آخرين مطالب

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان خبرداد:

کشت تابستانه در سه حوضه آبی انجام می شود/ اتمام فاز اول طرح 550 هزار هکتاری در تیرماه اقتصادي

کشت تابستانه در سه حوضه آبی انجام می شود/ اتمام فاز اول طرح 550 هزار هکتاری در تیرماه

  بزرگنمايي:

خوزستان آنلاین - رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه با تلاش های انجام گرفته در بحث کشت پاییزه از ممنوعیت مطلق کشت تابستانه به کشت 170هزار هکتار رسیده ایم، گفت: اکنون در حوضه کارون، دز و کرخه با توجه به سطوح کشتی که اعلام شده بحث پرداخت معوض کشت را نخواهیم داشت و کشت تابستانه در این حوضه ها انجام می شود اما در حوضه زهره، خیرآباد و مارون مشکل به قوت خود باقی است و ما برای بحث معوض کشت در این حوضه ها در حال پیگیری هستیم.
به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، کیخسرو چنگلوایی امروز 22 خردادماه در نشست خبری که به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: خوزستان با تولید سالانه حدود 16میلیون تن محصولات کشاورزی مقام اول کشور را در این زمینه به خود اختصاص داده است. بیش از 13.5درصد از کل تولیدات کشاورزی کشور در خوزستان تولید می شود و همچنین 17.8درصد از تولیدات زراعی کشور نیز به استان اختصاص دارد.
ارزش ریالی تولیدات استان معادل 25هزار میلیارد تومان است
وی با بیان اینکه در حال حاضر استان خوزستان شکر مورد نیاز 31میلیون نفر را تولید می کند، افزود: برخی از محصولاتی که در خوزستان تولید می شوند مانند گندم، شکر، ذرت و خرما نقش محوری و ملی دارند. ارزش ریالی تولیدات استان که شامل مواد خام تولیدی و فرآورده های خروجی از کارخانه های صنایع تبدیلی است سالانه چیزی معادل 25 هزار میلیارد تومان است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: ارزش ریالی تولیدات محصولات کشاورزی در خوزستان حدودا 25 برابر اعتبار سالانه عمرانی استان است و این موضوع بیانگر جایگاه مهم و حساس بخش کشاورزی در خوزستان است. نقش ویژه ای که این بخش در امنیت غذایی و تولید مواد غذایی دارد نیز یکی دیگر از اهمیت های بخش کشاورزی خوزستان در استان و کشور است.
امیدوارم طرح 550 هزار هکتاری به همان طرح 800 هزار هکتاری تبدیل شود
چنگلوایی با بیان اینکه شرایطی که برای توسعه در استان خوزستان وجود دارد، در هیچکدام از استان های دیگر کشور وجود ندارد، عنوان کرد: امیدواریم طرح 550 هزار هکتاری مقام معظم رهبری که اکنون در استان در حال اجرا است، روزی به همان طرح 800 هزار هکتاری مقام معظم رهبری تبدیل شود که نظر همه مسئولان استان نیز بر همین مساله است. این مساله می تواند تولیدات فعلی محصولات کشاورزی استان را در گام اول به حدود 27 میلیون تن برساند که یک عدد بسیار قابل توجه برای کشور و استان است.
وی گفت: چند کار اساسی و پایه ای به عنوان محور کار در سیاست های اجرایی سازمان در دستور کار قرار گرفته است. یکی از این کارها ارتقاء بهره وری عوامل تولید از جمله آب است زیرا در طول چند سال گذشته به این موضوع رسیده ایم که 31 میلیارد متر مکعب آبی که آورد سالانه بود تحقق پیدا نمی کند و با مشکلاتی در بحث آب مواجه هستیم.
به دنبال ارتقا بهره وری آب هستیم
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اظهار کرد: مشکلاتی که امسال در حوضه زهره و خیرآباد، مارون و پس از 50 سال در حوزه سد دز داشتیم ما را وادار می کند که به فکر این باشیم که بیش از گذشته ارتقای راندمان آب را در دستور کار خود قرار دهیم و در نهایت به کارایی بالاتر مصرف آب برسیم.
چنگلوایی بیان کرد: یکی از کارهایی که در این زمینه به دنبال آن هستیم، بحث اصلاح روش های آبیاری و توجه ویژه به توسعه سیستم های نوین آبیاری تحت فشار است. در سال گذشته چیزی حدود 7 هزار هکتار از اراضی را از طریق آبیاری تحت فشار آبیاری کردیم و این مساله در حالی است که متوسط 30 سال گذشته 1350 هکتار بوده است.
وی ادامه داد: امسال در حال برنامه ریزی هستیم تا در صورت تامین اعتبار بتوانیم حدود 40 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان را از طریق آبیاری تحت فشار، آبیاری کنیم. همچنین احداث شبکه های فرعی، بهسازی انهار عمومی، تجهیز و نوسازی، بخشی دیگر از فعالیت های زیربنایی و فیزیکی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در راستای بهره وری بیشتر از آب است.
