پیام خوزستان

آخرين مطالب

تقی‌زاده عنوان کرد:

آغاز سال تحصیلی جدید با 1100 هزار دانش‌آموز در خوزستان علمي

آغاز سال تحصیلی جدید با 1100 هزار دانش‌آموز در خوزستان

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان گفت: در سال تحصیلی جدید حدود یک میلیون و 100 هزار دانش‌آموز، حدود 40 هزار کلاس درس و 70 هزار معلم خواهیم داشت.
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، محمد تقی‌زاده در شورای آموزش و پرورش خوزستان که امروز (شنبه، 17 شهریورماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: به روز بازگشایی مدارس باید مانند یک روز ملی نگاه شود؛ چرا که میلیون‌ها دانش‌آموز در این روز یک کار جدید را آغاز می‌کنند و همه جا باید از آن‌ها به خوبی استقبال کنیم.
وی افزود: بزرگترین رسالت، وظیفه و هدف هر جامعه‌ای توانمندسازی، بهسازی، تربیت و آموزش فرزندان آن جامعه است. اگر این مأموریت را به‌خوبی انجام دهیم، میراث‌های تاریخی، فرهنگی، اجتماعی، دینی، مذهبی و ادبی ما به خوبی از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. دوام، قوام، صعود و سقوط یک تمدن، فرهنگ و سرزمین به نوع عملکرد ما در آموزش و پرورش بستگی دارد.
مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان گفت: علی‌رغم پیشینه تاریخی غنی خوزستان، امروزه می‌بینیم که چالش‌ها، مشکلات و آسیب‌های بزرگی در استان وجود دارد. کاهش این آسیب‌ها، تنها در صورتی که تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش اولویت اول ما باشند، امکان‌پذیر است. در طول تاریخ این مسائل هرگز اولویت اول هیچ دولتی در ایران نبوده‌اند. ذهن مردم و مسئولین باید به‌خوبی درگیر مساله آموزش و پرورش باشد.
تقی‌زاده گفت: در آموزش و پرورش، هدف ما این نیست که علم سنگینی را به بچه‌ها آموزش دهیم، بلکه هدف ما آموزش ساده‌ترین مهارت‌های زندگی اجتماعی به فرزندان است. در جنگ تحمیلی در طول هشت سال 215 هزار شهید دادیم اما از سال 83 تا 94 در یک دوره ده ساله، 221 هزار کشته در جاده‌ها داشته‌ایم. شهروند ما ساده‌ترین مهارت‌های زندگی اجتماعی را یاد نگرفته است.
وی تصریح کرد: نوجوان و جوان ما باید بداند برای چه چیزی دل بسوزاند. بیش از یک میلیون دانش‌آموز در خوزستان داریم که این دانش‌آموزان باید بدانند به چه چیزی باید به‌خوبی بیاندیشند.
مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان با اشاره به تدوین اولویت‌های آموزش و پرورش، گفت: در این برنامه اولویت اول ما پیش‌دبستانی بود. چرا که در خوزستان تعداد بازماندگان از تحصیل بسیار بالا بودند. نتیجه آمار بالای بازماندگان از تحصیل؛ آمار بالای آسیب‌های اجتماعی و بزه‌کاری است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم مانع پیش‌دبستانی را در مقابل افزایش آمار بازماندگان از تحصیل قرار دهیم و سطح آموزش را به سن چهار سالگی بکشانیم.
تقی‌زاده خاطرنشان‌کرد: هدف ما از این کار این نیست که دانش‌آموزان یک سال زودتر وارد مدرسه شوند، بلکه هدف ما این است که این دانش‌آموزان یک سال زودتر معنا و مفهوم ساده‌ترین واژه‌ها را بیاموزند. از نظر علمی ثابت شده دانش‌آموزی که پایه پیش‌دبستانی را می‌گذراند، تا مقطع دانشگاه نسبت به دانش‌آموزی که این پایه را نگذرانده است، رفتار، برخورد و اخلاق متفاوتی دارد و در شاخص‌های مختلف موفقیت‌های بهتری کسب می‌کند.
