پیام خوزستان

آخرين مطالب

زهر تحریم، نوش داروی تعاون فرهنگي

زهر تحریم، نوش داروی تعاون

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - پایگاه خبری خورنا یادداشتی به نام "زهر تحریم، نوش داروی تعاون" منتشر کرد.
در این یادداشت می خوانیم:
همواره نیروی انسانی کارآمد به عنوان یکی از ابزارهای توسعه در اقتصاد پویا در جوامع توسعه یافته و در حال توسعه قلمداد می شود، در نگاه اسلامی به فرهنگ کار و اقتصاد اسلامی نیز وابستگی به نیروی انسانی به عنوان اصلی‌ترین سرمایه‌ی نظام اسلامی بوده و هستند. نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران در طول سال‌های گذشته در عرصه‌های سیاسی توانسته است با استفاده از این ظرفیت، در مقابل بسیاری از مسائل و مشکلات فائق آمده اما متاسفانه در عرصه‌ی اقتصاد هنوز آن‌گونه که باید، ازاین ظرفیت برای تولید و رشد کشور استفاده نشده است.
بنا به اعتقاد بیشتر صاحبنظران علم اقتصاد یکی از مهم‌ترین دلایل وجود مشکلات اقتصادی کشور، نشناختن ظرفیت سرمایه های بخش خصوصی است.
در صورتی که بتوان اقتصاد کشور را بر پایه‌ی مشارکت حداکثری مردم شکل داد، از حیث مقابله با تهدیدها و اثرپذیری از آنها مقاوم خواهد شد. بر اساس تعاریف مختلف نقش مردم در اقتصاد کشور را می‌توان در دو مولفه تولید و مصرف گنجاند.
مقوله مصرف؛ متاسفانه الگوی مصرف در دهه اخیر، یک الگوی مصرف گرایی فزاینده و بیشتر متکی بر مصرف محصولات خارجی و غیر منطبق با آرمان های تولید گرایی و بسط عدالت اجتماعی بوده است.
تامین زیر ساخت های لازم و حمایت و زمینه سازی برای ورود این ظرفیت عظیم اقتصادی توسط مردم از عمده وظایف اصلی دولت‌ها تلقی می‌شود. در قانون اساسی جمهوری اسلامی نیز این امر پیش بینی شده است. یکی از شیوه‌های تحقق عدالت در اقتصاد و توزیع ثروت، استفاده از ساختار و اجرای سیاست تعاونی‌ها است، تخصیص بهتر و بهینه و مدیریت کارآمد منابع محدود اقتصادی از الزامات اقتصاد مقاومتی است.
از الزامات دیگر اقتصاد مقاومتی، تخصیص بهتر و بهینه و مدیریت کارآمد منابع محدود اقتصادی، خوداتکایی افراد جامعه و استفاده از ظرفیت عظیم اقتصاد مردمی است؛ اما این امر همواره با موانع و مشکلاتی روبه رو بوده است.
تعاون به عنوان رکن دوم اقتصاد کشور و نزدیکترین شیوه اقتصادی به اقتصاد اسلامی می تواند در عرصه اقتصاد ایران و جهان اثرگذاری کند.
در اقتصاد مقاومتی یعنی در شرایط ریاضت اقتصادی هدف جلوگیری از اتلاف منابع و استفاده حداکثری از منابع موجود است؛ تلفیق اقتصاد تعاونی و شیوه اقتصاد مقاومتی که برخاسته از ریشه واحدی در توسعه عدالت اجتماعی و صیانت از ارزش ها است، می تواند کارایی و اثربخشی فراوانی داشته باشد.
یکی از الزامات عبور از شرایط سخت اقتصادی امروز، هدایت و تسهیل سرمایه‌گذاری‌ها در بخش‌های مولد است. شکل‌گیری تشکل‌های اقتصادی در قالب تعاونی‌ها که امکان مشارکت تمامی افراد جامعه را صرف نظر از توانایی مالی آنها فراهم می‌کند یکی از پاسخ‌های مناسبی است که می‌توان در این حوزه مطرح کرد.
