پیام خوزستان

آخرين مطالب

طعم شیرین خدمت در مناطق عشایری دزفول شهرستان ها

طعم شیرین خدمت در مناطق عشایری دزفول

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - دزفول - با وجود گستردگی شهرستان دزفول و وجود مناطق سخت گذر که اهالی آنها از کمترین امکانات و خدمات بی بهره اند در سالهای اخیر اقدامات قابل توجهی در راستای محرومیت زدایی در این مناطق انجام شده است.
  شاید در عصر ارتباطات که اطلاعات در کمترین زمان ممکن در اقصی نقاط دنیا منتشر می شوند دغدغه تهیه آب آشامیدنی برای عشایر و روستائیان امری غیرمنطقی نظر برسد.
آب، جاده، خدمات مخابراتی و برق از جمله نیازهای ضروری هر فردی است که بخش های عمده ای از مناطق کوهستانی و سخت گذر سردشت و شهیون دزفول در سال های اخیر از این حداقل ها بی بهره بوده اند.
عشایر و روستاییان بخش های سردشت و شهیون که 70 درصد مساحت شهرستان را شامل می شوند بیشترین سهم را در تولید دارند و لازم بود توجه ویژه ای برای رفع مشکلات آنها صورت گیرد.
اهالی روستای دارخلک از توابع بخش شهیون دزفول در سال های گذشته برای تهیه آب آشامیدنی مجبور بودند 10 کیلومتر مسیر رفت و برگشت را طی کنند لذا تامین آب آشامیدنی مهمترین مطالبه اهالی این روستا بود.
تردد عشایر روستای لوک دره از رودخانه بختیاری در سالهای گذشته با گرگر انجام می شد، ترددی که همواره تلفات داشت.
رئیس امور عشایر شهرستان دزفول در خصوص اقدامات انجام شده در مناطق عشایری این شهرستان گفت: در کل شهرستان دزفول، 371 هزار راس دام عشایر وجود دارد که 200 هزار راس در حومه شهر، 171 هزار راس در سردشت و شهیون و 70 هزار راس در احمدفداله و دره کاید است.
محسن پورفرخی افزود: 34 طرح آبرسانی به طول 90 کیلومتر در سال های اخیر در مناطق عشایری دزفول اجرا شده که 51 کیلومتر آن در دهستان احمد فداله انجام شده است که با اجرای این طرح بیش از 700 خانوارعشایری از نعمت آب آشامیدنی بهره مند شدند.
وی اظهار داشت: عشایر برای عبور از عرض رودخانه بختیاری باید از گرگر استفاده می کردند که اکنون با احداث پل، بخش بزرگی از مشکلات آنها برای تردد حل شده و موجی از رضایت در چهره آنها دیده می شود.
رئیس امور عشایر شهرستان دزفول افزود: آبرسانی به منطقه عشایری دورک در دهستان احمدفداله، سالندکوه، پالنگان، سرتنگ و دره گپ نیز از سال 90 آغاز شده و بهسازی چشمه های آب برای تامین آب آشامیدنی انجام شده است.
وی 3.5 کیلومتر مسیرشکافی در منطقه عشایری، احداث جایگاه سوخت و نفت در چندین نقطه عشایری، آبرسانی به 11 منطقه عشایری و برگزاری دوره های آموزشی برای توانمندسازی عشایر را از دیگر اقدامات انجام شده در سال های اخیر دانست و گفت: در سه ماهه گذشته برای تولید گوشت قرمز و ایجاد اشتغال 25 میلیارد و 200 میلیون ریال تسهیلات به عشایر دزفول واگذار شده و آموزش های کپوبافی و پرورش بلدرچین به آنها ارائه شده است.
پورفرخی با تقدیر از نماینده دزفول برای اختصاص اعتبار ارزش افزوده به روستاهای فاقد دهیاری افزود: اختصاص اعتبارات ارزش افزوده موجب کاهش چشمگیر مشکلات در جامعه عشایری دزفول شده است.
وی تامین سوخت را یکی از مهمترین مطالبات عشایر عنوان کرد و گفت: تامین نفت سفید از طریق سامانه تجارت آسان امکان پذیر است که عشایر آشنایی زیادی با این امر ندارند لذا باید آموزش های لازم به آنها داده شود.
رئیس امور عشایر شهرستان دزفول افزود: پارسال یک هفته سوخت برای عشایر تامین نشد که این موضوع مشکلات زیادی برای آنها ایجاد کرد.
وی اظهار داشت: پیش از این نیز 13 جایگاه سوخت در بخش شهیون و سردشت برای عشایر احداث شده است.
منصور نظریان سیاهپوش رئیس اداره راه و شهرسازی دزفول نیز اظهار داشت: در 2 ماه گذشته 50 کیلومتر مسیر احمدفداله بازسازی شده که موجب رضایتمندی اهالی شده است.
وی افزود: 300 کیلومتر از منطقه سردشت و شهیون و جاده میانه بهسازی و مسیر شکافی شده است.
نظریان سیاهپوش گفت: 3.5 کیلومتر از مسیر منطقه آذنگ دزفول مسیرشکافی شده که این مسیرشکافی تا روستای لیوس ادامه خواهد داشت.
محمدحسن قنبری رئیس اداره نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس دزفول نیز با اشاره به اجرای 12 طرح مدرسه سازی با 25 کلاس درس از سال 1395 تاکنون گفت: این مدارس با اعتباری افزون بر 30 میلیارد ریال در مناطق محروم شامل روستای دارخلک، دره چنار، سرتنگ، لطف آباد و غریب آباد احداث شده اند.
عظیم منزویان رئیس مخابرات دزفول نیز گفت: 18 سایت مخابراتی با اعتباری افزون بر 150 میلیارد ریال در 200 روستای سردشت و شهیون دزفول نصب شده و این روستاها از خدمات همراه اول بهره مند شده اند.
