پیام خوزستان

آخرين مطالب

باغ موزه آبادان در انتظار تزريق اعتبارات ملي / رنج مردم آبادن از نبود اماکن فرهنگي مقالات

باغ موزه آبادان در انتظار تزريق اعتبارات ملي / رنج مردم آبادن از نبود اماکن فرهنگي

  بزرگنمايي:

شهرهاي آبادان و خرمشهر هشت سال تمام در دوران جنگ تحميلي و دفاع مقدس خط مقدم بود و دشمنان بعثي و متحدانشان با تجاوز به خاک اين مناطق قصد تصرف کامل آنها را داشتند اما از آنجايي که بسياري از مردمان اين مرز و ديار با وجود آماج حملات دشمن در خانه‌هايشان ماندند و جان و تنشان را براي حفظ ناموس و خاک و سرزمينشان سنگر کردند حصرها شکسته شد و اراضي تصرف شده همگي آزاد شد.

امروز در کوچه و خيابان‌هاي اين شهرها که گذر مي‌کني هنوز هم بوي جنگ را به خوبي مي‌توان استشمام کرد، هنوز صداي موشک و خمپاره و آوارگي دوران جنگ به گوش مي‌رسد و به آساني مي‌توان دوران سياه و سفيد جنگ تحميلي را در ذهن هر جنوبي ترسيم کرد اما نسل امروز...

امروزي‌ها کمتر به خاطر دارند روزهاي تير و ترکش را و شهدا و رزمندگاني را که دست و پايشان فداي ايستادگي و از خود گذشتگي‌ها شد. فقط شنيده‌اند نام شهادت را و گاهي با برگزاري مراسم و آييني به مناسبت‌هاي هفته دفاع مقدس و بسيج و ... نظاره مي‌کنند خاطرات آن دوراني که يادآور رنگ سرخ شهادت و ايثارگري‌هايي‌ست.

اما آنچه امروز، خرمشهر را در عرصه ترويج فرهنگ دفاع مقدس سرآمدتر از آبادان کرده است موزه دفاع مقدسي‌ست که با ادوات جنگي و تصاوير و حال و هواي جنگ تحميلي به خوبي آن دوران را براي نسل امروز و همه مسافران و بازديدکنندگان از اين مکان فرهنگي ترسيم مي‌کند در حالي که آبادان تا به امروز تشنه چنين مکاني ناب است.

البته در اين زمينه اقداماتي براي راه اندازي موزه صورت گرفته است اما احداث اين مکان سال گذشته آغاز شده و با وجود همه تلاش‌ها براي راه اندازي آن، همچنان نيازمند اعتبارات است.

بودجه‌اي که در نقطه صفر مرزي، در پايتخت شهادت و ايثار و خاک و مرز گلگون‌کفنان در انتظار اما و اگرهايي‌ست که بعد از گذشت اين همه سال از پايان جنگ تحميلي هنوز براي راه اندازي موزه دفاع مقدس همچنان خرامان خرامان به مقصد نرسيده است...

* آغاز احداث باغ موزه دفاع مقدس در سال 91

تابستان سال 91 بود که فرماندار ويژه آبادان از احداث باغ موزه دفاع مقدس در اين شهر خبر داد و اظهار کرد: اين باغ موزه در زميني به مساحت 30 هزار متر مربع که 4 هزار متر مربع آن مسقف است و با اعتبار اوليه معادل 5 ميليارد ريال احداث مي‌شود.

بهرام ايلخاص‌زاده تصريح کرده بود: باغ موزه دفاع مقدس آبادان جذاب‌ترين و بزرگ‌ترين باغ موزه شهري در سطح کشور از نظر وسعت و آنچه در آنجا به نمايش گذاشته مي‌شود، خواهد شد.

