آخرين مطالب

رییس جهاد کشاورزی خوزستان:

گذر از شرایط خشکسالی در خوزستان نیازمند همکاری همه است اقتصادي

گذر از شرایط خشکسالی در خوزستان نیازمند همکاری همه است

  بزرگنمايي:

خوزستان آنلاین - اهواز - رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: شرایط اقلیمی امسال ویژه است و گذر از آن نیازمند همکاری تمام دستگاه ها و کشاورزان است.
به گزارش ایرنا کیخسرو چنگلوایی سه شنبه در نشست خبری با بیان اینکه سال زراعی 97_ 66 یکی از بی سابقه ترین خشکسالی های 60 سال گذشته در خوزستان رخ داد افزود: 96 درصد مساحت خوزستان درگیر خشکسالی بسیار شدید و چهار درصد مساحت آن درگیر خشکسالی شدید بود.
وی گفت: نه تنها در خوزستان شاهد کاهش باران بودیم بلکه استان های بالادست از جمله کهگیلویه و بویر احمد، چهار محال و بختیاری، لرستان و کرمانشاه نیز که تامین کننده ذخایر پشت سدهای خوزستان هستند هم دچار خشکسالی شده اند.
وی با اشاره به اینکه شاهد افت کمی و کیفی آب در خوزستان هستیم یادآور شد: میزان شوری آب در برخی نقاط از جمله رودخانه زهره و خیرآباد در مقطع هندیجان به 22هزار میکروموس رسیده است.
** رفع ممنوعیت مطلق کشت برنج در خوزستان
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در بخشی دیگر درخصوص ممنوعیت کشت تابستانه هم گفت:سازمان آب و برق خوزستان باتوجه به میزان بارش ها از اسفند سال گذشته ممنوعیت کشت در حوزه ها را اعلام کرد اما باتوجه به اینکه حدود 27 درصد بارش های خوزستان در بهار رخ می دهد تقاضا شد برای ممنوعیت کشت سریع اقدام نشود.
وی ادامه داد: با رایزنی بسیار از ممنوعیت مطلق کشت تابستانه موفق شدیم برای 170هزار هکتار از زمین های خوزستان مجوز کشت بگیریم.
چنگلوایی گفت: ممنوعیت کشت به یکباره اعلام نشده و سال هاست که درخصوص اصلاح الگوی مصرف کشت تاکید می شود.کشت برنج خوزستان از 100 هزار هکتار در سال زراعی گذشته، به 47 هزار هکتار در سال زراعی جاری کاهش یافته است. همچنین سال زراعی گذشته 30هزار هکتار از این زمین ها به روش خشکه کاری کشت شد که صرفه جویی 40 درصدی در آب را به همراه داشت.
وی افزود:در حوضه زهره، خیرآباد و مارون که مجوز هیچگونه کشتی داده نشده به کشاورزان معوض کشت پرداخت می شود اما در حوضه کارون، دز و کرخه به دلیل تعیین زمین برای کشت تابستانه معوض کشت در نظر گرفته نشده است.
** تسهیلات 4 و 6 درصد به کشاورزان
چنگلوایی درخصوص طرح های اشتغالزایی نیز گفت:یک و نیم میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای پرداخت تسهیلات با سود 4 و 6 درصد پیش بینی شده که از این مبلغ سه هزار و 338 میلیارد ریال به خوزستان اختصاص یافته و سازمان جهادکشاورزی تاکنون چهار هزار و 20 میلیارد ریال طرح یعنی بیش از پنج برابر سهمیه خود طرح کشاورزی معرفی کرده است.
وی ادامه داد: به دلیل مشکل کمبود آب در خوزستان، سازمان آب و برق بیشتر با طرح های صنایع تکمیلی کشاورزی که ضمن مصرف کمتر آب اشتغالزایی بیشتری دارند موافقت می کند.
وی درخصوص زمان اجرایی شدن گام دوم طرح 550 هزار هکتاری گفت:حدود 189هزار هکتار از 229 هزار هکتار گام دوم این طرح هم اکنون زیر کشت است از این رو نیازمند تخصیص جدید آب نیست. از سویی دیگر با تجهیز برخی زمین ها به سیستم آبییاری نوین در گام نخست شاهد ذخیره آب بودیم که خود می تواند منبعی برای تامین آب زمین ها باشد.
** احیای 36هزار هکتار از نخیلات خوزستان
چنگلوایی افزود: حدود 36 هزار هکتار از طرح احیای زمین های خوزستان به نخیلات آبادان، خرمشهر و شادگان اختصاص یافته ضمن اینکه 700 میلیارد ریال نیز برای انتقال آب کارون به جراحی مصوب شده تا مشکل نخیلات حل شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به اینکه خوزستان با 16 میلیون تن تولید محصولات کشاورزی در رتبه نخست کشور قرار دارد گفت: حدود 13.5 درصد از کل محصولات کشاورزی کشور در خوزستان تولید می شود.
به گفته وی برخی محصولات کشاورزی نظیر ذرت، گندم، شکر و خرما نقش محوری در کشور دارند و استان خوزستان تامین کننده شکر مورد نیاز 31 میلیون نفر است.
چنگلوایی یادآور شد: ارزش تولیدات خام، فرآوری شده و صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات کشاورزی خوزستان در پارسال بالغ بر 250هزار میلیارد ریال بوده است.
با اشاره به اینکه این رقم 25 برابر اعتبارات عمرانی خوزستان است گفت: خوزستان نقش مهمی در تامین امنیت غذایی کشور دارد. همچنین با اجرای کامل طرح 550 هزار هکتاری تولیدات کشاورزی خوزستان به 27 میلیون تن می رسد.
** کاهش شدید آورد آب در رودخانه های خوزستان
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ارتقا و بهره وری عوامل تولید آب را یکی از اولویت های مهم این سازمان عنوان کرد و ادامه داد: کاهش میزان آورد آب و خشکسالی های خوزستان در 50 سال گذشته بی سابقه بوده است.
وی گفت:پارسال هفت هزار هکتار از زمین های خوزستان به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شد در حالی که میانگین تجهیز زمین ها به سیستم آبیاری در 30 سال گذشته یکهزار و 350 هکتار بوده است.
چنگلوایی درخصوص اصلاح الگوی کشت نیز اظهار داشت: کشت چغندر قند به مدت 10 سال در خوزستان تعطیل شده بود اما در سال زراعی گذشته 12 هزار هکتار از زمین های خوزستان به زیر کشت چغندر قند رفت و پیش بینی می شود این مقدار به 80 هزار هکتار برسد.
وی درخصوص لزوم تولید محصول سالم نیز گفت: مصرف بی رویه کودهای شیمیایی و سموم در زمین های کشاورزی سبب بروز بیماری های جسمی و روحی بسیاری شده است از این رو وزرات جهادکشاورزی و به تبع آن خوزستان رویکرد استفاده از روش های بیولوژیک را در پیش گرفته است.
به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی متناسب با حجم تولیدات توسعه نیافته است. در سال 92 میزان تولیدات صنایع وابسته 625هزار تن بود که این رقم در سال 96، به 965هزار تن رسید.
وی درخصوص مقایسه سایر محصولات کشاورزی در سال 92 و 96 ادامه داد: میزان تولید چغندر قند از صفر به 750 هزار تن و تولید شکر از 515 به 840 تن رسیده است. تسهیلات بانکی نیز از 9هزار و 330 میلیارد ریال به 20 هزار میلیارد ریال افزایش یافت.
9887/ 6037
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیشنهاد سهمیه بندی آب آبادان به خاطر مشکل کیفی آن است

