پیام خوزستان

آخرين مطالب

شفیعی: جهاد دانشگاهی یکی از سنگرهای مقابله با تحریم است علمي

شفیعی: جهاد دانشگاهی یکی از سنگرهای مقابله با تحریم است

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رییس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با اشاره به توانمندی‌های جهاد دانشگاهی، گفت: جهاد دانشگاهی می‌تواند معنا و مفهوم متفاوتی را به نمایش بگذارد و امروز جهاد دانشگاهی یکی از سنگرهای مقابله با تحریم است.
  حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحسن شفیعی با حضور در جهاد دانشگاهی خوزستان ضمن تبریک سی‌وهشتمین سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی خوزستان در هر عرصه‌ای واجد شایستگی‌ها و صلاحیت‌های بسیاری است؛ اگرچه خودمان نوعی کم‌کاری فروتنانه‌ نمایان داریم و گاهی فعالیت‌ها، آنگونه که باید معرفی نمی‌شوند و تصور می‌کنیم که این، تواضع است، این در حالی است که اتفاق‌های خوب خوزستان باید منعکس شوند.

وی ضمن تقدیر از مدیران فعلی و سابق جهاد دانشگاهی خوزستان، افزود: هر بنیاد خوبی که برپا می‌شود، قطعا حاصل تلاش افراد بسیاری است که دیده می‌شوند یا دیده نمی‌شوند و به رقم همه نقدهایی که ممکن است وجود داشته باشد و طبیعی است، ولی این درس را از دین‌مان آموخته‌ایم که حسنات گذشتگان را ببینیم و تقدیر کنیم و بر کاستی‌ها چشم بپوشیم.
شفیعی تصریح کرد: پس از گذشت چهار دهه از حیات انقلاب اسلامی، امروز فرصت جدیدی پیش آمده که تفکر انقلابی و تفکر اداری و حرکت رسمی را بازخوانی کنیم و ببینیم آنجا که انقلابی و جهادی کار کرده‌ایم به چه نتیجه‌ای رسیده‌ایم و آنجایی که اداری و با حرکتی آرام سیر کرده‌ایم، به چه نتیجه‌ای رسیده‌ایم. ماهیت انقلاب اسلامی، با جوشش و خیزش و حرکت ملازمه دارد. در تعریف یک مفهوم، برخی ارکان کلیدی هستند و نمی‌شود از مفهوم انقلاب، حرکت و زایش را گرفت و اگر اینها گرفته شد، با یک ماهیت جدید مواجه خواهیم بود. غفلت از ریشه‌های این مفهوم ما را به جایی رسانده که امروز در برخی مسایل حیران هستیم بین این دو نگاه و نتیجه این می‌شود که مشکلاتی را شاهد هستیم.

رییس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان خاطرنشان کرد: هر جا حرکتی جهادی در کشور انجام شده است، آنجا به نتیجه رسیده‌ایم. در دوران دفاع مقدس کمبودها و مشکلات زیادی در کشور وجود داشت، ولی چون روحیه عمومی روحیه جهادی بود، از آن‌همه سختی با یک مقاومتی ارزشمند عبور کردیم؛ ولی چرا امروز این تلاطم اقتصادی این موج را در جامعه ایجاد می‌کند؟ علت این است که با آن روحیه به مواجهه‌اش نرفته‌ایم و می‌بینیم که در یک افت و خیز اقتصادی در کشور، برای روزها هیچ مسئول رسمی در رسانه حاضر نمی‌شود؛ هیچ صحبتی مطرح نمی‌شود و امیدی به جامعه انتقال داده نمی‌شود؛ اگر نگوییم که گاهی در نقطه عکس نیز عمل می‌شود و مثلا یک وزیر می‌گوید با دور جدید تحریم یک میلیون نفر بی‌کار می‌شوند و وزیری که خود مسئول ایجاد کار در جامعه است به‌جای آنکه پاسخ دهد که در 6 سال گذشته چه کاری در این زمینه انجام داده است، اظهار نظری هم می‌کند که زانوی یک جامعه را به لرزه می‌اندازد.
وی افزود: بدون تردید شرایط امروز کشور با دوره هشت‌ساله جنگ تحمیلی زمین تا آسمان فرق می‌کند. امروز برای مواجهه با تحریم از نظر سخت‌افزاری امکانات خیلی بیشتری داریم. بیش از هزار کیلومتر خط مشترک با عراق که در دوره جنگ تحمیلی خط آتش بود، امروز خط ارتباط با یک کشور همسایه است و این یکی از امکانات امروز ما در مواجهه با تحریم است که در دوران دفاع مقدس آن را نداشتیم. ولی مشکل، در حوزه نرم‌افزاری است. در مواجهه با دشمن هیچ عاقلی به ضعف و ناداری توصیه نمی‌کند و وقتی ملتی در مواجهه با دشمن قرار می‌گیرند، باید امواج امیدواری به جامعه تزریق شود؛ مثل کسی که با یک بیماری مواجه است و مهمترین توصیه‌ای که در این شرایط می‌شود این است که به آن بیمار امیدواری بدهید.