وي ادامه داد: منطقه‌اي که براي احداث اين باغ موزه پيش‌بيني شده است (پشت روابط عمومي پالايشگاه به سمت باشگاه انکس) شامل طبيعت جنگ بکر و دست نخورده‌اي است که تمام آثار جبهه در آنجا موجود است.

معاون استاندار خوزستان افزود: با اندک بازسازي اين محل به مکاني براي بازديد کاروان‌هاي راهيان نور تبديل مي‌شود.

وي ابراز اميدواري کرد تا با ساخت اين باغ موزه دفاع مقدس بتوان گوشه‌اي از رشادت‌ها، جانبازي‌ها و ايثارگري‌هاي مردم فهيم و هميشه در صحنه را به ساير هموطنان و حتي ميهمانان خارجي نشان داد.

*بازديد علي لاريجاني از باغ موزه آبادان

امروز پس از گذشت يک سال و اندي از اين توضيحات در حالي که مسئولان ملي بسياري به اين شهرستان سفر کرده و بخش‌هاي مختلف منطقه را رصد کرده و همواره بر فداکاري‌ها و ايثارگري‌هاي مردان و زنان اين مرز و ديار ارج نهاده‌اند اما باغ موزه‌اي که حتي مکان و فضاي فيزيکي آن قديمي و مربوط به پالايشگاه آبادان بوده و نياز به ساخت و سازي از پي و ريشه ندارد، هنوز راه اندازي نشده است.

باز جاي شکرش باقي‌ست که علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در سفر اخير خود به آبادان که براي حضور در مراسم پنجمين سالگرد ارتحال آيت‌الله جمي صورت گرفت از اين باغ موزه بازديد کرد و در خصوص تکميل و راه اندازي اين پروژه ارزشمند، تصميماتي اتخاذ کرد و قول مساعدت داد که بايد منتظر تحقق آن بود.

* بودجه ملي نياز است

در اين بازديد عضو هيئت امناي باغ موزه دفاع مقدس آبادان خطاب به رئيس مجلس شوراي اسلامي اظهار کرد: اين باغ موزه براي راه اندازي نياز به رديف بودجه ‌اي ملي دارد که از رئيس مجلس شوراي اسلامي براي حضور در آبادان تقدير مي‌کنيم و خواستاريم در اين خصوص پيگيري‌هاي لازم را انجام دهند.

سعيد صريحي افزود: راه‌اندازي باغ موزه دفاع مقدس آبادان، بحث يک دفاع مردمي است که بايد با حمايت از اين بخش بتوان فرهنگ ايثار و شهادت را هر چه بيشتر به نسل جديد انتقال داد و در اشاعه آن کوشيد.

عضو هيئت امناي باغ موزه دفاع مقدس آبادان ادامه داد: به همين خاطر نياز به راه‌اندازي يک مجموعه فرهنگي چون اين باغ موزه در شهرستان به شدت احساس مي‌شود.

وي اضافه کرد: باغ موزه دفاع مقدس آبادان به وسعت 30 هکتار است که به تازگي در حال تاسيس بوده و براي راه اندازي نياز به حمايت‌هاي مالي دارد.

اين مسئول فرهنگي همچنين عنوان کرد: بايد به نسل جوان و همينطور مسافران و راهيان نور که به اين منطقه سفر مي‌کنند نشان داد آباداني که هشت در جنگ جانفشاني کرده همچنان آلبوم خاطراتي دارد که يادآور آن دوران باشد و در اين زمينه حرفي براي گفتن داشته باشيم.

هر ساله جمع کثيري از کاروان‌هاي راهيان نور براي بازديد از مناطق عملياتي راهي اين بخش از کشورمان مي‌‌شوند که متاسفانه نبود يک مرکز همچون باغ موزه دفاع مقدس در آبادان سبب شده تا مظلوميت مردم آبادان در دوران دفاع مقدس ناديده گرفته شود و کاروان‌‌ها از اين شهر تنها براي محل عبور و مرور خود و حرکت به سوي خرمشهر و شلمچه استفاده کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هشدارهای هواشناسی قابلیت پیش بینی سیل را ندارد

دزفول از «شهر هزار موشک» تا «بلد الصواریخ»/مقاومت درس همیشگی مردم

بومی‌گرایی، اعتماد و صبر؛ آن‌چه نفت آبادان را تکان داد

من از تو زنده می‌مانم اگر...

