پیام خوزستان

آخرين مطالب

تقی‌زاده عنوان کرد:

آغاز سال تحصیلی جدید با 1100 هزار دانش‌آموز در خوزستان علمي

آغاز سال تحصیلی جدید با 1100 هزار دانش‌آموز در خوزستان

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان گفت: در سال تحصیلی جدید حدود یک میلیون و 100 هزار دانش‌آموز، حدود 40 هزار کلاس درس و 70 هزار معلم خواهیم داشت.
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، محمد تقی‌زاده در شورای آموزش و پرورش خوزستان که امروز (شنبه، 17 شهریورماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: به روز بازگشایی مدارس باید مانند یک روز ملی نگاه شود؛ چرا که میلیون‌ها دانش‌آموز در این روز یک کار جدید را آغاز می‌کنند و همه جا باید از آن‌ها به خوبی استقبال کنیم.
وی افزود: بزرگترین رسالت، وظیفه و هدف هر جامعه‌ای توانمندسازی، بهسازی، تربیت و آموزش فرزندان آن جامعه است. اگر این مأموریت را به‌خوبی انجام دهیم، میراث‌های تاریخی، فرهنگی، اجتماعی، دینی، مذهبی و ادبی ما به خوبی از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. دوام، قوام، صعود و سقوط یک تمدن، فرهنگ و سرزمین به نوع عملکرد ما در آموزش و پرورش بستگی دارد.
مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان گفت: علی‌رغم پیشینه تاریخی غنی خوزستان، امروزه می‌بینیم که چالش‌ها، مشکلات و آسیب‌های بزرگی در استان وجود دارد. کاهش این آسیب‌ها، تنها در صورتی که تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش اولویت اول ما باشند، امکان‌پذیر است. در طول تاریخ این مسائل هرگز اولویت اول هیچ دولتی در ایران نبوده‌اند. ذهن مردم و مسئولین باید به‌خوبی درگیر مساله آموزش و پرورش باشد.
تقی‌زاده گفت: در آموزش و پرورش، هدف ما این نیست که علم سنگینی را به بچه‌ها آموزش دهیم، بلکه هدف ما آموزش ساده‌ترین مهارت‌های زندگی اجتماعی به فرزندان است. در جنگ تحمیلی در طول هشت سال 215 هزار شهید دادیم اما از سال 83 تا 94 در یک دوره ده ساله، 221 هزار کشته در جاده‌ها داشته‌ایم. شهروند ما ساده‌ترین مهارت‌های زندگی اجتماعی را یاد نگرفته است.
وی تصریح کرد: نوجوان و جوان ما باید بداند برای چه چیزی دل بسوزاند. بیش از یک میلیون دانش‌آموز در خوزستان داریم که این دانش‌آموزان باید بدانند به چه چیزی باید به‌خوبی بیاندیشند.
مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان با اشاره به تدوین اولویت‌های آموزش و پرورش، گفت: در این برنامه اولویت اول ما پیش‌دبستانی بود. چرا که در خوزستان تعداد بازماندگان از تحصیل بسیار بالا بودند. نتیجه آمار بالای بازماندگان از تحصیل؛ آمار بالای آسیب‌های اجتماعی و بزه‌کاری است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم مانع پیش‌دبستانی را در مقابل افزایش آمار بازماندگان از تحصیل قرار دهیم و سطح آموزش را به سن چهار سالگی بکشانیم.
تقی‌زاده خاطرنشان‌کرد: هدف ما از این کار این نیست که دانش‌آموزان یک سال زودتر وارد مدرسه شوند، بلکه هدف ما این است که این دانش‌آموزان یک سال زودتر معنا و مفهوم ساده‌ترین واژه‌ها را بیاموزند. از نظر علمی ثابت شده دانش‌آموزی که پایه پیش‌دبستانی را می‌گذراند، تا مقطع دانشگاه نسبت به دانش‌آموزی که این پایه را نگذرانده است، رفتار، برخورد و اخلاق متفاوتی دارد و در شاخص‌های مختلف موفقیت‌های بهتری کسب می‌کند.
