پیام خوزستان

آخرين مطالب

رییس دانشگاه علمی کاربردی خوزستان:

70 درصد فارغ‌التحصیلان این دانشگاه شاغل هستند علمي

70 درصد فارغ‌التحصیلان این دانشگاه شاغل هستند

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خوزستان گفت: حدود 70 درصد فارغ‌التحصیلان ما شاغل هستند. که از این تعداد بین 15 تا 20 درصد در زمان ورود به دانشگاه شاغل بودند.
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، مسعود خداپناه در نشست خبری که به مناسبت روز خبرنگار امروز (یکشنبه، 21 مردادماه) در دانشگاه علمی کاربردی خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: خبرنگار چشم بینا و گوش شنوای جامعه است. خبرنگار طلایه‌دار و پیش قراول و دیده‌بان جامعه است و می‌تواند افق روشن را برای جامعه ترسیم کند.
وی افزود: دانشگاه یک مجموعه فرهنگی آموزشی است. یکی از کارهای مهمی که رسانه‌ها انجام می‌دهند، مسأله آموزش است. ممکن است مسئولی بخواهد از حق مردم شهر یا روستا یا پرسنل خود دفاع کند که برای این کار باید آموزش ببیند. این آموزش می‌تواند از طریق خبرنگاران انجام شود. یکی از مشکلات ما این است که کسانی که می‌خواهند از حق استان دفاع کنند، گاهی نمی‌توانند این کار را به درستی انجام دهند و دچار احساسات می‌شوند.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خوزستان گفت: مسأله آموزش در بحث رسانه بسیار مهم است و این یکی از نقاط نزدیکی دانشگاه با خبر است. شاید خبرنگاری که محتوای رسانه را تأمین می‌کند، بیشترین تأثیر آموزشی را در استان داشته باشد.
خداپناه با اشاره به برگزاری گردهمایی مدیران مراکز علمی کاربردی سراسر کشور که سال گذشته در خوزستان برگزار شد، گفت: میزبانی مناسب ما موجب یک تبلیغ برای استان بود. این مسأله باید معرف ما باشد. گاهی در سخنرانی‌ها سیاه‌نمایی می‌کنیم و این سیاه‌نمایی مانع جذب اعتبارات می‌شود. نکات مثبت و توانمندی‌های استان و مردم به گونه‌ای است که دیگر استان‌ها باید نسبت به آن غبطه بخورند.
وی ادامه داد: اگر می‌خواهیم این نگاه از دید جامعه خبرنگاری تقویت و ویژگی‌های خاص استان مطرح شود، باید از این توانایی‌ها استفاده کنیم. چرا که این مسائل موجب توسعه استان می‌شود. نقاط ضعف استان را کمتر باید بزرگنمایی کنیم و بیشتر نقاط مثبت استان را نشان دهیم.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خوزستان در خصوص موفقیت‌های این دانشگاه تصریح کرد: در حوزه ورزش، تیم دانشجویان دانشگاه امسال در مسابقات کشوری فوتبال دانشجویان دانشگاه‌های علمی کاربردی قهرمان کشور شد و هفت نفر از اعضای تیم ما به تیم ملی دعوت شدند.
خداپناه افزود: سال گذشته بیست و پنجمین سالگرد تأسیس دانشگاه علمی کاربردی بود. به همین مناسبت نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد و تمام استان‌ها در این نمایشگاه غرفه داشتند. در نهایت نیز 10 مرکز برتر، لوح تقدیر و جوایزی دریافت کردند. از این 10 مرکز، دو مرکز متعلق به خوزستان بود.
وی گفت: سال گذشته در میزان پذیرش دانشجو نسبت به تعداد مراکز، رتبه یک کشوری را کسب کردیم. به گونه‌ای که در مهرماه، هفت هزار دانشجو و در بهمن ماه، چهار هزار دانشجو جذب کردیم. باید به این نکته توجه کرد که حدود 70 درصد فارغ‌التحصیلان ما شاغل هستند. از این تعداد بین 15 تا 20 درصد در زمان ورود به دانشگاه شاغل بودند.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خوزستان تصریح کرد: یک کلینیک اشتغال به منظور کمک به دانشجویان در دانشگاه ایجاد شده است. مدرسان کارآفرینی و دانش‌آموختگان دانشگاه که در حال حاضر شاغل هستند، در این مرکز تجارب خود را به فارغ‌التحصیلان منتقل می‌کنند. برای کیفیت‌بخشی به مراکز علمی کاربردی نیز سرفصل دروس را اصلاح کرده و محتوا، متناسب با نیاز روز تنظیم شده‌اند. همچنین مأموریت‌گرا شدن مراکز در دستور کار قرار گرفته است.
