پیام خوزستان

آخرين مطالب

به هر کسی تریبون نمی‌دهیم فرهنگي

به هر کسی تریبون نمی‌دهیم

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رییس حوزه هنری خوزستان گفت: نمی‌توانیم به هر کسی که ادعای هنرمند بودن داشت تریبون بدهیم.
به گزارش خبرنگار ایسنا ـ منطقه خوزستان، حجت‌الاسلام و المسلمین سید شهاب‌الدین طباطبایی امروز در نشست خبری روایت راهیان، در پلاتو نمایش حوزه هنری خوزستان با حضور جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه اظهار کرد: یکی از اتفاقات خوبی که در سال گذشته رقم خورد، کسب رتبه نخست استان خوزستان در همایش تعزیه پیاده‌روی اربعین کشور بود. به همین مناسبت دوستان ما در پایتخت تصمیم گرفتند که دبیرخانه دایمی همایش تعزیه پیاده‌روی اربعین را به حوزه هنری استان خوزستان در اهواز بدهند که بی‌شک به‌زودی این دبیرخانه شکل خواهد گرفت و شاهد برپایی آن خواهیم بود. 
وی با اشاره به این که ما مبرا از نقد نیستیم و مجموعه حوزه هنری خوزستان از هر نقد سازنده و منصفانه‌ای استقبال می‌کند و در پی اصلاح آن موارد برمی‌آید افزود: عملکرد ما در یک سال گذشته در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری، عملکرد قابل قبولی بود. 
طباطبایی خاطرنشان کرد: عده‌ای نقد کردند که علی‌رغم فرمایش مقام معظم رهبری در پرداختن به حوزه دفاع مقدس، حوزه هنری خوزستان در این زمینه فعالیتی نکرده است، اما خوب است یادآور شوم که در همین مدت کوتاه یک ساله که بنده معارفه شده‌ام، چهار جلد کتاب خاطرات و دست نوشته‌های حوزه ادبیات پایداری و مقاومت مردم خوزستان به چاپ رسیده است. 
رییس حوزه هنری خوزستان بیان کرد: در حوزه موسیقی و سرود ارزشی نیز گروه سرود حوزه هنری خوزستان چندین سرود قوی و خوب را در صدا و سیمای ملی کشور به پخش رسانده است که به دنبال آن نیز سرود تحویل سال آستان قدس رضوی قبل از فرمایشات مقام معظم رهبری توسط گروه سرود حوزه هنری خوزستان خوانده شد. 
وی ادامه داد: همچنین در حوزه نمایش بچه‌های حوزه هنری خوزستان عناوین مختلف برتری کشوری را کسب کرده‌اند. 
او با اشاره به نقش موثر نقد سازنده و منصفانه تاکید کرد: انتظار داریم اگر گاهی دوستان نقدی دارند و اگر ما به فردی که مدعی کارگردانی و یا یک دانش هنری است به خاطر این که توان مورد نیاز را ندارد به او فرصت نمی‌دهیم نباید از ما گله بکند بلکه باید تلاش کند خودش را بالا بکشد تا بتواند از این امتیاز استفاده کند. 
طباطبایی تصریح کرد: ما نمی‌توانیم به هر کسی که ادعای هنرمند بودن داشت تریبون بدهیم بلکه باید کسی را حمایت کنیم که واقعا حرف برای گفتن داشته باشد، خودش را در این عرصه ثابت کرده باشد، مجموعه اهالی این صنف او را به عنوان یک کارگردان، یک بازیگر، یک نویسنده، یک شاعر و یا یک فیلمساز قبول داشته باشند زیرا چگونه می‌توانیم به کسی که هیچ کس او را نمی‌شناسد اعتماد کنیم. با این حال پذیرای نقد‌های سازنده دوستان هستیم و گوش شنوای ما میزبان عرایض ارزشمند عزیزان خواهد بود. 
وی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر این که چرا حوزه هنری خوزستان که عمده فعالیتش در ارتباط با هنر، به ویژه هنر و انقلاب و دفاع مقدس قرار دارد، به رغم برگزاری مراسم‌ و مناسبت‌های مختلف برای تقدیر از تلاشگران این عرصه، از جمله تقدیر از اهالی سینما، چرا با توجه به ابعاد گسترده جهانی و ملی حادثه تروریستی اهواز، هیچ گونه تجلیل و تقدیری از عکاسان و خبرنگاران حاضر در این حمله تروریستی توسط حوزه هنری خوزستان به عمل نیامد پاسخ داد: ما در برنامه آواز ققنوس که در تالار مهتاب کتابخانه مرکزی خوزستان برگزار شد، هماهنگی اخذ تالار را خودمان انجام دادیم و بخشی از هزینه‌ها را نیز ما تقبل کردیم و در تجلیلی که از بعضی از خبرنگاران شد سهیم هستیم اما همیشه دنبال این نیستیم که لوگو و نام ما به میان بیاید. 