شفیعی گفت: در شرایط فعلی کشور به روحیه جهادی نیازمندیم و باید به غفلت‌هایی که در مواجهه با روحیه جهادی مرتکب شده‌ایم، بیاندیشیم. جهاد دانشگاهی امروز می‌تواند معنا و مفهوم متفاوتی را به نمایش بگذارد و امروز جهاد دانشگاهی یکی از سنگرهای مقابله با تحریم است و می‌تواند به مردم بگوید که آنچه که دشمن می‌خواهد از ما دریغ کند، فرزندان شما آن را در جهاد دانشگاهی بازتولید خواهند کرد و این ادعا، چهار دهه عقبه و پشتوانه دارد.
وی افزود: نظام سلطه جنگ روانی ایجاد می‌کند تا ملت ایران پیشاپیش به زانو درآیند و تاثیر کار دشمن را هم در برخی مسئولان می‌بینیم که گاهی عنوان می‌کنند که باید مذاکره کرد و یا اینکه چرا نباید با آمریکا مذاکره کنیم؟ و دشمن نیز شرایطی را فراهم می‌کند تا مردم جلوجلو به تسلیم درآیند. بنده نقد دارم و در طول 6 سال دولت‌های یازدهم و دوازدهم مکرر این دغدغه را بیان کرده‌ام که تغییر گفتمان عمومی از گفتمان مقاومت و ایستادگی و پایداری به گفتمان ترس از جنگ، خطاست و امروز اگر مسئولی رسمی از گفتمان پایداری صحبت کند، همه متعجب می‌شوند. انقلاب اسلامی مادامی که بر ماهیت خود استوار است با این نوع دشمنی‌ها روبه‌رو است. نوع برخورد نظام سلطه با کره شمالی را ببینید؛ امروز آنها همچنان می‌گویند که تحریم‌ها علیه کره شمالی پابرجاست.
شفیعی با اشاره به اهمیت بررسی مجدد نقش نهادهای انقلابی، تصریح کرد: جهاد دانشگاهی در طول حیات خود، کارهای بزرگی را انجام داده است که این کارها با روال عادی و اداری انجام آن امکان‌پذیر نبود. نگاه به بیگانه داشتن، ما را به جایی نمی‌رساند، بلکه باید با صداقت، گفتمانی که چند سال به حاشیه رانده شد، جبران شود. در این سال‌ها نتیجه اعتماد به گفته‌های شفاهی و مکتوب نظام سلطه تجربه شده است. زمانی می‌گفتند که پشتوانه برجام،وعده جان کری است، غافل از اینکه در نظام سلطه، اینها مهره هستند و آدم‌ها نقشی ندارند. بسیار می‌گفتند که برجام تعهد حکومت آمریکاست و دولت‌ها نقشی ندارند، ولی امروز چیز دیگری را شاهد هستیم.

