پیام خوزستان

آخرين مطالب

شفیعی: جهاد دانشگاهی یکی از سنگرهای مقابله با تحریم است علمي

شفیعی: جهاد دانشگاهی یکی از سنگرهای مقابله با تحریم است

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رییس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با اشاره به توانمندی‌های جهاد دانشگاهی، گفت: جهاد دانشگاهی می‌تواند معنا و مفهوم متفاوتی را به نمایش بگذارد و امروز جهاد دانشگاهی یکی از سنگرهای مقابله با تحریم است.
  حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحسن شفیعی با حضور در جهاد دانشگاهی خوزستان ضمن تبریک سی‌وهشتمین سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی خوزستان در هر عرصه‌ای واجد شایستگی‌ها و صلاحیت‌های بسیاری است؛ اگرچه خودمان نوعی کم‌کاری فروتنانه‌ نمایان داریم و گاهی فعالیت‌ها، آنگونه که باید معرفی نمی‌شوند و تصور می‌کنیم که این، تواضع است، این در حالی است که اتفاق‌های خوب خوزستان باید منعکس شوند.

وی ضمن تقدیر از مدیران فعلی و سابق جهاد دانشگاهی خوزستان، افزود: هر بنیاد خوبی که برپا می‌شود، قطعا حاصل تلاش افراد بسیاری است که دیده می‌شوند یا دیده نمی‌شوند و به رقم همه نقدهایی که ممکن است وجود داشته باشد و طبیعی است، ولی این درس را از دین‌مان آموخته‌ایم که حسنات گذشتگان را ببینیم و تقدیر کنیم و بر کاستی‌ها چشم بپوشیم.
شفیعی تصریح کرد: پس از گذشت چهار دهه از حیات انقلاب اسلامی، امروز فرصت جدیدی پیش آمده که تفکر انقلابی و تفکر اداری و حرکت رسمی را بازخوانی کنیم و ببینیم آنجا که انقلابی و جهادی کار کرده‌ایم به چه نتیجه‌ای رسیده‌ایم و آنجایی که اداری و با حرکتی آرام سیر کرده‌ایم، به چه نتیجه‌ای رسیده‌ایم. ماهیت انقلاب اسلامی، با جوشش و خیزش و حرکت ملازمه دارد. در تعریف یک مفهوم، برخی ارکان کلیدی هستند و نمی‌شود از مفهوم انقلاب، حرکت و زایش را گرفت و اگر اینها گرفته شد، با یک ماهیت جدید مواجه خواهیم بود. غفلت از ریشه‌های این مفهوم ما را به جایی رسانده که امروز در برخی مسایل حیران هستیم بین این دو نگاه و نتیجه این می‌شود که مشکلاتی را شاهد هستیم.

رییس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان خاطرنشان کرد: هر جا حرکتی جهادی در کشور انجام شده است، آنجا به نتیجه رسیده‌ایم. در دوران دفاع مقدس کمبودها و مشکلات زیادی در کشور وجود داشت، ولی چون روحیه عمومی روحیه جهادی بود، از آن‌همه سختی با یک مقاومتی ارزشمند عبور کردیم؛ ولی چرا امروز این تلاطم اقتصادی این موج را در جامعه ایجاد می‌کند؟ علت این است که با آن روحیه به مواجهه‌اش نرفته‌ایم و می‌بینیم که در یک افت و خیز اقتصادی در کشور، برای روزها هیچ مسئول رسمی در رسانه حاضر نمی‌شود؛ هیچ صحبتی مطرح نمی‌شود و امیدی به جامعه انتقال داده نمی‌شود؛ اگر نگوییم که گاهی در نقطه عکس نیز عمل می‌شود و مثلا یک وزیر می‌گوید با دور جدید تحریم یک میلیون نفر بی‌کار می‌شوند و وزیری که خود مسئول ایجاد کار در جامعه است به‌جای آنکه پاسخ دهد که در 6 سال گذشته چه کاری در این زمینه انجام داده است، اظهار نظری هم می‌کند که زانوی یک جامعه را به لرزه می‌اندازد.
وی افزود: بدون تردید شرایط امروز کشور با دوره هشت‌ساله جنگ تحمیلی زمین تا آسمان فرق می‌کند. امروز برای مواجهه با تحریم از نظر سخت‌افزاری امکانات خیلی بیشتری داریم. بیش از هزار کیلومتر خط مشترک با عراق که در دوره جنگ تحمیلی خط آتش بود، امروز خط ارتباط با یک کشور همسایه است و این یکی از امکانات امروز ما در مواجهه با تحریم است که در دوران دفاع مقدس آن را نداشتیم. ولی مشکل، در حوزه نرم‌افزاری است. در مواجهه با دشمن هیچ عاقلی به ضعف و ناداری توصیه نمی‌کند و وقتی ملتی در مواجهه با دشمن قرار می‌گیرند، باید امواج امیدواری به جامعه تزریق شود؛ مثل کسی که با یک بیماری مواجه است و مهمترین توصیه‌ای که در این شرایط می‌شود این است که به آن بیمار امیدواری بدهید.

