي و سياحتي؛ وضعيت نامناسب مبلمان شهري
• نپرداختن عوارض آلايندگي به شهرستان عسلويه توسط شرکت‌هاي نفت و گاز و پتروشيمي
• نبود زيرساخت‌هاي مناسب ارتباطي و وضعيت ضعيف شبکه‌هاي تلفن همراه و اينترنت
• کمبود شديد فضاي آموزشي و مدارس در روستا‌ها و شهرهاي شهرستان عسلويه
• نبود مرکز فني و حرفه‌اي مجهز براي تربيت نيروهاي فني از جوانان شهرستان عسلويه عليرغم ذکر اين موضوع در اهداف اساسنامه‌اي سازمان منطقه ويژه پارس
• اداراتي مانند بنياد مسکن و ادارات ثبت اسناد و تامين اجتماعي يکي از بيشترين نيازهاي مردم بوده که در عسلويه مستقر خواهند شد. ما در شهرستان خودمان احساس غريبي مي‌کنيم.
• هنوز به مسائل بهداشتي توجهي نشده است. در اثبات اين ادعا بيمارستان تامين اجتماعي را مي‌توان مثال زد. قريب به يک دهه است که مردم به وعده‌هاي مسئولين دل‌خوش کرده‌اند. حرف‌هاي خشک و خالي تحويل مي‌دهند. درحالي‌که بيماري‌هاي حساسيتي، قلب و عروقي شايع‌ترين بيماري‌هاي منطقه است. مردم به علت زندگي کردن در محيطي که در سطح آن مواد گوگردي و شيميايي پراکنده است بعداز مدتي به همه اين بيماري‌ها دچار مي‌شوند.
• درحالي‌که مردم عسلويه در بزرگ‌ترين منطقه توليد انرژي در جهان زندگي مي‌کنند، در اين منطقه لوله‌کشي گاز وجود ندارد و مردم بايد هر چند وقت در انتظار ماشين‌هاي حمل کننده کپسول‌هاي گاز باشند. جالب است که از عسلويه به کشورهاي ديگر گاز صادر مي‌شود اما به مردم شهر نه.
• رواج ناهنجاري‌هاي اجتماعي و قتل، دزدي، فساد اخلاقي، اعتياد و... که گزارش «تلفيقي و تکميلي طرح مطالعات اجتماعي عسلويه» توسط کار‌شناسان انجمن جامعه‌شناسي ايران در 300 صفحه به‌صورت علمي و مستند همه را ذکرکرده است.

در انتخابات رياست جمهوري اخير بار ديگر مردم عشق و علاقه خود به سرزمينشان را نشان دادند و با مشارکتي بالا‌تر از همه شهرستان‌هاي استان بوشهر در مقام اول ايستادند. بنابر اعلام مراجع رسمي و نيز آمار منتشره درخصوص تعداد آراي هر کدام از کانديداهاي انتخابات يازدهمين دوره رياست‌جمهوري، بالا‌ترين درصد آراي مردم شهرستان‌هاي استان بوشهر به دکتر حسن‌ روحاني مربوط به شهرستان عسلويه اعلام شده‌است. رئيس‌جمهور منتخب موفق شده‌ در اين شهرستان بيش از 20هزار رأي معادل بيش از 71 درصد آراي دو بخش مرکزي و چاه‌مبارک در شهرستان عسلويه را از آن خود کند. ضمناً درصد آراي کسب شده توسط دکترحسن‌روحاني در انتخابات يازدهمين دوره رياست جمهوري بيش از 50درصد آرا و در استان بوشهر نيز بيش از 52درصد اعلام شده است. اکنون نوبت آقاي روحاني و ديگر دولتمردان و نهادهاي نظام است تا قهر و بي‌توجهي به مردم استوار، پاک، عاشق ميهن و هميشه حاضر در صحنه را پايان دهند و کليد خود را به قفل اين در بسته بزنند.

