پیام خوزستان

آخرين مطالب

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم:

شیوه‌های آموزشی دانشگاه‌ها باید تغییر یابند/ لزوم توجه به کارآفرینی و اشتغال‌پذیری در سیستم آموزشی علمي

شیوه‌های آموزشی دانشگاه‌ها باید تغییر یابند/ لزوم توجه به کارآفرینی و اشتغال‌پذیری در سیستم آموزشی

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره لزوم تغییر شیوه‌های آموزش در کشور، گفت: باید در حوزه کارآفرینی و ارتقاء اشتغال‌پذیری دانش‌آموختگان تلاش کنیم. گرچه دستگاه آموزش عالی مسئول اشتغالزایی نیست اما مسئول ارتقاء اشتغال‌پذیری است و باید در این زمینه تلاش کند.
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در آیین نکوداشت دانشجویان نوورود و آغاز سال تحصیلی دانشگاه شهید چمران اهواز که امروز دوشنبه (16 مهرماه) در این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: همزمان شدن آغاز سال تحصیلی با هفته دفاع مقدس شاید این پیام را داشته باشد که با آغاز سال تحصیلی، نسل جوان ما به جبهه دیگری از مبارزه یعنی جبهه علمی می‌روند.
وی افزود: رزمندگانی که هشت سال در جنگ تحمیلی جنگیدند، موجب شدند این امنیت برای ما فراهم شود. در این زمانه نوبت ما است که فکر کنیم در این جامعه چه نقشی داریم و باید چه فعالیت‌هایی انجام دهیم. باید تلاش کنیم در بخش‌های مخلتف کشور حماسه بیافرینیم و نقش موثری داشته باشیم.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: شما دانشجویان به یک میدان جدید وارد شدید. حوزه آموزش عالی با عرصه آموزش و پرورش متفاوت است. در اینجا شما باید خود محور تصمیمات باشید و ببینید می‌خواهید آینده را چطور رقم بزنید. دانشگاه شهید چمران یکی از دانشگاه‌های پرافتخار کشور است. بالغ بر 16 هزار دانشجو و بیش از 600 استاد فرهیخته نام‌آور در این دانشگاه فعالیت می‌کنند که این خود گواه این مسأله است.
شریعتی نیاسر خاطرنشان کرد: در اوایل انقلاب یعنی حدود 40 سال پیش در کل کشور، 175 هزار دانشجو داشتیم اما در حال حاضر بیش از 400 میلیون و 100 هزار نفر دانشجو داریم. در آن زمان تنها دو هزار عضو هیات علمی داشتیم اما اکنون بالغ بر 80 هزار عضو هیات علمی و بیش از دو هزار و 500 مرکز آموزش عالی در کشور در حال ارائه خدمات هستند.
وی خطاب به دانشجویان تأکید کرد: شما که روزی مدیران و سرنوشت‌سازان آینده نظام هستید، باید به فضای جامعه، تاریخ و اقتصاد کشور آگاه باشید و مسیر خود را به خوبی انتخاب کنید.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: امروزه در دانشگاه‌های ما باید شیوه‌های آموزش متحول شود. اگر در گذشته شیوه آموزشی این بود که فردی در کسوت استاد و معلم، مطالبی را در کلاس ارائه دهد، دانشجو آنها را یادداشت کرده و در امتحانات شرکت کند، این شیوه باید امروز تغییر کند. ما در همه زمینه‌ها به دنبال نوآوری هستیم. یکی از این زمینه‌ها نیز شیوه‌های آموزش است.
شریعتی نیاسر گفت: امسال در سیستم آموزش عالی سال مهارت‌افزایی و ارتقاء اشتغال‌پذیری است. به همین منظور برای دانشجویان نیز برنامه‌ای تنظیم شده و به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است. شرایط امروز با گذشته متفاوت است. دیگر کسی که در دانشگاه تحصیل می‌کند، نمی‌تواند در منزلگاه خود منتظر شود تا استخدام شود.
