پیام خوزستان

آخرين مطالب

رییس جهاد کشاورزی خوزستان:

گذر از شرایط خشکسالی در خوزستان نیازمند همکاری همه است اقتصادي

گذر از شرایط خشکسالی در خوزستان نیازمند همکاری همه است

  بزرگنمايي:

خوزستان آنلاین - اهواز - رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: شرایط اقلیمی امسال ویژه است و گذر از آن نیازمند همکاری تمام دستگاه ها و کشاورزان است.
به گزارش ایرنا کیخسرو چنگلوایی سه شنبه در نشست خبری با بیان اینکه سال زراعی 97_ 66 یکی از بی سابقه ترین خشکسالی های 60 سال گذشته در خوزستان رخ داد افزود: 96 درصد مساحت خوزستان درگیر خشکسالی بسیار شدید و چهار درصد مساحت آن درگیر خشکسالی شدید بود.
وی گفت: نه تنها در خوزستان شاهد کاهش باران بودیم بلکه استان های بالادست از جمله کهگیلویه و بویر احمد، چهار محال و بختیاری، لرستان و کرمانشاه نیز که تامین کننده ذخایر پشت سدهای خوزستان هستند هم دچار خشکسالی شده اند.
وی با اشاره به اینکه شاهد افت کمی و کیفی آب در خوزستان هستیم یادآور شد: میزان شوری آب در برخی نقاط از جمله رودخانه زهره و خیرآباد در مقطع هندیجان به 22هزار میکروموس رسیده است.
** رفع ممنوعیت مطلق کشت برنج در خوزستان
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در بخشی دیگر درخصوص ممنوعیت کشت تابستانه هم گفت:سازمان آب و برق خوزستان باتوجه به میزان بارش ها از اسفند سال گذشته ممنوعیت کشت در حوزه ها را اعلام کرد اما باتوجه به اینکه حدود 27 درصد بارش های خوزستان در بهار رخ می دهد تقاضا شد برای ممنوعیت کشت سریع اقدام نشود.
وی ادامه داد: با رایزنی بسیار از ممنوعیت مطلق کشت تابستانه موفق شدیم برای 170هزار هکتار از زمین های خوزستان مجوز کشت بگیریم.
چنگلوایی گفت: ممنوعیت کشت به یکباره اعلام نشده و سال هاست که درخصوص اصلاح الگوی مصرف کشت تاکید می شود.کشت برنج خوزستان از 100 هزار هکتار در سال زراعی گذشته، به 47 هزار هکتار در سال زراعی جاری کاهش یافته است. همچنین سال زراعی گذشته 30هزار هکتار از این زمین ها به روش خشکه کاری کشت شد که صرفه جویی 40 درصدی در آب را به همراه داشت.
وی افزود:در حوضه زهره، خیرآباد و مارون که مجوز هیچگونه کشتی داده نشده به کشاورزان معوض کشت پرداخت می شود اما در حوضه کارون، دز و کرخه به دلیل تعیین زمین برای کشت تابستانه معوض کشت در نظر گرفته نشده است.
** تسهیلات 4 و 6 درصد به کشاورزان
چنگلوایی درخصوص طرح های اشتغالزایی نیز گفت:یک و نیم میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای پرداخت تسهیلات با سود 4 و 6 درصد پیش بینی شده که از این مبلغ سه هزار و 338 میلیارد ریال به خوزستان اختصاص یافته و سازمان جهادکشاورزی تاکنون چهار هزار و 20 میلیارد ریال طرح یعنی بیش از پنج برابر سهمیه خود طرح کشاورزی معرفی کرده است.
وی ادامه داد: به دلیل مشکل کمبود آب در خوزستان، سازمان آب و برق بیشتر با طرح های صنایع تکمیلی کشاورزی که ضمن مصرف کمتر آب اشتغالزایی بیشتری دارند موافقت می کند.
