پیام خوزستان

آخرين مطالب

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان:

35 درصد کودهای مصرفی در مزارع باید آلی و بیولوژیک باشد اقتصادي

35 درصد کودهای مصرفی در مزارع باید آلی و بیولوژیک باشد

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: 35 درصد از کودهای استفاده‌شده در اراضی کشاورزی باید از نوع آلی و بیولوژیک باشد.
به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، کیخسرو چنگلوایی در جلسه مدیریت پسماندهای کشاورزی که با حضور هیئت آلمانی متشکل از محققین دانشگاه رستک، نمایندگان شرکت‌های بلک فارست، ادل فی، فرانهوفر، مدیر کل محیط زیست، معاون کشاورزی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی استان، مدیر کل دامپزشکی، رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان و صفی آباد، معاونین و مدیران مربوطه در محل این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: در کشور ایران از هفتاد سال پیش با تشکیل اولین شهرداری مدیریت پسماند آغاز شد.
وی، با بیان این‌که استان خوزستان با تولید 16 میلیون تن محصول کشاورزی و 138 نوع محصول یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصول کشاورزی کشور است، برخی از محصولات کشاورزی را منحصر به استان خوزستان خواند و افزود: خوزستان تأمین کننده شکر 40 میلیون نفر و گندم 12 میلیون نفر است و همچنین 38 درصد ذرت کشور در استان تولید می‌شود.
چنگلوایی، ارزش سالانه این محصولات را شش و نیم میلیارد دلار عنوان کرد و ادامه داد: میزان زهاب‌های استان 4 میلیارد متر مکعب در سال است که 90درصد آن مربوط به بخش کشاورزی است.
وی با بیان این‌که حدود 5 میلیون تن نیز ضایعات مفید و غیر مفید در بخش کشاورزی استان بدست می‌آید، اظهار کرد: پسماندهای کشاورزی نیز مربوط به باقیمانده کودهای شیمیایی و ظروف استفاده شده هستند.
چنگلوایی، نیاز کودی کشور را 3.6 میلیون تن در سال عنوان کرد و افزود: این در حالی است که معادل 2.2 میلیون تن کود در سال در کشور استفاده می‌شود.
وی با بیان این‌که 2 درصد از اراضی آبی دنیا در ایران وجود دارد میزان کود مصرفی کشور را 47/0 درصد میزان کود مصرف شده دنیا دانست و اظهار کرد: خوشبختانه در حال حاضر این نگرانی که در استان کود شیمیایی بیش از حد لازم مصرف می‌شود، وجود ندارد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: دولت برای تولیدکنندگان کود، تسهیلات کم‌بهره، واگذاری زمین، تسهیل در صدور مجوز و اعطای یارانه به مصرف کنندگان را در دستور کار خود قرار داده و این نشان می‌دهد که قوانین نیز ما را ملزم به استفاده از کودهای آلی و بیولوژیک کرده است به طوری که باید 35 درصد از کودهای استفاده‌شده در بخش کشاورزی کودهای آلی و بیولوژیک باشد.
چنگلوایی ادامه داد: در سطح ملی، شورای عالی سیاستگذاری سموم تشکیل شده است که این شورا در استان‌ها دارای کمیته‌های مربوطه است و به طور مرتب بر سمومی که وارد یا تولید می‌شود نظارت دارند.
وی ادامه داد: در قانون برنامه پنجم و ششم توسعه، جهاد کشاورزی موظف شده 30 درصد از مصرف سموم را کاهش دهد و مبارزه با آفات و علف‌های هرز به سمت مبارزه بیولوژیک سوق پیدا کند.
چنگلوایی تصریح کرد: محورهایی که جهت پیشبرد نقشه راه و به دنبال آن جذب سرمایه‌گذار می‌توان پیشنهاد داد در سه بخش استفاده مجدد از 4 میلیارد مترمکعب پساب سالانه، استفاده بهینه از حدود 5 میلیون تن ضایعات مفید بخش کشاورزی و پسماندهای بخش کشاورزی مانند کود و سم است.
محمد قاسمی نژاد معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان نیز در این جلسه گفت: رویکرد بخش کشاورزی در استان کشاورزی حفاظتی است که طبق آن باید حداقل 30 درصد پسماندها در خاک حفظ شود لذا مکلف هستیم بقایا را مدیریت کرده و در کنار آن حاصلخیزی خاک نیز وجود داشته باشد.
وی افزود: در تمام مناطق استان آزمایشگاه‌های خاک شناسی وجود دارد که کود توصیه شده بر اساس موجودی خاک و پتانسیل گیاه تعیین می‌شود. از 4 سال پیش تاکنون کمیته نظارت بر مواد کودی در استان تشکیل شده که به صورت مرتب بر مصرف و نوع مواد کودی نظارت دارد.
قاسمی نژاد با بیان این‌که در شرایط فعلی باید به مصرف آب توجه ویژه‌ای شود، گفت: کمیته شورورزی در سطح ملی تشکیل شده که از آب زهکش‌هایی که EC بالایی دارند در کشت گیاهانی همچون کینوآ استفاده می‌شود.
در ادامه نیز محمد مشکورزاده معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، استان را شامل دو بخش دام‌های سبک و سنگین و طیور عنوان کرد و گفت: ارزش صنعت دامپروری استان سالانه بالغ بر 500 میلیون دلار است.
وی افزود: در بخش طیور حدود 250 هزار تن پسماند که شامل فضولات طیور است در واحدهای پرورش مرغ گوشتی تولید می‌شود. همچنین یک میلیون تن فضولات دامی نیز در واحدهای صنعتی و سنتی استان تولید می‌شود که 89 درصد به بخش سنتی و 11 درصد مربوط به بخش صنعتی است.
وی ادامه داد: 4 میلیون رأس دام سبک استان به روش چرای آزاد در مراتع و مزارع تغذیه می‌شوند که کود حاصل از آن‌ها در همان مرتع و مزرعه استفاده می‌گردد.
مشکورزاده با بیان اینکه دو واحد صنعتی استان دارای تصفیه خانه پساب هستند، اظهار کرد: 20 هزار تن از فضولات در این واحدهای صنعتی به صورت خشک و پساب، فرآوری و در مزارع استفاده می‌شود.
وی، تعداد کارگاه‌های تولید ورمی کمپوست را نیز دو واحد عنوان کرد و گفت: در حال حاضر نیاز به تصفیه‌خانه فاضلاب به روش ارزان قیمت مورد نیاز استان است و قطعاٌ از طرح‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایی که در این مورد ارائه شود استقبال خواهیم کرد.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وعده ارزی رییس بانک مرکزی