پیاز؛ از فراز تا فرود/کاشت با امید، برداشت با اشک

ورزش می‌تواند در پیشگیری از بیماری فشارخون مثبت عمل کند

خورنا:صفوف کالای دولتی دربهبهان، هرروزطویل تر ازروزقبل

جنگ؛ رؤیای بی تعبیر هراس افکنان!

تحقق وعده های دولت در سیلاب، مهمترین مطالبه در حوزه اجتماعی

کاوش: سیل مانع رسیدگی به دیگر بحران های خوزستان نشود

دختر کشتی‌گیری که خانه‌اش را آب برد ولی اراده‌اش را نه!

اعمال و فضایل ماه رمضان؛ ماه شب‌های مناجات و دعا

آنچه در روزهای سیل بر خوزستان گذشت

تنگه آبزا ایذه؛ کانون توجه مردم و رسانه ها

روز جهانی کارگر فرصتی برای شنیدن دغدغه های کارگران

نخل؛ سربلند زیر آب

تابانیوز: سرای معین‌التجار نماد اهواز نوین

خوزستان و سیلاب

آگاه نیوز: ناجی بازار کار در دوره رشد منفی اقتصاد

وظیفه ما در برابر تالاب های تازه نفس خوزستان چیست

روستای«بنده بیت سلیط»خانه ای روی آب/ سیل زده اماهمچنان مهمان نواز

عین دو؛ ایستاده در سیلاب و فاضلاب

از انکار پس زدگی ها تا تشکیل دریاچه فاضلاب در پردیس اهواز

یک راس گوزن زرد از سیلاب کرخه نجات یافت

ماجرای روستای در محاصره سیل "آلبونیس" اهواز چیست؟

رهاسازی ناگهانی آب سد،علت تشدیدسیل گلستان/ازشدت بارش‌هامطلع بودند

داستان نویسی؛ طرحی برای آشتی دانش آموزان با خلاقیت

سفر به دهدز، بام خوزستان را از دست ندهید

شکست پروژه مسکن مهر در اهواز

تابانیوز: علل توسعه نیافتگی خوزستان

پرونده فساد مالی ؛ ` مسیر تکراری`

راه آهن شلمچه – بصره؛ جاده صلح و دوستی

قلقچی، نخستین رستوران تاریخی دزفول

آبادان با جاذبه های گوناگون آماده میزبانی مسافران نوروزی است

بامداد زاگرس: شهرک صنعتی مسجدسلیمان در خاموشی

شوشان: تاملی در باب حجم بالای گردش سرمایه در خوزستان

پیرامون استانی شدن انتخابات مجلس

آلایندگی؛ تنها سهم اهوازی ها از چاه های نفت

روزنامه صبح کارون: مرگ مطبوعات خصوصی در پای دار کاغذ!

ممانعت بازنشستگان هفت تپه از ورود تریلرهای حمل نیشکر

به سوی بهار

خورنا : قومیت - ملیت

کشتی سازی در خوزستان صنعتی که نیازمند حمایت و توجه است

کارگران نانوایی دزفول ناراضی از دستمزد دریافتی

کرخه، در تب و تاب سیلاب

21 بهمن 1357؛ ادامه درگیری‌ها در تهران

3 بهمن 1357؛ انحلال شورای سلطنت

روزنامه نور خوزستان: کتاب؛ برترین هدیه

هور نیوز: منتظر تشدید مهاجرت از خوزستان باشیم

چهارم خرداد: مسئولان ارشد خوزستان زنگ خطرها را جدی بگیرند!