پیام خوزستان

آخرين مطالب

رودخانه‌هاي کم‌آب خوزستان؛ طعمه نفت و لوله‌هاي فرسوده مقالات

رودخانه‌هاي کم‌آب خوزستان؛ طعمه نفت و لوله‌هاي فرسوده

  بزرگنمايي:

وضعيت زيست محيطي خوزستان روز به روز اسفناک‌تر مي‌شود و هر روز شاهد بروز مشکلي در اين بخش هستيم، اين بار نشت نفت در رودخانه جراحي بحران آفريده است.

توجه به محيط زيست و اکوسيستم اين رودخانه‌ها بسيار و حيات وحش خوزستان تاثير دارد که روز به روز توسط عوامل انساني اين محيط زيست و حيات وحش تهديد مي‌شود و شاهد نابودي آهسته آهسته محيط زيست پيرامون هستيم.

چندي پيش بود که به دليل نفوذ برخي مواد شيمايي به خورموسي بخش زيادي از ماهيان در اين خور کشته شدند و خسارت‌هاي زيادي به محيط زيست اين خور وارد شد، ولي پتروشيمي مارون تنها در اين زمينه ادعا کرد که خسارت وارد شده را پرداخت مي‌کند و محيط آلوده را پاکسازي مي‌کند.

از نظر کارشناسان امر تبديل محيط خسارت ديده در محيط زيست نيازمند زمان بسيار زيادي است و با پاکسازي ظاهري رودخانه و خور اين مهم اتفاق نمي‌افتد و نمي‌توان در اين زمينه تنها به پرداخت غرامت و پاکسازي محيط آلوده بسنده کرد، از سويي ديگر دوستداران محيط زيست خوزستان به دنبال آن هستند که برخورد شديد دستگاه قضايي با اين دستگاه‌هاي متخلف اتفاق افتد تا ديگر چنين مسائلي در محيط زيست استان شاهد نباشيم و برخورها قدري بازدارنده باشد.

هنوز چند روزي از فاجعه زيست محيطي در خورموسي نگذشته بود که بار ديگر خط بوبه‌اي فرسوده در کنار رودخانه جراحي صداي همه دوستداران محيط زيست را درآورد، اتفاقي که گستردگي زيادي داشت و وضعيت اکوسيستم اين رودخانه را به شرايط بحراني فرو برد.

بروز چنين اتفاقاتي باعث شده تا محيط زيست استان خوزستان بسيار ناامن براي گونه‌هاي وحشي باشد و با چنين اتفاق‌هايي کشتار دسته جمعي آبزيان و نابودي محيط زيست را تنها نظاره مي‌کنيم، اتفاقي که بارها رخ داده و برخوردي جدي براي مقابله با آنها شاهد نبوده‌ايم.

مدير کل حوادث غيرمترقبه استانداري خوزستان که متولي اصلي برخورد با اين مشکلات است در اين زمينه مي‌گويد: در رسانه‌ها اطلاعاتي درباره ميزان نفوذ نفت به رودخانه گزارش شده که ميزان آنها کمتر از ميزاني است که به رودخانه نفوذ کرده است.

محمدرضا آملازاده مي‌افزايد: ابتدا ميزان اعلام شده 100 بشکه و سپس 250 بشکه نفت خام گزارش شده، ولي آمار اعلام شده از سوي مناطق نفت‌خيز جنوب با واقعيت تفاوت دارد.

وي با اشاره به ميزان آلودگي ايجاد شده در رودخانه جراحي مي‌گويد: طول رودخانه جراحي در خوزستان به طول هشت کيلومتر آلودگي شديد پيدا کرده است و بايد براي پاکسازي اين آلودگي‌ها فکري اساسي کرد.

اين مسئول با اشاره به اقدامات انجام شده در روزهاي گذشته براي مقابله با گسترش لکه نفتي در رودخانه مي‌افزايد: دبي خروجي رودخانه جراحي و سد بالادست را کنترل کرده‌ايم و با اين تدبير قدري حرکت لکه نفتي آهسته‌تر شده، ولي بايد در اسرع وقت با گسترش اين لکه نفتي برخورد شود و اقدامات فوري بايد در دستور کار قرار گيرد.

مدير کل مديريت بحران استانداري خوزستان مي‌گويد: متولي جمع‌آوري لکه نفتي از سطح رودخانه دستگاهي است که اين اتفاق را رقم زده و مناطق نفت‌خيز جنوب بايد براي رفع کامل اين لکه نفتي هزينه‌هاي مورد نياز را پرداخت کند.

وي با اشاره به اينکه خسارت‌هاي وارده به رودخانه برآورد نشده است، مي‌افزايد: هنوز براي خسارت‌هاي وارد شده به اکوسيستم رودخانه مبلغي از سوي سازمان حفاظت از محيط زيست به اداره کل مديريت بحران نرسيده، ولي بايد خسارت‌هاي وارد شده نيز از سوي اين شرکت تامين شود.

آملازاده عنوان مي‌کند: براي رفع لکه نفتي شرکت مناطق نفت‌خيز جنوب در استان خوزستان کمتر از 10 ميليارد ريال اعتبار هزينه خواهد کرد و در اين باره از پيمانکاران قدر بخش خصوصي استفاده خواهد شد تا لکه نفتي از رودخانه جراحي برطرف شود.

