پیام خوزستان

آخرين مطالب

هنرمندانی که مصرف می‌شوند! گفتگو

هنرمندانی که مصرف می‌شوند!

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - هنرمند انجمن هنرهای تجسمی استان خوزستان معتقد است: جامعه هنری امروز ما بیش از هر چیز دیگری نیازمند منتقد است و منتقد هنر کسی است که سبک، تکنیک و فرم‌های هنری را خوب می‌شناسد و براساس معیارهای مشخصی نوعی تعادل زیباشناسی را میان آثار هنری برقرار کرده و سعی می‌کند به وسیله دانش خود، آن را ارتقاء دهد.
کریم قیطانی‌فرد خاطرنشان کرد: این تمام ماجرا نیست. حقیقت امر این است که هنر امروز ما در فضای بسته‌ای قرار گرفته است. امروز نه هنرمند مخاطبان خودش را خوب می‌شناسد و نه مخاطبان هنر، هنر هنرمندان را.
وی ادامه داد: البته اگر بخواهیم دقیق‌تر به این مساله بپردازیم ابتدا باید ببینیم مخاطبان هنر چه کسانی هستند؟ اصلا برای روشن‌تر شدن موضوع بگذارید آخرین تجربه‌ام از ایجاد رابطه با مخاطبان آثارم را برایتان بگویم.
عضو کارگروه مجسمه‌سازی انجمن هنرهای تجسمی استان خوزستان اظهار کرد: مسؤولان برگزاری نمایشگاه ما تقریبا 10 روز پیش از افتتاح نمایشگاه، مکان و نوع آثار هنری را جهت اطلاع عموم شهروندان و علاقه‌مندان اطلاع‌رسانی کرده بودند و از این طریق افراد زیادی به نمایشگاه مجسمه و آثار حجمی ما هدایت شدند. طی 10 روزی که آثارم مهمان آن نمایشگاه بودند روزانه تقریبا 400 تا 450 نفر از نمایشگاه دیدن می‌کردند. یعنی طی 10 روز تقریبا 4000 تا4500 نفر علاقه‌مند به مجسمه و هنرهای حجمی از نمایشگاه دیدن کردند.
قیطانی‌فرد افزود: این نمایشگاه می‌تواند نمایشگاه بسیاری موفق باشد اما جالب است بدانید از میان این حجم قابل توجه از بازدید کننده در تمام 10 روز نمایشگاه، آثار هنری ما چیزی بیشتر از 50 مخاطب به خود اختصاص نداده بودند و بقیه افرادی که از نمایشگاه دیدن کرده بودند همه مخاطب ما بودند و نه مخاطبان آثار ما.
وی تصریح کرد: پرسش از چیستی هنر حجم، پرسش از چگونگی خلق آثار حجمی و اقرار افراد به عدم توانایی برقراری ارتباط با آثار هنری سه دلیلی بودند که آثار هنری افراد را به سمت ما سوق می‌دادند. این امر مخاطبان ما و مخاطبان آثار ما را از یکدیگر متمایز می‌کرد.
هنرمند انجمن هنرهای تجسمی استان خوزستان عنوان کرد: حالا با توجه به آمار فوق می‌توان این پرسش را طرح کرد که چرا اکثریت افراد جامعه با آثار هنری بیگانه‌اند و چرا امروز اکثر مخاطبان هنر و آثار هنری را کسانی تشکیل می‌دهند که به نحوی سر و کارشان با هنر است؟ چه چیزی میان هنر و افراد جامعه شکاف ایجاد کرده است؟
قیطانی‌فرد تاکید کرد: امروز به جای آن که آثار هنری مصرف شوند هنرمندان یا همان تولیدکنند‌گان هنر به نوعی کالا بدل شده‌اند که توسط افراد جامعه مصرف می‌شوند. البته در این جا منظور من از مصرف شدن هنرمند، مصرف شدن فیزیکی نیست بلکه مصرف غیرمادی هنرمند است.
