پیام خوزستان

آخرين مطالب

دشمنان برای دامن زدن به تفرقه میان دو ملت ایران و عراق تلاش می‌کنند فرهنگي

دشمنان برای دامن زدن به تفرقه میان دو ملت ایران و عراق تلاش می‌کنند

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور گفت: دشمنان برای دامن زدن به تفرقه میان دو ملت ایران و عراق تلاش می‌کنند و دستانشان آشکار و مشهود است.
به گزارش خبرنگار ایسنا ـ منطقه خوزستان، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حبیب‌رضا ارزانی امروز در نشست خبری ستاد مردمی اربعین، در تالار اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با حضور جمعی از خبرنگاران و اصحاب رسانه اظهار کرد: وقتی پیشینه تاریخی ملت ایران و عراق را نگاه کنیم، درمی‌یابیم که این یک پیشینه بسیار عمیق میان دو ملت است، اما دشمنان در تلاش هستند تا با ایجاد تفرقه این اتحاد عمیق را از بین ببرند که دستان آشکار آن‌ها نیز بر کسی پوشیده نیست. از این جهت حرکت بسیار عظیم مردمی یعنی حرکت راهپیمایی اربعین حسینی که هدف آن هدف بسیار والایی است، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وی با اشاره به این که حضور در گرهمایی بزرگ اربعین برای همه شرکت کنندگان آن ارزش بسیار بالایی دارد، افزود: حضور آحاد ملت، نه تنها ایرانیان و نه تنها عراقیان، بلکه تمام آنانی که با نام ارزشمند آقا ابا عبدالله الحسین(ع) آشنا هستند، برای همه آنها ارزش بسیار بالایی دارد. لذا این رویداد که با همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد و دوستان‌مان در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان برگزار می‌شود شامل طراحی و برپایی موکب هایی در استان ایلام در مرزهای مهران، چذابه و شلمچه با نام موکب‌ الاتحاد می‌شود که در آن‌ها جوانان ایرانی و عراقی در کنار یکدیگر به فعالیت می‌پردازند.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور بیان کرد: با حضور عزیزانی که در خاک عراق، در نجف، کربلا و کاظمین در موکب‌ الاتحاد به فعالیت می‌پردازند، تلاش ما بر این است که در آن جا به عرضه فعالیت‌های فرهنگی و هنری پرداخته شود، همچنین در نظر داریم تا هنگام حضور سیل عظیم مشتاقان امام حسین (ع) در این رویداد، از ظرفیت قرآنی و ظرفیت دینی اهل بیت (ع) در قالب فرهنگ و هنر بیشتر بهره‌گیری کنیم.
ارزانی خاطرنشان کرد: در آن جا در قالب‌های هنری مانند شعر، سرود، تئاتر، گفتن اذان به صورت حلقومی در هر سه وقت فعالیت‌هایی صورت می‌گیرد که برگزاری نماز جماعت، پاسخگویی به شبهات و همین طور سخنرانی به زبان‌های عربی، انگلیسی و فارسی و همین طور حضور تیمی از روحانیون آموزش دیده از دیگر برنامه هایی هستند که در کنار سایر بخش‌ها برگزار می‌شود. از این جهت ستاد عالی هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد امسال با انسجام بیشتری در مرز و شهرهایی که در مسیر زائران حسینی قرار دارند حضور پیدا کرد.
در ادامه سعید اوحدی، رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، در حاشیه نشست خبری ستاد مردمی اربعین اظهار کرد: در کنار برنامه‌های بسیار متنوع و ارزشمندی که ستاد عالی کانون‌های فرهنگی مساجد و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در نظر گرفته است، امسال با توجه به تدبیری که جناب آقای دکتر ارزانی اتخاذ کرد، موکب‌هایی که با نام موکب ‌الاتحاد را برپا کردیم زیرا نگاه‌مان به فتنه‌ای بود که استکبار جهانی با پول حرام بعضی از کشورهای منطقه شروع کرد و سعی داشت با سناریویی از پیش طراحی شده بتوانند به خیال خودشان اختلافی را بین مردم ایران و عراق ایجاد کنند.
وی افزود: به همین جهت در کنار موکب‌هایی که با نام موکب‌ الاتحاد یعنی وحدت بین دو ملت بزرگ ایران و عراق در راستای میزبانی از مهمانان سیدالشهداء برپا شده، یک سری برنامه‌هایی را با عزیزان عراقی طراحی کردیم که به صورت هشت سوگواره شعر آیینی است و در هشت موکب در مسیر پیاده‌روی اربعین انجام می‌شود.
رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران یادآور شد: همچنین در کنار دیگر برنامه‌ها شعرای آیینی عرب‌ عراقی و ایرانی در موکب‌ها حضور پیدا می‌کنند و نمایشگاه‌های مختلف عکس و یادگاری‌هایی از شهدای مدافع حرم ایرانی و عراقی را خواهیم داشت که انشاءالله روز اربعین و اگر هماهنگی‌های آن صورت بگیرد روز بعد از اربعین، یادواره شهدای مدافع حرم ایرانی و عراقی با رویکرد بزرگداشت شهدای محور مقاومت از جمله شهید عماد مغنیه، شهید حاج رضوان، که مادرشان هفته پیش به رحمت خدا رفتند، در کربلا در سالن سیدالشهداء عتبه حسینی برگزار می‌شود. همچنین یادواره شهید فتحی شقاقی، شهید صماد از یمن، شهید لطفی و شهدای شاخص ایرانی و عراقی در همین سالن برگزار می‌شود که اولین بار است همچنین اتفاقی را در عراق شاهد خواهیم بود.
اوحدی با اشاره به رویداد بزرگ پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران، خاطرنشان کرد: یک کار نمادین بسیار زیبایی از سه سال پیش شروع شده که امسال با توجه به حمایت و حضور جدی ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد پیش‌بینی می‌شود که یک رونق جدی را در این زمینه داشته باشیم که آن پیاده‌روی جاماندگان اربعین حسینی در تهران است زیرا به هر حال یک قشر و یا بخشی از مردم عزیز کشورمان به هر علتی از جمله عدم تمکن مالی، مشکلات خانوادگی، مشکلات اداری و یا مشکلات زندگی علاقمند هستند که در پیاده‌روی اربعین حضور پیدا کنند اما توفیق آن را به عنوان یک زائر ندارند.