مشکلات زيست محيطي بسيار زيادي در سال‌هاي گذشته در استان خوزستان از لوله‌هاي فرسوده نفت به بار آمده که بايد اين تراژدي تلخ يکبار براي هميشه خوانده شود و به فراموشي سپرده شود تا با رفع کامل مشکلات در بخش لوله‌هاي فرسوده انتقال نفت از استان گامي در راستاي حفاظت از محيط زيست گران سنگ استان برداشت شود.

وجود هورها، تالاب‌ها و رودخانه‌هاي طويل‌المسير در استان خوزستان ديگر نبايد مجالي براي نشت نفت و نابودي ماهي‌ها باشد و در اين باره يک بار براي هميشه بايد مشکلات برطرف شوند، البته اگر چه اين اقدام نيازمند هزينه‌هاي بسيار زيادي است، ولي محيط زيست خوزستان نيز به سادگي به شرايط کنوني نرسيده است و با محاسبه‌اي اندک به اين نتيجه مي‌رسيم که کوتاهي در اين باره باعث پرداخت چندين برابر هزينه‌هاي پاکسازي و پرداخت غرامت مي‌شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هشدارهای هواشناسی قابلیت پیش بینی سیل را ندارد

دزفول از «شهر هزار موشک» تا «بلد الصواریخ»/مقاومت درس همیشگی مردم

بومی‌گرایی، اعتماد و صبر؛ آن‌چه نفت آبادان را تکان داد

من از تو زنده می‌مانم اگر...

پیاز؛ از فراز تا فرود/کاشت با امید، برداشت با اشک

ورزش می‌تواند در پیشگیری از بیماری فشارخون مثبت عمل کند

خورنا:صفوف کالای دولتی دربهبهان، هرروزطویل تر ازروزقبل

جنگ؛ رؤیای بی تعبیر هراس افکنان!

تحقق وعده های دولت در سیلاب، مهمترین مطالبه در حوزه اجتماعی

کاوش: سیل مانع رسیدگی به دیگر بحران های خوزستان نشود

دختر کشتی‌گیری که خانه‌اش را آب برد ولی اراده‌اش را نه!

اعمال و فضایل ماه رمضان؛ ماه شب‌های مناجات و دعا

آنچه در روزهای سیل بر خوزستان گذشت

تنگه آبزا ایذه؛ کانون توجه مردم و رسانه ها

روز جهانی کارگر فرصتی برای شنیدن دغدغه های کارگران

نخل؛ سربلند زیر آب

تابانیوز: سرای معین‌التجار نماد اهواز نوین

خوزستان و سیلاب

آگاه نیوز: ناجی بازار کار در دوره رشد منفی اقتصاد

وظیفه ما در برابر تالاب های تازه نفس خوزستان چیست

روستای«بنده بیت سلیط»خانه ای روی آب/ سیل زده اماهمچنان مهمان نواز

عین دو؛ ایستاده در سیلاب و فاضلاب

از انکار پس زدگی ها تا تشکیل دریاچه فاضلاب در پردیس اهواز

یک راس گوزن زرد از سیلاب کرخه نجات یافت

ماجرای روستای در محاصره سیل "آلبونیس" اهواز چیست؟

رهاسازی ناگهانی آب سد،علت تشدیدسیل گلستان/ازشدت بارش‌هامطلع بودند

داستان نویسی؛ طرحی برای آشتی دانش آموزان با خلاقیت

سفر به دهدز، بام خوزستان را از دست ندهید

شکست پروژه مسکن مهر در اهواز

تابانیوز: علل توسعه نیافتگی خوزستان

پرونده فساد مالی ؛ ` مسیر تکراری`

راه آهن شلمچه – بصره؛ جاده صلح و دوستی

قلقچی، نخستین رستوران تاریخی دزفول

آبادان با جاذبه های گوناگون آماده میزبانی مسافران نوروزی است

بامداد زاگرس: شهرک صنعتی مسجدسلیمان در خاموشی

شوشان: تاملی در باب حجم بالای گردش سرمایه در خوزستان

پیرامون استانی شدن انتخابات مجلس

آلایندگی؛ تنها سهم اهوازی ها از چاه های نفت

روزنامه صبح کارون: مرگ مطبوعات خصوصی در پای دار کاغذ!

ممانعت بازنشستگان هفت تپه از ورود تریلرهای حمل نیشکر

به سوی بهار

خورنا : قومیت - ملیت

کشتی سازی در خوزستان صنعتی که نیازمند حمایت و توجه است

کارگران نانوایی دزفول ناراضی از دستمزد دریافتی

کرخه، در تب و تاب سیلاب

21 بهمن 1357؛ ادامه درگیری‌ها در تهران

3 بهمن 1357؛ انحلال شورای سلطنت

روزنامه نور خوزستان: کتاب؛ برترین هدیه

هور نیوز: منتظر تشدید مهاجرت از خوزستان باشیم

چهارم خرداد: مسئولان ارشد خوزستان زنگ خطرها را جدی بگیرند!