دولت پرداخت 2 ماه حقوق کارگران هفت تپه را پیگیری می کند

فرودگاه دزفول و دلایل کاهش پروازها

صدور مجوز استفاده از فاینانس برای اصلاح شبکه‌های آب خوزستان

لزوم تخصیص آب مداوم برای عرصه‌های ریزگرد/علت طولانی شدن روند اطفای حریق هورالعظیم

نگاهی به قیمت میوه و تره‌بار اهواز در این هفته

پیش‌بینی ریزش 30 درصدی قیمت مسکن از بهمن ماه

120 نقطه حادثه خیز جاده های خوزستان ایمن سازی شد

کلزا در چهار هزار و 700 هکتار از مزارع شوش کشت شد

یارانه‌ها امشب در حساب‌هاست

قیمت جهانی طلا امروز 1397/08/25 | انگلیس طلا را گران کرد

احتمال افزایش وام مسکن

درخواست واردات جگر

بی‌اطلاعی از عرضه تخم‌مرغ 13 هزار تومانی

ریزش تونل کارون4 محور دهدز-لردگان را مسدود کرد

ارتفاع سد دز پنج متر افزایش یافت

جاده دهدز - لردگان بازگشایی شد

سامانه بارش زا تا اواخر جمعه از خوزستان خارج می شود

زمستان مسکن ارزان می‌شود

50 میلیارد ریال برای ساماندهی شبکه فاضلاب سوسنگرد تخصیص یافت

آب شرب اهواز تا اطلاع ثانوی دچار افت فشار و قطعی است

طرح کاشت کرفس کوهی در ارتفاعات شهرستان اندیکا آغاز شد

توضیحات شرکت گاز دزفول در خصوص افزایش بدهی قبوض

معافیت مالیاتی را صفر کنید تا فرار مالیاتی کم شود

دلار وارد کانال 11 هزار تومان شد

مشکل بیمه کارگران هفت تپه حل شد

باران طراوت دوباره به خوزستان بخشید

60،4 میلیمتر در شهر حسینیه اندیمشک باران بارید

اهواز در فصل سرما قطع و یا افت فشار گاز ندارد

70 درصد شبکه آب آشامیدنی خرمشهر فرسوده است

مواد اولیه خطوط تولید گروه ملی فولاد ایران در حال تامین است

سهام فولاد اکسین به گروه ملی ایران بازگشت

عملیات اجرایی چهار طرح عمرانی و بهداشتی در ماهشهر آغاز شد

واردات کالا و خودرو به گمرک خرمشهر طبق روال عادی جریان دارد

توزیع علوفه و سوخت بین عشایر اندیکا آغاز شد

شبکه توزیع آب چهار شهر تابعه شهرستان اندیمشک اصلاح می شود

زمان واریز یارانه نقدی آبان ماه مشخص شد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/23

بارندگی و تندباد در راه خوزستان است

صف کامیون های حامل بار صادراتی در چذابه به 15کیلومتر رسید

عملیات اجرایی شبکه فاضلاب چند منطقه در اندیمشک آغاز شد

وزارت کار در اختیارات استانی طرح های اشتغالزایی دخالت نکند

بانک‌ها امسال چقدر وام دادند؟

2100 تن بذر گندم در تعاون روستایی اندیمشک تولید شد

محقق خوزستانی برنج را با شیوه آبیاری قطره ای کشت کرد

5 پست اسکله گردشگری در بندر خرمشهر احداث می‌شود

سکه 400 هزار تومان ارزان شد

صادرات‌ زیر یک میلیون دلار معاف از تعهد ارزی شد

ایرانی‌ها چقدر مالیات بر ثروت دادند؟

سلطان سکه بالاخره مجازات شد