پیام خوزستان

آخرين مطالب

دشمنان برای دامن زدن به تفرقه میان دو ملت ایران و عراق تلاش می‌کنند فرهنگي

دشمنان برای دامن زدن به تفرقه میان دو ملت ایران و عراق تلاش می‌کنند

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور گفت: دشمنان برای دامن زدن به تفرقه میان دو ملت ایران و عراق تلاش می‌کنند و دستانشان آشکار و مشهود است.
به گزارش خبرنگار ایسنا ـ منطقه خوزستان، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حبیب‌رضا ارزانی امروز در نشست خبری ستاد مردمی اربعین، در تالار اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با حضور جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه اظهار کرد: وقتی پیشینه تاریخی ملت ایران و عراق را نگاه کنیم، درمی‌یابیم که این یک پیشینه بسیار عمیق میان دو ملت است، اما دشمنان در تلاش هستند تا با ایجاد تفرقه این اتحاد عمیق را از بین ببرند که دستان آشکار آن‌ها نیز بر کسی پوشیده نیست. از این جهت حرکت بسیار عظیم مردمی یعنی حرکت راهپیمایی اربعین حسینی که هدف آن هدف بسیار والایی است، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی با اشاره به این که حضور در گرهمایی بزرگ اربعین برای همه شرکت کنندگان آن ارزش بسیار بالایی دارد، افزود: حضور آحاد ملت، نه تنها ایرانیان و نه تنها عراقیان، بلکه تمام آنانی که با نام ارزشمند آقا ابا عبدالله الحسین(ع) آشنا هستند، برای همه آنها ارزش بسیار بالایی دارد. لذا این رویداد که با همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و دوستان‌مان در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان برگزار می‌شود شامل طراحی و برپایی موکب هایی در استان ایلام در مرزهای مهران، چذابه و شلمچه با نام موکب‌ الاتحاد می‌شود که در آن‌ها جوانان ایرانی و عراقی در کنار یکدیگر به فعالیت می‌پردازند.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور بیان کرد: با حضور عزیزانی که در خاک عراق، در نجف، کربلا و کاظمین در موکب‌ الاتحاد به فعالیت می‌پردازند، تلاش ما بر این است که در آن جا به عرضه فعالیت‌های فرهنگی و هنری پرداخته شود، همچنین در نظر داریم تا هنگام حضور سیل عظیم مشتاقان امام حسین (ع) در این رویداد، از ظرفیت قرآنی و ظرفیت دینی اهل بیت (ع) در قالب فرهنگ و هنر بیشتر بهره‌گیری کنیم.
ارزانی خاطرنشان کرد: در آن جا در قالب‌های هنری مانند شعر، سرود، تئاتر، گفتن اذان به صورت حلقومی در هر سه وقت فعالیت‌هایی صورت می‌گیرد که برگزاری نماز جماعت، پاسخگویی به شبهات و همین طور سخنرانی به زبان‌های عربی، انگلیسی و فارسی و همین طور حضور تیمی از روحانیون آموزش دیده از دیگر برنامه هایی هستند که در کنار سایر بخش‌ها برگزار می‌شود. از این جهت ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد امسال با انسجام بیشتری در مرز و شهرهایی که در مسیر زائران حسینی قرار دارند حضور پیدا کرد.
در ادامه سعید اوحدی، رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، در حاشیه نشست خبری ستاد مردمی اربعین اظهار کرد: در کنار برنامه‌های بسیار متنوع و ارزشمندی که ستاد عالی کانون‌های فرهنگی مساجد و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در نظر گرفته است، امسال با توجه به تدبیری که جناب آقای دکتر ارزانی اتخاذ کرد، موکب‌هایی که با نام موکب ‌الاتحاد را برپا کردیم زیرا نگاه‌مان به فتنه‌ای بود که استکبار جهانی با پول حرام بعضی از کشورهای منطقه شروع کرد و سعی داشت با سناریویی از پیش طراحی شده بتوانند به خیال خودشان اختلافی را بین مردم ایران و عراق ایجاد کنند.
وی افزود: به همین جهت در کنار موکب‌هایی که با نام موکب‌ الاتحاد یعنی وحدت بین دو ملت بزرگ ایران و عراق در راستای میزبانی از مهمانان سیدالشهداء برپا شده، یک سری برنامه‌هایی را با عزیزان عراقی طراحی کردیم که به صورت هشت سوگواره شعر آیینی است و در هشت موکب در مسیر پیاده‌روی اربعین انجام می‌شود.
رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران یادآور شد: همچنین در کنار دیگر برنامه‌ها شعرای آیینی عرب‌ عراقی و ایرانی در موکب‌ها حضور پیدا می‌کنند و نمایشگاه‌های مختلف عکس و یادگاری‌هایی از شهدای مدافع حرم ایرانی و عراقی را خواهیم داشت که انشاءالله روز اربعین و اگر هماهنگی‌های آن صورت بگیرد روز بعد از اربعین، یادواره شهدای مدافع حرم ایرانی و عراقی با رویکرد بزرگداشت شهدای محور مقاومت از جمله شهید عماد مغنیه، شهید حاج رضوان، که مادرشان هفته پیش به رحمت خدا رفتند، در کربلا در سالن سیدالشهداء عتبه حسینی برگزار می‌شود. همچنین یادواره شهید فتحی شقاقی، شهید صماد از یمن، شهید لطفی و شهدای شاخص ایرانی و عراقی در همین سالن برگزار می‌شود که اولین بار است همچنین اتفاقی را در عراق شاهد خواهیم بود.
اوحدی با اشاره به رویداد بزرگ پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران، خاطرنشان کرد: یک کار نمادین بسیار زیبایی از سه سال پیش شروع شده که امسال با توجه به حمایت و حضور جدی ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد پیش‌بینی می‌شود که یک رونق جدی را در این زمینه داشته باشیم که آن پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران است زیرا به هر حال یک قشر و یا بخشی از مردم عزیز کشورمان به هر علتی از جمله عدم تمکن مالی، مشکلات خانوادگی، مشکلات اداری و یا مشکلات زندگی علاقمند هستند که در پیاده‌روی اربعین حضور پیدا کنند اما توفیق آن را به عنوان یک زائر ندارند.