انتظارات مردم شهرستان عسلويه هيچگاه گزاف و غيرمنطقي و غيرقانوني نبوده است اين انتظارات که در همه دوره‌ها داشتند، ولي نا‌اميد شده‌اند. اکنون مواردي را به‌طور خلاصه بيان مي‌کنيم تا دولت تدبير و اميد، اين ناملايمتي‌ها را تدبير و اميد را به مردم بازگرداند.
1- استفاده از نيروهاي بومي براي اداره امور منطقه خود و تسهيل فرايند اشتغال بومي‌ها در صنعت نفت به‌ويژه تسهيل استخدام رسمي آن‌ها و نگاه جدي به استفاده از نيروهاي اهل سنت در عرصه مديريتي.
2- استفاده از نيروهاي نخبه منطقه در رده‌هاي مديريتي کشوري و استاني
3 - توجه صنعت نفت به مناطق پيراموني به‌ويژه در زمينه عمران و توسعه و جبران فشارهاي وارده به زندگي مردم
4 – توجه جدي به مساله محيط زيست و استقرار اداره محيط زيست در شهرستان عسلويه (ساختمان اداره محيط زيست سه سال است تکميل و متروکه ماده است.)
5 – ورزش و امکانات تفريحي و فرهنگي و ايجاد سالن‌هاي ورزشي
6 – ايجاد پژوهشکده دانش‌آموزي
7 – ايجاد پارک علمي و فن آوري و استفاده از نقش نيروهاي بومي
8 _تجهيز زيرساخت‌هاي ارتباطي و اينترنت
9 _ استقرار ادارات دولتي
10 _ تکميل ساختمان نيمه تمام بيمارستان تامين اجتماعي
11 _ توجه به سازمان‌هاي مردم نهاد و NGO‌ها
اميدواريم با روي کار آمدن دولت «تدبير و اميد» صبوري مردم به ثمر بنشيند و دوباره تدبير در راس تمامي امور به منظور حل مسائل منطقه قرار گيرد و اميد به دل‌هاي شکسته مردم اين شهرستان بازگردد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هشدارهای هواشناسی قابلیت پیش بینی سیل را ندارد

دزفول از «شهر هزار موشک» تا «بلد الصواریخ»/مقاومت درس همیشگی مردم

بومی‌گرایی، اعتماد و صبر؛ آن‌چه نفت آبادان را تکان داد

من از تو زنده می‌مانم اگر...

پیاز؛ از فراز تا فرود/کاشت با امید، برداشت با اشک

ورزش می‌تواند در پیشگیری از بیماری فشارخون مثبت عمل کند

خورنا:صفوف کالای دولتی دربهبهان، هرروزطویل تر ازروزقبل

جنگ؛ رؤیای بی تعبیر هراس افکنان!

تحقق وعده های دولت در سیلاب، مهمترین مطالبه در حوزه اجتماعی

کاوش: سیل مانع رسیدگی به دیگر بحران های خوزستان نشود

دختر کشتی‌گیری که خانه‌اش را آب برد ولی اراده‌اش را نه!

اعمال و فضایل ماه رمضان؛ ماه شب‌های مناجات و دعا

آنچه در روزهای سیل بر خوزستان گذشت

تنگه آبزا ایذه؛ کانون توجه مردم و رسانه ها

روز جهانی کارگر فرصتی برای شنیدن دغدغه های کارگران

نخل؛ سربلند زیر آب

تابانیوز: سرای معین‌التجار نماد اهواز نوین

خوزستان و سیلاب

آگاه نیوز: ناجی بازار کار در دوره رشد منفی اقتصاد

وظیفه ما در برابر تالاب های تازه نفس خوزستان چیست

روستای«بنده بیت سلیط»خانه ای روی آب/ سیل زده اماهمچنان مهمان نواز

عین دو؛ ایستاده در سیلاب و فاضلاب

از انکار پس زدگی ها تا تشکیل دریاچه فاضلاب در پردیس اهواز

یک راس گوزن زرد از سیلاب کرخه نجات یافت

ماجرای روستای در محاصره سیل "آلبونیس" اهواز چیست؟

رهاسازی ناگهانی آب سد،علت تشدیدسیل گلستان/ازشدت بارش‌هامطلع بودند

داستان نویسی؛ طرحی برای آشتی دانش آموزان با خلاقیت

سفر به دهدز، بام خوزستان را از دست ندهید

شکست پروژه مسکن مهر در اهواز

تابانیوز: علل توسعه نیافتگی خوزستان

پرونده فساد مالی ؛ ` مسیر تکراری`

راه آهن شلمچه – بصره؛ جاده صلح و دوستی

قلقچی، نخستین رستوران تاریخی دزفول

آبادان با جاذبه های گوناگون آماده میزبانی مسافران نوروزی است

بامداد زاگرس: شهرک صنعتی مسجدسلیمان در خاموشی

شوشان: تاملی در باب حجم بالای گردش سرمایه در خوزستان

پیرامون استانی شدن انتخابات مجلس

آلایندگی؛ تنها سهم اهوازی ها از چاه های نفت

روزنامه صبح کارون: مرگ مطبوعات خصوصی در پای دار کاغذ!

ممانعت بازنشستگان هفت تپه از ورود تریلرهای حمل نیشکر

به سوی بهار

خورنا : قومیت - ملیت

کشتی سازی در خوزستان صنعتی که نیازمند حمایت و توجه است

کارگران نانوایی دزفول ناراضی از دستمزد دریافتی

کرخه، در تب و تاب سیلاب

21 بهمن 1357؛ ادامه درگیری‌ها در تهران

3 بهمن 1357؛ انحلال شورای سلطنت

روزنامه نور خوزستان: کتاب؛ برترین هدیه

هور نیوز: منتظر تشدید مهاجرت از خوزستان باشیم

چهارم خرداد: مسئولان ارشد خوزستان زنگ خطرها را جدی بگیرند!