در ادامه محسن میرزاعلی ، مدیر دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی حوزه هنری، در حاشیه نشست خبری روایت راهیان اظهار کرد: این افتخار را داریم که سال‌های سال است در اربعین اباعبدالله الحسین (ع) در کشور عراق با اجرای برنامه‌های تعزیه، نقالی، پرده‌خوانی و روایتگری با موضوع امام حسین (ع) در خدمت مردم خوب عراق و ایرانی‌هایی که زائر هستند و به پابوسی امام حسین (ع) می‌آیند، باشیم. 
وی افزود: نزدیک سه سال است که روایت راهیان، دوستان هنرمند و علاقمند را دور هم جمع کرده تا در کنار زیارت مزار امیرالمؤمنین علی (ع) به اجرای برنامه‌های هنری بپردازند، که یکی از این برنامه‌ها تعزیه است و علاقمندان خاص خودش را دارد. 
میرزاعلی گفت: پارسال نیز استقبال بسیار خوبی از بخش تعزیه، روایتگری، پرده‌خوانی و نقالی در چند موکب را شاهد بودیم. ما در نجف چند روز مهمان امیرالمؤمنین (ع) و مردمی بودیم که به پابوس او آمده بودند. لذا ارتباط خوبی که بین مخاطبان مختلف از 30 کشور به وجود آمده بود، از نکات حایز اهمیت این رویداد به شمار می‌آید. 
مدیر دفتر تعزیه و آیین‌های نمایشی حوزه هنری ادامه داد: امسال به یاری خدا دست ما بازتر شده و دوستان بیشتری کنار ما هستند و به عشق امام حسین (ع) پای کار آمدند. لذا هدف از حضور مردم در اربعین، ایجاد همدلی و محبت بیشتر است و در کنار این محبت، اشاعه معارف اهل بیت (ع) و معارف علوی به عهده هنرمندان است، که امسال در نزدیک به 9 موکب اجرای ثابت نقالی به زبان عربی، انگلیسی، ترکی، فرانسوی، فارسی و دری داریم که از این میان بخش عظیمی از اجرای تعزیه به زبان عربی اختصاص دارد و تعداد زیادی از هنرمندان و تعزیه‌خوانان به نام خوزستانی نیز در کنار دیگر هنرمندان به ایفای نقش می‌پردازند. 
وی بیان کرد: در زمینه نقالی و پرده‌خوانی به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، ترکی، عربی و فارسی طومارهایی فراهم شده تا مسافران دیگر کشورها بتوانند داستان‌های امام حسین (ع) در حرکت قافله ابی‌عبدالله از مدینه تا بازگشت اسرای خانواده ایشان به مدینه را بخوانند. 

