پیام خوزستان

آخرين مطالب

دانشگاه شهید چمران اهواز؛ مزین به نام دفاع مقدس فرهنگي

دانشگاه شهید چمران اهواز؛ مزین به نام دفاع مقدس

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - تهران - دانشگاه شهید چمران اهواز به عنوان یکی از چهار دانشگاه بزرگ کشور از مراکز علمی برجسته کشور است که از بطن تاریخ برخاسته و به نام دفاع مقدس و شهید چمران مزین شده است.
افتخارات عظیم و باشکوه تاریخ تمدن و فرهنگ ایران زمین، بیانگر وجود مراکز دانش در انواع علوم بوده است؛ مراکز برجسته علمی همچون دانشگاه جندی شاپور در خوزستان که در سال 530 میلادی تاسیس شد، دلیلی براین مدعاست.
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، پس از پیروزی ایرانیان بر امپراطور روم، یکی از پادشاهان ساسانی(شاپوراول) دستور بنای شهر جندی شاپور را در 18 کیلومتری جنوب غرب دزفول صادر کرد.
وی بر این شهر نام بهاندیو یعنی بهتر از انطاکیه (پایتخت روم شرقی) را نهاد. سپس در این شهر، دانشگاهی به همین نام تاسیس شد.
درآن ایام علوم مختلفی از جمله پزشکی، فلسفه، الهیات، ریاضیات، موسیقی، کشورداری و کشاورزی دراین دانشگاه تدریس می شد. بر این اساس گفته می شود که دانشکده پزشکی دانشگاه جندی شاپور به عنوان یکی از قدیمی ترین دانشکده های پزشکی جهان مطرح بوده و دانشمندان زیادی از ملیت های ایرانی و هندی درآن تدریس می کرده اند و توسط آنان چندین کتاب پزشکی به زبان پهلوی ترجمه شده است.
پس ازآن دوره چشمگیر، حیات دوباره دانشگاه از سال 1334 هجری شمسی با ایجاد دانشکده کشاورزی و پذیرش 40 دانشجو در دوره جدید آغاز شد. سپس در سال 1335 مقدمات ایجاد دانشکده پزشکی فراهم آمد و به تدریج دیگر دانشکده ها از آن پس فعال شد.
تا پیش از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در سال 1357 این دانشگاه نزدیک به چهار هزار دانشجوی مشغول به تحصیل در 40 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و 17 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد داشته است.
** دانشگاه شهید چمران، مقر اصلی شهید چمران
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در دوران جنگ تحمیلی، این دانشگاه یکی از پایگاه های اصلی رزمندگان اسلام در دفاع مقدس به شمار می رفت و مقر اصلی شهید چمران بود که پس از به شهادت رسیدن این سردار بزرگ و به پاس بزرگداشت نام و خاطره آن مرد، نام آن به دانشگاه شهید چمران اهواز تغییر یافت.
**نقش دانشگاه شهید چمران اهواز در دوران دفاع مقدس
پس از آغاز جنگ ‌تحمیلی و حمله ارتش عراق به کشورمان در سال 1359 با استقرار شورای عالی دفاع و ستاد جنگ ‌های نامنظم با حضور رهبر معظم انقلاب و سردار شهید مصطفی چمران در دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید چمران اهواز، امکانات مادی و معنوی دانشگاه در اختیار رزمندگان اسلام قرار گرفت.