وی درخصوص زمان اجرایی شدن گام دوم طرح 550 هزار هکتاری گفت:حدود 189هزار هکتار از 229 هزار هکتار گام دوم این طرح هم اکنون زیر کشت است از این رو نیازمند تخصیص جدید آب نیست. از سویی دیگر با تجهیز برخی زمین ها به سیستم آبییاری نوین در گام نخست شاهد ذخیره آب بودیم که خود می تواند منبعی برای تامین آب زمین ها باشد.
** احیای 36هزار هکتار از نخیلات خوزستان
چنگلوایی افزود: حدود 36 هزار هکتار از طرح احیای زمین های خوزستان به نخیلات آبادان، خرمشهر و شادگان اختصاص یافته ضمن اینکه 700 میلیارد ریال نیز برای انتقال آب کارون به جراحی مصوب شده تا مشکل نخیلات حل شود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به اینکه خوزستان با 16 میلیون تن تولید محصولات کشاورزی در رتبه نخست کشور قرار دارد گفت: حدود 13.5 درصد از کل محصولات کشاورزی کشور در خوزستان تولید می شود.
به گفته وی برخی محصولات کشاورزی نظیر ذرت، گندم، شکر و خرما نقش محوری در کشور دارند و استان خوزستان تامین کننده شکر مورد نیاز 31 میلیون نفر است.
چنگلوایی یادآور شد: ارزش تولیدات خام، فرآوری شده و صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات کشاورزی خوزستان در پارسال بالغ بر 250هزار میلیارد ریال بوده است.
با اشاره به اینکه این رقم 25 برابر اعتبارات عمرانی خوزستان است گفت: خوزستان نقش مهمی در تامین امنیت غذایی کشور دارد. همچنین با اجرای کامل طرح 550 هزار هکتاری تولیدات کشاورزی خوزستان به 27 میلیون تن می رسد.
** کاهش شدید آورد آب در رودخانه های خوزستان
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ارتقا و بهره وری عوامل تولید آب را یکی از اولویت های مهم این سازمان عنوان کرد و ادامه داد: کاهش میزان آورد آب و خشکسالی های خوزستان در 50 سال گذشته بی سابقه بوده است.
وی گفت:پارسال هفت هزار هکتار از زمین های خوزستان به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز شد در حالی که میانگین تجهیز زمین ها به سیستم آبیاری در 30 سال گذشته یکهزار و 350 هکتار بوده است.
چنگلوایی درخصوص اصلاح الگوی کشت نیز اظهار داشت: کشت چغندر قند به مدت 10 سال در خوزستان تعطیل شده بود اما در سال زراعی گذشته 12 هزار هکتار از زمین های خوزستان به زیر کشت چغندر قند رفت و پیش بینی می شود این مقدار به 80 هزار هکتار برسد.
وی درخصوص لزوم تولید محصول سالم نیز گفت: مصرف بی رویه کودهای شیمیایی و سموم در زمین های کشاورزی سبب بروز بیماری های جسمی و روحی بسیاری شده است از این رو وزرات جهادکشاورزی و به تبع آن خوزستان رویکرد استفاده از روش های بیولوژیک را در پیش گرفته است.
به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی متناسب با حجم تولیدات توسعه نیافته است. در سال 92 میزان تولیدات صنایع وابسته 625هزار تن بود که این رقم در سال 96، به 965هزار تن رسید.
وی درخصوص مقایسه سایر محصولات کشاورزی در سال 92 و 96 ادامه داد: میزان تولید چغندر قند از صفر به 750 هزار تن و تولید شکر از 515 به 840 تن رسیده است. تسهیلات بانکی نیز از 9هزار و 330 میلیارد ریال به 20 هزار میلیارد ریال افزایش یافت.
9887/ 6037

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توضیح درباره قیمت‌های جدید محصولات سایپا

روستاهای خوزستان ظرفیت تحقق اقتصاد مقاومتی را دارند

مناطق عملیاتی نفت برخلاف شهرهای بزرگ فاقد امکانات درمانی است

سود سپرده‎های بانکی از فردا «ماه‎شمار» می‎شود

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/30

واریز بسته‌های حمایتی تا پایان امروز ادامه دارد

70 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در خرمشهر پرداخت شد

25 میلیاردریال از فروش سوخت به مرزنشینان خوزستان پرداخت شد

دبی کارون در مقطع اهوازبه یک هزار و 98متر مکعب در ثانیه رسید

دمای خوزستان بین سه تا پنج درجه افزایش می یابد

افزایش 80 میلیون متر مکعبی حجم آب سد جره رامهرمز

نیاز 1.7 میلیارد دلاری برای فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری خوزستان

پیشنهاد افزایش 30 هزار میلیاردی بودجه دفاعی

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/29

افزایش دبی دز به زیرساخت های کشاورزی و شهری دزفول خسارت زد

کاهش دما و مه تا اواسط هفته در خوزستان تداوم دارد

60 میلیون و 431 سهم در بورس خوزستان مبادله شد

جاده های اندیکا افزون بر 103 میلیارد ریال خسارت دیدند

مرغداران خوزستان برای تامین مرغ در بازار استان همکاری کنند

سوء مدیریت سد دز، اراضی کشاورزی 5 شهرستان را زیرآب برد

صاحبان حساب بانک آینده نگران سپرده خود نباشند

بخش اعظمی از عشایر در معرض سیلاب جابه‌جا شدند

سیلی در حوضه آبریز دز رخ نداده است/"احساس سیلاب" به دلیل تجاوز به حریم رودخانه است

قیمت اقلام پرمصرف خانوار در بازار امروز

ارزش معاملات در بورس خوزستان 207 میلیارد ریالی شد

سکه به مرز 4 میلیون تومان رسید

اتاق ایران نتایج بررسی کارت‌های بازرگانی اهواز را اعلام کند

تولید بیش از 26 هزار گیگاوات برق در 9 ماهه امسال در خوزستان

ثبت سفارش کالاهای مصرفی خارجی دارای مشابه ایرانی ممنوع شد

15 هزار هکتار از اراضی شعیبیه شوشتر در تهدید سیلاب هستند

چرا مرغ منجمد گران‌تر از قیمت مصوب به فروش می‌رسد؟

توسعه حمل و نقل ترانزیتی با کشور عراق در حال پیگیری است

مرغداران برای تامین مرغ در بازار استان همکاری کنند

شرایط خاص کشور و منافع مردم محور تصمیم‌گیری باشد

وجود مشکلات داخلی و خارجی در مسیر روابط اقتصادی با عراق

قیمت میوه و تره‌بار در بازار اهواز

آپارتمان‌های 10 ساله تهران چند می‌ارزند؟

لغو سه پرواز فرودگاه اهواز به علت گرد و خاک

افزایش حقوق؛ 30 یا 25 درصد یا حداقل 3 میلیون

حق مسکن کارگران چقدر می‌شود؟

پرداخت 4500 میلیارد تومان برای بسته‌های حمایتی

60درصد ظرفیت سدهای حوضه کارون پر شد

5،5 میلیارد دلار کالا از خوزستان صادر شد

چهار پرواز فرودگاه اهواز بدلیل گردوغبار باطل شد

قیمت نهایی خودرو تا 2 هفته آینده اعلام می شود

یارانه نقدی چه کسانی حذف می‌شود؟

اتصال خط ریلی خرمشهر - بصره در اولویت کاری وزارت راه است

ورودی آب سد دز به سه هزار متر مکعب رسید

برای تکمیل راه‌آهن شلمچه - بصره منتظر تصمیم طرف عراقی هستیم

اراضی دولتی برای تولید مسکن در خوزستان از طریق مشارکت واگذار می‌شوند