پیام خوزستان

آخرين مطالب

دشمنان برای دامن زدن به تفرقه میان دو ملت ایران و عراق تلاش می‌کنند فرهنگي

دشمنان برای دامن زدن به تفرقه میان دو ملت ایران و عراق تلاش می‌کنند

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور گفت: دشمنان برای دامن زدن به تفرقه میان دو ملت ایران و عراق تلاش می‌کنند و دستانشان آشکار و مشهود است.
به گزارش خبرنگار ایسنا ـ منطقه خوزستان، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حبیب‌رضا ارزانی امروز در نشست خبری ستاد مردمی اربعین، در تالار اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با حضور جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه اظهار کرد: وقتی پیشینه تاریخی ملت ایران و عراق را نگاه کنیم، درمی‌یابیم که این یک پیشینه بسیار عمیق میان دو ملت است، اما دشمنان در تلاش هستند تا با ایجاد تفرقه این اتحاد عمیق را از بین ببرند که دستان آشکار آن‌ها نیز بر کسی پوشیده نیست. از این جهت حرکت بسیار عظیم مردمی یعنی حرکت راهپیمایی اربعین حسینی که هدف آن هدف بسیار والایی است، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی با اشاره به این که حضور در گرهمایی بزرگ اربعین برای همه شرکت کنندگان آن ارزش بسیار بالایی دارد، افزود: حضور آحاد ملت، نه تنها ایرانیان و نه تنها عراقیان، بلکه تمام آنانی که با نام ارزشمند آقا ابا عبدالله الحسین(ع) آشنا هستند، برای همه آنها ارزش بسیار بالایی دارد. لذا این رویداد که با همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و دوستان‌مان در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان برگزار می‌شود شامل طراحی و برپایی موکب هایی در استان ایلام در مرزهای مهران، چذابه و شلمچه با نام موکب‌ الاتحاد می‌شود که در آن‌ها جوانان ایرانی و عراقی در کنار یکدیگر به فعالیت می‌پردازند.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور بیان کرد: با حضور عزیزانی که در خاک عراق، در نجف، کربلا و کاظمین در موکب‌ الاتحاد به فعالیت می‌پردازند، تلاش ما بر این است که در آن جا به عرضه فعالیت‌های فرهنگی و هنری پرداخته شود، همچنین در نظر داریم تا هنگام حضور سیل عظیم مشتاقان امام حسین (ع) در این رویداد، از ظرفیت قرآنی و ظرفیت دینی اهل بیت (ع) در قالب فرهنگ و هنر بیشتر بهره‌گیری کنیم.
ارزانی خاطرنشان کرد: در آن جا در قالب‌های هنری مانند شعر، سرود، تئاتر، گفتن اذان به صورت حلقومی در هر سه وقت فعالیت‌هایی صورت می‌گیرد که برگزاری نماز جماعت، پاسخگویی به شبهات و همین طور سخنرانی به زبان‌های عربی، انگلیسی و فارسی و همین طور حضور تیمی از روحانیون آموزش دیده از دیگر برنامه هایی هستند که در کنار سایر بخش‌ها برگزار می‌شود. از این جهت ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد امسال با انسجام بیشتری در مرز و شهرهایی که در مسیر زائران حسینی قرار دارند حضور پیدا کرد.
در ادامه سعید اوحدی، رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، در حاشیه نشست خبری ستاد مردمی اربعین اظهار کرد: در کنار برنامه‌های بسیار متنوع و ارزشمندی که ستاد عالی کانون‌های فرهنگی مساجد و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در نظر گرفته است، امسال با توجه به تدبیری که جناب آقای دکتر ارزانی اتخاذ کرد، موکب‌هایی که با نام موکب ‌الاتحاد را برپا کردیم زیرا نگاه‌مان به فتنه‌ای بود که استکبار جهانی با پول حرام بعضی از کشورهای منطقه شروع کرد و سعی داشت با سناریویی از پیش طراحی شده بتوانند به خیال خودشان اختلافی را بین مردم ایران و عراق ایجاد کنند.
وی افزود: به همین جهت در کنار موکب‌هایی که با نام موکب‌ الاتحاد یعنی وحدت بین دو ملت بزرگ ایران و عراق در راستای میزبانی از مهمانان سیدالشهداء برپا شده، یک سری برنامه‌هایی را با عزیزان عراقی طراحی کردیم که به صورت هشت سوگواره شعر آیینی است و در هشت موکب در مسیر پیاده‌روی اربعین انجام می‌شود.
رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران یادآور شد: همچنین در کنار دیگر برنامه‌ها شعرای آیینی عرب‌ عراقی و ایرانی در موکب‌ها حضور پیدا می‌کنند و نمایشگاه‌های مختلف عکس و یادگاری‌هایی از شهدای مدافع حرم ایرانی و عراقی را خواهیم داشت که انشاءالله روز اربعین و اگر هماهنگی‌های آن صورت بگیرد روز بعد از اربعین، یادواره شهدای مدافع حرم ایرانی و عراقی با رویکرد بزرگداشت شهدای محور مقاومت از جمله شهید عماد مغنیه، شهید حاج رضوان، که مادرشان هفته پیش به رحمت خدا رفتند، در کربلا در سالن سیدالشهداء عتبه حسینی برگزار می‌شود. همچنین یادواره شهید فتحی شقاقی، شهید صماد از یمن، شهید لطفی و شهدای شاخص ایرانی و عراقی در همین سالن برگزار می‌شود که اولین بار است همچنین اتفاقی را در عراق شاهد خواهیم بود.
اوحدی با اشاره به رویداد بزرگ پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران، خاطرنشان کرد: یک کار نمادین بسیار زیبایی از سه سال پیش شروع شده که امسال با توجه به حمایت و حضور جدی ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد پیش‌بینی می‌شود که یک رونق جدی را در این زمینه داشته باشیم که آن پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران است زیرا به هر حال یک قشر و یا بخشی از مردم عزیز کشورمان به هر علتی از جمله عدم تمکن مالی، مشکلات خانوادگی، مشکلات اداری و یا مشکلات زندگی علاقمند هستند که در پیاده‌روی اربعین حضور پیدا کنند اما توفیق آن را به عنوان یک زائر ندارند.