دانشکده کشاورزی به محل استقرار شورای عالی دفاع، ستاد جنگ‌های نامنظم و ستاد بسیج عشایر، مجتمع ورزشی و دانشکده تربیت بدنی و زمین‌ های ورزشی به محل استقرار لشکر8 نجف اشرف به فرماندهی سردار شهید حاج احمد کاظمی، سوله ورزشی و مدارس دانشگاه به محل استقرار قرارگاه کربلا، سالن تشریح دامپزشکی و کتابخانه مرکزی به محل استقرار لشکر فجر فارس و جهاد سازندگی فارس، دانشکده علوم و امور دانشجویی به سلف ‌سرویس و آشپزخانه محل استقرار منطقه 8 سپاه و ستاد مرکزی قرارگاه جنوب اختصاص داده شد و 74 منزل دانشگاه در اختیار تیپ الغدیر یزد و تیپ ثارا... کرمان قرار گرفت.
همچنین خوابگاه خواهران و سلف ‌سرویس مرکزی در اختیار بسیج قرارگاه کربلا و سپاه پاسداران اهواز و خوزستان قرار داده شد و سپاه منطقه 8 کشوری نیز از مهمان‌سرای دانشگاه برای استقرار نیرو‌های فرماندهی و ستاد استفاده می‌کردند.
علاوه بر این، دانشگاه فعالیت‌ها و خدمات مستقیمی به رزمندگان اسلام ارایه می‌داد که از جمله این خدمات می ‌توان به تشکیل گردان شهید چمران که نقش بسزایی در ساماندهی، آموزش و اعزام اساتید، کارکنان و دانشجویان داشت، اشاره کرد.
همچنین طرح شهید رجایی (دانشگاه در جبهه) طرح گذراندن 12 واحد دانشجویان رزمنده، مجری طرح انفورماتیک در خدمت دفاع مقدس، طراحی و محاسبات لازم برای ساخت طرح ‌های راه و ساختمان و سنگر‌های مقاوم در مقابل بمباران، ترجمه متون بیگانه مورد نیاز قرارگاه کربلا، اجرای طرح شیمی و الکترونیک در خدمت دفاع مقدس، ارسال ماهانه کمک‌ های نقدی و اقلام مورد نیاز، انجام صد‌ها طرح تحقیقاتی مورد نیاز جبهه و جنگ و ساخت طرح‌های فنی مهندسی با پیشنهاد و نظارت دکتر چمران مانند پل شناور بر عهده دانشگاه شهید چمران اهواز بود.
پس از دستور وزیر فرهنگ و آموزش عالی و تشکیل ستاد امور جنگ دانشگاه‌ها با اهداف مشورت، تصمیم‌گیری و نظارت و هماهنگی در حسن اجرای همکاری دانشگاه در جنگ، نخستین نشست معاونت جنگ وزارت در 29مرداد سال 65 در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد که از جمله مهمترین مصوبات این نشست می‌توان به اعطای تمامی امکانات دانشگاه به دفاع مقدس، بسیج، آموزش و اعزام نیرو‌های رزمی تخصصی به جبهه‌های نبرد اشاره کرد.
در این نشست مقرر شد تمام مراکز تحقیقاتی با امکانات روز جهت انجام امور مورد نیاز و تحقیقات لازم در اختیار جبهه و جنگ قرار گیرد و همچنین انجام چند طرح تحقیقاتی آبی - خاکی از سوی اعضای هیات‌ علمی که رابطه مستقیمی با جنگ تحمیلی داشت، تولید آثار ادبی مانند شعر و نثر و ترجمه اسناد و مدارک از عربی به فارسی و ترجمه اخبار به انگلیسی و همراهی با خبرنگاران خارجی از سوی دانشجویان و اعضای هیات ‌علمی، چاپ و انتشار اقلام تبلیغاتی و اطلاع ‌رسانی در رابطه با جنگ در اداره چاپ و انتشارات دانشگاه، حضور و استقرار رزمندگان ستاد جنگ ‌های نامنظم به فرماندهی شهید دکتر چمران در دانشگاه، همکاری انجمن اسلامی دانشجویان با شهید سید حسین علم الهدی در راه‌اندازی بسیج سپاه پاسداران اهواز از طریق استقرار در مساجد اهواز و تاسیس پایگاه‌های مختلف بسیج در مساجد جزء وظایف دانشگاه قرار گرفت.
