پیام خوزستان

آخرين مطالب

باغ موزه آبادان در انتظار تزريق اعتبارات ملي / رنج مردم آبادن از نبود اماکن فرهنگي مقالات

باغ موزه آبادان در انتظار تزريق اعتبارات ملي / رنج مردم آبادن از نبود اماکن فرهنگي

  بزرگنمايي:

شهرهاي آبادان و خرمشهر هشت سال تمام در دوران جنگ تحميلي و دفاع مقدس خط مقدم بود و دشمنان بعثي و متحدانشان با تجاوز به خاک اين مناطق قصد تصرف کامل آنها را داشتند اما از آنجايي که بسياري از مردمان اين مرز و ديار با وجود آماج حملات دشمن در خانه‌هايشان ماندند و جان و تنشان را براي حفظ ناموس و خاک و سرزمينشان سنگر کردند حصرها شکسته شد و اراضي تصرف شده همگي آزاد شد.

امروز در کوچه و خيابان‌هاي اين شهرها که گذر مي‌کني هنوز هم بوي جنگ را به خوبي مي‌توان استشمام کرد، هنوز صداي موشک و خمپاره و آوارگي دوران جنگ به گوش مي‌رسد و به آساني مي‌توان دوران سياه و سفيد جنگ تحميلي را در ذهن هر جنوبي ترسيم کرد اما نسل امروز...

امروزي‌ها کمتر به خاطر دارند روزهاي تير و ترکش را و شهدا و رزمندگاني را که دست و پايشان فداي ايستادگي و از خود گذشتگي‌ها شد. فقط شنيده‌اند نام شهادت را و گاهي با برگزاري مراسم و آييني به مناسبت‌هاي هفته دفاع مقدس و بسيج و ... نظاره مي‌کنند خاطرات آن دوراني که يادآور رنگ سرخ شهادت و ايثارگري‌هايي‌ست.

اما آنچه امروز، خرمشهر را در عرصه ترويج فرهنگ دفاع مقدس سرآمدتر از آبادان کرده است موزه دفاع مقدسي‌ست که با ادوات جنگي و تصاوير و حال و هواي جنگ تحميلي به خوبي آن دوران را براي نسل امروز و همه مسافران و بازديدکنندگان از اين مکان فرهنگي ترسيم مي‌کند در حالي که آبادان تا به امروز تشنه چنين مکاني ناب است.

البته در اين زمينه اقداماتي براي راه اندازي موزه صورت گرفته است اما احداث اين مکان سال گذشته آغاز شده و با وجود همه تلاش‌ها براي راه اندازي آن، همچنان نيازمند اعتبارات است.

بودجه‌اي که در نقطه صفر مرزي، در پايتخت شهادت و ايثار و خاک و مرز گلگون‌کفنان در انتظار اما و اگرهايي‌ست که بعد از گذشت اين همه سال از پايان جنگ تحميلي هنوز براي راه اندازي موزه دفاع مقدس همچنان خرامان خرامان به مقصد نرسيده است...

* آغاز احداث باغ موزه دفاع مقدس در سال 91

تابستان سال 91 بود که فرماندار ويژه آبادان از احداث باغ موزه دفاع مقدس در اين شهر خبر داد و اظهار کرد: اين باغ موزه در زميني به مساحت 30 هزار متر مربع که 4 هزار متر مربع آن مسقف است و با اعتبار اوليه معادل 5 ميليارد ريال احداث مي‌شود.

بهرام ايلخاص‌زاده تصريح کرده بود: باغ موزه دفاع مقدس آبادان جذاب‌ترين و بزرگ‌ترين باغ موزه شهري در سطح کشور از نظر وسعت و آنچه در آنجا به نمايش گذاشته مي‌شود، خواهد شد.

وي ادامه داد: منطقه‌اي که براي احداث اين باغ موزه پيش‌بيني شده است (پشت روابط عمومي پالايشگاه به سمت باشگاه انکس) شامل طبيعت جنگ بکر و دست نخورده‌اي است که تمام آثار جبهه در آنجا موجود است.

معاون استاندار خوزستان افزود: با اندک بازسازي اين محل به مکاني براي بازديد کاروان‌هاي راهيان نور تبديل مي‌شود.

وي ابراز اميدواري کرد تا با ساخت اين باغ موزه دفاع مقدس بتوان گوشه‌اي از رشادت‌ها، جانبازي‌ها و ايثارگري‌هاي مردم فهيم و هميشه در صحنه را به ساير هموطنان و حتي ميهمانان خارجي نشان داد.

*بازديد علي لاريجاني از باغ موزه آبادان

امروز پس از گذشت يک سال و اندي از اين توضيحات در حالي که مسئولان ملي بسياري به اين شهرستان سفر کرده و بخش‌هاي مختلف منطقه را رصد کرده و همواره بر فداکاري‌ها و ايثارگري‌هاي مردان و زنان اين مرز و ديار ارج نهاده‌اند اما باغ موزه‌اي که حتي مکان و فضاي فيزيکي آن قديمي و مربوط به پالايشگاه آبادان بوده و نياز به ساخت و سازي از پي و ريشه ندارد، هنوز راه اندازي نشده است.

باز جاي شکرش باقي‌ست که علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در سفر اخير خود به آبادان که براي حضور در مراسم پنجمين سالگرد ارتحال آيت‌الله جمي صورت گرفت از اين باغ موزه بازديد کرد و در خصوص تکميل و راه اندازي اين پروژه ارزشمند، تصميماتي اتخاذ کرد و قول مساعدت داد که بايد منتظر تحقق آن بود.