وی ادامه داد: به همین خاطر سه سال است که با عنوان پیاده‌روی جاماندگان اربعین یک حرکت نمادین از میدان امام حسین(ع) تهران تا آستانه حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) انجام می‌شود چراکه در روایات داریم زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) فضیلت زیارت حضرت سیدالشهداء را دارد. این حرکت نمادین در روز اربعین سه‌شنبه 6:30 صبح با قرائت زیارت اربعین از میدان امام حسین (ع) شروع می‌شود که ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و سپاه حضرت رسول (ص) در تهران، مسوولیت برگزاری این پیاده‌روی را بر عهده دارند. در طول مسیر این پیاده‌روی نیز بیش از 100 موکب درست همانند موکب‌هایی که ما در مسیر نجف تا کربلا برپا کرده‌ایم، راه‌اندازی شده است که پذیرایی از مردم را عهده‌دار هستند.
رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ابراز امیدواری کرد: امسال با یاری خدا شاهد یک حماسه دیگر در کنار حماسه بزرگ پیاده‌روی اربعین در مسیر نجف تا کربلا باشیم. سال گذشته حدود یک میلیون نفر جمعیت در پیاده‌روی جاماندگان اربعین در تهران شرکت کردند که امسال پیش‌بینی ما این است که این جمعیت تا مرز دو میلیون نفر نیز برسد.
اوحدی همچنین در خصوص نهادها و سازمان‌هایی که در این پیاده‌روی همکاری دارند تصریح کرد: لازم به ذکر است که همه تمهیدات با پلیس راه‌ور، نیروی انتظامی، اورژانس و دستگاه‌های مختلف ذیربط صورت گرفته است که جا دارد همین جا از مردم و دولت عراق و همچنین‌ از مردم عزیز خوزستان تشکر کنیم که همه چیزشان را در طبق اخلاص گذاشتند، لذا امیدواریم آن حماسه‌ای که مقام معظم رهبری فرمودند را با عظمتی که از حضور مردم شاهد هستیم، خلق کنیم.
اوحدی در جمع خبرنگاران با اعلام یک خبر اظهار کرد: روز گذشته مراسم اختتامیه چهارمین جایزه بین‌المللی اربعین برگزار شد که پنجمین دوره آن را به امید خدا امسال که در بستر اربعین هستیم با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران برگزار می‌کنیم. در همین جا از همه شعرا و زائرانی که اشعار و دلنوشته‌هایی دارند و افرادی که در حوزه فیلم، عکس و هنرهای تجسمی در راستای اربعین حسینی آثاری دارند، دعوت می‌کنیم تا این آثار را به دبیرخانه سوگواره جایزه بین‌المللی اربعین حسینی ارسال کنند.
وی تصریح کرد: آثار منتخب این جایزه به چاپ خواهد رسید و در قالب یک نمایشگاه به نمایش گذاشته می‌شود که امیدوارم بتوانیم این آثار را در سازه‌های فرهنگی شهرها استفاده کنیم. جالب است بدانید که در چهارمین جایزه بین‌المللی اربعین حدود شش هزار اثر از کشورهای مختلف داشتیم که روز گذشته نیز آثاری از کشورهای بوسنی هرزگوین، ترکیه، افغانستان، عراق و برخی کشورهای اروپایی نیز برای ما ارسال شد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدارس شادگان در نوبت عصر دوشنبه تعطیل شدند