وی ادامه داد: به همین خاطر سه سال است که با عنوان پیاده‌روی جاماندگان اربعین یک حرکت نمادین از میدان امام حسین(ع) تهران تا آستانه حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) انجام می‌شود چراکه در روایات داریم زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) فضیلت زیارت حضرت سیدالشهداء را دارد. این حرکت نمادین در روز اربعین سه‌شنبه 6:30 صبح با قرائت زیارت اربعین از میدان امام حسین (ع) شروع می‌شود که ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و سپاه حضرت رسول (ص) در تهران، مسوولیت برگزاری این پیاده‌روی را بر عهده دارند. در طول مسیر این پیاده‌روی نیز بیش از 100 موکب درست همانند موکب‌هایی که ما در مسیر نجف تا کربلا برپا کرده‌ایم، راه‌اندازی شده است که پذیرایی از مردم را عهده‌دار هستند.
رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران ابراز امیدواری کرد: امسال با یاری خدا شاهد یک حماسه دیگر در کنار حماسه بزرگ پیاده‌روی اربعین در مسیر نجف تا کربلا باشیم. سال گذشته حدود یک میلیون نفر جمعیت در پیاده‌روی جاماندگان اربعین در تهران شرکت کردند که امسال پیش‌بینی ما این است که این جمعیت تا مرز دو میلیون نفر نیز برسد.
اوحدی همچنین در خصوص نهادها و سازمان‌هایی که در این پیاده‌روی همکاری دارند تصریح کرد: لازم به ذکر است که همه تمهیدات با پلیس راه‌ور، نیروی انتظامی، اورژانس و دستگاه‌های مختلف ذیربط صورت گرفته است که جا دارد همین جا از مردم و دولت عراق و همچنین‌ از مردم عزیز خوزستان تشکر کنیم که همه چیزشان را در طبق اخلاص گذاشتند، لذا امیدواریم آن حماسه‌ای که مقام معظم رهبری فرمودند را با عظمتی که از حضور مردم شاهد هستیم، خلق کنیم.
اوحدی در جمع خبرنگاران با اعلام یک خبر اظهار کرد: روز گذشته مراسم اختتامیه چهارمین جایزه بین‌المللی اربعین برگزار شد که پنجمین دوره آن را به امید خدا امسال که در بستر اربعین هستیم با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران برگزار می‌کنیم. در همین جا از همه شعرا و زائرانی که اشعار و دلنوشته‌هایی دارند و افرادی که در حوزه فیلم، عکس و هنرهای تجسمی در راستای اربعین حسینی آثاری دارند، دعوت می‌کنیم تا این آثار را به دبیرخانه سوگواره جایزه بین‌المللی اربعین حسینی ارسال کنند.
وی تصریح کرد: آثار منتخب این جایزه به چاپ خواهد رسید و در قالب یک نمایشگاه به نمایش گذاشته می‌شود که امیدوارم بتوانیم این آثار را در سازه‌های فرهنگی شهرها استفاده کنیم. جالب است بدانید که در چهارمین جایزه بین‌المللی اربعین حدود شش هزار اثر از کشورهای مختلف داشتیم که روز گذشته نیز آثاری از کشورهای بوسنی هرزگوین، ترکیه، افغانستان، عراق و برخی کشورهای اروپایی نیز برای ما ارسال شد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نقش های جدی حسین محب اهری در تلویزیون/ از سربداران تا معمای شاه

عکس و خاطره پوران درخشنده از روزی که مجبور شد جوانِ اول فیلم را بکشد!

