پیام خوزستان

آخرين مطالب

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم:

شیوه‌های آموزشی دانشگاه‌ها باید تغییر یابند/ لزوم توجه به کارآفرینی و اشتغال‌پذیری در سیستم آموزشی علمي

شیوه‌های آموزشی دانشگاه‌ها باید تغییر یابند/ لزوم توجه به کارآفرینی و اشتغال‌پذیری در سیستم آموزشی

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره لزوم تغییر شیوه‌های آموزش در کشور، گفت: باید در حوزه کارآفرینی و ارتقاء اشتغال‌پذیری دانش‌آموختگان تلاش کنیم. گرچه دستگاه آموزش عالی مسئول اشتغالزایی نیست اما مسئول ارتقاء اشتغال‌پذیری است و باید در این زمینه تلاش کند.
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در آیین نکوداشت دانشجویان نوورود و آغاز سال تحصیلی دانشگاه شهید چمران اهواز که امروز دوشنبه (16 مهرماه) در این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: همزمان شدن آغاز سال تحصیلی با هفته دفاع مقدس شاید این پیام را داشته باشد که با آغاز سال تحصیلی، نسل جوان ما به جبهه دیگری از مبارزه یعنی جبهه علمی می‌روند.
وی افزود: رزمندگانی که هشت سال در جنگ تحمیلی جنگیدند، موجب شدند این امنیت برای ما فراهم شود. در این زمانه نوبت ما است که فکر کنیم در این جامعه چه نقشی داریم و باید چه فعالیت‌هایی انجام دهیم. باید تلاش کنیم در بخش‌های مخلتف کشور حماسه بیافرینیم و نقش موثری داشته باشیم.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: شما دانشجویان به یک میدان جدید وارد شدید. حوزه آموزش عالی با عرصه آموزش و پرورش متفاوت است. در اینجا شما باید خود محور تصمیمات باشید و ببینید می‌خواهید آینده را چطور رقم بزنید. دانشگاه شهید چمران یکی از دانشگاه‌های پرافتخار کشور است. بالغ بر 16 هزار دانشجو و بیش از 600 استاد فرهیخته نام‌آور در این دانشگاه فعالیت می‌کنند که این خود گواه این مسأله است.
شریعتی نیاسر خاطرنشان کرد: در اوایل انقلاب یعنی حدود 40 سال پیش در کل کشور، 175 هزار دانشجو داشتیم اما در حال حاضر بیش از 400 میلیون و 100 هزار نفر دانشجو داریم. در آن زمان تنها دو هزار عضو هیات علمی داشتیم اما اکنون بالغ بر 80 هزار عضو هیات علمی و بیش از دو هزار و 500 مرکز آموزش عالی در کشور در حال ارائه خدمات هستند.
وی خطاب به دانشجویان تأکید کرد: شما که روزی مدیران و سرنوشت‌سازان آینده نظام هستید، باید به فضای جامعه، تاریخ و اقتصاد کشور آگاه باشید و مسیر خود را به خوبی انتخاب کنید.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: امروزه در دانشگاه‌های ما باید شیوه‌های آموزش متحول شود. اگر در گذشته شیوه آموزشی این بود که فردی در کسوت استاد و معلم، مطالبی را در کلاس ارائه دهد، دانشجو آنها را یادداشت کرده و در امتحانات شرکت کند، این شیوه باید امروز تغییر کند. ما در همه زمینه‌ها به دنبال نوآوری هستیم. یکی از این زمینه‌ها نیز شیوه‌های آموزش است.
شریعتی نیاسر گفت: امسال در سیستم آموزش عالی سال مهارت‌افزایی و ارتقاء اشتغال‌پذیری است. به همین منظور برای دانشجویان نیز برنامه‌ای تنظیم شده و به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است. شرایط امروز با گذشته متفاوت است. دیگر کسی که در دانشگاه تحصیل می‌کند، نمی‌تواند در منزلگاه خود منتظر شود تا استخدام شود.