در ادامه آرش ساربان ، مسوول واحد نمایش حوزه هنری و دبیر اجرایی همایش بین‌المللی روایت راویان، اظهار داشت: قبل از هر چیز تشکر می‌کنم از اهالی رسانه که پوشش خیلی خوبی به برنامه خیمه‌سوزان حوزه هنری دادند. همایش بین‌المللی روایت راهیان سه سال است که به طور مداوم توسط مرکز نمایشی حوزه هنری کشور برگزار می‌شود و امسال مفتخریم که دبیرخانه دایم این همایش را در اهواز داشته باشیم. لذا ضمن تشکر از جناب آقای زارعی، آقای معصومی و دوست و برادر عزیزم آقای مهراب محمدزاده مدیر دفتر بچه‌های مسجد کشور، واقعیت آن است که حرکت فرهنگی در مراسم پیاده‌روی اربعین یک نیاز اساسی و مسیری برای شناخت راهی که بزرگواران و عزیزان اهل بیت امام و یارانش در این مسیر کشیدند است. 
وی افزود: من فکر می‌کنم که ایده اصلی این اتفاق ایده مبارکی است و ان‌شاءالله که حوزه هنری خوزستان بتواند کمکی به بهتر برگزار شدن این رویداد بکند. البته هنرمندان در این مسیر به ما کمک می‌کنند و راه سخت و دشواری را در پیش داریم. به همین علت تعدادی از خبرنگاران و اصحاب رسانه ما را در این سفر همراهی می‌کنند. 
مسوول واحد نمایش حوزه هنری و دبیر اجرایی همایش بین المللی روایت راویان یادآور شد: همایش بین‌المللی روایت راویان از روز 28 مهر 97 در سه مرز اصلی ایران یعنی مرز شلمچه، مرز چذابه، مرز مهران در بخش ایران آغاز به کار می‌کند. همچنین در حال رایزنی هستیم تا برای مرزهای ورودی مثل میرجاوه و دیگر مرزهای شرقی کشور بتوایم اجراهایی را تدارک ببینیم اما در مرز ایران اجراها قطعی است و 20 گروه از ایران در این بخش شرکت می‌کنند و در این سه روز به اجرا می‌روند. همچنین روز 22 آبان 97 در شهر نجف 20 گروه نمایشی اجراهای‌شان را به روی صحنه می‌برند و از آن به بعد در موکب‌های 18، 163، 276، 285، 441، 444، 707، 860 و 1120 این 20 گروه اجراهای‌شان تقسیم می‌شود و در موکب‌ها به مدت پنج روز اجرا می‌روند. در نهایت روز آخر همه گروه‌ها به موکب شهر کربلا می‌رسند و در آن جا اجرا می‌روند. 
ساربان خاطرنشان کرد: با هماهنگی که دفتر بچه‌های مسجد در روز اربعین انجام می‌دهد، در سراسر ایران کلیه استان‌های کشور اجراهایی را در روز هشتم به طور سراسری در کل کشور برگزار می‌کنند و استان‌هایی که امسال در این همایش به فعالیت می‌پردازند، استان تهران، همدان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، سمنان، البرز، کرمان، اصفهان، مازندران، مرکزی، اردبیل و استان یزد هستند. ‌ضمن این که استان خوزستان با چهار گروه تعزیه عربی در این همایش شرکت می‌کند و یک گروه دمام‌زنی حرفه‌ای نیز از استان خوزستان به این همایش اعزام می‌شود. 

در ادامه مهراب محمدزاده ،‌ مدیر دفتر بچه‌های مسجد، ضمن قدردانی از اهالی رسانه در پرداختن به حوزه تئاتر اظهار کرد: سومین همایش تئاتر پیاده‌روی اربعین سه سال است که شروع شده و ما در طی 2 سال گذشته اتفاقات مختلفی را تجربه کرده‌ایم. سال گذشته با همه سختی‌ها کار را به جلو بردیم اما امسال خدا را شکر بعد از سه سال اتفاقی که برای این همایش افتاد، این بود که معاونت هنری وزارت ارشاد و کمیته فرهنگی ستاد پیاده‌روی اربعین به کمک ما آمدند، به جهت آن که هم مسایل هزینه‌ای را تسهیل کنند و هم این که یک تجمیع واحد شکل بگیرد. به این صورت که حوزه هنری به یاری خدا در تمام کشور یک حلقه واسط شد تا هر گروه نمایشی که تصمیم به فعالیت گرفت، به حوزه هنری ارجاع داده شود. 
وی افزود: در 2 سال گذشته ما بخش ایران را در تئاترهایمان نداشتیم اما امسال به همت دوستان بخش ایران را هم اضافه کردیم. بخش ایران 2 اتفاق جدی دارد که علاوه بر مرزهای مهران، چذابه و شلمچه، ما تمامی استان‌های کشور را به خط کردیم تا در روز هشتم آبان همگی اجرای اربعین داشته باشند و این یک همایش سراسری در سراسر کشور خواهد بود. همچنین اتفاقی که به مدد این ماجرا رخ داد، بحث همکاری حوزه هنری استان خوزستان بود که به جهت میزبانی خوزستان شرایطی فراهم شد تا حوزه هنری این استان بتواند این اتفاق را به خوبی رقم بزند تا شاهد این باشیم که امسال چیزی حدود 350 هنرمند در کشور عراق به اجرا می‌روند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اختتامیه جشنواره برلین 2019 / خرس طلا به فرانسه رسید + عکس

