پیام خوزستان

آخرين مطالب

معاون اجتماعی وزیر بهداشت عنوان کرد:

فعالیت 126 سمن ملی در حوزه بیماری‌ها / لزوم توجه سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت به بیماری‌های سالمندی اجتماعي

فعالیت 126 سمن ملی در حوزه بیماری‌ها / لزوم توجه سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت به بیماری‌های سالمندی

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - معاون اجتماعی وزیر بهداشت با اشاره به تاثیرگذاری توسعه سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت در مشارکت مردم، گفت: در حال حاضر 126 سمن ملی در حوزه بیماری‌های تالاسمی، هموفیلی، ام.اس و اوتیسم وجود دارد. در بعضی حوزه‌ها مثل بیماری آلزایمر نیز باید سرمایه‌گذاری بیشتری شود زیرا جامعه ما به سمت سالمندی می‌رود.
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، دکتر سید محمدهادی ایازی در اجلاس معاونین اجتماعی، بهداشتی و مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کلان منطقه چهار آمایشی کشور که امروز چهارشنبه (18 مهرماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: در اجتماعی شدن سلامت چهار موضوع مشارکت مردم، افزایش سواد سلامت مردم، همکاری بین‌بخشی و عدالت در سلامت برای کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی را دنبال می‌کنیم.
وی با بیان اینکه صنعتی شدن جوامع منجر به تغییر بار بیماری‌ها می‌شود، تصریح کرد: فاصله طبقاتی منجر به کاهش عدالت در سلامت می‌شود زیرا یک فرد برخوردار بهتر می‌تواند به مسائل سلامت توجه کند. اطلس بیماری‌های ایران در نقاط مختلف شهری نیز گویای این موضوع است.
معاون اجتماعی وزیر بهداشت افزود: همچنین کاهش منابع موجود و افزایش سطح انتظار مردم از جمله موضوعاتی است که می‌تواند خواست مردم را از نظام سلامت افزایش دهد که در مواجهه با این موضوع با مشکل مواجه می‌شویم. مسأله دیگر مطالبه‌گری مردم در چارچوب‌های مختلف است که قائدتا باید در این زمینه پاسخگو باشیم و چه بسا نتوانیم نسبت به همه موضوعات پاسخگو باشیم.
ایازی عنوان کرد: بالغ بر 75 درصد مرگ و میرها ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است و تنها حدود 48 درصد مرگ و میرها به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی است که این موارد مسائلی را در پی دارد که باید از نظر اجتماعی به آنها پرداخته شود.
وی عنوان کرد: جهانی شدن موضوعات مرتبط با سلامت در سبک زندگی جامعه برگرفته از شرایط جهانی است که ارتباط بین‌المللی در این حوزه تأثیرگذار است. در گذشته غذاهایی به نام فست‌فود نداشتیم و برخی بیماری‌هایی که امروزه با آن مواجه هستیم در جوامع گذشته وجود نداشته است.
معاون اجتماعی وزیر بهداشت با بیان اینکه همکاری بین‌بخشی بدون مشارکت دستگاه‌های دیگر با سیستم بهداشت و درمان امکان‌پذیر نیست، گفت: سال گذشته 336 هزار مصدوم ناشی از تصادفات داشتیم، یعنی حدود 10 هزار تخت بیمارستانی تنها برای این مصدومان اختصاص یافته بود. اما آیا واقعا نمی‌توانیم این تعداد مصدومیت را کاهش دهیم؟