شفیعی گفت: در شرایط فعلی کشور به روحیه جهادی نیازمندیم و باید به غفلت‌هایی که در مواجهه با روحیه جهادی مرتکب شده‌ایم، بیاندیشیم. جهاد دانشگاهی امروز می‌تواند معنا و مفهوم متفاوتی را به نمایش بگذارد و امروز جهاد دانشگاهی یکی از سنگرهای مقابله با تحریم است و می‌تواند به مردم بگوید که آنچه که دشمن می‌خواهد از ما دریغ کند، فرزندان شما آن را در جهاد دانشگاهی بازتولید خواهند کرد و این ادعا، چهار دهه عقبه و پشتوانه دارد.
وی افزود: نظام سلطه جنگ روانی ایجاد می‌کند تا ملت ایران پیشاپیش به زانو درآیند و تاثیر کار دشمن را هم در برخی مسئولان می‌بینیم که گاهی عنوان می‌کنند که باید مذاکره کرد و یا اینکه چرا نباید با آمریکا مذاکره کنیم؟ و دشمن نیز شرایطی را فراهم می‌کند تا مردم جلوجلو به تسلیم درآیند. بنده نقد دارم و در طول 6 سال دولت‌های یازدهم و دوازدهم مکرر این دغدغه را بیان کرده‌ام که تغییر گفتمان عمومی از گفتمان مقاومت و ایستادگی و پایداری به گفتمان ترس از جنگ، خطاست و امروز اگر مسئولی رسمی از گفتمان پایداری صحبت کند، همه متعجب می‌شوند. انقلاب اسلامی مادامی که بر ماهیت خود استوار است با این نوع دشمنی‌ها روبه‌رو است. نوع برخورد نظام سلطه با کره شمالی را ببینید؛ امروز آنها همچنان می‌گویند که تحریم‌ها علیه کره شمالی پابرجاست.
شفیعی با اشاره به اهمیت بررسی مجدد نقش نهادهای انقلابی، تصریح کرد: جهاد دانشگاهی در طول حیات خود، کارهای بزرگی را انجام داده است که این کارها با روال عادی و اداری انجام آن امکان‌پذیر نبود. نگاه به بیگانه داشتن، ما را به جایی نمی‌رساند، بلکه باید با صداقت، گفتمانی که چند سال به حاشیه رانده شد، جبران شود. در این سال‌ها نتیجه اعتماد به گفته‌های شفاهی و مکتوب نظام سلطه تجربه شده است. زمانی می‌گفتند که پشتوانه برجام،وعده جان کری است، غافل از اینکه در نظام سلطه، اینها مهره هستند و آدم‌ها نقشی ندارند. بسیار می‌گفتند که برجام تعهد حکومت آمریکاست و دولت‌ها نقشی ندارند، ولی امروز چیز دیگری را شاهد هستیم.