بار اصلی حرکت عظیم اربعین حسینی همچنان بر دوش مردم است

حضور چشمگیر گردشگران درخوزستان درنوروز آینده پیش بینی می شود

موزه دفاع مقدس خرمشهر مورد استقبال راهیان نور قرار گرفت

بازیگران هالیوودی که در تست بازیگری نقش های مشهور رد شدند + عکس

این شازده کوچولوی عجیب با شازده کوچولوی قصه هایمان فرق دارد + عکس

عکس های نمایش 30 دی 95 با حضور سام درخشانی و جوانه دلشاد

چرا تماشاگران بازیگر زن «شبی که ماه کامل شد» را نشناختند؟ + عکس

انتخاب لیلا حاتمی برای فیلم عاشقانه/ به دلیل زیبایی و نشان دادن شخصیت سرد

درخشش عکاس خوزستانی در مسابقه بین‌المللی رسانه‌های دیجیتال سمنان

احمد فیاضی «خون آشام» را جلوی دوربین برد

نمایشگاه کتاب خوزستان در گام 1+12!

سومین جشنواره مطبوعات و رسانه‌های خوزستان در آستانه برگزاری

«آینه‌ای مُشرف به آفتاب» رونمایی می‌شود

جشنواره موسیقی فجر با استقبال مردم آبادان و خرمشهر روبرو شد

بیوگرافی و عکس‌های اوانجلین لیلی (بازیگر نقش کیت سریال لاست)

تیزر «عصر جدید» احسان علیخانی منتشر شد + فیلم

دستمزد گلزار برای هر قسمت «برنده باش» چقدر است؟ 50 میلیون؟

سانسور بیش از اندازه «نهنگ آبی»/ از 60 دقیقه 22 دقیقه سانسور می شود!

حضور جنجالی رضا یزدانی با عقابش در اکران مردمی!! + عکس

“عنافچه” خطری که همچنان اهالی و دانش‌آموزان را تهدید می‌کند

کودکان خوزستانی در مسابقات بلغارستان خوش درخشیدند

ثبت نام جشنواره سفرنگاری دزفول گرام آغاز شد

شوشتر میزبان دایمی جشنواره ملی استندآپ کمدی

پایان دومین جشنواره ملی استندآپ کمدی شوشتر با معرفی برگزیدگان

فراخوان چهارمین جشنواره مستند «درخت طلایی»

خالق تندیس شهدای اهواز در دیار خود آرام گرفت

برترین های جشنواره تئاتر برنا در اندیمشک معرفی شدند

اکران فیلم «هت تریک» با حضور پریناز ایزدیار و امیر جدیدی

بدشانس های جشنواره فجر از مهناز افشار تا حامد بهداد!

از شهاب حسینی تا نورگل یشیلچای: بازیگران روی پرده سینما + عکس

تماشای این تئاتر جذاب را از دست ندهید

جنجال به خاطر دزدیدن مهمان در تلویزیون ایران!!

بوسه محسن افشانی بر گونه همسرش در اکران پارادایس!

2 سالن چند منظوره در دانشگاه های فرهنگیان دزفول افتتاح شد

سریال های تلویزیونی را تا آخر سال از دست ندهید + عکس

تیزر فیلم هدیه تهرانی که 6 سال توقیف بود

با نبرد وینترفل، خونین ترین و بزرگترین نبرد فصل پایانی سریال «بازی تاج و تخت» آشنا شوید

سلبریتی های مردی که به تنهایی بچه هایشان را بزرگ کردند! + عکس

خطر ریزش پل تاریخی ساسانی در دزفول

نقد و بررسی فیلم «قصر شیرین»: روزی روزگاری جاده

شور و عشق خوزستانی ها در بازسازی عتبات عالیات در عراق

دانشگاه ها بیش از حد رشته و گرایش تحصیلی دارند

سرانه آموزشی رشته های علوم انسانی کمتراز سرانه دانشجویان است

کتابخوانی باید به تغییر رفتار فرهنگی در جامعه منجر شود

گزارشی از سیزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب خوزستان

نقد و بررسی سریال « نهنگ آبی » + عکس

از مهران مدیری تا رامبد جوان: جمله های شروع و پایان مجریان تلویزیون

ناگفته های نورگل یشیلچای، بازیگر ترکیه ای از بازی در فیلم ایرانی

اکران آشغال های دوست داشتنی بعد از 6 سال + عکس