وی ادامه داد: افراد باید خود راهکارهای کارآفرینی را بیاموزند و مهارت‌های عمومی را کسب کنند. توجه ما به مهارت‌افزایی و ارتقاء اشتغال‌پذیری در سال جاری به این معنا است که اگرچه دستگاه آموزش عالی مسئول اشتغالزایی نیست اما مسئول ارتقاء اشتغال‌پذیری است و باید در این زمینه تلاش کند.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: در این رابطه چهار محور در نظر گرفته شده است. صرفا پرداختن به مبانی نظری در عرصه علم‌آموزی کار درستی نیست و حتما باید به دروس کارپذیری توجه ویژه‌ای داشت که ما از این مسأله غافل شده‌ایم. هم دانشجویان و هم معلمان و اساتید باید به این مسأله توجه داشته باشند چراکه تجمیع مباحث نظری و عملی است که مهارت جوان ما را افزایش می‌دهد.
شریعتی نیاسر ادامه داد: به دانشگاه ابلاغ شده است که از وقت آزاد دانشجویان برای ارائه دروس اختیاری استفاده کنند. به این ترتیب تا دو درس به صورت رایگان در محدوده سنوات مجاز تحصیل به دانشجویان ارائه می‌شود. نمره این دروس نیز در معدل مؤثر است. دانشجویان باید برای درس‌هایی که دانشگاه‌ها ارائه می‌دهند، به آنها مراجعه کنند.
وی افزود: دانشگاه‌ها باید از راه‌های مختلف برنامه‌هایی را تنظیم کنند که از طریق کارگاه‌ها و مهارت‌های مختلف، مهارت‌های عمومی دانشجویان را ارتقاء دهند. اینکه کسی با معدل بالا از دانشگاه فارغ‌التحصیل شود، به این معنا نیست که حتما می‌تواند خود را به خوبی در جامعه عرضه کند. بلکه این مسأله به توانمندی‌های عمومی و اجتماعی و مهارت‌های عمومی نیاز دارد تا قابلیت‌های خود را ارائه کند. این کارگاه‌ها می‌توانند منجر به دریافت گواهینامه‌هایی با مهر دانشگاه محل تحصیل دانشجو باشند.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به فرمایش امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه دانشگاه‌های ما کارخانه‌های انسان‌سازی هستند، گفت: دانشگاه‌ها باید دانشجویان خود را رصد کنند و به آنها توجه ویژه‌ای داشته باشند.
شریعتی نیاسر تصریح کرد: به دانشجویان چند توصیه دارم؛ تحصیل علم شامل پنج مؤلفه می‌شود. اولین اصل در تحصیل علم کنجکاوی است. ما همواره باید بدانیم که نادانسته‌های ما بسیار بیشتر از دانسته‌های ما است. اگر انسانی فکر کند همه چیز را می‌داند، این ابتدای عصیان‌گری او است. اصل دوم استفاده از فرصت‌ها است؛ نباید زمان را به راحتی از دست بدهیم. باید از وقت و فرصت‌مان استفاده کنیم. اصل سوم در تحصیل علم، هدفمندی و برنامه‌محوری است. اگر برنامه و هدف نداشته باشیم، یقین داشته باشید که توفیقی کسب نمی‌کنیم.
وی ادامه داد: اصل چهارم در رکاب اهل علم و معرفت قدم زدن است؛ این همان داشتن دوست مناسب است. یکی از محورهای مهم در زندگی، دوست خوب است. دوستی که انسان را در اعتلای علم کمک کند نه آنکه از مسیر تحصیل علم خارج کند. اصل پنجم نیز توکل به خدا است؛ توکل به خدا چیزی نیست که از اول آن را انجام دهیم و بعد دیگر کاری نکنیم.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: آموزش عالی کشور به حدی از نظر کیفیت در حد اعلاء و مطلوب است، که وقتی دانشجویان ما از دانشگاه‌های مختلف کشور فارغ‌التحصیل می‌شوند، در بهترین جاهای دنیا پذیرش می‌شوند چراکه آنها نیز به سطح بالای آموزش در کشور ما اعتقاد دارند. نظام آموزش عالی ما یک نظام بسیار کیفی است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر میزبان مسابقات شناورهای کارتنی