وی افزود: از این موج و از این میدان با اتکا به سرمایه‌ای به نام جهاد دانشگاهی و روحیه جهادی می‌شود به سلامت عبور کرد. با اعتقاد به امام خمینی (ره) و اعتقاد به محور بودن مقام معظم رهبری و روحیه جهادی، می‌شود از این مقطع عبور کرد. اینکه عده‌ای آدم حقیر صدای طنین‌انداز یک فرمانده رشید سپاه را محکوم کنند یا زیر سوال ببرند، این‌جور افراد در طول تاریخ وجود داشته‌اند.
شفیعی گفت: جهاد دانشگاهی یک سرمایه‌ای در استان خوزستان دارد و آن، حسن شهرت است و این خیلی ارزشمند است. برخی دستگاه‌ها در افکار عمومی ناکارآمد شناخته می‌شوند، ولی برخی دستگاه‌ها اعتماد عمومی به خود را حفظ کرده‌اند و این یک سرمایه است. اعتماد به جهاد دانشگاهی در فضای استان خوزستان وجود دارد و در خاطرات شفاهی نیز از جهاد دانشگاهی با یک اتفاقات مثبتی یاد می‌شود. به عنوان مثال نخستین جلسات بزرگداشت استاد مطهری، نخستین جلسات وحدت حوزه و دانشگاه، داروخانه 13 آبان و مرکز پزشکی و خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا که دو فرزند جهاد دانشگاهی هستند. نگاه به ایسنا و ایکنا در طول سال‌ها فعالیت در خوزستان، نگاه صداقت، اعتماد و اعتبار بوده است.
وی افزود: جهاد دانشگاهی باید در صحنه‌هایی که گره کوری در کار مردم وجود دارد، حضور پیدا کند. افکار عمومی نیز پس از عبور از شرایط دشوار، بر اساس نقش‌آفرینی سازمان‌ها و نهادها در دوره سختی قضاوت خواهد کرد. جهاد دانشگاهی مجموعه‌ای است که از روز نخست بر اساس فلسفه انقلابی‌گری تاسیس شد و آن خلائی که برای آن جهاد دانشگاهی تاسیس شد، مادامی که آن خلاء و نیاز وجود دارد، جهاد دانشگاهی نیز باید بماند و آن نیاز هنوز هست.
|
رییس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با اشاره به اهمیت حوزه فرهنگی جهاد دانشگاهی، تاکید کرد: مبادا هویت جهاد صرفا به یک هویت پژوهشی و سخت‌افزاری تبدیل شود، بلکه اگر فرهنگ درست شود، بقیه مسایل نیز درست می‌شود. مهمترین کار جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی، پاسداری از هویت انقلابی است و اگر این هویت از بین رفت، دیگر معنایی برای جمهوری اسلامی نخواهد ماند. هویت انقلابی آن است که در برابر عربده‌کشی، ایستادگی کند و ما هیچ‌گاه از صدای بلند نمی‌ترسیم. چهار دهه است که ملت ایران تحریم هستند و مربوط به دیروز و امروز نیست.
شفیعی ضمن گرامیداشت یاد شهدای جهاد دانشگاهی، به‌ویژه شهید کاظمی آشتیانی، گفت: این شهدا نمادهای سربلندی ملت ایران و سرمایه‌های ما هستند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حق محیط زیست را رعایت کنیم

آغاز پذیرش بدون آزمون کاردانی پیوسته دانشگاه آزاد از دوشنبه

حضور مدارس خوزستان در مطالعه بین‌المللی آموزش ریاضیات و علوم

خوزستان تنها استان دارای نرخ 100 درصدی پوشش پیش دبستانی در کشور

اول بهمن "ماه" می‌گیرد/شهرهایی که خسوف را می‌بینند

40 درصد مدارس رامهرمز خطرساز هستند

آغاز انتخاب واحد دانشگاه علوم پزشکی اهواز از 6 بهمن‌ماه

اعلام نتایج فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام‌نور در دهه اول بهمن