او گفت: هنرمند هنگامی که یک اثر هنری مثل یک مجسمه را خلق می‌کند جدای از خلق یک فرم، معنا هم خلق می‌کند. معنایی که گاهی در قالب زبان و کلمات نمی‌گنجد. هنرمند به وسیله ترکیب فرم‌ها و ایجاد ساختارهای هنری و نمادین، معنا و پیامی را در دل اثر خود تولید می‌کند. افراد هنگامی به مخاطبان یک اثر هنری تبدیل می‌شوند که در آن اثر بتوانند نشانه‌های هنری را تشخیص بدهند یا به عبارتی زبان اثر را بفهمند و به وسیله فهم و درک نشانه‌های ارتباطی اثر گیرنده پیام آن باشد و با ارتباط برقرار کنند.
این مجسمه‌ساز توضیح داد: یعنی همان چیزی که امروز از واقعیت روابط اثر هنری و مخاطب بسیار فاصله دارد. لب کلام من این است که امروز اگر بخواهیم براساس نظریه مرگ مولف از رولان بارت، دخالتی در متن آثارمان نداشته باشیم، آثار هنری که تازه خلق شده‌اند و حالا باید از هنرمند جدا شده و پا به عرصه طبقات جامعه بگذارند تا با پویایی خود بر جامعه اثر بگذارند، به سرنوشت خاموش شدن دچار می‌شوند؛ آثار خاموشی که هر چه خالقان آنها تلاش می‌کنند نمی‌تواند آنها را روشن نگهدارند.
قیطانی‌فرد با بیان این که در جامعه امروز ما منتقدان هنر جایگاه بسیار ویژه دارند یادآوری کرد: منتقدان هنر موظفند با دانش خود میان هنر و افراد جامعه رابطه ایجاد کنند تا آثار خاموش، بهتر دیده شوند. منتقدان هنر با نقدها و تحلیل‌های موشکافانه بینش‌های خود را به جامعه انتقال می‌دهند و افراد جامعه به جای مصرف هنرمندان به مصرف نگاه منتقدان به هنر می‌پردازند.
وی ادامه داد: مصرف دیدگاه‌های منتقدان هنر باعث می‌شود سواد افراد عادی جامعه تا سطح هنر بالا برود و افراد به وسیله آن بتوانند با آثار هنری ارتباط برقرار کنند. اما متاسفانه باید بگویم در جامعه امروز ما خبری از منتقد هنر نیست و منتقد سوزنی است که در انباری از هنرهای آکادمیک گمشده است و دریغ از روزنه‌ای نور که بخواهد آن را برایمان پیدا کند.
هنرمند انجمن هنرهای تجسمی استان خوزستان معتقد است: تولید بی‌رویه هنرمند توسط دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها باعث شده است که امروز بخش عظیمی از مخاطبان جدی آثار هنری یعنی کسانی که هنر را می‌شناسند و با آن ارتباط برقرار می‌کنند را هنرمندان تشکیل بدهند و بقیه افراد از آن جایی که قادر به برقراری ارتباط با آثار هنری نیستند به مصرف هنرمندان بپردازند که وضعیت بحران مخاطب ناشی از بحران نقد هنری را به ما نشان می‌دهد. البته در این میان هنرمندانی نیز هستند که سعی می‌کنند هنر را تا سطح عوام جامعه تنزل دهند تا افراد بیشتری را به عنوان مخاطب جذب کنند. این دسته از افراد قطعا ضربه محکمی به پیکره هنر خواهند زد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عملیات ریزش برداری در 37 نقطه از جاده های اندیکا انجام شد