وی با بیان اینکه مجوز یک سایت برای بخش مرکزی مصوب شده است، افزود: نوزدهمین دکل مخابراتی در حوزه روستای شوی نصب شده که همراه با تجهیزات به زودی راه اندازی می شود و اهالی این منطقه نیز از خدمات همراه اول بهره مند خواهند شد.
معاون عمران و برنامه ریزی فرمانداری ویژه دزفول نیز گفت: 2 بخش بزرگ سردشت و شهیون بیش از 70 درصد مساحت شهرستان دزفول را شامل می شوند که براساس آمار سال 95، حدود 45 هزار نفر جمعیت دارند.
عبدالحسین پوررکنی با بیان اینکه مسافت روستاهای این 2 بخش با شهر دزفول بسیار زیاد است، افزود: جاده اصلی احمدفداله 200 کیلومتر از مرکز شهر دزفول فاصله دارد.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش جاده ای شهرستان دزفول اظهار داشت: نبود جاده یکی از مهمترین معضلات جامعه عشایری دزفول است که درصدد هستیم از طریق اعتبارات ارزش افزوده روستاهای بدون دهیاری این کمبودها را برطرف کنیم.
پوررکنی افزود: پارسال 55 میلیارد ریال از محل اعتبارات ارزش افزوده روستاهای بدون دهیاری به دزفول اختصاص یافت که 43 میلیاردو 400 میلیون ریال آن خاص امور عشایر بود.
وی اضافه کرد: این اعتبارات برای اجرای 54 طرح هزینه شده و برخی از طرح ها هنوز تکمیل نشده است.
معاون فرماندار دزفول ضمن تقدیر از اقدامات امور عشایر، آبفار، بخشداری ها و دیگر دستگاه های متولی برای ارائه خدمات در مناطق عشایری و سخت گذر این شهرستان گفت: آبرسانی، ترمیم جاده، بهسازی روستاها، جمع آوری آبهای سطحی و بهسازی مناطق عشایری از دیگر اقداماتی است که در این مناطق محروم انجام شده است.
وی طرح آبرسانی به روستاهای دارخلک 2، دیونی، خرمیزان و دورک را از دیگر نیازهای عشایر دانست و افزود: آبرسانی به این مناطق چندین بار مطرح شده ولی هنوز طرح های آنها تحویل آبفار نشده است که باید پیگیری های بیشتری در این خصوص انجام شود.
پور رکنی گفت: با وجود تلاش های صورت گرفته جاده یکی از مهمترین مطالبات روستاهاست که امیدواریم پنج کیلومتر اول سالندکوه قبل از بارندگی بهسازی شود تا تردد عشایر و روستائیان تسهیل یابد.
وی افزود: برای احداث مجتمع دامپروری در شهرک عشایری کوثر دزفول از شمال و شرق به 10 هکتار زمین برای 400 خانوار نیاز است.
رئیس دامپزشکی دزفول نیز با بیان اینکه ماهیت روستا دامداری و دامپروری است، اظهار داشت: اگر بخواهیم مشکل دامپروران را با خارج کردن دام آنها از روستاها حل کنیم باید این مناطق نیز خالی از سکنه شوند زیرا در ابتدا ماهیت این روستاها دامپروری بوده است.
محسن ورجاوند افزود: سازمان دامپزشکی مخالف احداث مجتمع دامپروری در مناطق روستایی است و فقط طبق بخشنامه شهرهای بالای 50 هزار نفر مشمول احداث مجتمع دامپروری هستند.
وی بر ضرورت حفظ ماهیت مناطق روستایی و عشایری تاکید کرد و گفت: گاومیش آباد شرقی، روستای امام و بن جعفر نیز در اقدامی نادرست از ماهیت روستایی خارج شده اند ضمن اینکه وجود دام در روستاها مشکلات بهداشتی خاصی ایجاد نمی کند مگر اینکه دام بیمار باشد.
مسعود سخایی بخشدار سردشت دزفول نیز اظهار داشت: با احداث مجتمع های دامپروری کم کم دام از چرخه زندگی عشایر خارج و زندگی آنها به زندگی شهری تبدیل می شود از طرفی تردد دام در خیابانها موجب اعتراض اهالی شده و مشکلات امنیتی ایجاد کرده است.
احمد زارعی مدیر جهاد کشاورزی دزفول نیز جامعه عشایری را جامعه ای مولد و محروم دانست و تصریح کرد: کمترین هزینه ها برای ارائه خدمات در مناطق عشایری انجام می شود که مسئولان باید توجه بیشتری به این مناطق داشته باشند.
وی ضمن تقدیر از اقدامات انجام شده در مناطق عشایری و روستایی دزفول خواستار تامین زیرساخت ها برای اهالی این مناطق شد و افزود: باید عرصه هایی برای ایجاد ارتباط، فروشگاه ارائه محصولات و سایر خدمات در این مناطق اختصاص یابد.
شهرستان دزفول با حدود 500 هزار نفر جمعیت دومین شهرستان بزرگ استان خوزستان است.
با وجود اینکه بخش های سردشت و شهیون دزفول در رشته کوه زاگرس واقع شده و خدمات رسانی به آنها دشوار است ولی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی خدمات خوبی به روستاها و مناطق عشایری این بخش ها صورت گرفته است. البته همچنان تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله هست که امیدواریم با اختصاص اعتبارات لازم این کاستی ها نیز رفع شوند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدارس نوبت صبح روز چهارشنبه در شادگان تعطیل اعلام شد