آتش در زمین های کشاورزی یک روستای ایذه مهار شد

آتش سوزی پایه های برق تالاب شادگان مهار شد

باد برق مناطقی از دزفول را قطع کرد

اهالی روستاهای مینوشهر خواستار اصلاح شبکه برق هستند

اعتبار اختصاص یافته به دزفول متناسب با نیاز این شهرستان نیست

برداشت سیب زمینی در باغملک آغاز شد

400میلیارد ریال به دستگاه های اجرایی آبادان اختصاص یافت

800 میلیارد ریال طرح عمرانی در آبادان در حال اجرا است

خوزستان بیش از 2 برابر مصرف خود گندم تولید کرد

چهار گروه شبانه روز مشغول اجرای خط 2 آبرسانی غدیر هستند

آب در آبادان سهمیه بندی شد

کیفیت آب شرب شهرک فلاحی شوشتر بهبود یافت

سکه باز هم بالا کشید

آب آبادان و خرمشهر به صورت کامل از طرح غدیر تامین خواهد شد

احتمال عدم کشت محصولات تابستانه در ایذه به دلیل مشکل تامین آب

امسال طرح ضیافت مورد استقبال قرار گرفت

حل مشکل آب آبزی‌پروران صحت ندارد

70میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون در اندیمشک جذب شد

شهر بحران خیز اهواز، بی نصیب از سوله های مدیریت بحران

صندوق بیمه کشاورزی از اولویت‌های بودجه دولت خارج شده است

80درصد راه های خاکی شهرستان اهواز در غیزانیه است

بانک های خوزستان در پرداخت تسهیلات به متقاضیان تعلل می کنند

روزانه 700مگاوات برق در اهواز صرفه جویی می شود

آبرسانی از طرح غدیر به 14روستای خرمشهر آغاز شد

تغییر الگوی کشت باتوجه به محدودیت آبی ضروری است

به کشاورزی خوزستان توجه ویژه‌ شود/ کارون در حال از دست رفتن است

طرح مقابله با ریزگردها در خوزستان یک طرح شتابزده است

به کشاورزی صرفا برای امنیت غذایی توجه کنیم

اختصاص 100 میلیون دلار برای مهار ریزگردها در سال جاری

راه مقابله با بیابان زایی حمایت از کشاورزان است

تولید محصولات کشاورزی کشور 25 درصد افزایش یافته است

95 میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض بیابانی شدن است

ظرفیت انرژی های نو در کشور سالانه 2برابر می شود

نماینده فائو:فشارها بر منابع طبیعی ایران قابل مشاهده است

انتقال آب به جراحی مشکل مردم شادگان را حل می کند

فشار بر منابع طبیعی با سرعتی بالا در حال افزایش است

انتقال آب به جراحی مشکل نخیلات شادگان را حل می کند

شبکه توزیع برق شهرستان شوش فرسوده است

گروه ملی به وزارت اقتصاد و دارایی واگذار نشده است

بازدید وزیر کشاورزی از عملیات مقابله با ریزگردها در اهواز

عملیات اجرایی انتقال آب کارون به جراحی آغاز شد

وزیر جهاد کشاورزی:حل مشکل ریزگردها زمان بر است

نابودی حدود 1.5 میلیون نخل در شادگان از بی آبی

بهبود کیفیت آب آبادان و خرمشهر تا یک ماه آینده

خاموشی گسترده در هیچ جای کشور نخواهیم داشت

تولید بنزین پالایشگاه آبادان به 12 میلیون لیتر در روز رسید

اهالی روستایی در شوش مانع احداث ایستگاه برق شدند

تخم‌مرغ ارزان شد، مرغ گران

تقویت پوشش گیاهی کانون‌های ریزگرد چندین سال زمان می‌برد