جراحی رایگان دانش‌آموزان خوزستانی مبتلا به بیماری‌های لب و کام

مدارس ایذه در نوبت عصر هم تعطیل شدند

کسب رتبه اول کشوری مشارکت‌های مردمی توسط آموزش و پرورش خوزستان

برگزاری دومین رویداد کارآفرینی سلامت در منطقه 4 کشور با موضوع "دیابت"

بارندگی، مدارس ایذه را به تعطیلی کشاند

روزشمار هفته شوراهای آموزش و پرورش اعلام شد

پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد

پذیرایی اجباری و تهیه هدیه در جلسات دفاع پایان‌نامه ممنوع شد

30 بهمن‌ماه آخرین مهلت ثبت ایده در سومین جشنواره ایتاپ دانش‌آموزی

اختصاص 30 میلیارد ریال برای اجرای طرح کاهش آسیب های اجتماعی

آغاز ثبت‌نام و انتخاب واحد دانشگاه پیام‌نور از اول بهمن

بهبهان، میزبان پنجمین کنگره دانشجویی، پژوهشی جنوب غرب کشور

افتتاح مرکز نوآوری دانشگاه علمی کاربردی شهرداری اهواز با حضو مسئولین و اعضای شورای شهر اهواز

تامین 31 چادر برای ساماندهی مدارس چادری در خوزستان

جزئیات برگزاری آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

ایجاد یک رشته جدید در دانشگاه علوم پزشکی دزفول

زیستگاه جدید سمندر امپراطور در ایذه شناسایی شد

اعلام نتایج فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه‌ها تا 23 بهمن‌ماه

درخشش مخترعان خوزستانی در جشنواره بیکسپو کره جنوبی

تعطیلی مدارس ابتدایی امیدیه در نوبت عصر

امروز، زمان ویرایش اطلاعات و ثبت‌نام مجدد در آزمون دستیاری تخصصی پزشکی

جزییات ثبت‌نام «پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی» اعلام شد

ارسال 92 مقاله به دومین کنفرانس ملی مهندسی مواد، متالورژی و معدن

دریافت حدود 250 مقاله در چهاردهمین کنفرانس ماده چگال انجمن فیزیک ایران

عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی آبادان، برگزیده جشنواره ملی رازی

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام وام شهریه دانشجویی

معاونت فرهنگی و اجتماعی قلب تپنده هر دانشگاه است

با تنوع‌بخشی به فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی، شاهد افزایش مشارکت دانشجویان خواهیم بود

برای اجرای برنامه‌های پرمخاطب در دانشگاه سنگ‌اندازی می‌شود

تحقق دولت و جامعه به تمام معنا اسلامی؛ دو راه نیمه تمام در نظام جمهوری اسلامی

وجود حسین به ما شجاعت می‌داد

مسئول بسیج دانشجویی خوزستان معرفی شد

دانشگاه از ابتدای جنگ در میدان جهاد و مبارزه حضور داشت

رونمایی از 10 عنوان کتاب و تمبر سی‌وهشتمین سالگرد شهادت حسین علم‌الهدی و یارانش

واحد تحقیقات قارچ در پژوهشکده سبزی و صیفی کشور آغاز بکار کرد

مدارس شاهد در همه شاخص‌ها وضعیت قابل قبولی دارند

فعالیت 5 مرکز نوآوری در دانشگاه علمی کاربردی خوزستان

زمان و نحوه ثبت‌نام آزمون زبان دکتری پیام نور اعلام شد

ارسال بیش از 290 اثر به دومین سوگواره ملی اربعین

آغاز امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد از 15 دی‌ماه

هدف ما ایجاد نظام کارآفرینی در منطقه است

آغاز به کار مرکز سنجش تراکم استخوان بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) شوشتر

لزوم فراگیر کردن آموزش‌های مهارتی برای کاهش آمار بیکاری

دانش‌آموختگان ما باید بتوانند ایده‌های خود را به ثروت تبدیل کنند

دانشگاه علمی کاربردی باید برند وزارت علوم باشد

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام در آزمون دستیاری تخصصی پزشکی

سومین جشنواره ایده‌های برتر دانش‌آموزی در اهواز برگزار می‌شود

کار خیر معلم اهل لالی برای دانش‌آموز سرطانی

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام نقل و انتقالات دانشگاه آزاد