** از دانشجویی تا فرماندهی جنگ در دانشگاه شهید چمران اهواز
از رهگذر نقش ‌آفرینی دانشگاه شهید چمران اهواز در جنگ تحمیلی، تعداد زیادی از دانشجویان و دانش ‌آموختگان این دانشگاه تا رده‌های فرماندهی ارتقا یافتند که از جمله این افراد می‌توان به سردار علی شمخانی، سردار شهید مصدق طاهری، مهدی بخشنده، مسعود صفایی مقدم، مهدی قمشی، شهید مجید بقایی، سردار شهید غلام عباس مکوندی و شهید حسین پژوهنده اشاره کرد.
در طول دوران دفاع مقدس حدود یک هزار و 200نفر دانشجو از دانشگاه شهید چمران اهواز به جبهه‌ها اعزام شدند که از این تعداد بر اساس آمار موجود 67 نفر شهید، 2 نفر آزاده و 2 نفر جاویدالاثر شدند.
از حدود 250نفر کارمند دانشگاه نیز که عازم جبهه ها شدند، 25 نفر شهید، سه نفر آزاده و 2 نفر جاویدالاثر شدند.
همچنین 90 نفر از اعضای هیات ‌علمی دانشگاه در دفاع مقدس شرکت داشتند که از این تعداد سه نفر شهید و 2 نفر آزاده بودند که این ها نشان ‌دهنده بخشی از نقش دانشگاه شهید چمران اهواز در هشت سال دفاع مقدس است.
** دانشگاه از پنجره امروز
هم اکنون، دانشگاه شهید چمران دارای 13 دانشکده با 53 گروه آموزشی شامل 22 گروه علوم انسانی، هفت گروه علوم پایه، هفت گروه فنی و مهندسی، 13گروه علوم کشاورزی و دامپزشکی و 2گروه هنر است.
این گروه ها در مجموع شامل سه رشته در مقطع کاردانی، 56 رشته در مقطع کارشناسی، 107 رشته در مقطع کارشناسی ارشد، 59 رشته در مقطع دکتری تخصصی و یک رشته در مقطع دکتری حرفه ای است.
بیش از 500 نفر عضو هیات علمی در دانشگاه مشغول آموزش و پژوهش هستند که حدود 80 درصد از آنها رتبه استادیاری و بالاتر دارند.
همچنین بیش از 16 هزار دانشجو از مقطع کاردانی تا دکتری تخصصی در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند که از این تعداد چهار نفر دانشجوی تحصیلات تکمیلی هستند.
از سال 1391 واحد پردیس دانشگاهی راه اندازی شده و هم اکنون بیش از 400 نفر دانشجوی تحصیلات تکمیلی نیز در این واحد مشغول به تحصیل هستند.
دانشگاه شهید چمران اهواز اینک با در اختیار داشتن فضای آموزشی بسیار وسیع و مناسب یکی از چهار دانشگاه بزرگ کشور و بزرگ ترین دانشگاه در جنوب غرب کشورمان به شمار آمده و در زمره دانشگاه های جامع کشور قرار دارد.
** پژوهشگران نمونه کشوری در دانشگاه شهید چمران اهواز
دانشگاه شهید چمران اهواز یکی از دانشگاه های برخوردار از نظر استادان برجسته ای است که به عنوان پژوهشگران نمونه کشوری در این دانشگاه مشغول به تدریس و تحقیق هستند.
نصراله امامی، بهمن نجاریان، محمد محمودیان شوشتری، محمود شفاعی بجستان، حسین شکرشکن، محمدسعید مصدق، منصور میاحی، حسین محمد ولی سامانی، مهناز مهرابی زاده، سعید برومند نسب، محمودشکیب انصاری، پرویز شیشه بر، محمود جورابیان، مهدی قمشی و حسین نجف زاده ورزی استادان و پژوهشگران نمونه کشوری در این دانشگاه هستند.
** رتبه دانشگاه
دانشگاه شهیدچمران اهواز در بین دانشگاه‌های معتبر و بزرگ کشور با توجه به پایگاه اسنادی isc رتبه 13 را دارد.
هم اینک غلامحسین خواجه ریاست دانشگاه شهیدچمران اهواز را بر عهده دارد.
6984**/6037