وی افزود: از این موج و از این میدان با اتکا به سرمایه‌ای به نام جهاد دانشگاهی و روحیه جهادی می‌شود به سلامت عبور کرد. با اعتقاد به امام خمینی (ره) و اعتقاد به محور بودن مقام معظم رهبری و روحیه جهادی، می‌شود از این مقطع عبور کرد. اینکه عده‌ای آدم حقیر صدای طنین‌انداز یک فرمانده رشید سپاه را محکوم کنند یا زیر سوال ببرند، این‌جور افراد در طول تاریخ وجود داشته‌اند.
شفیعی گفت: جهاد دانشگاهی یک سرمایه‌ای در استان خوزستان دارد و آن، حسن شهرت است و این خیلی ارزشمند است. برخی دستگاه‌ها در افکار عمومی ناکارآمد شناخته می‌شوند، ولی برخی دستگاه‌ها اعتماد عمومی به خود را حفظ کرده‌اند و این یک سرمایه است. اعتماد به جهاد دانشگاهی در فضای استان خوزستان وجود دارد و در خاطرات شفاهی نیز از جهاد دانشگاهی با یک اتفاقات مثبتی یاد می‌شود. به عنوان مثال نخستین جلسات بزرگداشت استاد مطهری، نخستین جلسات وحدت حوزه و دانشگاه، داروخانه 13 آبان و مرکز پزشکی و خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا که دو فرزند جهاد دانشگاهی هستند. نگاه به ایسنا و ایکنا در طول سال‌ها فعالیت در خوزستان، نگاه صداقت، اعتماد و اعتبار بوده است.
وی افزود: جهاد دانشگاهی باید در صحنه‌هایی که گره کوری در کار مردم وجود دارد، حضور پیدا کند. افکار عمومی نیز پس از عبور از شرایط دشوار، بر اساس نقش‌آفرینی سازمان‌ها و نهادها در دوره سختی قضاوت خواهد کرد. جهاد دانشگاهی مجموعه‌ای است که از روز نخست بر اساس فلسفه انقلابی‌گری تاسیس شد و آن خلائی که برای آن جهاد دانشگاهی تاسیس شد، مادامی که آن خلاء و نیاز وجود دارد، جهاد دانشگاهی نیز باید بماند و آن نیاز هنوز هست.
|
رییس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با اشاره به اهمیت حوزه فرهنگی جهاد دانشگاهی، تاکید کرد: مبادا هویت جهاد صرفا به یک هویت پژوهشی و سخت‌افزاری تبدیل شود، بلکه اگر فرهنگ درست شود، بقیه مسایل نیز درست می‌شود. مهمترین کار جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی، پاسداری از هویت انقلابی است و اگر این هویت از بین رفت، دیگر معنایی برای جمهوری اسلامی نخواهد ماند. هویت انقلابی آن است که در برابر عربده‌کشی، ایستادگی کند و ما هیچ‌گاه از صدای بلند نمی‌ترسیم. چهار دهه است که ملت ایران تحریم هستند و مربوط به دیروز و امروز نیست.
شفیعی ضمن گرامیداشت یاد شهدای جهاد دانشگاهی، به‌ویژه شهید کاظمی آشتیانی، گفت: این شهدا نمادهای سربلندی ملت ایران و سرمایه‌های ما هستند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پویش همزادم درخت در قلعه تل برگزار شد

مدارس 4 شهر خوزستان تعطیل اعلام شد

تحقیقات میدانی حوضه‌های آبی کشور برای بررسی سیل انجام می شود

فناوری‌های تجربه شده دنیا در مقابله با سیل

هیچ گونه آلودگی ناشی از نشت نفت در مناطق سیلابی وجود ندارد

کانون های فعال گرد و غبار دراهواز پر آب شد

تخریب منابع طبیعی مال‌آقا با حکم قضایی متوقف شد

2 گوزن زرد از سیلاب رودخانه دز نجات یافتند

وقتی از دل آسفالت جاده ها در اندیکا چشمه آب فوران می کند

منشا گرد و غبار اهواز داخلی است

غلظت گرد و غبار در اهواز به 7.8 برابر حدمجاز رسید

تعیین تکلیف امتحانات نهایی دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده طی دو روز آینده

تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های برخی مناطق خوزستان تا روز دوشنبه

آغاز فعالیت مدارس و دانشگاه‌های خوزستان از هفته آینده

ارزیابی دانشگاهیان از بازدید هورالعظیم/ آیا تاسیسات نفتی زیر آب است؟

احتمال اعلام پایان سال تحصیلی در مناطق سیل‌زده خوزستان

آغاز مهلت تغییر محل آزمون پیام نور از 7 اردیبهشت

تمدید مهلت ثبت‌نام دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه شهید چمران

تغییر ساعت شروع مدارس و دانشگاه‌ها در اهواز

زمان جدید شروع به کار مدارس و دانشگاه‌ها در اهواز اعلام شد

3 نوبته شدن امتحانات نهایی دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده

ارائه خدمات بهداشتی به بیش از 400 خانواده سیل‌زده توسط دانشگاه آزاد خوزستان

حذف ترم در دانشگاه شهید چمران صحت ندارد+جزییات کلاس‌های جبرانی

دانشجویان دوره‌های کارورزی را جدی بگیرند/تلاش برای کیفی سازی آموزش‌ها

جزییات برگزاری امتحانات دانش‌آموزان در خوزستان

دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده به نزدیک‌ترین مدرسه محل اسکان خود مراجعه کنند

تغییر تاریخ امتحانات 23 خرداد دانشگاه پیام‌نور

آغاز به‌کار واکسیناسیون دام‌های مناطق سیل‌زده توسط دانشگاه آزاد خوزستان

ساعت شروع مدارس ابتدایی اهواز و کارون از 8:30 صبح

برگزاری استارتاپ کارآفرینی اجتماعی، 11 تا 13 اردیبهشت در دانشگاه شهید چمران

اعلام تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های آبادان در روز شنبه

شروع کلاس‌های دانشگاه شهید چمران از ساعت 7:30

لزوم تهیه پروتکلی درباره سیل در خوزستان

آغاز انتخاب رشته آزمون دکتری از امروز

زنگ استمرار فعالیت‌های آموزشی در خوزستان نواخته شد

تعطیلی 17 مدرسه در شوشتر

ادامه فعالیت‌ آموزشی مدارس مناطق سیل‌زده خوزستان تا پایان اردیبهشت

اقتصاد مقاومتی نسخه شفابخش اقتصاد کشور است/در تحلیل اهمیت خوزستان نباید دچار ساده‌انگاری شویم

نامه جمعی از دانشگاهیان خوزستان به رییس‌جمهور در اعتراض به ترکیب "هیات بررسی سیل"

بازسازی همه 106 مدرسه تخریبی خوزستان تا قبل از مهرماه 98

زنگ استمرار فعالیت های آموزشی در خوزستان نواخته شد

ضرورت فرهنگ‌سازی و مدیریت صحیح اطلاع‌رسانی در مواجهه با بحران

حذف ترم در دانشگاه شهید چمران صحت ندارد+جزییات کلاس‌های جبرانی

مدارس و دانشگاه های خوزستان هفته آینده دایر هستند

خدمات‌رسانی قرارگاه جهادی دانشگاه آزاد خوزستان به سیل‌زدگان

لزوم به تعویق افتادن زمان برگزاری آزمون‌های سازمان سنجش

ویزیت رایگان دام‌های مناطق سیل‌زده در بیمارستان دامپزشکی دانشگاه چمران

سیل به 79 مدرسه عشایری خوزستان آسیب رساند

تعطیلی مدارس برخی مناطق دزفول

نگرانی در مورد شکستن سد کرخه، بی‌معنی است/ کارون ثابت می‌ماند