پیام خوزستان

آخرين مطالب

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان:

35 درصد کودهای مصرفی در مزارع باید آلی و بیولوژیک باشد اقتصادي

35 درصد کودهای مصرفی در مزارع باید آلی و بیولوژیک باشد

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: 35 درصد از کودهای استفاده‌شده در اراضی کشاورزی باید از نوع آلی و بیولوژیک باشد.
به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، کیخسرو چنگلوایی در جلسه مدیریت پسماندهای کشاورزی که با حضور هیئت آلمانی متشکل از محققین دانشگاه رستک، نمایندگان شرکت‌های بلک فارست، ادل فی، فرانهوفر، مدیر کل محیط زیست، معاون کشاورزی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی استان، مدیر کل دامپزشکی، رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان و صفی آباد، معاونین و مدیران مربوطه در محل این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: در کشور ایران از هفتاد سال پیش با تشکیل اولین شهرداری مدیریت پسماند آغاز شد.
وی، با بیان این‌که استان خوزستان با تولید 16 میلیون تن محصول کشاورزی و 138 نوع محصول یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصول کشاورزی کشور است، برخی از محصولات کشاورزی را منحصر به استان خوزستان خواند و افزود: خوزستان تأمین کننده شکر 40 میلیون نفر و گندم 12 میلیون نفر است و همچنین 38 درصد ذرت کشور در استان تولید می‌شود.
چنگلوایی، ارزش سالانه این محصولات را شش و نیم میلیارد دلار عنوان کرد و ادامه داد: میزان زهاب‌های استان 4 میلیارد متر مکعب در سال است که 90درصد آن مربوط به بخش کشاورزی است.
وی با بیان این‌که حدود 5 میلیون تن نیز ضایعات مفید و غیر مفید در بخش کشاورزی استان بدست می‌آید، اظهار کرد: پسماندهای کشاورزی نیز مربوط به باقیمانده کودهای شیمیایی و ظروف استفاده شده هستند.
چنگلوایی، نیاز کودی کشور را 3.6 میلیون تن در سال عنوان کرد و افزود: این در حالی است که معادل 2.2 میلیون تن کود در سال در کشور استفاده می‌شود.
وی با بیان این‌که 2 درصد از اراضی آبی دنیا در ایران وجود دارد میزان کود مصرفی کشور را 47/0 درصد میزان کود مصرف شده دنیا دانست و اظهار کرد: خوشبختانه در حال حاضر این نگرانی که در استان کود شیمیایی بیش از حد لازم مصرف می‌شود، وجود ندارد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: دولت برای تولیدکنندگان کود، تسهیلات کم‌بهره، واگذاری زمین، تسهیل در صدور مجوز و اعطای یارانه به مصرف کنندگان را در دستور کار خود قرار داده و این نشان می‌دهد که قوانین نیز ما را ملزم به استفاده از کودهای آلی و بیولوژیک کرده است به طوری که باید 35 درصد از کودهای استفاده‌شده در بخش کشاورزی کودهای آلی و بیولوژیک باشد.
چنگلوایی ادامه داد: در سطح ملی، شورای عالی سیاستگذاری سموم تشکیل شده است که این شورا در استان‌ها دارای کمیته‌های مربوطه است و به طور مرتب بر سمومی که وارد یا تولید می‌شود نظارت دارند.
وی ادامه داد: در قانون برنامه پنجم و ششم توسعه، جهاد کشاورزی موظف شده 30 درصد از مصرف سموم را کاهش دهد و مبارزه با آفات و علف‌های هرز به سمت مبارزه بیولوژیک سوق پیدا کند.
چنگلوایی تصریح کرد: محورهایی که جهت پیشبرد نقشه راه و به دنبال آن جذب سرمایه‌گذار می‌توان پیشنهاد داد در سه بخش استفاده مجدد از 4 میلیارد مترمکعب پساب سالانه، استفاده بهینه از حدود 5 میلیون تن ضایعات مفید بخش کشاورزی و پسماندهای بخش کشاورزی مانند کود و سم است.
محمد قاسمی نژاد معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان نیز در این جلسه گفت: رویکرد بخش کشاورزی در استان کشاورزی حفاظتی است که طبق آن باید حداقل 30 درصد پسماندها در خاک حفظ شود لذا مکلف هستیم بقایا را مدیریت کرده و در کنار آن حاصلخیزی خاک نیز وجود داشته باشد.
وی افزود: در تمام مناطق استان آزمایشگاه‌های خاک شناسی وجود دارد که کود توصیه شده بر اساس موجودی خاک و پتانسیل گیاه تعیین می‌شود. از 4 سال پیش تاکنون کمیته نظارت بر مواد کودی در استان تشکیل شده که به صورت مرتب بر مصرف و نوع مواد کودی نظارت دارد.
قاسمی نژاد با بیان این‌که در شرایط فعلی باید به مصرف آب توجه ویژه‌ای شود، گفت: کمیته شورورزی در سطح ملی تشکیل شده که از آب زهکش‌هایی که EC بالایی دارند در کشت گیاهانی همچون کینوآ استفاده می‌شود.
در ادامه نیز محمد مشکورزاده معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، استان را شامل دو بخش دام‌های سبک و سنگین و طیور عنوان کرد و گفت: ارزش صنعت دامپروری استان سالانه بالغ بر 500 میلیون دلار است.
وی افزود: در بخش طیور حدود 250 هزار تن پسماند که شامل فضولات طیور است در واحدهای پرورش مرغ گوشتی تولید می‌شود. همچنین یک میلیون تن فضولات دامی نیز در واحدهای صنعتی و سنتی استان تولید می‌شود که 89 درصد به بخش سنتی و 11 درصد مربوط به بخش صنعتی است.
وی ادامه داد: 4 میلیون رأس دام سبک استان به روش چرای آزاد در مراتع و مزارع تغذیه می‌شوند که کود حاصل از آن‌ها در همان مرتع و مزرعه استفاده می‌گردد.
مشکورزاده با بیان اینکه دو واحد صنعتی استان دارای تصفیه خانه پساب هستند، اظهار کرد: 20 هزار تن از فضولات در این واحدهای صنعتی به صورت خشک و پساب، فرآوری و در مزارع استفاده می‌شود.
وی، تعداد کارگاه‌های تولید ورمی کمپوست را نیز دو واحد عنوان کرد و گفت: در حال حاضر نیاز به تصفیه‌خانه فاضلاب به روش ارزان قیمت مورد نیاز استان است و قطعاٌ از طرح‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایی که در این مورد ارائه شود استقبال خواهیم کرد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تهدیدی به نام واردات برای تولیدکنندگان داخل وجود ندارد