برنامه افزایش سطح زیر کشت چغندر به 80 هزار هکتار
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به اقدامات غیر سازه ای انجام گرفته در این سازمان اظهار کرد: آموزش کشاورزان، استفاده از ارقام مقاوم، کشاورزی حفاظتی و تناوب کشت از جمله اقدامات غیر سازه ای انجام گرفته در سازمان برای افزایش راندمان و بهره وری از آب است.
چنگلوایی ادامه داد: یکی دیگر از اقداماتی که در سطح ملی و استانی در حال پیگیری است و به نوعی به کاهش مصرف آب، ارتقای راندمان آبیاری و پایداری تولید کمک می کند، بحث اصلاح الگوی کشت است که در این زمینه نیز استان خوزستان جز استان های پیش قدم در این زمینه است. مصداق عینی این موضوع بحث کشت چغندر قند در استان است که در سال 92 هیچ کشتی در این زمینه انجام نمی گرفت اما اکنون این کشت در 12 هزار هکتار از اراضی استان صورت می گیرد و در برنامه داریم سطح زیر کشت این محصول را در خوزستان به 80 هزار هکتار برسانیم.
خوزستان در عدم استفاده از کود و سموم پیشتاز است
وی در خصوص بحث تولید محصولات سالم گفت: با توجه به مشکلاتی که در سال های گذشته در اثر مصرف بی رویه کودهای شیمیایی و سموم به وجود آمده بود، در کشور شورای عالی کاهش مصرف کود و سموم تشکیل شد و در این زمینه خوزستان یکی از استان هایی است که پیشتاز این موضوع و به دنبال رویکرد استفاده از مواد بیولوژیک است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان بیان کرد: یکی از خلاءهایی که در بخش کشاورزی در استان وجود دارد، بحث عدم تناسب رشد صنایع تبدیلی و تکمیلی متناسب با تولیدات محصولات کشاورزی خوزستان است. در این زمینه در سال 92 کل ظرفیت بهره برداری از صنایع تبدیلی و تکمیلی استان چیزی حدود 625 هزار تن بود اما این عدد در پایان سال 96 به حدود 965 هزار تن رسید. این موضوع یکی از سیاست هایی است که به طور جد پیگیری آن هستیم.
به دنبال توسعه شهرک های کشاورزی در استان خوزستان هستیم
چنگلوایی با بیان اینکه به دنبال توسعه شهرک های کشاورزی در استان خوزستان هستیم، اظهار کرد: توسعه متوازن و توجه به زنجیره تولید از دیگر مسایلی است که در بخش کشاورزی مورد توجه است و در حال شکل گیری در استان است. همچنین در بحث عرضه محصولات کشاورزی در قالب بورس، خوزستان به عنوان استان پایلوت فعالیت کرده و عملکرد در این زمینه بسیار خوب بوده است. در بحث فروش ذرت و جو این کار انجام گرفته و نتیجه نیز بسیار خوب بوده است.
وی گفت: مجموع تولیدات خوزستان در پایان سال 92 حدود 12.5میلیون تن بوده است اما اکنون با رشد 27.5 درصدی میزان تولیدات کشاورزی استان را به حدود 16 میلیون تن رسانده ایم. تولید چغندرقند در استان در سال 92 صفر بود اما اکنون این میزان به حدود 750 هزار تن رسیده است و پیش بینی می کنیم که این عدد به حدود یک میلیون تن برسد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: در سال 92 کل شکر تولیدی استان حدود 15هزار تن بود اما این عدد در پایان سال 96 به حدود 84 هزار تن رسید. در زمینه تولید گوشت و مرغ رشد حدود 33 درصدی را از سال 92 تا 96 شاهد هستیم. همچنین در بحث تولید و استحصال آبزیان نیز رشد 41 درصدی رقم خورده است.
96 درصد از مساحت خوزستان در خشکسالی بسیار شدید قرار دارد
چنگلوایی در خصوص بحث کشت تابستانه و محدودیت های اعمال شده، عنوان کرد: سال زارعی 96-97 یکی از بی سابقه ترین خشکسالی های 60سال گذشته را تجربه کرد. 96 درصد از مساحت خوزستان در خشکسالی بسیار شدید و 4 درصد از مساحت استان در خشکسالی شدید است. نکته مهم این است که نه تنها در سطح استان خشکسالی داشتیم، بلکه استان های بالادست نیز که تامین کننده آب ذخیره پشت سدهای استان هستند، دچار مشکل شدند.
وی ادامه داد: عدم بارندگی در برخی از شهرستان های استان و در بالادست مشکلی را تحت عنوان خشکسالی شدید و بی سابقه برای خوزستان به وجود آورد. این موضوع باعث می شود تا علاوه بر کمبود آب با مشکل کیفیت آب نیز مواجه باشیم. در سال گذشته در حوضه زهره و خیرآباد در مقطع هندیجان ECآب به حدود 22 هزار میکروموس رسید و عملا آب مرده ای که در آن منطقه وجود داشت نیز قابل استفاده نبود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان بیان کرد: در حوضه مارون و زهره و خیرآباد 40 هزار هکتار از اراضی کشت شده گندم حتی آب اول را نیز دریافت نکردند و کشت های انجام گرفته به طور کامل خشک شدند. سال گذشته و پس از 50 سال در حوضه سد دز برای اولین بار آب نوبت بندی شد.