وی ادامه داد: افراد باید خود راهکارهای کارآفرینی را بیاموزند و مهارت‌های عمومی را کسب کنند. توجه ما به مهارت‌افزایی و ارتقاء اشتغال‌پذیری در سال جاری به این معنا است که اگرچه دستگاه آموزش عالی مسئول اشتغالزایی نیست اما مسئول ارتقاء اشتغال‌پذیری است و باید در این زمینه تلاش کند.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: در این رابطه چهار محور در نظر گرفته شده است. صرفا پرداختن به مبانی نظری در عرصه علم‌آموزی کار درستی نیست و حتما باید به دروس کارپذیری توجه ویژه‌ای داشت که ما از این مسأله غافل شده‌ایم. هم دانشجویان و هم معلمان و اساتید باید به این مسأله توجه داشته باشند چراکه تجمیع مباحث نظری و عملی است که مهارت جوان ما را افزایش می‌دهد.
شریعتی نیاسر ادامه داد: به دانشگاه ابلاغ شده است که از وقت آزاد دانشجویان برای ارائه دروس اختیاری استفاده کنند. به این ترتیب تا دو درس به صورت رایگان در محدوده سنوات مجاز تحصیل به دانشجویان ارائه می‌شود. نمره این دروس نیز در معدل مؤثر است. دانشجویان باید برای درس‌هایی که دانشگاه‌ها ارائه می‌دهند، به آنها مراجعه کنند.
وی افزود: دانشگاه‌ها باید از راه‌های مختلف برنامه‌هایی را تنظیم کنند که از طریق کارگاه‌ها و مهارت‌های مختلف، مهارت‌های عمومی دانشجویان را ارتقاء دهند. اینکه کسی با معدل بالا از دانشگاه فارغ‌التحصیل شود، به این معنا نیست که حتما می‌تواند خود را به خوبی در جامعه عرضه کند. بلکه این مسأله به توانمندی‌های عمومی و اجتماعی و مهارت‌های عمومی نیاز دارد تا قابلیت‌های خود را ارائه کند. این کارگاه‌ها می‌توانند منجر به دریافت گواهینامه‌هایی با مهر دانشگاه محل تحصیل دانشجو باشند.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به فرمایش امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه دانشگاه‌های ما کارخانه‌های انسان‌سازی هستند، گفت: دانشگاه‌ها باید دانشجویان خود را رصد کنند و به آنها توجه ویژه‌ای داشته باشند.
شریعتی نیاسر تصریح کرد: به دانشجویان چند توصیه دارم؛ تحصیل علم شامل پنج مؤلفه می‌شود. اولین اصل در تحصیل علم کنجکاوی است. ما همواره باید بدانیم که نادانسته‌های ما بسیار بیشتر از دانسته‌های ما است. اگر انسانی فکر کند همه چیز را می‌داند، این ابتدای عصیان‌گری او است. اصل دوم استفاده از فرصت‌ها است؛ نباید زمان را به راحتی از دست بدهیم. باید از وقت و فرصت‌مان استفاده کنیم. اصل سوم در تحصیل علم، هدفمندی و برنامه‌محوری است. اگر برنامه و هدف نداشته باشیم، یقین داشته باشید که توفیقی کسب نمی‌کنیم.
وی ادامه داد: اصل چهارم در رکاب اهل علم و معرفت قدم زدن است؛ این همان داشتن دوست مناسب است. یکی از محورهای مهم در زندگی، دوست خوب است. دوستی که انسان را در اعتلای علم کمک کند نه آنکه از مسیر تحصیل علم خارج کند. اصل پنجم نیز توکل به خدا است؛ توکل به خدا چیزی نیست که از اول آن را انجام دهیم و بعد دیگر کاری نکنیم.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: آموزش عالی کشور به حدی از نظر کیفیت در حد اعلاء و مطلوب است، که وقتی دانشجویان ما از دانشگاه‌های مختلف کشور فارغ‌التحصیل می‌شوند، در بهترین جاهای دنیا پذیرش می‌شوند چراکه آنها نیز به سطح بالای آموزش در کشور ما اعتقاد دارند. نظام آموزش عالی ما یک نظام بسیار کیفی است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دیدار معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی با آیت‌الله شفیعی