وی گفت: اگر اراده جدی باشد، بخشی از مشکلات قابل حل هستند اما باید هر دستگاه وظایفش را در حوزه نظام سلامت به خوبی ایفاء کند. هر چه بستر فرهنگ، اخلاق شهروندی، سبک توسعه یافتگی و ... افزایش یابد، می‌توانیم کار بهتری را انجام دهیم.
ایازی اظهار کرد: اگر در حوزه درمان یک بیمارستان احداث شود تنها مسئول درمان نیستیم و مددکاری اجتماعی در بیمارستان نیز مورد نیاز است. فعالیت گروه‌های داوطلب جهادی در ارائه خدمات درمانی و مراقبت در منزل برخی کارهایی است که باید در حوزه درمان و اجتماعی شدن سلامت انجام شود. امروزه مردم به دنبال توسعه بیمارستان نیستند و بیمار منزلش را به بیمارستان تبدیل می‌کند. در حال حاضر حدود 750 واحد در کشور مجوز مراقبت در منزل را دریافت کرده‌اند.
وی تصریح کرد: همچنین تعداد همراه‌سراهای بیمار از 13 مرکز به 71 همراه‌سرا افزایش یافته است. وجود همراه‌سراها به دلیل لزوم وجود مکانی برای اسکان همراه بیمار اهمیت دارد .
معاون اجتماعی وزیر بهداشت با اشاره به تصویب سند برنامه ارتقاء فرهنگ سلامت در شورای فرهنگی عمومی کشور گفت: وزیر ارشاد به 62 دستگاه ابلاغ کردند که همه دستگاه‌ها در حوزه فرهنگ سلامت کار را دنبال کنند و تصمیم گرفته شد که شورای فرهنگ سلامت در وزارت بهداشت راه‌اندازی شود تا به مسائل فرهنگ سلامت بپردازیم زیرا اگر در مساله سلامت نتوانیم رفتارمان را اصلاح کنیم، هر چقدر هزینه درمان کنیم، عملا مشکل حل نخواهد شد و باید پیشگیری قبل از درمان با اصلاح رفتار انجام شود.
وی عنوان کرد: یکی از کارهای مهم تاثیرگذار در مشارکت مردم، توسعه سازمان‌های مردم‌نهاد سلامت است. در حال حاضر 126 سمن ملی در حوزه بیماری‌های تالاسمی، هموفیلی، ام.اس و اوتیسم وجود دارد. در بعضی حوزه‌ها مثل بیماری آلزایمر نیز باید سرمایه‌گذاری بیشتری شود زیرا جامعه ما به سمت سالمندی می‌رود.
ایازی بیان کرد: در بسیاری از مناطق سرای سمن‌ها در حال راه‌اندازی است که در خوزستان نیز با مشارکت خیرین، سرای سمن در دزفول احداث خواهد شد. سمن‌ها اقدامات مربوط به پیشگیری، توانمندسازی و فرهنگسازی را انجام خواهند داد و هزینه‌های درمان را کاهش می‌دهند. در این زمینه توسعه سمن‌ها در استان‌ها و شهرها از موضوعات مورد تأکید ما است.
معاون اجتماعی وزیر بهداشت گفت: تشکیل کانون سلامت در محله‌ها می‌تواند به نظام سلامت کشور کمک کند. دستورالعمل راه‌اندازی کانون سلامت با امضای وزیر بهداشت به استانداران سراسر کشور ابلاغ شده است تا راه‌اندازی این کانون‌ها را در محله‌ها را دنبال کنند.
وی افزود: در شهرداری تهران 354 سرای محله راه‌اندازی شده است و در هر سرای محله یک خانه سلامت و در هر خانه سلامت، 10 کانون سلامت راه‌اندازی شده است.
ایازی اظهار کرد: 3540 کانون سلامت در تهران راه‌اندازی شده است و هر تهرانی می‌تواند یک کانون سلامت متناسب با وضعیت خودش داشته باشد. این مطالبه از استانداران کشور خواسته شده است زیرا این موضوع عملا مشارکت مردم را شکل می‌دهد.
وی ادامه داد: در 31 استان کشور، مجمع سلامت استان و در 276 شهرستان در سطح کشور مجمع سلامت شهرستان تشکیل شده است که این موضوع می‌تواند بسیاری از مسائل و مشکلات را حل کند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