تسهیل فعالیت در قالب تعاونی، امکان دسترسی ارزان قیمت به منابع مالی برای فعالیت اقتصادی به عنوان یک اصل در قانون اساسی به آن پرداخته شده است. از سوی قانون گذار تامین شرایط و امکانات برای آحاد جامعه به منظور رسیدن به نقطه مطلوب در اشتغال پایدار و همچنین توزیع زیر ساخت یکسان در اختیار همه کسانی که قادر به کارهستند ولی وسایل کار ندارند. در شکل تعاونی از راه وام بدون بهره یا هر راه مشروع دیگر که نه به تمرکز و تداول ثروت در دست افراد و گروه‌های خاص منتهی شود و نه دولت به صورت یک کارفرمای بزرگ مطلق درآید. این اقدام باید با رعایت ضرورت‌های حاکم بر برنامه امور عمومی اقتصاد کشور در هر یک از مراحل رشد صورت گیرد.
با وجود اینکه در سال های ابتدایی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شاهد تحولی بزرگ در حوزه‌های تولید و سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف بودیم، اما متاسفانه با برنامه ریزی های گاهی نادرست از سوی قانون گذاران در حوزه اقتصاد رفته رفته نگاه به اهمیت سرمایه مردمی تقلیل یافته وضروری است برنامه‌ها، اولویت ها، حمایت‌ها و نقش ویژه مردم و دولت بطور جدی مورد بازنگری و بازمهندسی شده تا در شرایط مقاومتی امروز جامعه بتواند کارآمد و مانع توسعه منفعت‌طلبی‌ها و سودجویی برخی اشخاص بانفوذ شود.
بی شک یکی از راه های نهفته در دل اقتصاد اسلامی برای رسیدن به عدالت اجتماعی ، ترویج فرهنگ تعاون و اقتصاد بر پایه مشارکت های مردمی در قالب شرکت های تعاونی است و بطور کلی می توان تعاونی را یک کسب و کار اجتماعی دانست تا یک تجارت با نگاه کلان سرمایه داری.
تعاونی به عنوان یک گروه خودیار، به شکل گسترده و بخصوص برای مناطق محروم و حاشیه‌ای، قابل دسترس خواهد بود. زمانی که اقتصاد خصوصی یا دولت ضعیف است، به ویژه در مناطق دور افتاده روستایی، تعاونی‌ها به منظور ساماندهی و بهبود شرایط مردم محلی، آنان را توانمند می سازند.
تعاونی‌ها از توسعه کارآفرینی حمایت و آن را ترویج می‌کنند٬ اشتغال مولد ایجاد می‌کنند، درآمدها را بالا برده و به کاهش فقر همراه با افزایش مشارکت اجتماعی، حمایت اجتماعی و جامعه‌سازی کمک می کنند. از این رو، تعاونی‌ها علاوه بر منتفع کردن مستقیم اعضای خود، پیامدهای خارجی مثبتی نیز برای دیگر بخش های جامعه و آثار دگرگونی مثبت بر اقتصاد به ارمغان می آورند.
مشارکت دادن طیف های مختلف جامعه با امکان برخورداری از ساختاری منسجم و ساماندهی شده یکی از مهمترین نیازها در توسعه بخش تعاونی است؛ که متاسفانه در سال های اخیر با بی توجهی و یا اقدامات غیرکارشناسی موجب شده است که ضربات جبران ناپذیری بر پیکره تعاون در کشور زده شود و پویایی از این بخش گرفته شود.
اتخاذ سیاست های یک سویه و غیر کارشناسی در خصوص حوزه تعاون، توجه نکردن به ضرورت توسعه این بخش و نبود توازن در حمایت از بخش تعاون همانند بخش دولتی و خصوصی، ناکارآمدی سیاست های منتج به حمایت از تعاون در جهت تحقق سهم 25 درصدی از اقتصاد کشور از جمله این موارد است.
دریافت نکردن تسهیلات، اشباع کالا در داخل، برخوردار نبودن از امتیازات تجاری، نبود نیروی متخصص و حمایت های تشویقی و نبود آموزش از مشکل های پیش روی تعاونی ها در کشور است.
با توجه به آنچه گفته شد در نگاه کلی و در شرایط حساس فعلی که اقتصاد دولتی ایران با ابرچالش تحریم روبه رو است توجه و ترویج اقتصاد تعاونی به عنوان یک اقتصاد پویا و غیر وابسته و اقتصاد مقاومتی می تواند به عنوان الگویی شفا بخش و کارآمد در مقابله با تهدیدها و تحریم ها قلمداد گشته و بستری برای توسعه و ثروت آفرینی باشد.
9887/ 6037
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اکران «آستیگمات» با حضور نیکی کریمی، دنیا مدنی، نازنین بیاتی و...