ارائه 70 رشته جدید در سال تحصیلی پیش رو/ابطال کد مدرسی 1400 مدرس

امضای تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه شهید چمران اهواز و شرکت فولادخوزستان

نخبگان به دانشگاه شریف اعتبار دادند

موفقیت با بخشنامه به دست نمی آید

کاهش میانگین سنی دانشجویان علمی کاربردی/لزوم ایجاد یک مرکز برای رشته‌های فرهنگی و هنری

رتبه یک گروه ریاضی: فضا برای بروز استعدادهای خوزستان مهیا شود

معایب حذف شرط بومی بودن معلمان در آزمون استخدامی بیش از مزایای آن است

اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان بدون آزمون دکتری دانشگاه شهید چمران اهواز

عناوین برتر دانش‌آموزان خوزستانی در جشنواره فرهنگی هنری کشور

دانش‌آموزان به جای شرکت در کلاس‌های تقویتی خودشان درس بخوانند

2 رشته جدید به رشته‌های موسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی خوزستان افزوده شد

پذیرش دانشجو در 20 رشته کاردانی و کارشناسی ناپیوسته در علمی کاربردی جهاددانشگاهی خوزستان

دانشگاه جندی شاپور دزفول وارد عرصه تولید فناوری شارژ بیسیم شد

تلاش برای خود کنکور باشد نه فکر کردن به نتیجه آن

2 رشته جدید در دانشکده علوم پزشکی شوشتر

2رشته تحصیلی به دانشکده علوم پزشکی شوشتر اضافه شد

چند نکته برای انتخاب رشته کنکور

اختصاص 5 درصد سهمیه مازاد ظرفیت دوره‌های روزانه برای دانش‌آموزان درگیر سیل

اعلام تقویم آموزشی گروه‌های علوم پزشکی و دامپزشکی دانشگاه آزاد

سنجش سلامت بیش از 58 هزار نوآموز خوزستانی تاکنون

کسب رتبه اول جشنواره کشوری نوجوان سالم توسط خوزستان

برگزاری کنفرانس فناوری اطلاعات و کاربردهای هوش مصنوعی در دانشگاه شهید چمران

فعالیت 36 پایگاه انتخاب رشته کنکور در خوزستان

صحبت‌های اخیر رهبر، مسئولیت جهاددانشگاهی را سنگین‌تر کرده است

لزوم استفاده از طرح‌های نخبگان در زمینه کنترل سیل و آلودگی‌های نفتی

تواضع علمی خود را حفظ کنید

خوزستان در کنکور سال آینده دو تا سه رتبه تک رقمی خواهد داشت

تقویم آموزشی دانشگاه پیام‌نور اعلام شد

ایجاد سامانه جامع اطلاعات پژوهشی برای استفاده از طرح‌های نخبگان

نباید فرهنگ "ترک استان به‌خاطر شرایط بهتر"، جا بیفتد

کسب 2 رتبه برتر کنکور سراسری 98 توسط دانش‌آموزان خوزستانی

علوی: دستاوردهای جهاددانشگاهی از مصادیق کارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران است

دانشگاه شهید چمران مطابق با ظرفیت‌های خوزستان حرکت نکرده است/افتتاح دانشکده نفت تا مهر 99

448 هزار ساعت تدریس رایگان برای دانش‌آموزان لازم‌التوجه خوزستان

تاسیس یک رشته جدید در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول

انتخاب امید حاجتی به عنوان حامی برتر جهاد دانشگاهی

برگزاری آزمون استخدامی آتش‌نشانی با حضور بیش از 6 هزار داوطلب در خوزستان

اگر قصد انتخاب رشته اقتصاد را دارید، بخوانید

بهره‌برداری از دو طرح آموزشی در اندیمشک

جهش تحصیلی و تاثیرات آن بر دانش آموز

علوی: دستاوردهای جهاددانشگاهی از مصادیق کارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران است

درخشش دانش آموز شوشتری در مسابقات ریاضیات جهانی واترلو

مقام‌آوری دانش‌آموزان خوزستانی در مسابقات قرآن، عترت و نماز

انتصاب کاظمی‌نژاد به عنوان مدیر کارگروه برنامه‌ریزی و گسترش آموزش عالی فیزیک

برگزاری همایش "سیلاب اگر تکرار شود" در اهواز

برای جلوگیری از گرمازدگی، آب بنوشید

به کارگیری بیش از یک هزار نفر در آموزش و پرورش خوزستان از طریق آزمون استخدامی

هدایت تحصیلی 5000 دانش آموز ناحیه یک اهواز ادامه دارد

آغاز ثبت‌نام آزمون تکمیل ظرفیت پایه هشتم مدارس استعداد درخشان از 12 مرداد