وی ادامه داد: به همین خاطر سه سال است که با عنوان پیاده‌روی جاماندگان اربعین یک حرکت نمادین از میدان امام حسین(ع) تهران تا آستانه حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) انجام می‌شود چراکه در روایات داریم زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) فضیلت زیارت حضرت سیدالشهداء را دارد. این حرکت نمادین در روز اربعین سه‌شنبه 6:30 صبح با قرائت زیارت اربعین از میدان امام حسین (ع) شروع می‌شود که ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و سپاه حضرت رسول (ص) در تهران، مسوولیت برگزاری این پیاده‌روی را بر عهده دارند. در طول مسیر این پیاده‌روی نیز بیش از 100 موکب درست همانند موکب‌هایی که ما در مسیر نجف تا کربلا برپا کرده‌ایم، راه‌اندازی شده است که پذیرایی از مردم را عهده‌دار هستند.
رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ابراز امیدواری کرد: امسال با یاری خدا شاهد یک حماسه دیگر در کنار حماسه بزرگ پیاده‌روی اربعین در مسیر نجف تا کربلا باشیم. سال گذشته حدود یک میلیون نفر جمعیت در پیاده‌روی جاماندگان اربعین در تهران شرکت کردند که امسال پیش‌بینی ما این است که این جمعیت تا مرز دو میلیون نفر نیز برسد.
اوحدی همچنین در خصوص نهادها و سازمان‌هایی که در این پیاده‌روی همکاری دارند تصریح کرد: لازم به ذکر است که همه تمهیدات با پلیس راه‌ور، نیروی انتظامی، اورژانس و دستگاه‌های مختلف ذیربط صورت گرفته است که جا دارد همین جا از مردم و دولت عراق و همچنین‌ از مردم عزیز خوزستان تشکر کنیم که همه چیزشان را در طبق اخلاص گذاشتند، لذا امیدواریم آن حماسه‌ای که مقام معظم رهبری فرمودند را با عظمتی که از حضور مردم شاهد هستیم، خلق کنیم.
اوحدی در جمع خبرنگاران با اعلام یک خبر اظهار کرد: روز گذشته مراسم اختتامیه چهارمین جایزه بین‌المللی اربعین برگزار شد که پنجمین دوره آن را به امید خدا امسال که در بستر اربعین هستیم با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران برگزار می‌کنیم. در همین جا از همه شعرا و زائرانی که اشعار و دلنوشته‌هایی دارند و افرادی که در حوزه فیلم، عکس و هنرهای تجسمی در راستای اربعین حسینی آثاری دارند، دعوت می‌کنیم تا این آثار را به دبیرخانه سوگواره جایزه بین‌المللی اربعین حسینی ارسال کنند.
وی تصریح کرد: آثار منتخب این جایزه به چاپ خواهد رسید و در قالب یک نمایشگاه به نمایش گذاشته می‌شود که امیدوارم بتوانیم این آثار را در سازه‌های فرهنگی شهرها استفاده کنیم. جالب است بدانید که در چهارمین جایزه بین‌المللی اربعین حدود شش هزار اثر از کشورهای مختلف داشتیم که روز گذشته نیز آثاری از کشورهای بوسنی هرزگوین، ترکیه، افغانستان، عراق و برخی کشورهای اروپایی نیز برای ما ارسال شد.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همه چیز درباره محمد علی کشاورز؛ از کودکی تاکنون + عکس