بخشی از مشکل اهالی رسانه خودشان هستند

500 چشمه فصلی و دائمی در شهرستان اندیکا پرآب شد

تعیین عامل تطبیق و استانداردسازی کیفیت خدمات تأسیسات گردشگری در خوزستان

قاسم آهنین‌جان با فروش کتابخانه شخصی خود به سیل‌زدگان خوزستان کمک می‌کند

دوره تغییر کارکرد رسانه‌ها فرارسیده/چرا مردم روزنامه نمی‌خرند؟

وفاداری مردم به آرمان های انقلاب در سیل اخیر بار دیگر نمایان شد

انجمن ادبی کودک ونوجوان گتونددر زادروزقیصرامین پورگشایش یافت

مدارس آبادان، خرمشهر و شادگان در نوبت صبح دوشنبه تعطیل شدند

منتظران منجی در اهواز میلاد ولیعصر (عج) را جشن گرفتند

مدارس آبادان، خرمشهر و شادگان در نوبت صبح دوشنبه تعطیل شدند

بسته کتاب و اسباب بازی ازتهران برای کودکان خوزستان ارسال شد

هنوز زمان بازگشایی مدارس مناطق درگیر سیلاب مشخص نشده است

بازگشایی مدارس مناطق سیل زده باتوجه با شرایط هر منطقه است

بارندگی به 73 بنای تاریخی دزفول خسارت زد

با فروکش کردن سیل، سیل‌زدگان از مُد نیفتند

کاروان مهر تئاتر خوزستان به کمک مردم سیل زده شوش رفت

میراث فرهنگی شوشتر خسارتی از سیل ندیده است

دانشگاه در جمع آوری اطلاعات سیل و ثبت مستندات نقش مهمی دارد

15 اقدام فوری برای سلامت دانش‌آموزان سیل‌زده ابلاغ شد

تنها 6 واحد دانشگاه پیام نور تا پایان هفته تعطیل هستند

عین دو؛ ایستاده در سیلاب و فاضلاب

نمایش ‌درمانگران برای کاهش آلام سیل‌زدگان به خوزستان آمدند

جای خالی سلبریتی‌های خانه نشین شده در سیل

هفته نامه صدای شوش مجوز گرفت

کارگروه رسیدگی به امور فرهنگی مناطق سیل‌زده تشکیل می‌شود

برنامه های آموزشی دانشگاه شهید چمران اهواز تغییر کرد

ساعت شروع به کارمدارس ابتدایی اهواز و کارون تغییر کرد

15مدرسه در بخش شعیبیه شوشتر فردا شنبه تعطیل است

مدارس و مراکز آموزش عالی آبادان شنبه تعطیل شدند

آزمون نهایی متوسطه اول درخوزستان امسال متفاوت برگزار می شود

تجهیزات آموزشی دربین مدارس مناطق سیل زده خوزستان توزیع شد

خطر سیلاب فعلاً کوشک حمیدیه را تهدید نمی‎کند

نخستین دوره فراگیر اجراهای نمایش در اندیمشک آغاز شد

آلبوم موسیقی تئاتر «شنیدیدار» کوروش بهراد منتشر شد

انتشار فراخوان کمک‌رسانی «کاروان مهر هنرمندان استان خوزستان» به مردم سیل‌زده

یونسکو در حال بررسی وضعیت میراث جهانی شوشتر پس از سیلاب

کاروان مهر تئاتر خوزستان به کمک مردم سیل‌زده شوش رفت

ارسال کتاب و اسباب‌بازی برای کودکان سیل‌زده خوزستان

رشد 13 درصدی اقامت گردشگران نوروزی در خوزستان

در ضرورت آموزش «خبرنگاری در بحران»

حمیدرضا آذرنگ دبیر جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر شد

سیل حریف سازه‌های آبی ـ تاریخی دزفول نشد

«بند میزان» میزان نیست

همه ظرفیت مجموعه فرهنگ و هنر خوزستان در خدمت سیل‌زدگان

فعالیت‌های فرهنگی و هنری در مناطق سیل‌زده متناسب با نیاز مخاطبان باشد

مسجد «حاج‎علی حاج علی‎اکبر» شوشتر ثبت ملی شد

کارشناس یونسکو وضعیت چغازنبیل و آثار تاریخی دزفول را بررسی کرد

ارسال کمک‌های غیرنقدی کارگروه مد و لباس کشور برای سیل‌زدگان خوزستان

تلاش برای برپایی هفته جهانی گرافیک در خوزستان