چنگلوایی اظهار کرد: سازمان آب و برق اگر واقعا آبی در اختیار داشته باشد، قطعا آن را می فروشد و پول آن را دریافت می کند همانطور که در سال های گذشته این اتفاق افتاده و مشکل خاصی در بحث تامین آب وجود نداشت و همه سطوح مد نظر برای کشت های تابستانه تامین آب می شد اما امسال یک شرایط ویژه ای حاکم است.
وی با اشاره به بحث عدم کشت عنوان کرد: بحث عدم کشت محصولات در تابستان از اسفندماه سال گذشته در استان خوزستان و بر اساس پیش بینی های انجام گرفته در سازمان آب برق با توجه به بارندگی های ماه های آینده و میزان آورد آب رودخانه و سدها آغاز شد اما به دلیل کارهای کارشناسی که در سازمان جهاد کشاورزی انجام گرفته بود در مقابل بحث ممنوعیت کشت در تابستان مقاومت کردیم.
سطح زیر کشت تابستانه امسال، 335 هزار هکتار
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: 27درصد بارندگی خوزستان در بهار اتفاق می افتد و با توجه به این موضوع عنوان کردیم که در اسفندماه نباید در خصوص کشت بهاره و تابستانه تصمیم گیری شود. خوشبختانه بارندگی هایی که اواخر فروردین ماه و اردیبهشت اتفاق افتاد، به نوعی جو را تغییر داد و به موضوع کشت کمک کرد.
چنگوایی افزود: از اسفندماه تا کنون سه سناریو برای بحث کشت داشتیم. بحث اول ممنوعیت کامل کشت بود که نباید در هر پنج حوضه هیچ کشت محصولات کشاورزی انجام می گرفت. سناریوی بعدی این بود که فقط در حوضه کرخه کشت انجام بگیرد و در نهایت سناریوی نهایی که در قالب نامه ای به همه شهرستان ها ابلاغ شد این بود که از ممنوعیت مطلق کشت تابستانه به کشت 170هزار هکتار از اراضی کشاورزی برسیم.
وی با بیان اینکه با تلاش های انجام گرفته در بحث کشت پاییزه از ممنوعیت مطلق کشت تابستانه به کشت 170هزار هکتار رسیده ایم، ادامه داد: این 170هزار هکتاری که برای کشت تابستانه در نظر گرفته شده به جز سطح باغات، نیشکر و کشت گیاهان دائمی است. با در نظر گرفتن سطح زیر کشت همه این محصولات این عدد به 335 هزار هکتار می رسد.
محدودیت کشت برنج خلق الساعه نیست
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در خصوص ممنوعیت کشت برنج اظهار کرد: محدودیت کشت برنج خلق الساعه نیست و چندین سال است که بحث اصلاح الگوی کشت برنج در همه ایران و خوزستان در حال پیگیری است. یک زمانی در استان حدود 100هزار هکتار برنج کشت می شد اما سال گذشته این عدد به حدود 47 هزار هکتار رسید. بنابراین بحث محدودیت کشت برنج یک سیر داشته و خلق الساعه نبوده است.
معوض کشت برای حوضه های زهره، خیرآباد و مارون در حال پیگیری است
 چنگلوایی با اشاره به کارهای اصلاحی که در بحث کشت برنج در استان انجام گرفته است، ادامه داد: در حال حاضر حدود 30هزار هکتار از کشت برنج استان به صورت خشکه کاری کشت می شود و روش های گذشته که بسیار آب بر بوده اند منسوخ شده است. این مسایل باعث شده تا حداقل 40درصد در مصرف آب شلتوک صرفه جویی داشته باشیم.
وی در خصوص بحث معوض کشت اظهار کرد: اکنون در حوضه کارون، دز و کرخه با توجه به سطوح کشتی که اعلام شده بحث پرداخت معوض کشت را نخواهیم داشت و کشت تابستانه در این حوضه ها انجام می شود اما در حوضه زهره، خیرآباد و مارون مشکل به قوت خود باقی است و ما برای بحث معوض کشت در این حوزه ها در حال پیگیری هستیم.
فاز اول طرح 550 هزار هکتاری تا پایان تیرماه به اتمام می رسد
صدور مجوز تخصیص آب فاز دوم از سوی وزارت نیرو
وی در خصوص طرح 550هزار هکتاری عنوان کرد: تا پایان تیرماه امسال فاز اول طرح 550 هزار هکتاری مقام معظم رهبری به اتمام می رسد. وزارت نیرو مجوز تخصیص آب فاز دوم را صادر کرده است. در این زمینه کتبا آقای دکتر اردکانیان به رییس جمهور ابلاغ کرده است که برای 229هزار هکتار فاز دوم طرح 550هزار هکتاری مقام معظم رهبری مشکلی نداریم.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اسکلت بتنی کاران در اهواز خواستار افزایش دستمزد شدند