کعبی: لایروبی کارون و اروند رود را فراموش کرده‌اید

افتتاح و کلنگ‌زنی دو طرح عمرانی در شهرک‌های صنعتی اندیمشک

حمایت از سرمایه گذاری در مناطق محروم در دستور کار سازمان صنایع کوچک است

یکهزار و 100 واحد صنعتی پارسال 4 میلیارد دلار صادرات داشتند

ساخت شهرک‌های صنعتی مشترک مرزی در دست پیگیری است

افتتاح و آغاز عملیات اجرایی 5 پروژه در شهرک‌های صنعتی دزفول

افتتاح 5 پروژه عمرانی و صنعتی در شهرک صنعتی شوش

احداث شهرک‌های مرزی مشترک با کشورهای همسایه

دستور رهبری به رییس جمهور برای پیگیری مساله آب و فاضلاب اهواز

مشکلات آب و فاضلاب اهواز را نمی توان گردن یک شخص انداخت

لزوم تلاش برای وارد مدار شدن کامل تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز

معضل آب و فاضلاب اهواز باید به یک دغدغه ملی تبدیل شود

بازسازی شبکه های فاضلاب اهواز جز اولویت های ما است

بیش از 366 میلیارد ریال سهم در بورس خوزستان مبادله شد

مدیرعامل سابق آبفای اهواز در مراسم تکریم خود چه گفت؟

بهنام مریدی مدیرعامل آبفا اهواز شد

طلا هفته را کاهشی آغاز کرد

طرح توسعه میادین گازی مستقل کلید می‌خورد/ارزش طرح؛ 190میلیون دلار

نمایشگاه بومی سازی جایگاه شناخت و بروز توانمندی های خوزستان است

امضای تفاهم نامه همکاری میان جهاد دانشگاهی و شرکت فولاد خوزستان

یک زن درویش از زندان آزاد شد

دولت، بخش خصوصی را رقیب خود نمی‌داند

اولین نمایشگاه بومی‌سازی تجهیزات فولاد خوزستان افتتاح شد

نمایشگاه بومی‌سازی فولاد به صورت سالانه برگزار شود

یارانه‌ها فردا شب واریز می‌شود

نمایشگاه بومی‌سازی قطعات فرصتی مناسب برای شناخت و حمایت از صنایع داخلی است

افزایش تولید فولاد، کنستانتره و آهن اسفنجی با وجود تحریم‌ها

خوزستان برنج 13 میلیون ایرانی را تولید می کند

پنج هزار و837 هکتار در شوشتر زیر کشت حبوبات رفت

محسن رهامی : مراجع قول رفع حصر را داده‌اند

طلا به 1525 دلار رسید

حیات قطعه‌سازان خوزستانی برای شرکت‌های حفاری و نفت مهم نیست

نرخ اقلام پرمصرف خانوار در بازار

آخرین وضعیت پروژه افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه آب آغاجاری

کشت برنج در بیش از 32 هزار هکتار از اراضی شوشتر

16 هزار هکتار از اراضی خوزستان زیر کشت چغندرقند پاییزه می‌رود

تکذیب شیوع بیماری واگیردار ناشی از آب شرب در شهر رفیع

لزوم توجه ویژه به توسعه صنایع کوچک/ خسارت 111 میلیاردی سیل به صنایع خوزستان

80 مگاولت آمپر به ظرفیت برق شوش افزوده شد

بیش از 7 هزار هکتار از اراضی شادگان زیر کشت محصولات تابستانه

بیش از 34 میلیون سهام در بورس خوزستان مبادله شد

مرخصی خودروهای اروندی به دو ماه افزایش یافت

ضرورت نوسازی تجهیزات و خطوط نفتی فرسوده خوزستان

قیمت طلا و سکه در نخستین روز هفته

مرغداران، عامل اصلی گرانی مرغ

کشت محصول ذرت برای اولین بار در شادگان

"محمدی"مدیرعامل جدید فولاد خوزستان/کشانی مشاور رییس هیات عامل ایمیدرو شد

مشکل آب روستاهای غیزانیه برای همیشه حل می‌شود

مشکلات بازار مرغ خوزستان حل می‌شود؟