وی تصریح کرد: جذب بازماندگان از تحصیل یک تکلیف ملی است. عوامل مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، جغرافیایی و ... موجب بروز این پدیده می‌شوند.
مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان افزود: در بحث بازگشایی مدارس و روند برنامه ریزی برای این امر، هدف ما تنها این نیست که دیوار مدرسه رنگ‌آمیزی شود، بلکه می‌خواهیم دانش‌آموز ما زمانی که وارد مدرسه می‌شود، مشکلی نداشته باشد. زیر صندلی معلم به جای پایه، آجر نگذاشته باشند. باید شرایط لازم را برای تحصیل این دانش آموزان فراهم کنیم.
تقی‌زاده خاطرنشان‌کرد: یکی دیگر از اولویت‌های اساسی ما، افزایش میزان سواد والدین است. زمانی می‌توان تعلیم و تربیت را به خوبی توسعه داد که ارتباط بین خانه و مدرسه به خوبی ایجاد شود. این کار قطعا با وجود والدین بی‌سواد شدنی نیست. خوزستان 600 سال پیش از آکسفورد دانشگاه داشته است اما امروز از نظر سوادآموزی شرایط مناسبی ندارد.
وی افزود: توجه به‌جا به مدارس دخترانه یکی دیگر از اولویت‌های ما است. بالا رفتن سواد زنان و دختران جامعه موجب بالا رفتن سطح سواد عمومی جامعه می‌شود. باید به مدارس دخترانه به ویژه در حوزه بهداشت توجه بیشتری داشته باشیم.
مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان خاطرنشان‌کرد: در خوزستان بیشترین دانش‌آموزان عشایری را داریم. وجود عشایر در هر جامعه‌ای به معنای کمبود بهداشت، جاده، امکانات و ... است. باید تلاش کنیم شاخص‌های ما در این مناطق بهبود پیدا کنند و سهم عشایر را از تولید ملی بالا ببریم.
تقی‌زاده تصریح کرد: با اجباری شدن پیش‌دبستانی 14 هزار نفر از جوانان را در آموزش و پرورش جذب کردیم. همچنین سال گذشته در تمام کشور سه هزار نیروی حق‌التدریس جذب شدند اما تنها در خوزستان چهار هزار و 300 نیروی حق‌التدریس برای جبران کمبود نیروی انسانی جذب کردیم. در شرایط فعلی با کمبود هفت هزار و 200 نفر نیروی انسانی مواجه‌ هستیم. هفت هزار نفر از نیروهای ما نیز متقاضی انتقال هستند. همچنین امسال سه هزار و 300 نفر از فرهنگیان ما بازنشسته خواهند شد.
مدیرکل آموزش و پرورش خوزستان در خصوص میزان سرانه دانش‌آموزان استان، گفت: سال قبل حدود یک میلیون و 50 هزار دانش‌آموز داشتیم و تمام اعتباری که به عنوان سرانه دانش‌آموزی در اختیار من گذاشته شده بود، یک میلیارد تومان بود. یعنی در طول سال باید با کمتر از هزار تومان دانش‌آموزان را در آموزش و پرورش حفظ و نگهداری می‌کردیم.
تقی‌زاده تاکید کرد: همواره گفته‌ام آموزش و پرورش خوزستان و کودکان ما نباید با شاخص‌های آموزش و پرورش استان‌هایی مانند یزد و اصفهان سنجیده شوند. خوزستان در طول تاریخ کانون بزرگترین بحران‌های تاریخی بوده است. جنگ تحمیلی برای خوزستان جنگ جهانی سوم بود و زیرساخت‌های ما به شدت آسیب دیدند.
وی تصریح کرد: سال تحصیلی جدید را با حدود یک میلیون و 100 هزار دانش‌آموز، حدود 40 هزار کلاس درس، هشت هزار مدرسه و 70 هزار معلم آغاز می‌کنیم. آموزش و پروش استان از نظر کمی رتبه سوم کشور را در اختیار دارد. کلاس درس باید اولویت اول منطقه باشد و ذهن مسوولان را باید درگیر مساله آموزش و پرورش کنیم. اگر می‌خواهیم در شاخص‌های مختلف ارتقاء پیدا کرده و بر فرهنگ جهانی موثر باشیم، باید چنین نگاهی به آموزش و پرورش داشته باشیم.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ساخت مدرسه ویژه دانش‌آموزان اوتیسمی در اهواز

