پیام خوزستان

آخرين مطالب

سهم 14 درصدي خوزستان از پروژه‌هاي تحقيقاتي مناطق نفت‌خيز جنوب گفتگو

سهم 14 درصدي خوزستان از پروژه‌هاي تحقيقاتي مناطق نفت‌خيز جنوب

  بزرگنمايي:

خوزستان انلاين- باقر پورقاسم با اشاره به اينکه از سال 85 تا 92 به‌طور متوسط 17 درصد اعتبارات مصوب پژوهشي در شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب جذب مي‌شد، اظهار کرد: با تمهيداتي که در مناطق نفت‌خيز انديشيده شد موفق شديم از سال 93 تا 95 بيش از اعتبارات مصوب اجباري جذب کنيم؛ زيرا اعتبارات مصوب به‌عنوان حداقل اعتبارات پژوهشي است، بر اين اساس در سال‌هاي 93 و 94 به‌طور متوسط هشت درصد و پيش‌بيني تا پايان 95 اين است که 6 درصد بيش از بودجه مصوب براي اعتبارات پژوهشي جذب شود.

 وي خاطرنشان کرد: در خصوص قراردادهاي مصوب نيز در سال‌هاي 93 و 94 به دليل دستورالعمل‌هاي وزارتي و تصميماتي که در شاکله وزارت اتخاذ شد، تعداد پروژه‌هاي مصوب به حداقل رسيده بود ولي در سال 95 با به جريان انداختن پروژه‌هاي از قبل تعريف‌شده و فضاي تصويب‌خواهي خوبي که فراهم شد، اکنون 6 پروژه انعقاد قرارداد شده، 9 پروژه تأييد و ابلاغ شده که در حال انعقاد قرارداد است و 24 پروژه نيز در حال تصويب‌خواهي هستند.

 رئيس پژوهش و فناوري شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب عنوان کرد: از مجموع پروژه‌هاي مصوب و در حال تصويب، چهار پروژه مربوط به دانشگاه شهيد چمران است که بعضي از آن‌ها ابلاغ شده و به‌زودي قرارداد آن‌ منعقد مي‌شود، بعضي از اين پروژه‌ها هم در حال تصويب‌خواهي هستند که بعد از تصويب‌خواهي قرارداد آن‌ها منعقد خواهد شد.

 پورقاسم با بيان اينکه اين آمار براي سال‌هاي آينده شرايطي به وجود مي‌آورد که به‌راحتي بتوانيم در زمينه‌هاي مختلف قراردادهاي لازم را داشته باشيم، گفت: بر اساس قانون، حوزه پژوهش تنها مي‌تواند با شرکت‌هاي دانش‌بنيان، پارک‌هاي علم و فناوري و دانشگاه‌ها طرف قرارداد باشد و امکان انعقاد قرارداد با شرکت‌هاي خصوصي وجود ندارد، مگر شرکت‌هاي خصوصي که در يک فناوري موردنياز حالت انحصار داشته باشند و شرکت توانمند ديگري نباشد با مجوز وزارت نفت مي‌توان قرارداد منعقد کرد.

 رئيس پژوهش و فناوري شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب با اشاره به ميزان هزينه‌کرد اعتبارات پژوهشي طي سال‌هاي 93 تا 95 افزود: در سال‌هاي 93 و 94 به ترتيب 8.4 و 14.1 ميليارد تومان و در سال 95 تاکنون نيز 2 ميليارد تومان اعتبار پژوهشي پرداخت شده و پيش‌بيني پرداخت تا پايان سال جاري در مجموع 16 ميليارد تومان است.

 پورقاسم با مقايسه تعداد و مبلغ پروژه‌هاي تحقيقاتي استاني نسبت به سال گذشته، گفت: سهم خوزستان از پروژه‌هاي تحقيقاتي جاري با تعداد پنج پروژه، 19 درصد از کل پروژه‌ها با اعتبار 29 ميليارد و 232 ميليون تومان است؛ همچنين از مجموع پروژه‌هاي منعقدشده، يک پروژه با اعتبار 9 ميليارد و 915 ميليون تومان با سهم 14 درصد از کل پروژه‌ها در سال پژوهشي فعلي (از مهر 94 تا مهر 95) به استان خوزستان اختصاص دارد. در سال پژوهشي فعلي، هيچ پروژه خاتمه‌يافته‌اي نداشته‌ايم.

 وي پروژه‌هاي جاري درون‌استاني در سال پژوهشي فعلي را شامل پروژه‌هاي ارتقاء مدل رياضي شبيه‌سازي مخازن هيدروکربني براي جريان سه فازي و سه بعدي، تدوين و توسعه دانش فني ساخت مته حفاري دندانه‌اي با انجام مطالعات راهبردي و به‌کار‌گيري فناوري‌هاي نوين، تدوين دانش فني و توليد انبوه مته حفاري PDC بدنه ماتريکسي، تدوين دانش فني توليد قطعات و تجهيزات صنعتي مورد نياز شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب به‌ترتيب با پيشرفت 95، 74، 30 و 6.22 برشمرد و گفت: اجراي پروژه نظارت بر ساخت آن‌ها‌ و پروژه افزايش ضريب بازيافت نفت در مخازن آسماري و بنگستان ميدان گچساران با استفاده از فناوري‌هاي نوين نيز آغاز شده است.