کلیه مدارس خوزستان در نوبت صبح فردا تعطیل هستند

فردا نوبت صبح مدارس ابتدایی هفت تپه تعطیل هستند

واگذاری دانشگاه صنعت نفت به وزارت علوم موجب کمرنگ شدن بهره‌مندی از ظرفیت‌های خوزستان می‌شود

یک عقاب صحرایی در خطر انقراض در خوزستان رهاسازی شد

باید به دنبال توسعه نظام ارزش‌آفرینی در کشور باشیم

دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر میزبان مسابقات شناورهای کارتنی

جراحی رایگان دانش‌آموزان خوزستانی مبتلا به بیماری‌های لب و کام

مدارس ایذه در نوبت عصر هم تعطیل شدند

کسب رتبه اول کشوری مشارکت‌های مردمی توسط آموزش و پرورش خوزستان

برگزاری دومین رویداد کارآفرینی سلامت در منطقه 4 کشور با موضوع "دیابت"

بارندگی، مدارس ایذه را به تعطیلی کشاند

روزشمار هفته شوراهای آموزش و پرورش اعلام شد

پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد

پذیرایی اجباری و تهیه هدیه در جلسات دفاع پایان‌نامه ممنوع شد

30 بهمن‌ماه آخرین مهلت ثبت ایده در سومین جشنواره ایتاپ دانش‌آموزی

اختصاص 30 میلیارد ریال برای اجرای طرح کاهش آسیب های اجتماعی

آغاز ثبت‌نام و انتخاب واحد دانشگاه پیام‌نور از اول بهمن

بهبهان، میزبان پنجمین کنگره دانشجویی، پژوهشی جنوب غرب کشور

افتتاح مرکز نوآوری دانشگاه علمی کاربردی شهرداری اهواز با حضو مسئولین و اعضای شورای شهر اهواز

تامین 31 چادر برای ساماندهی مدارس چادری در خوزستان

جزئیات برگزاری آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

ایجاد یک رشته جدید در دانشگاه علوم پزشکی دزفول

زیستگاه جدید سمندر امپراطور در ایذه شناسایی شد

اعلام نتایج فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه‌ها تا 23 بهمن‌ماه

درخشش مخترعان خوزستانی در جشنواره بیکسپو کره جنوبی

تعطیلی مدارس ابتدایی امیدیه در نوبت عصر

امروز، زمان ویرایش اطلاعات و ثبت‌نام مجدد در آزمون دستیاری تخصصی پزشکی

جزییات ثبت‌نام «پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی» اعلام شد

ارسال 92 مقاله به دومین کنفرانس ملی مهندسی مواد، متالورژی و معدن

دریافت حدود 250 مقاله در چهاردهمین کنفرانس ماده چگال انجمن فیزیک ایران

عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی آبادان، برگزیده جشنواره ملی رازی

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام وام شهریه دانشجویی

معاونت فرهنگی و اجتماعی قلب تپنده هر دانشگاه است

با تنوع‌بخشی به فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی، شاهد افزایش مشارکت دانشجویان خواهیم بود

برای اجرای برنامه‌های پرمخاطب در دانشگاه سنگ‌اندازی می‌شود

تحقق دولت و جامعه به تمام معنا اسلامی؛ دو راه نیمه تمام در نظام جمهوری اسلامی

وجود حسین به ما شجاعت می‌داد

مسئول بسیج دانشجویی خوزستان معرفی شد

دانشگاه از ابتدای جنگ در میدان جهاد و مبارزه حضور داشت

رونمایی از 10 عنوان کتاب و تمبر سی‌وهشتمین سالگرد شهادت حسین علم‌الهدی و یارانش

واحد تحقیقات قارچ در پژوهشکده سبزی و صیفی کشور آغاز بکار کرد

مدارس شاهد در همه شاخص‌ها وضعیت قابل قبولی دارند