خداپناه افزود: پالایش مدرسان یکی دیگر از برنامه‌های ما است. از تمام مدرسان خواسته‌ایم مدارک خود را تکمیل کرده و توانمندی‌های خود را معرفی کنند. کسانی که می‌توانند خود را با دروس جدید و تکنولوژی جدید هماهنگ کنند، همکاری خود را با آن ها ادامه می‌دهیم، در غیر اینصورت کد مدرسی آن ها باطل می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در گذشته پذیرش دانشجو در دانشگاه علمی کاربردی، اواخر آبان‌ماه انجام می‌شد اما از سال گذشته پذیرش‌ها از اواخر مرداد انجام می‌شود. چرا که تا آبان ماه، دانشجویان در رشته‌هایی که متقاضی بودند، پذیرفته شدند. همچنین تلاش کرده‌ایم رشته‌هایی را در دانشگاه ایجاد کنیم که کاربردی بوده و در سایر دانشگا‌ه‌ها وجود ندارد. به طور مثال، دانشگاه علمی کاربردی مانند دانشگاه‌های دولتی، رشته‌ای ایجاد نمی‌کند و 20 سال در آن رشته دانشجو پذیرش کند. ممکن است با دو سال پذیرش نیاز بازار کار برطرف شود. در این صورت این رشته از رشته‌های ما حذف خواهد شد.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خوزستان تصریح کرد: در مهرماه امسال در 232 کد رشته شامل 134 رشته کاردانی و 98 رشته کارشناسی، دانشجو پذیرش می‌شود. ظرفیت پذیرش ما نیز 15 هزار و 620 نفر اعلام شده است. هشت مرکز از 31 مرکز ما نیز به دلیل تصمیم شورای عالی اداری استخدامی کشور مبنی بر حذف مراکز آموزشی وابسته به دستگاه‌های دولتی در مهرماه پذیرش نخواهند داشت.
خداپناه ادامه داد: البته این هشت مرکز در شرف تغییر هستند تا وابستگی آن ها به دستگاه‌های دولتی برطرف شود. در غیر اینصورت رشته‌های تحصیلی این مراکز، به مراکز علمی کاربردی فعال که از نظر برنامه‌ریزی مشابه این مراکز باشند، منتقل می‌شوند. البته ترجیح ما حفظ مراکز است.
وی در خصوص ویژگی‌های دانشگاه علمی کاربردی تصریح کرد: در دانشگاه ما کمترین شهریه دانشجویی گرفته می‌شود. همچنین به کسانی که یک شرکت یا یک مرکز رشد یا مرکز کارآفرینی ایجاد کنند و فعالیت اقتصادی و تولیدی داشته باشند، 50 میلیون تومان وام دو درصد تخصیص داده می‌شود. همچنین اگر دانشجویان در مسابقات فرهنگی، ورزشی و ... مقام کسب کنند، از تخفیف شهریه برخوردار خواهند شد.
رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی خوزستان افزود: همچنین در هر ترم تحصیلی، دانشجو می‌تواند مبلغ 500 هزار تومان وام تحصیلی دریافت کند که بازپرداخت آن پس از فراغت از تحصیل خواهد بود. مدارک دانشگاه‌های علمی کاربردی نیز مُهر وزارت علوم را دارند و همه جا قابل ترجمه هستند.
خداپناه گفت: غیر از دوره‌های آکادمیک کاردانی و کارشناسی، دوره‌های پودمانی بسیار کوتاه مدت نیز در دانشگاه تعریف شده است که مدارک این دوره‌ها نیز قابل ترجمه هستند. در حال حاضر بین 600 تا 700 دوره پودمانی مختلف در علمی کاربردی وجود دارد. با برگزاری این دوره‌ها می‌توانیم به جامعه کمک کرده و موجب افزایش سطح مهارت در جامعه شویم.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واگذاری دانشگاه صنعت نفت به وزارت علوم موجب کمرنگ شدن بهره‌مندی از ظرفیت‌های خوزستان می‌شود

