آخرين مطالب

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم:

شیوه‌های آموزشی دانشگاه‌ها باید تغییر یابند/ لزوم توجه به کارآفرینی و اشتغال‌پذیری در سیستم آموزشی علمي

شیوه‌های آموزشی دانشگاه‌ها باید تغییر یابند/ لزوم توجه به کارآفرینی و اشتغال‌پذیری در سیستم آموزشی

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره لزوم تغییر شیوه‌های آموزش در کشور، گفت: باید در حوزه کارآفرینی و ارتقاء اشتغال‌پذیری دانش‌آموختگان تلاش کنیم. گرچه دستگاه آموزش عالی مسئول اشتغالزایی نیست اما مسئول ارتقاء اشتغال‌پذیری است و باید در این زمینه تلاش کند.
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در آیین نکوداشت دانشجویان نوورود و آغاز سال تحصیلی دانشگاه شهید چمران اهواز که امروز دوشنبه (16 مهرماه) در این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: همزمان شدن آغاز سال تحصیلی با هفته دفاع مقدس شاید این پیام را داشته باشد که با آغاز سال تحصیلی، نسل جوان ما به جبهه دیگری از مبارزه یعنی جبهه علمی می‌روند.
وی افزود: رزمندگانی که هشت سال در جنگ تحمیلی جنگیدند، موجب شدند این امنیت برای ما فراهم شود. در این زمانه نوبت ما است که فکر کنیم در این جامعه چه نقشی داریم و باید چه فعالیت‌هایی انجام دهیم. باید تلاش کنیم در بخش‌های مخلتف کشور حماسه بیافرینیم و نقش موثری داشته باشیم.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: شما دانشجویان به یک میدان جدید وارد شدید. حوزه آموزش عالی با عرصه آموزش و پرورش متفاوت است. در اینجا شما باید خود محور تصمیمات باشید و ببینید می‌خواهید آینده را چطور رقم بزنید. دانشگاه شهید چمران یکی از دانشگاه‌های پرافتخار کشور است. بالغ بر 16 هزار دانشجو و بیش از 600 استاد فرهیخته نام‌آور در این دانشگاه فعالیت می‌کنند که این خود گواه این مسأله است.
شریعتی نیاسر خاطرنشان کرد: در اوایل انقلاب یعنی حدود 40 سال پیش در کل کشور، 175 هزار دانشجو داشتیم اما در حال حاضر بیش از 400 میلیون و 100 هزار نفر دانشجو داریم. در آن زمان تنها دو هزار عضو هیات علمی داشتیم اما اکنون بالغ بر 80 هزار عضو هیات علمی و بیش از دو هزار و 500 مرکز آموزش عالی در کشور در حال ارائه خدمات هستند.
وی خطاب به دانشجویان تأکید کرد: شما که روزی مدیران و سرنوشت‌سازان آینده نظام هستید، باید به فضای جامعه، تاریخ و اقتصاد کشور آگاه باشید و مسیر خود را به خوبی انتخاب کنید.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: امروزه در دانشگاه‌های ما باید شیوه‌های آموزش متحول شود. اگر در گذشته شیوه آموزشی این بود که فردی در کسوت استاد و معلم، مطالبی را در کلاس ارائه دهد، دانشجو آنها را یادداشت کرده و در امتحانات شرکت کند، این شیوه باید امروز تغییر کند. ما در همه زمینه‌ها به دنبال نوآوری هستیم. یکی از این زمینه‌ها نیز شیوه‌های آموزش است.
شریعتی نیاسر گفت: امسال در سیستم آموزش عالی سال مهارت‌افزایی و ارتقاء اشتغال‌پذیری است. به همین منظور برای دانشجویان نیز برنامه‌ای تنظیم شده و به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است. شرایط امروز با گذشته متفاوت است. دیگر کسی که در دانشگاه تحصیل می‌کند، نمی‌تواند در منزلگاه خود منتظر شود تا استخدام شود.