وی تصریح کرد: جذب بازماندگان از تحصیل یک تکلیف ملی است. عوامل مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، جغرافیایی و ... موجب بروز این پدیده می‌شوند.
مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان افزود: در بحث بازگشایی مدارس و روند برنامه ریزی برای این امر، هدف ما تنها این نیست که دیوار مدرسه رنگ‌آمیزی شود، بلکه می‌خواهیم دانش‌آموز ما زمانی که وارد مدرسه می‌شود، مشکلی نداشته باشد. زیر صندلی معلم به جای پایه، آجر نگذاشته باشند. باید شرایط لازم را برای تحصیل این دانش آموزان فراهم کنیم.
تقی‌زاده خاطرنشان‌کرد: یکی دیگر از اولویت‌های اساسی ما، افزایش میزان سواد والدین است. زمانی می‌توان تعلیم و تربیت را به خوبی توسعه داد که ارتباط بین خانه و مدرسه به خوبی ایجاد شود. این کار قطعا با وجود والدین بی‌سواد شدنی نیست. خوزستان 600 سال پیش از آکسفورد دانشگاه داشته است اما امروز از نظر سوادآموزی شرایط مناسبی ندارد.
وی افزود: توجه به‌جا به مدارس دخترانه یکی دیگر از اولویت‌های ما است. بالا رفتن سواد زنان و دختران جامعه موجب بالا رفتن سطح سواد عمومی جامعه می‌شود. باید به مدارس دخترانه به ویژه در حوزه بهداشت توجه بیشتری داشته باشیم.
مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان خاطرنشان‌کرد: در خوزستان بیشترین دانش‌آموزان عشایری را داریم. وجود عشایر در هر جامعه‌ای به معنای کمبود بهداشت، جاده، امکانات و ... است. باید تلاش کنیم شاخص‌های ما در این مناطق بهبود پیدا کنند و سهم عشایر را از تولید ملی بالا ببریم.
تقی‌زاده تصریح کرد: با اجباری شدن پیش‌دبستانی 14 هزار نفر از جوانان را در آموزش و پرورش جذب کردیم. همچنین سال گذشته در تمام کشور سه هزار نیروی حق‌التدریس جذب شدند اما تنها در خوزستان چهار هزار و 300 نیروی حق‌التدریس برای جبران کمبود نیروی انسانی جذب کردیم. در شرایط فعلی با کمبود هفت هزار و 200 نفر نیروی انسانی مواجه‌ هستیم. هفت هزار نفر از نیروهای ما نیز متقاضی انتقال هستند. همچنین امسال سه هزار و 300 نفر از فرهنگیان ما بازنشسته خواهند شد.
مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان در خصوص میزان سرانه دانش‌آموزان استان، گفت: سال قبل حدود یک میلیون و 50 هزار دانش‌آموز داشتیم و تمام اعتباری که به عنوان سرانه دانش‌آموزی در اختیار من گذاشته شده بود، یک میلیارد تومان بود. یعنی در طول سال باید با کمتر از هزار تومان دانش‌آموزان را در آموزش و پرورش حفظ و نگهداری می‌کردیم.
تقی‌زاده تاکید کرد: همواره گفته‌ام آموزش و پرورش خوزستان و کودکان ما نباید با شاخص‌های آموزش و پرورش استان‌هایی مانند یزد و اصفهان سنجیده شوند. خوزستان در طول تاریخ کانون بزرگترین بحران‌های تاریخی بوده است. جنگ تحمیلی برای خوزستان جنگ جهانی سوم بود و زیرساخت‌های ما به شدت آسیب دیدند.
وی تصریح کرد: سال تحصیلی جدید را با حدود یک میلیون و 100 هزار دانش‌آموز، حدود 40 هزار کلاس درس، هشت هزار مدرسه و 70 هزار معلم آغاز می‌کنیم. آموزش و پروش استان از نظر کمی رتبه سوم کشور را در اختیار دارد. کلاس درس باید اولویت اول منطقه باشد و ذهن مسوولان را باید درگیر مساله آموزش و پرورش کنیم. اگر می‌خواهیم در شاخص‌های مختلف ارتقاء پیدا کرده و بر فرهنگ جهانی موثر باشیم، باید چنین نگاهی به آموزش و پرورش داشته باشیم.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کرسی‌های آزاداندیشی باعث حیات اجتماعی و سیاسی دانشگاه است