یک عقاب صحرایی در خطر انقراض در خوزستان رهاسازی شد

باید به دنبال توسعه نظام ارزش‌آفرینی در کشور باشیم

دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر میزبان مسابقات شناورهای کارتنی

جراحی رایگان دانش‌آموزان خوزستانی مبتلا به بیماری‌های لب و کام

مدارس ایذه در نوبت عصر هم تعطیل شدند

کسب رتبه اول کشوری مشارکت‌های مردمی توسط آموزش و پرورش خوزستان

برگزاری دومین رویداد کارآفرینی سلامت در منطقه 4 کشور با موضوع "دیابت"

بارندگی، مدارس ایذه را به تعطیلی کشاند

روزشمار هفته شوراهای آموزش و پرورش اعلام شد

پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد

پذیرایی اجباری و تهیه هدیه در جلسات دفاع پایان‌نامه ممنوع شد

30 بهمن‌ماه آخرین مهلت ثبت ایده در سومین جشنواره ایتاپ دانش‌آموزی

اختصاص 30 میلیارد ریال برای اجرای طرح کاهش آسیب های اجتماعی

آغاز ثبت‌نام و انتخاب واحد دانشگاه پیام‌نور از اول بهمن

بهبهان، میزبان پنجمین کنگره دانشجویی، پژوهشی جنوب غرب کشور

افتتاح مرکز نوآوری دانشگاه علمی کاربردی شهرداری اهواز با حضو مسئولین و اعضای شورای شهر اهواز

تامین 31 چادر برای ساماندهی مدارس چادری در خوزستان

جزئیات برگزاری آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

ایجاد یک رشته جدید در دانشگاه علوم پزشکی دزفول

زیستگاه جدید سمندر امپراطور در ایذه شناسایی شد

اعلام نتایج فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه‌ها تا 23 بهمن‌ماه

درخشش مخترعان خوزستانی در جشنواره بیکسپو کره جنوبی

تعطیلی مدارس ابتدایی امیدیه در نوبت عصر

امروز، زمان ویرایش اطلاعات و ثبت‌نام مجدد در آزمون دستیاری تخصصی پزشکی

جزییات ثبت‌نام «پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی» اعلام شد

ارسال 92 مقاله به دومین کنفرانس ملی مهندسی مواد، متالورژی و معدن

دریافت حدود 250 مقاله در چهاردهمین کنفرانس ماده چگال انجمن فیزیک ایران

عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی آبادان، برگزیده جشنواره ملی رازی

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام وام شهریه دانشجویی

معاونت فرهنگی و اجتماعی قلب تپنده هر دانشگاه است

با تنوع‌بخشی به فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی، شاهد افزایش مشارکت دانشجویان خواهیم بود

برای اجرای برنامه‌های پرمخاطب در دانشگاه سنگ‌اندازی می‌شود

تحقق دولت و جامعه به تمام معنا اسلامی؛ دو راه نیمه تمام در نظام جمهوری اسلامی

وجود حسین به ما شجاعت می‌داد

مسئول بسیج دانشجویی خوزستان معرفی شد

دانشگاه از ابتدای جنگ در میدان جهاد و مبارزه حضور داشت

رونمایی از 10 عنوان کتاب و تمبر سی‌وهشتمین سالگرد شهادت حسین علم‌الهدی و یارانش

واحد تحقیقات قارچ در پژوهشکده سبزی و صیفی کشور آغاز بکار کرد

مدارس شاهد در همه شاخص‌ها وضعیت قابل قبولی دارند

فعالیت 5 مرکز نوآوری در دانشگاه علمی کاربردی خوزستان

زمان و نحوه ثبت‌نام آزمون زبان دکتری پیام نور اعلام شد

ارسال بیش از 290 اثر به دومین سوگواره ملی اربعین

آغاز امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد از 15 دی‌ماه

هدف ما ایجاد نظام کارآفرینی در منطقه است

آغاز به کار مرکز سنجش تراکم استخوان بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) شوشتر

لزوم فراگیر کردن آموزش‌های مهارتی برای کاهش آمار بیکاری

دانش‌آموختگان ما باید بتوانند ایده‌های خود را به ثروت تبدیل کنند

دانشگاه علمی کاربردی باید برند وزارت علوم باشد

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام در آزمون دستیاری تخصصی پزشکی