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

1.2 میلیون گردشگر طی چهار روز از خوزستان بازدید کردند

شقایق‌های دشت سوسن چشم به راه مهمانان نوروزی

بخش چلو اندیکا نگین گردشگری خوزستان

گتوند گردشگران را فرا می خواند

موزه هنر، کودکان را در برابر مسئولیت موزه ها تقویت می کند

بازار سنتی عیدیا در بهبهان برگزار شد

تاریخ، مذهب و طبیعت را در قاب رامهرمز ببینید

تبلیغات منفی دشمن، حرکت راهیان نور را کمرنگ نکرد

تابانیوز:هفت سین نمایشگر اندیشه ناب ایرانی

مشارکت اقشار مردم بزرگترین سرمایه مسئولان است

مسجد جامع خرمشهر میزبان راهیان نور در نوروز

آبادان؛ پیش و پس از ملی ‌شدن صنعت نفت

جشنواره نوروزگاه در پارک دولت دزفول برپا شد

شهر اولین ‌ها را در نوروز 98 از دست ندهید

تلفیق زیبای آب و نخل، تاکستان و نخلستان را در کارون ببینید

60 مدرسه در شهرستان شوش به اسکان مسافران نوروزی اختصاص یافت

لاله های سرخ لالی چشم به راه مسافران نوروزی

شوشتر شهری زیبا با قدمتی کهن

ماهشهر با 10جاذبه گردشگری نوروز میزبان مسافران است

طرح آرامش بهاری در بقاع متبرکه شوشتر آغاز شد

چوئبده شهری گمنام با ظرفیت های ناب گردشگری

اندیمشک، شهری با جاذبه های بهاری

اسامی پنج هزار شهید روحانی در حوزه علمیه ثبت شده است

عصر جنوب: خوزستان مهاجرفرست‌ترین استان ایران

خوزستان با کمبود سالن تئاتر مواجه است

راهیان نور روحیه جهاد و شهادت را در جوانان توسعه داده است

نفرات برتر همایش ملی شعر گویشی هُمدِرُنگ معرفی شدند

طرح نوروزی گردشگری آبی در بندر خرمشهر آغاز شد

خرمشهر نگینی درخشنده در بهار خوزستان

جاذبه‌های گردشگری بهبهان میزبان مهمانان نوروزی

13مسجد برای برگزاری آیین اعتکاف امسال درشوشتر درنظر گرفته شد

خورنا: داستان نویسی؛ طرحی برای آشتی دانش آموزان با خلاقیت

نور خوزستان: ریشهِ مشترک جنایات حلبچه و نیوزیلند!

اهواز آماده میزبانی از مسافران نوروزی است

راهیان نور نقش ویژه ای در تقویت معنویت در جامعه دارد

یادمانهای شهدا و مناطق عملیاتی خوزستان پذیرای مهمانان نوروزی

عکاس خوزستانی نامزد دوره های ورلدپرس شد

2 طرح پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزیده وزارت علوم شد

15اثردرجشنواره ملی فردوسی به میزبانی خوزستان برگزیده شدند

مدارس نوبت عصر روز یکشنبه در باغملک تعطیل اعلام شد

حال بنای مسجد 900 ساله دزفول ناخوش است

یک هزارو 120مدرسه در خوزستان آماده اسکان میهمانان نوروزی است

کاوش آنلاین: شکست پروژه مسکن مهر در اهواز

انتقال ارزش های دفاع مقدس به نسل جوان انقلاب را بیمه می کند

مدارس نوبت عصر یکشنبه شهرستان اندیکا تعطیل اعلام شد

مرمت اضطراری «خانه اخوان» در بهبهان

پایان مرمت سابات‎‎های بافت تاریخی شوشتر

آموزش گردش دریایی در اسکله‎های آبادان در نوروز 98

هنرمندان شوشتر مبدع جریان‌های فرهنگی و هنری هستند

مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه بری گیفورد با ترجمه جلیل جعفری منتشر شد