* بودجه ملي نياز است

در اين بازديد عضو هيئت امناي باغ موزه دفاع مقدس آبادان خطاب به رئيس مجلس شوراي اسلامي اظهار کرد: اين باغ موزه براي راه اندازي نياز به رديف بودجه ‌اي ملي دارد که از رئيس مجلس شوراي اسلامي براي حضور در آبادان تقدير مي‌کنيم و خواستاريم در اين خصوص پيگيري‌هاي لازم را انجام دهند.

سعيد صريحي افزود: راه‌اندازي باغ موزه دفاع مقدس آبادان، بحث يک دفاع مردمي است که بايد با حمايت از اين بخش بتوان فرهنگ ايثار و شهادت را هر چه بيشتر به نسل جديد انتقال داد و در اشاعه آن کوشيد.

عضو هيئت امناي باغ موزه دفاع مقدس آبادان ادامه داد: به همين خاطر نياز به راه‌اندازي يک مجموعه فرهنگي چون اين باغ موزه در شهرستان به شدت احساس مي‌شود.

وي اضافه کرد: باغ موزه دفاع مقدس آبادان به وسعت 30 هکتار است که به تازگي در حال تاسيس بوده و براي راه اندازي نياز به حمايت‌هاي مالي دارد.

اين مسئول فرهنگي همچنين عنوان کرد: بايد به نسل جوان و همينطور مسافران و راهيان نور که به اين منطقه سفر مي‌کنند نشان داد آباداني که هشت در جنگ جانفشاني کرده همچنان آلبوم خاطراتي دارد که يادآور آن دوران باشد و در اين زمينه حرفي براي گفتن داشته باشيم.

هر ساله جمع کثيري از کاروان‌هاي راهيان نور براي بازديد از مناطق عملياتي راهي اين بخش از کشورمان مي‌‌شوند که متاسفانه نبود يک مرکز همچون باغ موزه دفاع مقدس در آبادان سبب شده تا مظلوميت مردم آبادان در دوران دفاع مقدس ناديده گرفته شود و کاروان‌‌ها از اين شهر تنها براي محل عبور و مرور خود و حرکت به سوي خرمشهر و شلمچه استفاده کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دانه برفی‌ام اما پرتوان...

مسایل جدی و بنیادین اندیشه سیاسی در یک کتاب

کودکانه های مسجد صاحب الزمان(عج) اهواز/ جایی برای کودکان هست

راه‌اندازی پویش محیط زیستی «محرم شهر پاک» در خوزستان

آسیب شناسی موضوع تکدی گری و اعتیاد در آبادان الزامی است

مسجدی از متروکه شدن تا احیا/ کهن‌سال‌ترین هیئت‌امنا 31 ساله است

از فال و شیشه‌شو تا بازی و درس...

چند نکته بهداشتی برای فصل بستنی‌های رنگارنگ

کنگره ملی حضرت دانیال نبی(ع) برگزار می شود

اسب خوزستان گمشده ای در گرد و غبار

مقاله‌نویسان برای قصه‌گویی دست به‌قلم می‌شوند

بندر صیادی آبادان بعد از 8 سال 25 درصد پیشرفت دارد

حضور نامزدهای انتخاباتی خوزستان از عمق سیلاب تا کانون زلزله

مرگ نوجوان 13 ساله دهدزی در نتیجه نبود راه دسترسی

درباره کم و زیاد دمای اهواز، گرمترین منطقه مسکونی دنیا

پایان مطالعات اولیه روی تابوت‎های جوبجی/انتقال تابوت‎ها به محل از پیش تعیین‎شده

شوادان؛ تدبیر معماران گذشته برای گذراندن فصل گرما

حریم فراموش شده رودخانه‌ها

بازار کولر اهواز و کلاهی که بر سر خریداران می‌رود

ورود فاضلاب به دز و مدیریت نامطلوب پسماندها از چالش‌های دزفول است

ویلچر، دیسک و امید؛ تمام دنیای حنان

دره توبیرون

اسارت در هویزه؛ باغ وحش یا «باغ وحشت»

خطر 5.7 ریشتری که از سر مسجدسلیمان گذشت

ساباط؛ اندیشه گذشتگان برای رفاه رهگذران

خزان فضای کسب و کار در خوزستان

پل بند لشکر شوشتر ؛ برگی از شکوه گذشتگان

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

ضرورت تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

خوزستانی ها در انتظار معرفی مقصران سیلاب ویرانگر

خطر ابتلا به عفونت‌ها با شنا در کانال‌های روباز

توهم پرآبی

من پاکم، هشت سال و پنج ماه و چهار روز...

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

زورخانه‌های مناسبتی!

اسلحه های غیر مجاز امنیت مردم جنوب خوزستان را نشانه رفته

قایقرانی آبادان 70 سال قدمت ، یک دهه محرومیت

مرگ در کمین شناگران دز

همه چیز درباره "حاجی لک‌لک‌ها"، پرندگانی که ایرانی‌ها دوستشان دارند

شوشان: گاهی اوقات مغز انسان سوت می کشد

تغییرات رفتاری اعضای خانواده را جدی بگیرید

هرمز اردشیر؛ شهری گمشده در انتظار احیا

آغازی برای بیرون کشیدن پای اصناف از تاسیسات گردشگری خوزستان

کشاورزی خوزستان جان دوباره می گیرد

سیرسیرک ها مهمان ناخوانده خوزستان/ تبعات سیلاب ویرانگرتمامی ندارد

روندکند رفع مشکلات پساسیل خوزستان/ سیل بندهاهنوز ترمیم نشده اند

دغدغه ای به نام سیل بندهای بدون متولی در خوزستان

دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان

هشدارهای هواشناسی قابلیت پیش بینی سیل را ندارد