پیام خوزستان

آخرين مطالب

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان:

35 درصد کودهای مصرفی در مزارع باید آلی و بیولوژیک باشد اقتصادي

35 درصد کودهای مصرفی در مزارع باید آلی و بیولوژیک باشد

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: 35 درصد از کودهای استفاده‌شده در اراضی کشاورزی باید از نوع آلی و بیولوژیک باشد.
به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، کیخسرو چنگلوایی در جلسه مدیریت پسماندهای کشاورزی که با حضور هیئت آلمانی متشکل از محققین دانشگاه رستک، نمایندگان شرکت‌های بلک فارست، ادل فی، فرانهوفر، مدیر کل محیط زیست، معاون کشاورزی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی استان، مدیر کل دامپزشکی، رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان و صفی آباد، معاونین و مدیران مربوطه در محل این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: در کشور ایران از هفتاد سال پیش با تشکیل اولین شهرداری مدیریت پسماند آغاز شد.
وی، با بیان این‌که استان خوزستان با تولید 16 میلیون تن محصول کشاورزی و 138 نوع محصول یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصول کشاورزی کشور است، برخی از محصولات کشاورزی را منحصر به استان خوزستان خواند و افزود: خوزستان تأمین کننده شکر 40 میلیون نفر و گندم 12 میلیون نفر است و همچنین 38 درصد ذرت کشور در استان تولید می‌شود.
چنگلوایی، ارزش سالانه این محصولات را شش و نیم میلیارد دلار عنوان کرد و ادامه داد: میزان زهاب‌های استان 4 میلیارد متر مکعب در سال است که 90درصد آن مربوط به بخش کشاورزی است.
وی با بیان این‌که حدود 5 میلیون تن نیز ضایعات مفید و غیر مفید در بخش کشاورزی استان بدست می‌آید، اظهار کرد: پسماندهای کشاورزی نیز مربوط به باقیمانده کودهای شیمیایی و ظروف استفاده شده هستند.
چنگلوایی، نیاز کودی کشور را 3.6 میلیون تن در سال عنوان کرد و افزود: این در حالی است که معادل 2.2 میلیون تن کود در سال در کشور استفاده می‌شود.
وی با بیان این‌که 2 درصد از اراضی آبی دنیا در ایران وجود دارد میزان کود مصرفی کشور را 47/0 درصد میزان کود مصرف شده دنیا دانست و اظهار کرد: خوشبختانه در حال حاضر این نگرانی که در استان کود شیمیایی بیش از حد لازم مصرف می‌شود، وجود ندارد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: دولت برای تولیدکنندگان کود، تسهیلات کم‌بهره، واگذاری زمین، تسهیل در صدور مجوز و اعطای یارانه به مصرف کنندگان را در دستور کار خود قرار داده و این نشان می‌دهد که قوانین نیز ما را ملزم به استفاده از کودهای آلی و بیولوژیک کرده است به طوری که باید 35 درصد از کودهای استفاده‌شده در بخش کشاورزی کودهای آلی و بیولوژیک باشد.
چنگلوایی ادامه داد: در سطح ملی، شورای عالی سیاستگذاری سموم تشکیل شده است که این شورا در استان‌ها دارای کمیته‌های مربوطه است و به طور مرتب بر سمومی که وارد یا تولید می‌شود نظارت دارند.
وی ادامه داد: در قانون برنامه پنجم و ششم توسعه، جهاد کشاورزی موظف شده 30 درصد از مصرف سموم را کاهش دهد و مبارزه با آفات و علف‌های هرز به سمت مبارزه بیولوژیک سوق پیدا کند.
چنگلوایی تصریح کرد: محورهایی که جهت پیشبرد نقشه راه و به دنبال آن جذب سرمایه‌گذار می‌توان پیشنهاد داد در سه بخش استفاده مجدد از 4 میلیارد مترمکعب پساب سالانه، استفاده بهینه از حدود 5 میلیون تن ضایعات مفید بخش کشاورزی و پسماندهای بخش کشاورزی مانند کود و سم است.
محمد قاسمی نژاد معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان نیز در این جلسه گفت: رویکرد بخش کشاورزی در استان کشاورزی حفاظتی است که طبق آن باید حداقل 30 درصد پسماندها در خاک حفظ شود لذا مکلف هستیم بقایا را مدیریت کرده و در کنار آن حاصلخیزی خاک نیز وجود داشته باشد.
وی افزود: در تمام مناطق استان آزمایشگاه‌های خاک شناسی وجود دارد که کود توصیه شده بر اساس موجودی خاک و پتانسیل گیاه تعیین می‌شود. از 4 سال پیش تاکنون کمیته نظارت بر مواد کودی در استان تشکیل شده که به صورت مرتب بر مصرف و نوع مواد کودی نظارت دارد.
قاسمی نژاد با بیان این‌که در شرایط فعلی باید به مصرف آب توجه ویژه‌ای شود، گفت: کمیته شورورزی در سطح ملی تشکیل شده که از آب زهکش‌هایی که EC بالایی دارند در کشت گیاهانی همچون کینوآ استفاده می‌شود.
در ادامه نیز محمد مشکورزاده معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، استان را شامل دو بخش دام‌های سبک و سنگین و طیور عنوان کرد و گفت: ارزش صنعت دامپروری استان سالانه بالغ بر 500 میلیون دلار است.
وی افزود: در بخش طیور حدود 250 هزار تن پسماند که شامل فضولات طیور است در واحدهای پرورش مرغ گوشتی تولید می‌شود. همچنین یک میلیون تن فضولات دامی نیز در واحدهای صنعتی و سنتی استان تولید می‌شود که 89 درصد به بخش سنتی و 11 درصد مربوط به بخش صنعتی است.
وی ادامه داد: 4 میلیون رأس دام سبک استان به روش چرای آزاد در مراتع و مزارع تغذیه می‌شوند که کود حاصل از آن‌ها در همان مرتع و مزرعه استفاده می‌گردد.
مشکورزاده با بیان اینکه دو واحد صنعتی استان دارای تصفیه خانه پساب هستند، اظهار کرد: 20 هزار تن از فضولات در این واحدهای صنعتی به صورت خشک و پساب، فرآوری و در مزارع استفاده می‌شود.
وی، تعداد کارگاه‌های تولید ورمی کمپوست را نیز دو واحد عنوان کرد و گفت: در حال حاضر نیاز به تصفیه‌خانه فاضلاب به روش ارزان قیمت مورد نیاز استان است و قطعاٌ از طرح‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایی که در این مورد ارائه شود استقبال خواهیم کرد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت سه پرس کباب لاکچری؛ 744 هزار تومان!

اثرات تغییرات اقلیمی در خوزستان ملی است

وزیر راه و شهرسازی برای افتتاح چند پروژه وارد ماهشهر شد

عملیات اجرایی بهسازی جاده سربندر به بندر امام آغاز شد

صادرات کالا از بندر خرمشهر 16 درصد افزایش یافت

نهاده ها برای مرغداران به نرخ دولتی تامین می شود

70 درصد دستفروشان کلانشهرها زیرنظر مافیا فعالیت می کنند

تمرین مهار آتش سوزی در تاسیسات نفتی نظامیه اهواز برگزار شد

نرخ تورم در خوزستان از متوسط کشوری بالاتر است

کامیون های عراقی در چذابه سوخت رابه قیمت روز خریداری می کنند

فرمانداران از صدور مرغ از خوزستان جلوگیری کنند

پالایشگاه آبادان به مدرنترین پالایشگاه‌ جهان تبدیل می‌شود

سکه در کانال صعود

افتتاح سه طرح صنعتی در بندر امام خمینی با حضور وزیر راه

آغاز عملیات اجرایی 3 پروژه در بندر امام با حضور وزیر راه

124 مکان تاریخی صنعت نفت ثبت ملی شد

کاهش قدرت خرید مسکن در دهک‌های مختلف

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/26

بارندگی به سه هزار و 600 هکتار زمین کشاورزی اندیمشک خسارت زد

حسینیه اندیمشک همچنان رکورددار میزان بارندگی در خوزستان است

راه دسترسی به 22روستای اندیکا برقرار شد

درخواست پرداخت مطالبات کارکنان مترو اهواز به روز چهارم رسید

میانگین دمای پاییز خوزستان نسبت به پارسال کاهش یافت

سفر وزیر راه و شهرسازی به خوزستان

اخراج کارکنان شرکت حریر خوزستان صحت ندارد

یک شرکت خدماتی برای بررسی مشکلات واحدهای صنعتی استان ایجاد شود

فاز 4 پالایشگاه آبادان راه‌اندازی شود

قیمت اقلام پرمصرف در اهواز

در بارندگی‌ها میزان تولید آب کاهش پیدا می‌کند/لزوم صرفه‌جویی برای جلوگیری از افت فشار

یارانه نقدی دی امشب واریز می‌شود

2850 تن میوه برای شب عید ذخیره‌سازی می‌شود

قیمت مصوب مرغ در خوزستان اعلام شد/ هر کیلوگرم 11 هزار و 900 تومان

انتظارمان از وزارت نفت راه اندازی فاز 4 پالایشگاه آبادان است

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/10/25

واردات خودرو بدون انتقال ارز ممنوع شد

پراید، ارزان‌ترین خودروی جهان

62تعاونی برای ساماندهی طرح 550 هکتاری خوزستان تشکیل شد

راه دسترسی به سه روستای ایذه بازگشایی شد

جاده شهر حمزه دزفول بازگشایی شد

میزان بارش باران در ایذه تاکنون از کل بارش پارسال پیشی گرفت

سالانه حدود550هزارتن محصول کشاورزی در شوشتر تولید می شود

دبی رودخانه دز به 600 مترمکعب افزایش یافت

کارگران مترو اهواز همچنان در انتظار پرداخت معوقات هستند

سامانه بارشی جدید از اواخر وقت سه شنبه وارد خوزستان می شود

واگذاری زمین برای احداث ورزشگاه در دزفول ممنوع است

بارندگی ها سال پرباری را برای کشاورزی خوزستان رقم زده است

برنامه‌ریزی برای بازسازی و نوسازی هشت دستگاه حفاری خشکی

واگذاری 2345 اشتراک جدید برق در کلانشهر اهواز

تامین به موقع کالاهای اساسی از اولویت های دولت است

6 بسته قراردادی طرح توسعه 28 مخزن نفتخیز جنوب آماده اجراست