وی ادامه داد: افراد باید خود راهکارهای کارآفرینی را بیاموزند و مهارت‌های عمومی را کسب کنند. توجه ما به مهارت‌افزایی و ارتقاء اشتغال‌پذیری در سال جاری به این معنا است که اگرچه دستگاه آموزش عالی مسئول اشتغالزایی نیست اما مسئول ارتقاء اشتغال‌پذیری است و باید در این زمینه تلاش کند.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: در این رابطه چهار محور در نظر گرفته شده است. صرفا پرداختن به مبانی نظری در عرصه علم‌آموزی کار درستی نیست و حتما باید به دروس کارپذیری توجه ویژه‌ای داشت که ما از این مسأله غافل شده‌ایم. هم دانشجویان و هم معلمان و اساتید باید به این مسأله توجه داشته باشند چراکه تجمیع مباحث نظری و عملی است که مهارت جوان ما را افزایش می‌دهد.
شریعتی نیاسر ادامه داد: به دانشگاه ابلاغ شده است که از وقت آزاد دانشجویان برای ارائه دروس اختیاری استفاده کنند. به این ترتیب تا دو درس به صورت رایگان در محدوده سنوات مجاز تحصیل به دانشجویان ارائه می‌شود. نمره این دروس نیز در معدل مؤثر است. دانشجویان باید برای درس‌هایی که دانشگاه‌ها ارائه می‌دهند، به آنها مراجعه کنند.
وی افزود: دانشگاه‌ها باید از راه‌های مختلف برنامه‌هایی را تنظیم کنند که از طریق کارگاه‌ها و مهارت‌های مختلف، مهارت‌های عمومی دانشجویان را ارتقاء دهند. اینکه کسی با معدل بالا از دانشگاه فارغ‌التحصیل شود، به این معنا نیست که حتما می‌تواند خود را به خوبی در جامعه عرضه کند. بلکه این مسأله به توانمندی‌های عمومی و اجتماعی و مهارت‌های عمومی نیاز دارد تا قابلیت‌های خود را ارائه کند. این کارگاه‌ها می‌توانند منجر به دریافت گواهینامه‌هایی با مهر دانشگاه محل تحصیل دانشجو باشند.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به فرمایش امام خمینی(ره) مبنی بر اینکه دانشگاه‌های ما کارخانه‌های انسان‌سازی هستند، گفت: دانشگاه‌ها باید دانشجویان خود را رصد کنند و به آنها توجه ویژه‌ای داشته باشند.
شریعتی نیاسر تصریح کرد: به دانشجویان چند توصیه دارم؛ تحصیل علم شامل پنج مؤلفه می‌شود. اولین اصل در تحصیل علم کنجکاوی است. ما همواره باید بدانیم که نادانسته‌های ما بسیار بیشتر از دانسته‌های ما است. اگر انسانی فکر کند همه چیز را می‌داند، این ابتدای عصیان‌گری او است. اصل دوم استفاده از فرصت‌ها است؛ نباید زمان را به راحتی از دست بدهیم. باید از وقت و فرصت‌مان استفاده کنیم. اصل سوم در تحصیل علم، هدفمندی و برنامه‌محوری است. اگر برنامه و هدف نداشته باشیم، یقین داشته باشید که توفیقی کسب نمی‌کنیم.
وی ادامه داد: اصل چهارم در رکاب اهل علم و معرفت قدم زدن است؛ این همان داشتن دوست مناسب است. یکی از محورهای مهم در زندگی، دوست خوب است. دوستی که انسان را در اعتلای علم کمک کند نه آنکه از مسیر تحصیل علم خارج کند. اصل پنجم نیز توکل به خدا است؛ توکل به خدا چیزی نیست که از اول آن را انجام دهیم و بعد دیگر کاری نکنیم.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: آموزش عالی کشور به حدی از نظر کیفیت در حد اعلاء و مطلوب است، که وقتی دانشجویان ما از دانشگاه‌های مختلف کشور فارغ‌التحصیل می‌شوند، در بهترین جاهای دنیا پذیرش می‌شوند چراکه آنها نیز به سطح بالای آموزش در کشور ما اعتقاد دارند. نظام آموزش عالی ما یک نظام بسیار کیفی است.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حمله دانش‌آموز اهوازی به معاون مدرسه با بطری شیشه‌ای!