 رئيس پژوهش و فناوري شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب با اشاره به آمار پروژه‌هاي تحصيلات تکميلي (ارشد و دکتري) استان، گفت: تعداد پروژه‌هاي جاري اين بخش در ارتباط با دانشگاه‌هاي استان 59 پروژه است که 37 درصد کل پروژه‌ها را شامل مي‌شود؛ همچنين سهم خوزستان از پروژه‌هاي منعقدشده (با 36 پروژه) 35 درصد و خاتمه‌يافته (با 44 پروژه) 50 درصد کل پروژه‌هاي تحصيلات تکميلي در سال پژوهشي است.

 پورقاسم درباره تعداد پروژه‌هاي تحصيلات تکميلي خاتمه‌يافته در استان به تفکيک دانشگاه در سال پژوهشي فعلي، اظهار کرد: دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي اهواز، شهيد چمران، صنعت نفت، خليج فارس، آزاد ماهشهر، آزاد اميديه و آزاد شوشتر به‌ترتيب 18، 10، هفت، سه، سه، 2، و يک پروژه تحصيلات تکميلي خاتمه‌يافته در سال پژوهشي داشته‌اند.

 وي به روند تصويب‌خواهي پروژه‌ها نيز اشاره و عنوان کرد: 2 نوع فرآيند تصويب‌خواهي وجود دارد، يکي مربوط به پروژه‌هاي تحصيلات تکميلي و پروژه‌هايي است که تقريباً بيش از 90 درصد اختيارات تصميم‌گيري آن با شرکت مناطق نفت‌خيز جنوب است و شايد 10 درصد آن از نظر ماهيت پروژه يا تکراري بودن توسط شرکت ملي نفت تصميم‌گيري مي‌شود که اختيارات اين فرآيند اختياراتش در دست ما بوده و امکان کوتاه‌کردن فرآنيد وجود دارد.

 پورقاسم نوع ديگر تصويب‌خواهي پروژه‌ها را خصوص پروژه‌هاي تحقيقاتي دانست و تصريح کرد: فرآيند اين پروژه‌ها بايد بر اساس دستورالعمل‌هاي موجود طي شود؛ بر اساس قانون مجلس، کليه بودجه‌هاي پژوهشي بايد به تأييد شوراي عتف برسد و شوراي عتف در اين خصوص فرآيندي را تعريف کرده که ما موظف به طي‌کردن آن هستيم. در سال‌هاي 93 و 94 دليل آنکه تعداد پروژه‌هاي مصوب شرکت کاهش مي‌يابد، اين نيست که پروژه‌اي را آماده نکرديم؛ اتفاقاً بيشترين سبد پژوهشي ما مربوط به سال 93 است اما به‌دليل اتخاذ برخي تصميمات وزارتي، تصويب‌خواهي متوقف مي‌شود و در نتيجه نمي‌توانستيم کاري کنيم.

 رئيس پژوهش و فناوري شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب ادامه داد: با پيگيري‌ها و مکاتباتي که انجام داديم، شرايطي را به‌وجود آورديم که اکنون فرآيند تصويب‌خواهي پروژه‌هايي که در سال‌هاي 93 و 94 تعريف شده بودند، در سال 95 دارد اتفاق مي‌افتد. کاري که بايد صورت بگيرد اين است که اختيارات تصويب‌خواهي پروژه‌ها به سمتي برود که به مراکز ذي‌نفع واگذار شود اما اين کار تا امروز علي‌رغم پيگيري‌هاي انجام‌شده، صورت نگرفته است.

 پورقاسم خاطرنشان کرد: با اين وجود اتفاق مثبتي که محقق شده، اين است که فرآيند تصويب‌خواهي تا حدودي تسهيل شده است و در سال 95 تاکنون 15 پروژه مصوب شده است که 6 پروژه به مرحله انعقاد قرارداد رسيده و 9 پروژه نيز آماده انعقاد قرارداد هستند که به‌زودي مراسم انعقاد قراداد آن‌ها را برگزار مي‌کنيم.

 وي با اشاره به اينکه بر اساس قانون مصوب مجلس اعتبارات پژوهشي هر سال توسط دستگاه‌هاي اجرايي مشخص مي‌شود، گفت: به‌طور مثال در سال 95، 15.1 ميليارد تومان اعتبار در شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب بايد صرف پژوهش شود؛ اين رقم در سال‌هاي 94 و 93 به‌ترتيب 11.6 و 9.2 ميليارد تومان بوده است.