مشکل اصلی در توسعه مسجدسلیمان نبود مدیریت صحیح است

طرح جامع شهر هندیجان تصویب شد

استخدام در شرکت آب و فاضلاب خوزستان/ مهلت ثبت نام تا 27 مرداد

هوای داغ تا روز جمعه در خوزستان حاکم است

جاده مناسب مطالبه روستاییان بخش مرکزی ماهشهر از مسئولان است

401 میلیارد ریال کالای احتکار شده در شهرستان باوی کشف شد

بهره مندی 2 روستای شهرستان باوی از آب شرب پایدار

طرح قالیبافی آفتاب در اندیمشک آغاز شد

ساماندهی منطقه پرخطر منبع آب تاکنون نتیجه ای نداشته است

35هزار تن رطب و خارک از خوزستان روانه بازار می شود

ورود اتباع عراقی به ایران از مرز چذابه سه برابر شد

برج 100 متری در بستر کارون مجوز نگرفت

120میلیاردریال تسهیلات به متقاضیان اشتغال درشوشترپرداخت شد

افزایش قیمت گوشت به دلیل واردات متوقف شد

خوزستان تا چهار درجه گرمتر می شود

24 واحد صنعتی در خرمشهر وارد چرخه تولید شدند

تذکر جدی به ایرلاین‌های مستقر در خوزستان/ پروازهای چارتری را حذف کنید

تشکیل ستاد مبارزه با احتکار و اختفاء کالا در خوزستان

افزایش قیمت مرغ، موز و گوجه/ موز 11 هزار تومان شد!

آخرین قیمت‌ها از بازار سکه و طلا

خانه داران مسافر نما، حاشیه سازان این روزهای بازار دلار

قیمت امروز خودرو در بازار/افزایش 2 میلیونی خودروهای داخلی

اتفاق عجیب در پمپ‌ بنزین‌های تهران

گرانی عجیب در یک خیابان تهران

حباب قیمت سکه در بازار چقدر است؟

نانواها هنگام پخت نان سبوس به آرد اضافه نکنند

6 هزار هکتار مزرعه پرورش ماهی در خرمشهر از بین رفت

پارک علم و فناوری خوزستان 350هزار دلار ارزآوری داشت

بیمه محصول برنج در خوزستان منع قانونی ندارد

نصب 298 دستگاه کلید گازی در شبکه برق اهواز

با احداث جاده میانبر طول مسیر اهواز- مسجدسلیمان 30 کیلومتر کاهش می یابد

عملیات احداث جاده میانبر اهواز - مسجدسلیمان آغاز شد

اتمام‌حجت سازمان تعزیرات با متولیان پرواز‌های چارتری

هجوم ایرانیان برای خرید ملک در ترکیه

قیمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز سه شنبه 23 مردادماه 97

پیشرفت فیزیکی طرح ساحل سازی کارون در خرمشهر به 40 درصد رسید

کارگران متروی اهواز یک سال و نیم حقوق نگرفتند

مبارزه بیولوژیک با آفات مزارع ذرت در دزفول آغاز شد

فروشگاه غیرمجاز عرضه سم کشاورزی در دزفول تعطیل شد

درجه دماسنج در امیدیه به 49 رسید

عملیات اجرایی سه طرح عمران شهری در آبادان آغاز شد

اعتبارات تملک دارایی خوزستان امسال 18.6درصد رشد یافت

بازسازی رگلاتور پنل‌های الکتروهیدرولیک سرچاهی بومی‌سازی شد

رفع 3 مورد شکستگی بر خط انتقال آب شرب 2 روستای اهواز

قیمت 101میلیون تومانی استپ‌وی منطقی است!

نقشه جدید ترکیه برای مقابله با آمریکا اعلام شد

مسوولان بر کنترل قیمت ها در بازار نظارت کافی داشته باشند

جزئیات تاسف آور احتکار دارو توسط دختر وزیر دولت یازدهم

رئیس قوه‌قضاییه: استجازه رهبری صرفا برخی تشریفات را حذف کرد