2 هزار و 541 معلم خوزستانی در طرح خیران آموزشی مشارکت دارند

رادیولوژی مداخله ای در درمان فیبروم رحم موثر است

2 واحد آلوده کننده محیط زیست به مواد نفتی درماهشهر پلمپ شدند

تکیه بر توان داخلی و تحقق اقتصاد دانش‌بنیان، راه نجات کشور در شرایط فعلی است

کاربرد ام آر آی در تایید نهایی ضایعات جنینی قابل توجه است

تمدید مهلت شرکت در فراخوان جذب اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها تا 5 اسفند

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام مجدد آزمون ارشد

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام کنکور

آغاز توزیع کارت آزمون دکتری از امروز

مدیرکل نوسازی مدارس خوزستان منصوب شد

مهلت ثبت‌نام در دوره کارشناسی دانشگاه آزاد تا امروز

مقام‌آوری 2 دانش‌آموز اهوازی در جشنواره کشوری "کارون کاپ"

انتقال دانش‌آموزی عشایری مصدوم‌شده بر اثر انفجار مین به تهران

اثر گذاری نخبه واقعی در لحظات بحرانی است

تقدیر از بزرگان موجب تحکیم و تقویت هویت فرهنگی می‌شود

تقدیر از 2 استاد برجسته دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

زمان جنگ، اوج نقش حیاتی دانشگاه‌های چمران و علوم پزشکی اهواز بوده است

سومین جشنواره «کارون کاپ» در اهواز آغاز شد

نخستین اتاق اولیا در آموزش و پرورش خوزستان افتتاح شد

خاطرات شفاهی نخبگان جمع‌آوری شوند

زیرساخت ها برای بازدید از جندی شاپور دزفول فراهم شد

2 صیاد غیرمجاز عقرب در باغملک دستگیر شدند

آغاز توزیع کارت آزمون دکتری از 30 بهمن

آغاز ثبت‌نام در کنکور ارشد پزشکی از 30 بهمن

اعلام نتایج دوره کاردانی پیوسته و ناپیوسته دانشگاه آزاد

پوشش 34 هزار نفر بی‌سواد و کم‌سواد در سال 97

ثبت‌نام در فراخوان تدوین کتب درسی پیام نور از اول اسفند

جزییات فوت دانش‌آموز اهوازی در مدرسه

نخستین کارگاه آموزشی استارتاپ کارآفرینی اجتماعی برگزار می‌شود

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی وزارت بهداشت

ثبت‌نام در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت علوم تا 30 بهمن

آغاز مهلت مجدد ثبت‌نام آزمون ارشد از فردا

شرکت بیش از 2 هزار فرهنگی خوزستانی در طرح خیرین آموزشی

شرکت بیش از 2 هزار فرهنگی خوزستانی در طرح خیرین آموزشی

برنامه ملی نجات بخشی جنگل های بلوط خوزستان تدوین شود

شرکت 550 دانشجو در المپیاد علمی دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز

کلنگ زنی دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز

ساخت دانشکده اقتصاد به بیش از 10 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

ثبت‌نام کنکور آغاز شد

پذیرش دانشجو با سوابق تحصیلی در 7 رشته تحصیلی در دانشگاه شهید چمران

کمبود 15 هزار نیرو در آموزش و پرورش خوزستان/اعلام رشته‌های مورد نیاز برای جذب نیرو

آغاز حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد از 27 بهمن

مجتمع پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی خوزستان افتتاح شد

ساخت مته‌های حفاری در جهاد دانشگاهی کاری بی‌نظیر بود

تولید 10 ماده شیمیایی در دستور کار جهاددانشگاهی خوزستان قرار گرفته است

جهاد دانشگاهی خوزستان در زمینه توسعه فناورانه گام‌های بسیار خوبی برداشته است

سومین المپیاد دانشجویی دانشگاه چمران پنجشنبه برگزار می شود

کلنگ مدرسه سبز سه کلاسه خیرساز در مسجد سلیمان زده شد

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام در رشته‌های بدون آزمون کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد