پیام خوزستان

آخرين مطالب

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان:

35 درصد کودهای مصرفی در مزارع باید آلی و بیولوژیک باشد اقتصادي

35 درصد کودهای مصرفی در مزارع باید آلی و بیولوژیک باشد

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: 35 درصد از کودهای استفاده‌شده در اراضی کشاورزی باید از نوع آلی و بیولوژیک باشد.
به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، کیخسرو چنگلوایی در جلسه مدیریت پسماندهای کشاورزی که با حضور هیئت آلمانی متشکل از محققین دانشگاه رستک، نمایندگان شرکت‌های بلک فارست، ادل فی، فرانهوفر، مدیر کل محیط زیست، معاون کشاورزی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی استان، مدیر کل دامپزشکی، رییس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان و صفی آباد، معاونین و مدیران مربوطه در محل این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: در کشور ایران از هفتاد سال پیش با تشکیل اولین شهرداری مدیریت پسماند آغاز شد.
وی، با بیان این‌که استان خوزستان با تولید 16 میلیون تن محصول کشاورزی و 138 نوع محصول یکی از بزرگترین تولیدکنندگان محصول کشاورزی کشور است، برخی از محصولات کشاورزی را منحصر به استان خوزستان خواند و افزود: خوزستان تأمین کننده شکر 40 میلیون نفر و گندم 12 میلیون نفر است و همچنین 38 درصد ذرت کشور در استان تولید می‌شود.
چنگلوایی، ارزش سالانه این محصولات را شش و نیم میلیارد دلار عنوان کرد و ادامه داد: میزان زهاب‌های استان 4 میلیارد متر مکعب در سال است که 90درصد آن مربوط به بخش کشاورزی است.
وی با بیان این‌که حدود 5 میلیون تن نیز ضایعات مفید و غیر مفید در بخش کشاورزی استان بدست می‌آید، اظهار کرد: پسماندهای کشاورزی نیز مربوط به باقیمانده کودهای شیمیایی و ظروف استفاده شده هستند.
چنگلوایی، نیاز کودی کشور را 3.6 میلیون تن در سال عنوان کرد و افزود: این در حالی است که معادل 2.2 میلیون تن کود در سال در کشور استفاده می‌شود.
وی با بیان این‌که 2 درصد از اراضی آبی دنیا در ایران وجود دارد میزان کود مصرفی کشور را 47/0 درصد میزان کود مصرف شده دنیا دانست و اظهار کرد: خوشبختانه در حال حاضر این نگرانی که در استان کود شیمیایی بیش از حد لازم مصرف می‌شود، وجود ندارد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ادامه داد: دولت برای تولیدکنندگان کود، تسهیلات کم‌بهره، واگذاری زمین، تسهیل در صدور مجوز و اعطای یارانه به مصرف کنندگان را در دستور کار خود قرار داده و این نشان می‌دهد که قوانین نیز ما را ملزم به استفاده از کودهای آلی و بیولوژیک کرده است به طوری که باید 35 درصد از کودهای استفاده‌شده در بخش کشاورزی کودهای آلی و بیولوژیک باشد.
چنگلوایی ادامه داد: در سطح ملی، شورای عالی سیاستگذاری سموم تشکیل شده است که این شورا در استان‌ها دارای کمیته‌های مربوطه است و به طور مرتب بر سمومی که وارد یا تولید می‌شود نظارت دارند.
وی ادامه داد: در قانون برنامه پنجم و ششم توسعه، جهاد کشاورزی موظف شده 30 درصد از مصرف سموم را کاهش دهد و مبارزه با آفات و علف‌های هرز به سمت مبارزه بیولوژیک سوق پیدا کند.
چنگلوایی تصریح کرد: محورهایی که جهت پیشبرد نقشه راه و به دنبال آن جذب سرمایه‌گذار می‌توان پیشنهاد داد در سه بخش استفاده مجدد از 4 میلیارد مترمکعب پساب سالانه، استفاده بهینه از حدود 5 میلیون تن ضایعات مفید بخش کشاورزی و پسماندهای بخش کشاورزی مانند کود و سم است.
محمد قاسمی نژاد معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان نیز در این جلسه گفت: رویکرد بخش کشاورزی در استان کشاورزی حفاظتی است که طبق آن باید حداقل 30 درصد پسماندها در خاک حفظ شود لذا مکلف هستیم بقایا را مدیریت کرده و در کنار آن حاصلخیزی خاک نیز وجود داشته باشد.
وی افزود: در تمام مناطق استان آزمایشگاه‌های خاک شناسی وجود دارد که کود توصیه شده بر اساس موجودی خاک و پتانسیل گیاه تعیین می‌شود. از 4 سال پیش تاکنون کمیته نظارت بر مواد کودی در استان تشکیل شده که به صورت مرتب بر مصرف و نوع مواد کودی نظارت دارد.
قاسمی نژاد با بیان این‌که در شرایط فعلی باید به مصرف آب توجه ویژه‌ای شود، گفت: کمیته شورورزی در سطح ملی تشکیل شده که از آب زهکش‌هایی که EC بالایی دارند در کشت گیاهانی همچون کینوآ استفاده می‌شود.
در ادامه نیز محمد مشکورزاده معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان، استان را شامل دو بخش دام‌های سبک و سنگین و طیور عنوان کرد و گفت: ارزش صنعت دامپروری استان سالانه بالغ بر 500 میلیون دلار است.
وی افزود: در بخش طیور حدود 250 هزار تن پسماند که شامل فضولات طیور است در واحدهای پرورش مرغ گوشتی تولید می‌شود. همچنین یک میلیون تن فضولات دامی نیز در واحدهای صنعتی و سنتی استان تولید می‌شود که 89 درصد به بخش سنتی و 11 درصد مربوط به بخش صنعتی است.
وی ادامه داد: 4 میلیون رأس دام سبک استان به روش چرای آزاد در مراتع و مزارع تغذیه می‌شوند که کود حاصل از آن‌ها در همان مرتع و مزرعه استفاده می‌گردد.
مشکورزاده با بیان اینکه دو واحد صنعتی استان دارای تصفیه خانه پساب هستند، اظهار کرد: 20 هزار تن از فضولات در این واحدهای صنعتی به صورت خشک و پساب، فرآوری و در مزارع استفاده می‌شود.
وی، تعداد کارگاه‌های تولید ورمی کمپوست را نیز دو واحد عنوان کرد و گفت: در حال حاضر نیاز به تصفیه‌خانه فاضلاب به روش ارزان قیمت مورد نیاز استان است و قطعاٌ از طرح‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایی که در این مورد ارائه شود استقبال خواهیم کرد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نرخ اقلام پرمصرف در آستانه عید

پایه حقوق کارگران 400 هزار تومان بیشتر شد

سهمیه گوشت و مرغ آبادان متناسب با نیاز این شهرستان نیست

90 سوله کارگاهی در منطقه آزاد اروند احداث می‌شود

15 هزار میلیارد ریال در منطقه آزاد اروند سرمایه گذاری شد

توزیع میوه شب عید در ایذه آغاز شد

15 هزار میلیارد ریال در منطقه آزاد اروند سرمایه گذاری شد

خرید گندم در خوزستان امسال به 1.5میلیون تن می رسد

توزیع 102 تن میوه در شوش آغاز شد

918.3 میلیمتر بارندگی در حسینیه اندیمشک ثبت شد

141 میلیارد ریال با تعمیر شیرآلات سرچاهی صرفه جویی شد

کشت و صنعت نیشکر کارون به بخش خصوصی واگذار نمی شود

تعمیر 1000 قلم شیرآلات و تسهیلات سرچاهی در شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب

مبارزه با آفت ملخ در بیش از 4 هزار هکتار از مزارع خوزستان

210میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در شوشتر پرداخت شد

تفاهم نامه ساخت نیروگاه 20مگاواتی خورشیدی درخوزستان منعقدشد

ادامه کشمکش ها بر سر سهمیه قیر رایگان در خوزستان

اصلاح نقاط پرحادثه خوزستان 9هزار میلیارد ریال اعتبار میخواهد

کانال پای پل در شبکه آبیاری کرخه شمالی آبگیری شد

بیشترین میزان باران خوزستان در صفی آباد دزفول ثبت شد

گام دوم طرح تعریض جاده ماهشهر - هندیجان تکمیل شد

عرضه 92 تن میوه شب عید در اندیمشک آغاز شد

تاسیس 8 کارخانه در خوزستان برای خودکفایی شکر ضروری است

آخرین وضعیت تامین اقلام شب عید خوزستان

سامانه جدید بارشی اواخر وقت شنبه وارد خوزستان می شود

انفجار خط لوله گاز اهواز 10میلیارد ریال به خطوط برق خسارت زد

پل ایستگاه هفت آبادان مسدود شد

توزیع میوه شب عید در خوزستان شروع شد

45میلیون و 274 هزار سهم در بورس خوزستان مبادله شد

2هزارو500 میلیاردریال به زیرساخت های شهری ماهشهر اختصاص یافت

بازار آجیل اهواز در کما

پروژه های ملی مانع توسعه شهر اهواز شده اند

سقف برداشت از خودپردازها به 500 هزار تومان افزایش یافت

صدور فاکتور توسط واحدهای صنفی الزامی است

انفجار خط لوله گاز اهواز 10 میلیارد ریال به خطوط برق خسارت زد

با گرانفروشان جوجه یک‌روزه برخورد می‌شود

مجتمع های پتروشیمی بندر امام و بوعلی در بورس عرضه می شود

300 شرکت تولید فرآورده بهداشتی آرایشی در کشور فعال هستند

جذب سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند 50 درصد افزایش یافت

شایع ترین دلایل بروزحوادث لوله های نفت و گاز خوردگی خطوط است

خوزستان در طرح های اقتصادی عراق، سوریه و لبنان مشارکت کند

استاندار از اجرایی نشدن مسیر چهاربانده به لالی عذرخواهی کرد

30 هزار هکتار زمین در خوزستان به شرکت نیشکر واگذار می شود

بهره برداری از آب و خاک به تعاونی های خوزستان واگذار می شود

آب ایذه با قطعی و افت فشار مواجه می‌شود

رفع معضلات عمرانی منطقه آزاد اروند نیازمند نگاه ملی است

طرح های آبیاری خوزستان در ارتقاء کشاورزی موثر است

استفاده از آب در مصارف کشاورزی نیاز به بهینه سازی دارد

60 دستگاه آبگرمکن خورشیدی رایگان بین روستاییان ایذه توزیع شد

زیرمجموعه های شرکت ملی نفت از ثبت سفارش معاف شدند