پیام خوزستان

آخرين مطالب

گردشگري صنعتي، رونق بخش صنعت و گردشگري مقالات

گردشگري صنعتي، رونق بخش صنعت و گردشگري

  بزرگنمايي:

 بر اساس تعاريف، « گردشگري صنعتي ديدار مردم از سايتي است که يکي از اهداف آن ارائه تجربه گردشگري است، ولي کسب و کار اصلي سايت مورد نظر، توليد کالاها يا خدمات مختص به گردشگران و يا غيرگردشگران است».

در واقع گردشگري صنعتي نوعي گردشگري مشتمل بر ديدار از شرکت ها و صنايعي است که فعاليــت اصلي آنها گردشگري نيست و ديدار از پروسه توليد، ماشين آلات، کاربرد ابزارها و فنون و سابقه تاريخي صنايع است که براي گردشگران صنعتي جذابيت دارد.

تعريف فوق از جامعيت خاصي برخوردار است، زيرا جاذبه هاي گردشگري شامل سايت هايي که گردشگري فعاليت محوري آنهاست و نيز سايت هايي که فعاليت محوري آنها گردشگري نيست را در بر مي گيرد.

اين نوع از گردشگري، فعاليت هاي فراغتي انسان را بيشتر در محيط صنعتي امکانپذير مي سازد و مبتني بر مسافرت هاي هدفمند، توام با آموزش، مطالعه و بازديد از جاذبه هاي صنعتي و بهره گيري از پديده هاي متنوع آن است.

گردشگري صنعتي از طيف گسترده اي از گزينه هاي ويژه تشکيل شده که از بازديد علمي دانش آموزان و دانشجويان تا ديدار صنعتگران براي عقد قرارداد و يا سفر گردشگر به عنوان بخشي از يک مسافرت را شامل مي شود.

چشم اندازها و مناظر زيباي مجموعه هاي صنعتي از جمله فرايند ها و سالن هاي توليد، کارگاه هاي ويژه، تحقيقات و توسعه سازمان صنعتي و همچنين ترس و هيجان ناشي از قرار گرفتن در کنار کوره هاي ذوب فلزات و ديدن حرکت مواد مذاب، از جاذبه هاي گردشگرپذير اين نوع گردشگري است.

اين نوع گردشگري در برخي کشورهاي اروپايي و کشورهايي نظير چين، کره جنوبي و ايالات متحده به سرعت در حال توسعه و کسب اعتبار است، منطقه کوانگجو چين به عنوان يکي از پيشروان توسعه گردشگري صنعتي مطرح است و سياستگذران توسعه گردشگري در اين کشور توانسته اند با برنامه ريزي و به کارگيري شيوه هاي تبليغاتي، گردشگران زيادي را براي ديدار از صنايع اين منطقه جذب کنند.

از تجربه هاي موفق اين نوع از گردشگري را مي توان به برنامه هاي بازديد دانشجويان و پژوهشگران از شرکت مرسدس بنز آلمان بيان کرد که علاقه مندان و پژوهشگران نيز از روند و پروسه توليد خودرو و تحقيقات صنعتي فعالان اين صنعت ديدن مي کنند.

سدهاي برق آبي کشور از ظرفيت هاي مغفول مانده توسعه اين بخش است و جاذبه هاي صنعتي زيادي نيز در کشور وجود دارد که مي توان از اين توانمندي ها در راستاي توسعه گردشگري صنعتي استفاده کرد.

ˈمحمدرضا نعمت زاده وزير صنعت، معدن و تجارت نيز سال گذشته در شهرکرد در جمع کارکنان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان چهارمحال وبختياري از برنامه دولت براي رونق گردشگري صنعتي سخن گفته بود.

وي با تاکيد بر لزوم برنامه ريزي مدون براي آشنايي دانشجويان، استادان دانشگاه ها و جامعه علمي کشور با بخش صنعت، افزود:با برنامه ريزي و کار کارشناسي مي توان بخش گردشگري و صنعت را همزمان با يکديگر توسعه داد و اجراي صحيح اين بخش، گردشگري صنعتي را در ايران رونق مي دهد.

نعمت زاده همچنين نوآوري در صنعت و به روز شدن زيرساخت ها و فناوري مورد استفاده در بخش صنعت را برنامه اصولي دولت يازدهم در اين حوزه خواند و افزود: نمي توان از صنايع فرسوده بهره وري و افزايش اشتغال انتظار داشت.

وزير صنعت، معدن و تجارت تاکيد کرد:اگر به عنوان مثال، هتل ها با رويکرد توسعه صنعتي ساخته شود، هم بخش صنعت و هم گردشگري رونق مي گيرد.