در هیچ مقطعی سهم واقعی آموزش و پرورش پرداخت نشده است

در نظر گرفتن یک روز در ماه به عنوان زنگ اولیا و مربیان

بارندگی، مدارس برخی شهرستان‌های خوزستان را به تعطیلی کشاند

بهره‌برداری از 11 فضای آموزشی در شادگان

مطالعات پسماند خوزستان با همکاری آلمانی ها انجام می شود

غلظت گرد و غبار در ماهشهر به 22 برابر حدمجاز رسید

مقام‌آوری دانشگاه پیام‌نور خوزستان در جشنواره کشوری قرآن و عترت

آموزش‌های فنی و حرفه‌ای بستری برای صنعتی شدن جوامع است

آغاز ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام‌نور از امروز

آموزش‌های مهارتی راهی برای برون‌رفت استان از معضل بیکاری است

افزایش 25 درصدی حقوق فرهنگیان مناطق مرزی اعمال می‌شود

نظافت محیط زیست ،مجازات شکارچی متخلف در اندیکا تعیین شد

مدارس چادری عشایر خوزستان در برابر گرد و خاک مقاوم نیستند

389 شکارچی غیرمجاز در خوزستان دستگیر شدند

‎آغاز به کار انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام(ره) در دانشگاه رامین خوزستان

دود آتش سوزی هورالعظیم نوار غربی خوزستان را فرا می گیرد

اصابت تیر به استاد دانشگاه علوم پزشکی اهواز اتفاقی بود

برپایی موکب سازمان دانش‌آموزی خوزستان در مرز شلمچه

تمدید مهلت ثبت‌نام در جشنواره "دانشجوی نمونه"

لاشه یک توله پلنگ در خاییز بهبهان کشف شد

26 شرکت در مرکز علم و فناوری دزفول فعالیت دارند

30 درصد مدارس کشور تخریبی هستند/خیرساز بودن بیش از 50 درصد مدارس کشور

کانون شکوفایی خلاقیت و نوآوری شرکت ملی‌حفاری ایران افتتاح شد

مدرسه شهید "محمدطاها اقدامی "در اهواز افتتاح شد

اصابت تیر به یکی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی اهواز

تکالیف مهارتی جایگزین مشق شب شود

شهید طاها اقدامی گواه مظلومیت ایران اسلامی است

سرانه فضای آموزشی در خوزستان از میانگین کشوری پایین‌تر است

توزیع لوازم ورزشی در بیش از 85 مدرسه هفتکل

نفس تالاب میانگران ایذه به شماره افتاد

تعطیلی نوبت عصر مدارس برخی شهرستان‌های خوزستان به علت گرد و خاک

آغاز ثبت‌نام رشته‌های بدون آزمون کارشناسی در دانشگاه پیام‌نور

معوقات فرهنگیان بازنشسته سال 96 خوزستان پرداخت شد

علوی: دانشجویان از ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی در راستای ارتقاء علمی خود استفاده کنند

سومین رویداد ملی گیم‌آپ در خوزستان برگزار می‌شود

بانوان آموزش و پرورش خوزستان صاحب پارلمان مشورتی می‌شوند

سه شکارچی متخلف در شهرستان شوش دستگیر شدند

مقام‌آوری دانشکده علوم پزشکی آبادان در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت

ارتقای سطح علمی و آموزشی مدارس روستایی با اجرای طرح "راهبران آموزشی"

پرداخت عوارض آلایندگی پتروشیمی حق مردم ماهشهر است

ثبت‌نام حدود 2000 دانش‌آموز خوزستانی در طرح ملی "دادرس"

موفقیت جهاد دانشگاهی در تولید مته حفاری غروربرانگیز است

وجود 14 مدرسه فرسوده و کانکسی در "صیدون"

وجود 134 مدرسه چادری عشایری در خوزستان / تحصیل 1500 دانش‌آموز در مدارس چادری

تمدید مهلت ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان کارشناسی و کارشناسی ارشد پیام نور

آغاز المپیاد ورزشی درون مدرسه‌ای از 26 مهرماه / شرکت 395 هزار دانش‌آموز خوزستانی در المپیاد

7 آذرماه، برگزاری کنفرانس ملی توسعه اجتماعی/ دریافت تاکنون بیش از 50 مقاله

امروز، آخرین مهلت درخواست مهمان دانشجویان پیام نور در ترم مهر

سرپرست دانشکده علوم پزشکی آبادان منصوب شد