صورت گریان فاطمه معتمدآریا در فیلم جدید «جان دار»

230میلیاردریال برای نوسازی و تجهیز مدارس خوزستان اختصاص یافت

مرمت سه خانه تاریخی در شوشتر در حال انجام است

رسول‌ حق‌جو با سه اثر در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر

دلیل کم کاری لیلا بلوکات: می خواستم خودم را تنبیه کنم

کارگردان های زن هالیوود که لیاقت نامزدی اسکار را دارند

اشتباهات تاریخی بزرگ در فیلم های مشهور هالیوود!! (قسمت 3)

بازیگر مرد مسلمان در امریکا: من و همسرم همزمان وضع حمل کردیم!!

این سلبریتی ها فداکارترین پدر و مادرهای هالیوود هستند!

آخرین پلان بازی حسین محب اهری + فیلم

واکنش جالب ارژنگ امیرفضلی به شایعه مرگش! + عکس

اولین تصویر منتشر شده از هیولای شاخدار قرمز هالیوود!

یک هزار و 540مدرسه غیردولتی درخوزستان فعالیت می کنند

31 مدرسه در سه شهرستان اهواز، باوی و کارون در دست ساخت است

هویت فرهنگی یک منطقه را به خاطر اغراض شخصی زیر سوال نبریم

رهیاب: شاید ما آخرین نسل برای نجات کارون باشیم

جشنواره شعر سپید عربی به روایت شاعران خارجی مهمان

جشنواره شعر سپید عربی در حال پیدا کردن شکل خود است

حضور «از ما» در جشنواره‌ ملی تسنیم

راه‌اندازی باغ هنرمندان اهواز با مجسمه‌های سنگی

ملافاضل سکرانی در پیشبرد شعر شعبی خوزستان مؤثر بوده است

سومین جشنواره نرگس ارغون بهبهان برترین‌های خود را شناخت

شعر عربی ایرانی عامل همگرایی همه اقشار مردم است

60 بنای تاریخی دزفول به مرمت اضطراری نیاز دارند

نماز فرهاد قضا نمی‌شد

پیام هشتمین جشنواره شعر سپید عربی به جهانیان صلح و دوستی است

جشنواره شعر سپید عربی اروند در آبادان به کار خود پایان داد

بیوگرافی و عکس های نانسی عجرم، از کودکی تا ازدواج و فعالیت های هنری

سریال های خوبی که سال جدید با فصل جدید برمی گردند + عکس

سریال ترسناک ایرانی با جن و پری های باحجاب!! + عکس

100 زوج نیازمند در شوشتر به خانه بخت رفتند

بنای یادمان فاضل سکرانی شاعر نامدار خوزستان بهره برداری شد

10 شخصیت فیلم‌های‌ سینمای هالیوود که وجود واقعی داشتند!!

حضور سازمان سینمایی در استان‌ها از سال آینده

ضعیف‌ترین قسمت‌های پایانی سریال‌های تلویزیونی معروف

ستاره هایی که در سال 2018 درخشیدند + عکس

تشییع پیکر حسین محب اهری، با حضور هنرمندان + عکس

مشارکت بانوان دزفول در فعالیت های فرهنگی افزایش یابد

«تبر» نوشته دانلد ای. وست‌لیک با ترجمه محمد حیاتی نقد می‌شود

«دستان کوچک» کودکان را در کینو ببینید

حسین محب اهری درگذشت

ماجرای تلخ استاد شهریار وقتی معشوقه خود را در روز سیزده بدر میبیند

10اردوگاه دانش آموزی درخوزستان فعال است

یک خانه در گذر تاریخی معزی دزفول فروریخت

شاعران سوری در جنگ با سرودن اشعار حماسی کنار رزمندگان بودند

بیوگرافی و عکس های حسین محب اهری از جوانی تا پیری

روحی که 40 روز با همسرش زندگی کرد!/نمایشی با رده بندی سنی

هستی مهدوی‌فر با چهره خون آلود و زخمی در «ماجرای نیمروز: رد خون»