از منافع ديگر اين طرح نيز مي توان به سازماندهي مسافران و افزايش آگاهي آنان و به تبع آن افزايش طول مدت اقامت آنها اشاره کرد که به دنبال خود منافع اقتصادي و اجتماعي بي شماري را براي منطقه و صنايع موجود در آن فراهم مي کند.

در استان خوزستان نيز، اين زمينه ها به وفور فراهم است که مي توان به سدهاي برقآبي، پالايشگاه، نيروگاه ها، مجتمع هاي پتروشيمي و واحدهاي بزرگ توليدي را از اين نمونه ها بيان کرد.

اين ظرفيت در آبادان به عنوان شهر نخستين ها بيش از گذشته نمود پيدار مي کند.

در تعطيلات نوروز سال جاري، مسافران و گردشگران ورودي به آبادان مي توانستند از بخش هايي از پالايشگاه اين شهر ديدن کنند.

در اين بازديدها توانمندي هاي پالايشگاه به عنوان توليد کننده برتر کشور در زمينه توليد فرآورده هاي نفتي (يک چهارم توليد کشور)، جلوه هاي حماسه و ايثار در دوران هشت سال جنگ تحميلي در پالايشگاه، معرفي توانمندي هاي متخصصان داخلي در ساخت و توليد قطعات مورد نياز صنعتي مطابق با استانداردهاي روز به بازديد کنندگان معرفي شد.

قدمت 103 ساله پالايشگاه آبادان و استفاده اين مجتمع صنعتي از تکنولوژي به روز در عصر حاضر در کنار بخش هايي قديمي پالايشگاه، حس افتخار، همدلي، اتحاد و وطن دوستي را براي گردشگران و بازديدکنندگان است که براي گردشگران ايجاد مي کند.

در اين ميان، توجه و پيگيري مديران عالي رتبه وزارت نفت و سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به رونق گردشگري صنعتي در اين شهرستان قابل تقدير است.

مشاور وزير نفت و مديرکل روابط عمومي وزارت نفت نيز در سفر به آبادان گفته بود:با تاکيد وزير نفت، موزه گنجينه نفت و دفاع مقدس در سه شهر کشور راه اندازي مي شود.

اکبر نعمت اللهي در اين سفر در بازديد از موزه دفاع مقدس آبادان و تاسيسات نفتي پالايشگاه آبادان  گفت:بر اساس دستور وزير نفت و هماهنگي با وزارت امور خارجه، موزه تاريخ سياسي نفت تهران در محل ساختمان شرکت نفت ايران و انگليس سابق و محل فعلي وزارت امور خارجه راه اندازي مي شود.

رييس ستاد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس وزارت نفت ادامه داد:در شهر مسجدسليمان نيز تاسيسات نفتي گنجينه نفت شامل چاه شماره 1 چشمه هاي نفتي، کارخانه توليد برق، کارخانه گوگرد سازي، کارخانه تقطير و ساختمان اصلي براي راه اندازي باغ موزه صنعت نفت مورد بررسي قرار گرفته است.

مشاور وزير نفت تاکيد کرد:در طراحي و اجراي شهر موزه صنعت نفت و دفاع مقدس شهر آبادان نيز در نظر است تا اين شهر موزه با بازسازي خانه هاي قديمي، نخستين پمپ بنزين کشور در اين شهر و احيا و نوسازي تاسيسات نفتي پالايشگاه آبادان راه اندازي شود.

نعمت اللهي همچنين با بيان نقش دفاع مقدس در تاريخ آبادان و تاثير کارکنان صنعت نفت در اين دوران گفت:در طراحي و اجراي باغ موزه آبادان نيز، دلاورمردي و پايداري مردم اين خطه برابر بعثي هاي عراق تبيين مي شود.

وي گفت:براي اجراي اين طرح در مرحله نخست چند نقطه از پالايشگاه و مناطقي که قابليت تبديل به موزه دارد، شناسايي شده تا شهر موزه مدنظر را ايجاد کنيم.

مديرکل روابط عمومي وزارت نفت اظهار داشت:پيش بيني مي شود که در مرحله نخست، طرح موزه آبادان و مسجدسليمان اجرايي شود زيرا مکان اين موزه ها مشخص شده است.

وي افزود:تلاش مي شود در هر مرکز استان نخستين پمپ بنزين هر شهر تبديل به موزه اي براي آن شهر شود که البته اين طرح براي آبادان نيز اجرا مي شود.