تغییر ساعات امتحانات 8 خرداد دانشگاه شهید چمران

راه‌یابی دانش‌آموز آبادانی به مرحله دوم المپیاد سواد رسانه‌ای

آغاز مصاحبه داوطلبان دکتری دانشگاه شهید چمران اهواز از 7 خرداد

4 مدرسه به مدارس اندیمشک افزوده شد

امشب آخرین مهلت ثبت‌نام در آزمون سمپاد

بیانیه دانشگاه جندی‌شاپور دزفول به مناسبت "روز دزفول"

پذیرش دانشجو در یک رشته جدید در دانشگاه آزاد دزفول

لغو برگزاری امتحانات داخلی دانش‌آموزان خوزستانی در 4 و 8 خرداد

آغاز ثبت درخواست نقل و انتقال دانشجویان علمی کاربردی

وظیفه نخبگان کارآفرینی و تولید ثروت است

مهار کانون های ریزگرد توسط سیلاب آدرس غلط دادن به مردم است

مدفن پسماند دشت آزادگان یک ماه غرق سیلاب است

بیش از یک هزار بسته فرهنگی به کودکان مناطق سیل‌زده اهدا می‌شود

برگزاری الکترونیکی امتحانات نهایی برای بیش از 45 هزار دانش‌آموز خوزستانی

470 هزار بچه ماهی در تالاب شادگان رها سازی شد

برگزاری دوره‌های کارآموزی برای دانش‌آموزان فنی‌وحرفه‌ای و کار و دانش در تابستان

وجود 140 دانش‌آموز لازم‌التوجه در مدارس ناحیه یک اهواز

راه‌اندازی دومین مرکز اختلالات یادگیری در دزفول

تهیه 20 چادر برای مدارس آسیب‌دیده عشایری خوزستان

گرد و غبار روز سه شنبه خوزستان منشا خارجی دارد

میزان گرد و غبار در حمیدیه به 3.8 برابر حد مجاز رسید

تولید محتوای مجازی برخی دروس در دانشکده علوم پزشکی آبادان

سیل 50 میلیارد ریال به سایت نگهداری گوزن زرد دزفول خسارت زد

آغاز ثبت‌نام نقل و انتقالات دانشجویی دانشگاه آزاد از 18 خرداد

فشار خون سلامت جامعه را تهدید می کند

پذیرفته نیست در رامشیرِ نفتخیز مدارس کانکسی وجود داشته باشد

«دورهمی قرآنی» دانشگاهیان اهواز برگزار می‌شود

کسب رتبه برتر کشوری مسابقه نامه‌نگاری اتحادیه جهانی پستی توسط دانش‌آموز اهوازی

روند تدوین گزارش ملی سیلاب در بخش کسب‌وکار، از زبان مهرعلیزاده

بهره‌برداری از 6 کلاس درس در ماهشهر

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام در پذیرش بدون آزمون کارشناسی‌ارشد دانشگاه صنعتی دزفول

بومی‌سازی فناوری‌های نوین با ارائه ایده‌های خلاقانه محقق می‌شود

بومی‌سازی فناوری‌های نوین با ارائه ایده‌های خلاقانه محقق می‌شود

کسب 2 عنوان برتر مسابقات جهانی نقاشی توسط دانش‌آموزان خوزستانی

امکان بهره‌برداری از دانشکده سه‌گوش تا یک سال آینده/نیاز 2 تا 3 میلیارد تومانی برای بازسازی

سه تن پسماند ویژه کشاورزی در شوشتر ز بین برده شد

قرار گرفتن 70 مدرسه خوزستان در طرح ارزیابی برنامه‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

اعلام نتایج مرحله دوم المپیادهای علمی دانش‌آموزی در اواخر خرداد

برگزاری کنفرانس ملی صنعت، تجارت و علوم دریایی در دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

2 ایستگاه سنجش آلودگی هوا در خوزستان به بهره برداری رسید

ایذه از دستگاه سنجش آلودگی هوا بهره‌مند شد

برگزاری رویداد پژوهش و فناوری‌های بین رشته‌ای در دانشگاه شهید چمران اهواز

ابلاغ نرخ‌نامه تولیدی‌های تامین پوشاک مدارس تا پایان هفته

1875جلد کتاب کمک آموزشی و کنکوری بین دانش‌آموزان سیل‌زده توزیع می‌شود

عبیات تاکید کرد: ارتباط با دانشگاهیان در پیشبرد امور عمرانی

برنامه‌های هفته خوابگاه‌ها در دانشگاه علوم پزشکی دزفول

راه‌اندازی دو مرکز تحقیقات جدید در دانشگاه آزاد دزفول

حدود 600 دانش‌آموز حمیدیه به طور مستقیم درگیر مساله سیلاب شدند

امشب آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون کاردانی به کارشناسی