اختتامیه جشنواره فیلم های کوتاه با حضور مهتاب کرامتی

خبر هیجان‌انگیز برای هواداران «بازی تاج و تخت» game of thrones

لباس سنتی دزفول رونمایی شد

مدارس و دانشگاه‌های ایذه تعطیل اعلام شد

این فیلم ها را موقع غذا خوردن نگاه نکنید!! (قسمت 2)

رالی نیوشا ضیغمی و کامبیز دیرباز کنار بازیگر زن لبنانی + عکس

خود زنی چند دانش آموز اهوازی درمدرسه صحت ندارد

برگزاری بخشی از جشنواره تئاتر فجر در خوزستان دردست بررسی است

٤٠ جشن کتاب، ٤٠ شهر و ٤٠ نویسنده در خوزستان

بحث موزه هنرهای معاصر اهواز حول مسایل حقوقی می‌چرخد

دعوت الناز شاکردوست برای دیدن یک فیلم در سینما + عکس

ساخت چهار باب فضای آموزشی در شهرستان شوشتر به پایان رسید

هورنیوز: فرهنگ،واژه ای که ترجیح می دهیم از غرب به ارث ببریم

سید مرتضی سبزقبا با «راه رفتن روی آسمان» به «نظاره» رسید

بازگشت گروه دخترانه «اسپایس گرلز» بدون «ویکتوریا بکهام»

هشدار: این فیلم به هیچ وجه کمدی نیست!

ضریح جدید حرم مطهر حضرت دانیال(ع) وارد شوش ‌شد

کاهش ساعت‌های درسی در پایه دوازدهم امکان‌پذیر نیست

احداث کتابخانه مرکزی در اندیمشک ضروری است

ژوله، ویدا جوان، محدثه حیرت در جشنواره فیلمهای کوتاه

نمایشگاه خوشنویسی ویژه سالگرد قیصر در گتوند گشایش یافت

همایش ملی شعر در کوچه آفتاب در گتوند برگزار شد

سازهایی که با یاد استاد شجریان به نمایش درآمدند + عکس

بیوگرافی ادریس البا، جذاب ترین مرد سال 2018

مستور: تنها آن چیزی را می‌نویسم که به آن تعلق دارم

انجمن هنرهای تجسمی خوزستان به پیمانکار موزه هنرهای معاصر اهواز پاسخ داد

سریال موفق «خانه‌پوشالی» house of cards با پایانی ناامیدکننده

سوتی عجیب در طراحی پوستر «به وقت شام» در ژاپن! + عکس

انتقادهای توهین‌آمیز و حمله شدید مخاطبان به فیلم «خانم یایا»

جشنواره تئاتر فجر در 10 استان برگزار می شود

121 سال می‌گذرد...

خاطرات پرویز سرمست از راه‌آهن اندیمشک در دفاع مقدس کتاب شد

فقط سه درصد خوزستانی ها عضو کتابخانه هستند

اربعین امسال چند درصد زائر بار اولی را به خود دید؟

پایان ناامیدکننده سریال موفق «خانه‌پوشالی» house of cards

زمان پخش خندوانه و دو برنامه پرطرفدار دیگر تلویزیون

الهه حصاری کنار تابلوی نقاشی خودش در نمایشگاه آناهیتا درگاهی

گروه چاووش؛ اولین گروه موسیقی زیرزمینی ایران

الهام پاوه نژاد؛ دختری که خشن و قدرت‌طلب است! + عکس

بازیگر هالیوودی که آگهی تسلیت مرگش آماده است!

تمهیدات لازم برای برگزاری جشنواره قرآنی مدهامتان روستایی اندیشیده شود

آیین اختتامیه چهارمین همایش استانی شعر عاشورایی ٧٢ پروانه در هفتکل

10 فیلم جنجالی که نباید با همسر یا نامزدتان تماشا کنید! (قسمت2)

بقاع متبرکه باید به قطب فرهنگی خوزستان تبدیل شوند

رضا صادقی در سالن میلاد کنسرت می‌دهد

پروژه مهر آموزش و پرورش هندیجان رتبه سوم خوزستان را کسب کرد

نماینده ولی فقیه درخوزستان:برخی قصد تصاحب موقوفه ها را دارند

عموپورنگ: 3 بار عاشق شدم اما جواب رد شنیدم!!

گفتگو با بازیگری که فقط هنرپیشه پسرش شد