مهناز افشار به دادگاه می‌رود!

دلیل ممنوع‌الملاقات شدن حسین محب‌اهری در بیمارستان

پیام صابری، همسر زیبا بروفه درگذشت

خشک سیمی، خشک چوبی، خشک پوست

این مستندهای ایرانی را حتما ببینید! + عکس

بازیگر زن ایرانی روی فرش قرمز جشنواره یونانی + عکس

کشف اسکلت گونه ی متفاوتی از انسان + عکس

تابا خبر: خطر انفعال جنبش دانشجویی

نفوذ فضای مجازی باعث تغییر ذایقه مخاطبان شده است

2هزار و351 کودک بازمانده ازتحصیل درخوزستان به مدرسه بازگشتند

خورنا: اهواز شهر بی چرخ و فلک

چه فکری برای موارد خطرآفرین دیواره غربی آسیاب‎ها و آبشارهای شوشتر شده است؟

با دانستن این حقایق مجبور می شوید فیلم های محبوبتان را دوباره ببینید!!

جامعه نیازمند آسیب شناسی فرهنگی است

آغاز دور دوم «مأموریت آقای ر»

با قاچاق گسترده کتاب مواجه هستیم

دومین کنگره بین‎المللی گندی‎شاپور برگزار می‎شود

نکات جالب درباره جنیفر لارنس یکی از زیباترین زنان + عکس

2 بازیگر سرشناس مجری گلدن گلوب شدند

مهرانه مهین ترابی، سپیده خداوردی و دیگر بازیگران در نمایشگاه «در جستجوی خود»

100 درصد نوآموزان هندیجان جذب مراکز پیش دبستانی شدند

آموزش و پرورش خوزستان 2 هزار میلیارد ریال طلبکار است

بازیگر سرشناس هالیوود مستند قتل خاشقجی را می سازد + عکس

نام خنده داری که مادرِ نگار جواهریان روی رامبد جوان گذاشته؟!

شوشان: ارتباط جنبش دانشجویی و انگاره های انقلابی

ناگفته هایی جذاب از خواننده جوان و خوش‌آتیه + عکس

زیورآلات تقلبی «بانوی عمارت» در مقابل جواهرات فاخر خرم سلطان!! + عکس

برترین‌های جشنواره بین‌‌المللی هنرهای تجسمی خوزستان

حسین ذوالقدر درگذشت

«کینو» با «گذشته استمراری» آغاز به‌کار کرد

اجلاسیه جامعه روحانیت در مصلای دزفول برگزار شد

نامزدهای گلدن گلوب سال 2019 اعلام شد

مجری اسکار به خاطر توئیت های ضد همجنسگرایان مجبور به کناره گیری شد!!

همایش خبرنگار در مسیر حادثه در شهرستان شوش برگزارشد

اختتامیه جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی در دزفول برگزار شد

عکس العمل عجیب همسر جکی چان بعد از ماجرای خیانت و بچه دار شدنش!!

5 فیلم عاشقانه غم انگیز با پایان دردناک (قسمت1)

برشی از یک زندگی زناشویی با صابر ابر و پانته‌آ پناهی‌ها + عکس

انتقاد از پرویز پرستویی به دلیل انتشار یک عکس

واکنش مهناز افشار به تبلیغ جنجالی اش برای یک دارو + فیلم

بازیگر محبوب The Walking Dead در انتظار دومین فرزند! + عکس

گفت و گو با اصغر فرهادی به بهانه تماشای «همه می‌دانند»

خبرهای جدید از مسابقه رالی بازیگران زن و مرد سینما

کار لایروبی سازه های آبی شوشترآغاز شد

ترانه‌های جدید حامد همایون در آبادان رونمایی می‌شوند

«اسیر غیرجنگی» نقد شد

چهار مجموعه شعر از نشر هشت در مرحله نهایی جایزه شعر شاملو

نقد فیلم «همه می‌دانند» اصغر فرهادی؛ شاهکار یا فاجعه؟!

تنها کاری که نیکول کیدمن در خانه اش ممنوع کرده است!!