امام جمعه دزفول: نهضت انقلاب اسلامی را برای جوانان بازخوانی کنیم

اورژانس اجتماعی دزفول به 2 هزار و 336 نفر خدمات رسانی کرد

مدارس ایذه دوشنبه تعطیل شد

آغاز هفته فرهنگی شهرستان دزفول از 24 دی ماه/ تشریح برنامه ها

مراحل پایانی روند آماده‌سازی سالن 2500 نفری اندیمشک

این 3 باشگاه منشا را می خواهند

منتفی شدن مشارکت تیم مدیریت استقلال برای خریدن بازیکن با لو رفتن یک نامه

توافق پرسپولیس با ماریو بودیمیر بلند قامت

کامنت غیرمنتظر جپاروف درباره نیامدن به استقلال

عکس: تیپ جالب فرهاد مجیدی در اولین تمرین استقلال

حادثه آتش سوزی خوابگاه دخترانه شادگان مصدوم نداشت

گزینه عجیب استقلال برای پست مهاجم: بازیکن 192 سانتی و پاراگوئه ای!

پژوهشگران ادبیات پایداری در شمال خوزستان حمایت می شوند

جنجال جدید در پرسپولیس: منشا می تواند یک طرفه فسخ کرده و شکایت کند!!

حسین حسینی خیال استقلالی ها را راحت کرد! عکس

تعطیلی مدارس ابتدایی و مهدکودک‌های امیدیه

سعدی‌آل‌کثیر: به دنبال توسعه کبدی در جنوب غرب کشور هستیم

شرط پرسپولیس برای دادن منشا به ذوب آهن

حمله هواداران پرسپولیس به عرب: تو استقلالی هستی!

واکنش به خرید منشا و خریبین توسط استقلال!

بازگشایی محورهای عشایری در شهرستان اندیکا آغاز شد

چه شد که گادوین منشا از چشم برانکو افتاد؟

ترابزون اسپور تانک استقلال را میخواهد!

آشنایی با مارتین فورکل مربی جدید تیم استقلال و دستیار شفر

شرط پرسپولیس برای فروش منشا اعلام شد

آخرین تهدید جپاروف توسط استقلال

ارائه بیش از 13 هزار مورد خدمات دندانپزشکی در شوشتر

اولین واکنش شفر به مربی شدن فرهاد مجیدی در استقلال

دشمن به دنبال ایجاد فتنه اقتصادی است/سئوال از نماینده ماهشهر

صیدون 2 بار لرزید

بارش باران باعث آبگرفتگی معابر شوش شد

سه نقطه جاده ایذه به دهدز ریزش برداری شد

طوفان موجب قطعی برق چند منطقه ایذه شد

رودخانه بالارود در اندیمشک طغیان کرد

سقوط دکل برق 20روستای اندیکا را قطع کرد

کیفیت آب شرب 11 روستای ایذه افزایش یافت

نیکوکار دزفولی ساخت یک مدرسه عشایری را آغاز کرد

قطعی و اختلال مخابراتی در 2 بخش اندیکا چهار روزه شد

کار خطرناک پرسپولیس مانند استقلال!

مذاکره مخفیانه استقلال با 3 مهاجم بصورت همزمان

مذاکره پرسپولیس با مهاجم 196 سانتی متری وردربرمن و لستر

علیرضا حقیقی جانشین علیرضا بیرانوند در پرسپولیس

پست معنادار سید حسین حسینی در اینستاگرام! عکس

برنده مسابقه هیجان انگیز راجر فدرر با سرنا ویلیامز که بود؟

خریدار جوان و میلیاردر باشگاه استقلال کیست؟

برانکو این مدل بازیکنان را برای پرسپولیس می خرد + نگاهی به خرید های چندسال اخیر وی

سورپرایز استقلال برای هوادارانش

آیا زیستگاه آهوان «میشداغ» مالچ‌پاشی شده است؟

خطر و کابوس کهکشانی شدن پرسپولیس