10هزار پرس غذای گرم روزانه بین سیل زدگان شادگان توزیع می شود

سه مرکز غیر مجاز درمانی در آبادان تعطیل شدند

سیل زدگان در خوزستان همچنان در حال ترک اردوگاهها هستند

مسیر ارتباط 16 روستای بخش اسماعیلیه با اهواز باز شد

بسته های فرهنگی بانوان اندیمشک برای سیل زدگان ارسال شد

30 پمپ سنگین برای تخلیه آب از منطقه عین 2 اهواز نصب شد

کاهش دمای خوزستان در اردیبهشت ماه بی سابقه بود

بازسازی نقاط سیل زده تا 9 ماه آینده تمام می شود

پنج میلیارد ریال لوازم تزیینی قاچاق در اهواز کشف شد

امنیت مناطق سیل زدگان خوزستان برقرار است

حدود45 هزار بسته غذایی و بهداشتی در مناطق سیل زده توزیع شد

کمک های مردمی و بنگاه های اقتصادی برای بازساری تجمیع می شوند

جزئیات شیوه فعالیت صندوق بیمه حوادث طبیعی

جاده شادگان - دارخوین بازگشایی می‌شود

پلمپ 3 مرکز غیر مجاز خدمات درمانی در آبادان

ورود اجسام سخت به سازه های آبی شوشتر/برآورد خسارت انجام نشده است

استقرار پمپ های تخلیه آب سپاه ولی عصر در منطقه عین 2 اهواز

رئیس مرکز فوریت های پزشکی خوزستان تغییر کرد

آخرین وضع سیلاب در شادگان /32 روستا متاثر شدند

پلمب 3 مرکز غیر مجاز خدمات درمانی در آبادان

پیش‌بینی جو پایدار برای خوزستان تا آخر هفته

راه ارتباطی سه روستای اهواز همچنان قطع است

امیدواریم ظرف دو روز آینده خطر احتمالی سیلاب رفع شود

برگزاری جشن نیمه شعبان در شهرداری منطقه یک

همسان سازی دریچه های فاضلاب در سطح منطقه 3

جاده ساحلی پاکسازی و نخاله برداری شد

دریچه های منهول شهرک برق همسطح سازی شدند

اقدامات شهرداری منطقه یک جهت بازگشایی جاده ساحلی شرقی

ادامه رنگ آمیزی جداول در سطح منطقه هفت

لوله های آبیاری فضای سبز محدوده منطقه شش تعمییر شد

520 متر از جداول محدوده منطقه شش رنگ آمیزی شد

شستشوی جداول و علائم ترافیکی محدوده منطقه شش

احداث سایت اداری مرکز دفن صفیره کلید خورد

کمک های مردم عراق به سیل زدگان تاکنون با 285خودرو وارد کشور شده است

مناطق حاشیه خرمشهر از سیلاب ایمن شدند

بهداشت شرق اهواز بیش از 13 هزار سیل زده را آموزش داد

امدادرسانی به مناطق سیل زده روستایی همچنان ادامه دارد

90هزار میلیارد ریال کمک بلاعوض به مردم سیل زده پرداخت می شود

سونامی بیمارهای عفونی در مناطق سیل زده وجود ندارد

گاز 10روستای بخش شعیبیه شوشتر وصل شد

30 روستای شادگان در خطر سیل قرار دارند

پویش پر کردن کیسه خاک برای مناطق سیل زده در ایذه برگزار شد

لنج صیادی در اروندکنار در آتش سوخت

شبکه آب بندر امام ‌خمینی چهارشنبه قطع می‌شود

خوزستان از وضعیت اضطرار خارج شده اما همچنان بحرانی است

جسد یک مرد غرق شده در شوشتر پیدا شد

امنیت در شهرک زراعی دزفول برقرار است

10 روستای دشت آزادگان در محاصره آب قرار دارد

بارش های پراکنده در نیمه شمالی خوزستان/پیش بینی وزش باد

بخشی از جاده امام صادق(ع) در محور خرمشهر-اهواز نشست کرد