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آبادان نيز  با بيان هماهنگي هاي اين اداره با سازمان منطقه آزاد اروند و شرکت نفت، گفت:چند جاذبه تاريخي در اين شهر شناسايي شده است تا به عنوان جاذبه فرهنگي و گردشگري صنعتي بازسازي شود.

سيدشمس الدين نوربخش غفاري افزود:اسکله اکوان، ساختمان کشتيراني و اسکله هاي قديمي اين شهر به همراه چند خانه قديمي بازسازي مي شود.

نوربخش غفاري تصريح کرد:پيش بيني مي شود با اجراي کامل اين طرح، گردشگري صنعتي اين شهر نيز بيش از گذشته رونق گيرد

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هشدارهای هواشناسی قابلیت پیش بینی سیل را ندارد

دزفول از «شهر هزار موشک» تا «بلد الصواریخ»/مقاومت درس همیشگی مردم

بومی‌گرایی، اعتماد و صبر؛ آن‌چه نفت آبادان را تکان داد

من از تو زنده می‌مانم اگر...

پیاز؛ از فراز تا فرود/کاشت با امید، برداشت با اشک

ورزش می‌تواند در پیشگیری از بیماری فشارخون مثبت عمل کند

خورنا:صفوف کالای دولتی دربهبهان، هرروزطویل تر ازروزقبل

جنگ؛ رؤیای بی تعبیر هراس افکنان!

تحقق وعده های دولت در سیلاب، مهمترین مطالبه در حوزه اجتماعی

کاوش: سیل مانع رسیدگی به دیگر بحران های خوزستان نشود

دختر کشتی‌گیری که خانه‌اش را آب برد ولی اراده‌اش را نه!

اعمال و فضایل ماه رمضان؛ ماه شب‌های مناجات و دعا

آنچه در روزهای سیل بر خوزستان گذشت

تنگه آبزا ایذه؛ کانون توجه مردم و رسانه ها

روز جهانی کارگر فرصتی برای شنیدن دغدغه های کارگران

نخل؛ سربلند زیر آب

تابانیوز: سرای معین‌التجار نماد اهواز نوین

خوزستان و سیلاب

آگاه نیوز: ناجی بازار کار در دوره رشد منفی اقتصاد

وظیفه ما در برابر تالاب های تازه نفس خوزستان چیست

روستای«بنده بیت سلیط»خانه ای روی آب/ سیل زده اماهمچنان مهمان نواز

عین دو؛ ایستاده در سیلاب و فاضلاب

از انکار پس زدگی ها تا تشکیل دریاچه فاضلاب در پردیس اهواز

یک راس گوزن زرد از سیلاب کرخه نجات یافت

ماجرای روستای در محاصره سیل "آلبونیس" اهواز چیست؟

رهاسازی ناگهانی آب سد،علت تشدیدسیل گلستان/ازشدت بارش‌هامطلع بودند

داستان نویسی؛ طرحی برای آشتی دانش آموزان با خلاقیت

سفر به دهدز، بام خوزستان را از دست ندهید

شکست پروژه مسکن مهر در اهواز

تابانیوز: علل توسعه نیافتگی خوزستان

پرونده فساد مالی ؛ ` مسیر تکراری`

راه آهن شلمچه – بصره؛ جاده صلح و دوستی

قلقچی، نخستین رستوران تاریخی دزفول

آبادان با جاذبه های گوناگون آماده میزبانی مسافران نوروزی است

بامداد زاگرس: شهرک صنعتی مسجدسلیمان در خاموشی

شوشان: تاملی در باب حجم بالای گردش سرمایه در خوزستان

پیرامون استانی شدن انتخابات مجلس

آلایندگی؛ تنها سهم اهوازی ها از چاه های نفت

روزنامه صبح کارون: مرگ مطبوعات خصوصی در پای دار کاغذ!

ممانعت بازنشستگان هفت تپه از ورود تریلرهای حمل نیشکر

به سوی بهار

خورنا : قومیت - ملیت

کشتی سازی در خوزستان صنعتی که نیازمند حمایت و توجه است

کارگران نانوایی دزفول ناراضی از دستمزد دریافتی

کرخه، در تب و تاب سیلاب

21 بهمن 1357؛ ادامه درگیری‌ها در تهران

3 بهمن 1357؛ انحلال شورای سلطنت

روزنامه نور خوزستان: کتاب؛ برترین هدیه

هور نیوز: منتظر تشدید مهاجرت از خوزستان باشیم

چهارم خرداد: مسئولان ارشد خوزستان زنگ خطرها را جدی بگیرند!