 رئيس پژوهش و فناوري شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب اظهار داشت: اين اعتبارات بر اساس مصوبه قانون اختصاص داده مي‌شود و دستگاه‌هاي اجرايي بر اساس پروژه‌هاي خود بايد شرايطي به‌وجود آورند که اين اعتبارات جذب شود. به‌طور مثال در سال 94، 14.1 ميليارد تومان و در سال 93، 8.4 ميليارد تومان اعتبار پژوهشي در شرکت مناطق نفت‌خيز جذب شد و پيش‌بيني مي‌کنيم تا پايان سال ميزان جذب اعتبارات پژوهشي به 16 ميليارد تومان برسد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انتشار خبر واگذاری ورزشگاه تختی اهواز به فردی خاص کاملا مغرضانه است

میثاقیان برکنار شد/ او نتوانست انتظارات باشگاه را تامین کند

مدیرعامل مناطق نفت‌خیز: می‌خواهیم از باشگاه‌های تاثیرگذار فوتبال ایران باشیم

افراد همیشه نالان را از هیات دور کردم/تعامل خوبی با اداره کل ورزش داریم

بیش از 2 هزار زایر در مرز چذابه خدمات درمانی دریافت کردند

امنیت مرزهای سه گانه تردد زائران عتبات عالیات برقرار است

پیاده‌روی بدون پا/ می‌روم حتی با ناتوانی

شرایط بازگشت زائران اربعین به کشوراز چذابه و شلمچه فراهم است

پرندگان مهاجر در تالابهای خوزستان فرودآمدند

140 تیم بهداری در مرزهای کشور مستقر هستند

ویژه برنامه سالگرد قیصرامین پور در زادگاهش گتوند به تعویق افتاد

برپایی موکب دولتی در 2 مرز چذابه و شلمچه ممنوع است

استقرار شبانه روزی گروه مدیریت بحران در مرز چذابه از امشب

واگذاری بیش از 340 مورد انشعاب آب به موکب داران

رقم بورس تحصیلی دانش آموزان محروم خوزستانی افزایش می یابد

برای موزه هنرهای معاصر اهواز طرح دعوی اساسی نشده است

هنرمندانی که مصرف می‌شوند!

مراجعه بیش از 22 هزار زائر به بیمارستان صحرایی شلمچه

وسیله نقل و انتقال زوار در شلمچه عراق فراهم است

ترافیک سنگین کامیون ها در مرز چذابه/عراق صادرات ایران را قطع کرد

موسسه سرویس مدارس هندیجان لغو همکاری شد

شهردار اهواز: بازنشسته نیستم

دانشجویان تا یکم آبان‌ماه فرصت ثبت‌نام در پیاده‌روی اربعین را دارند

عملیات اجرایی شبکه توزیع وانشعابات خانگی گتوند آغاز شد

25 آمبولانس اورژانس در مسیر منتهی به شلمچه مستقر شدند

نجاتم بدهید؛ من هم دوست دارم بخندم

تدابیر ویژه برای امنیت زائران در مرز شلمچه پیش بینی شده است

ورزش کارگری ردیف بودجه ندارد/هیات خوزستان پرکار و تلاشگر است

100دستگاه اتوبوس جابه‌جایی زائران اربعین را در چذابه برعهده دارند

میکروتالاب باقر در پارک ملی دز آبگیری شد

مرزبان خطاب به خبرنگار معترض: شما مصاحبه من را خوانده‌اید؟

قائدی بازیکن حرفه ای است/ بازیکنان بدانند درتیم بزرگی توپ می‌زنند

انفجار گاز در استادیوم تختی اهواز آسیب جانی در پی نداشت

ساختمان آموزش اداره کل ورزش وجوانان خوزستان تخریب شد

مردم دزفول یک میلیارد ریال به دانش آموزان نیازمند اهدا کردند

حیدری: با ناداوری‌ها سر ورزش خوزستان را می‌برند/فیفا به این قضاوت‌ها می‌خندند

برابر تیم فولاد ضد فوتبال بازی نکردیم

سوانح رانندگی در خوزستان 9 مصدوم بر جا گذاشت

آتش سوزی منطقه شلا اندیکا مهار شد

200 بسته نوشت افزار بین دانش آموزان محروم شوش توزیع شد

آمار شهدای حادثه تروریستی در اهواز افزایشی نداشته است

سرمربی تیم ذوب آهن:کمبود مهاجم گلزن داریم

زمان و جزئیات تشییع شهدای حادثه تروریستی اهواز اعلام شد

کشتارجمعی عقرب ها در تجارت مسموم

جزئیات حادثه تروریستی از زبان استاندار خوزستان

وجود بازار رقابتی مانع دلالی میوه می‌شود

پرونده قتل جوان اندیمشکی به صلح و سازش ختم شد

برنامه اقدام مشترک بهسازی مناطق فرسوده بندر ماهشهر تدوین می‌شود

تا ثُریا کج می‌رود؟!

بهره‌برداری از خانه کشتی خرمشهر تا پایان سال 97