محور اندیکا- شهرکرد تا 29 دی بسته است

استانی شدن انتخابات به ارتقای سطح مجلس کمک می کند

مدارس اندیکا دوشنبه تعطیل اعلام شد

راه اندازی لیگ برتر کبدی خوزستان برای اولین بار در استان

گزارش 276 مورد کودک‌آزاری به اورژانس اجتماعی خوزستان

سرجیو: هیچ بازیکنی به من تحمیل نشد/توانمندی کی‌روش ثابت شده است

امدادرسانی به 374 خوزستانی در پی بارش‌های دو روز گذشته

چرا می‌گویند دیواره‌های پل ولایت اهواز مشکل پیدا کرده‌اند؟

برف مسیر پنج روستای دهدز را مسدود کرد

ایمنی خطوط گاز منازل در خوزستان به نوعی دغدغه تبدیل شده است

19 هزارنوآموزخوزستان درطرح سنجش به پزشک متخصص معرفی شدند

مخالفان و موافقان شهردار در شورای شهر اهواز چندچند هستند؟

روایت سیاوش طیب‌طاهر از «مرگ و دوشیزه‌» آریل دورفمان

ساخت و سازهای غیر مجاز در حریم رودخانه کارون تخریب می‌شوند

مرکز علمی‌کاربردی جهاددانشگاهی خوزستان در جمع برترین مراکز کشور/ایجاد رشته طراحی برنامه‌های کاربردی موبایل در انتظار مجوز

کاروان های راهیان نور فرهنگ شهدا را به خوبی منتقل کنند

تردد در جاده تاراز - بازفت با زنجیر چرخ جریان دارد

پیش‌بینی برداشت حدود یک هزار تن پیاز در شوشتر

بارش برف راه دو روستای دهدز را مسدود کرد

آتش سوزی یک واحد مسکونی در خرمشهر 2 مصدوم داشت

مه صبحگاهی در دزفول دید افقی را به کمتر از 50 متر رساند

16 میلیارد ریال نخ قاچاق در اندیمشک کشف شد

استقلال حاشیه‌های زیادی دارد/ نمی‌خواهم در مورد مشکلات صحبت کنم

بارش سنگین برف راه سه روستای اندیکا را مسدود کرد

قهرمانی پیشانی دار در مسابقات فرمولا دریفت کشور

انتقال آب بین حوضه ای از مصادیق جنگ با طبیعت است

ماسه‌زارهای خوزستان کانون ریزگردنیست/نابودی حیات وحش با مالچ‌پاشی

ورود سامانه بارش زا به خوزستان

چرا اوضاع کتاب برای تازه‌واردان خوب نیست؟

کشف 2730 قبضه سلاح غیرمجاز در خوزستان

گاز مناطق مختلف باغملک وصل شد

دستگیری شرور مسلح معروف به «جوجه» در هویزه

بیش از 5 هزار کیلوولت آمپر به ظرفیت برق شمال شرق اهواز افزوده شد

از نبود خروجی فاضلاب در "کیان‌شهر" تا بی‌اطلاعی شهرداری اهواز

داروهای قاچاق به مقصد نرسید

خودسوزی زن جوان در اهواز

حداقل شعاع دید در سه نقطه خوزستان به 100 متر رسید

کمیته داوران برای بازیهای حساس داوران باکیفیت تری انتخاب کند

باشگاه ها نباید مخفیانه با بازیکنان مان وارد مذاکره شوند

تصادف در جاده های خوزستان 2 کشته و11 مصدوم برجا گذاشت

برخورد پژو و تریلر یک کشته برجای گذاشت

سرمربی تیم استقلال خوزستان: ضد فوتبال بازی نکردیم

انتظار نداشتیم کادر فنی تیم سپاهان به بوستانی توهین کنند

اولویت مان تعامل سازنده با هیات های ورزشی است

مه صبحگاهی شمال خوزستان را فرا گرفت

بازی سختی مقابل استقلال خوزستان داریم

مقصودی:می خواهم اولین مدال بوکس ایران را در المپیک کسب کنم

اعزام تیم خوزستان به مسابقات فوتبال کارگری کشور

مه صبحگاهی شعاع دید را در بستان به 100 متر کاهش داد