پیام خوزستان

آخرين مطالب

هور: معلمان سیاسی و مدارس بی معلم! فرهنگي

هور: معلمان سیاسی و مدارس بی معلم!

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز- پایگاه خبری- تحلیلی هور نیوز امروز پنجشنبه یادداشتی را با عنوان " معلمان سیاسی و مدارس بی معلم!" به قلم علی دژبان منتشر کرده است.
نگاه ابزاری سیاسیون بویژه نمایندگاه مجلس و ستادهای انتخابات ریاست جمهوری به معلمان به دلیل پشتوانه اجتماعی قوی آنها و استفاده ابزاری از آنها در مناصب سیاسی و اداری باعث ایجاد کمبود کمی و کیفی در دو حوزه تعلیم و تربیت و مدیریت اداری و سیاسی شده است که این مشکل ناشی از فقدان تشکل ها و احزاب سیاسی قدرتمند در کشور و پر کردن خلاء ناشی از کم کاری آنها توسط فرهنگیان می باشد.
تخصص گرایی و قرار گرفتن متخصصین در جایگاه خود ابتدایی ترین اصول علم مدیریت است که در همه کشورهای جهان اعم از توسعه یافته و یا توسعه نیافته به عنوان اصول عام مدیریت قلمداد می شود و تنها تفاوت آن در کیفیت آموزش و تخصص آنها بسته به نوع توسعه یافته بودن یا در حال توسعه بودن کشورها دارد.
اما کشور ما در عرصه مدیریت به ویژه مدیریت منابع انسانی همچون تافته ی جدا بافته ای است که علی رغم گذشت بیش از یک قرن از شکل گیری دولت مدرن و ساختار بوروکراتیک، همچنان از اصول سنتی مدیریت پیروی می کند و با قواعد عام مدیریت نوین فرسنگ ها فاصله دارد.
اگر به برخی از مدارس و دبیرستان های شهر اهواز سری بزنید خواهید دید با کمبود معلم در برخی از دروس مواجه هستند؛ وقتی این مشکل در کلانشهر اهواز به عنوان مرکز استان خوزستان به طور نسبی وجود دارد پس ناگفته پیدا است که حال و روز شهرهای دیگر استان چگونه می باشد.
اینکه آموزش و پرورش در استان خوزستان از کمبود معلم رنج می برد جای بسی تامل دارد ولی اینکه کسی در پی حل این مشکل نبوده و به دنبال ریشه یابی این معضل نیستند، جای نگرانی است. نتایج کنکور و رتبه استان خوزستان و همچنین وضعیت و جایگاه آموزشی آن نسبت به استان های محرومتر این نگرانی را دو چندان می کند.
اگر بخواهیم علل این کمبود و نارسایی ها در سیستم آموزشی در خوزستان را بر شماریم به چند دلیل عمده موضوع می رسیم که سهم بسزایی در این روند دارند.
تعطیلی دانشگاه و دانشسراهای تربیت معلم اولین ضربه ای بود که بر پیکر آموزش و پرورش وارد شد تا استان های با بنیه علمی ضعیف مانند خوزستان روز به روز با فقر کمی و کیفی معلم روبه رو شود که البته رتبه علمی پایین این استان نشانه ای از تاثیرهای این تصمیم در عرصه سیاست گذاری کلان دارد.
موضوع دیگر ورود معلمان به عرصه سیاسی و فعالیت آنها در پست های غیر تخصصی مانند وزارت کشور هم ضربه ی دیگری بود که هم پیکر عرصه سیاست را نواخت و هم تیشه ای بود بر ریشه آموزش و پرورش.
در این خصوص باید گفت در یک دوره 23 نفر از بخشداران استان خوزستان معلم و اغلب معلمان آموزش ابتدایی و بدون حتی یک سال سابقه مدیریتی بودند و امروز پیامدهای منفی آنرا می توان در حوزه روستایی به وضوح می توان لمس کرد.
از طرف دیگر کمبود معلم از نظر کمی و ایجاد توقع مدیریتی برای این دسته از معلمان که در جایگاه مدیریتی قرار گرفته اند و بی میلی به وظیفه ذاتی شان یعنی تعلیم و تربیت پارادوکسی است که امروز نسل دانش آموز خوزستانی تاوان آنرا ناخواسته می پردازد.
نگاه ابزاری سیاسیون بویژه نمایندگاه مجلس و ستادهای انتخابات ریاست جمهوری به معلمان به دلیل پشتوانه اجتماعی قوی آنها و استفاده ابزاری از آنها در مناصب سیاسی و اداری باعث ایجاد کمبود کمی و کیفی در دو حوزه تعلیم و تربیت و مدیریت اداری و سیاسی شده است که این مشکل ناشی از فقدان تشکل ها و احزاب سیاسی قدرتمند در کشور و پر کردن خلاء ناشی از کم کاری آنها توسط فرهنگیان می باشد.
علت دیگر را باید در بی توجهی و کم توجهی به مشکلات معیشتی و رفاهی فرهنگیان به عنوان تاثیر گذارترین طبقه متوسط جامعه در امر توسعه دانست که باعث شده است در کوتاه مدت با فقر کمی و در دراز مدت با فقر کیفی نیروی انسانی در آموزش و پرورش مواجه باشیم.
نگاه برابر به معلمین سراسر کشور و نادیده گرفتن شرایط آب و هوایی، اقتصادی، فرهنگی و… باعث شده تا مهاجرت نخبگان از استان خوزستان بویژه معلمان در سال های اخیر شدت بیشتری پیدا کند و از طرفی بی توجهی مسئولین امر بخصوص نمایندگان مجلس به عنوان وکلای مردم و استاندار به عنوان نماینده دولت به این موضوع بیش از پیش باعث تشدید مهاجرت معلمان و نخبگان شده است؛ به طور طبیعی مهاجرت معلمان و در نتیجه ضعف سیستم آموزشی و نگرانی سایر اقشار از وضعیت آموزشی همانند بازی دومینو باعث مهاجرت سایر کارکنان و نخبگان فکری و ابزاری استان خواهد شد.
برای حل این مشکل ضرورت دارد مسئولین آموزش و پرورش، نمایندگان مجلس و استاندار خوزستان تدابیری مانند فراخوانی همه معلمان مامور به دستگاه های دولتی و عدم تمدید ماموریت آنها، استفاده از ظرفیت نیروی انسانی شهرستان های مجاور برای حل مشکل کمبود معلم را اتخاذ نمایند و در بلند مدت نیز اداره کل آموزش و پرورش استان به کمک مجمع نمایندگان خوزستان طرحی با محوریت آسیب شناسی وضعیت آموزشی در استان تهیه و موضوعاتی مانند احیاء دانشگاه ها و دانشسراهای تربیت معلم، توجه به معیشت و رفاه فرهنگیان، ایجاد جاذبه های مادی و معنوی برای گرایش نخبگان بویژه دانش آموزان به انتخاب رشته های معلمی در کنکور، در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی خوزستان و مشکلات عدیده آن و لحاظ کردن این مشکلات در حقوق و مزایای فرهنگیان و توجه به درمان، بیمه، مسکن و اوقات فراغت فرهنگیان را تهیه نمایند.
نکته آخر و مهم تر اینکه باید نگرش مسئولین استان تغییر پیدا کند و به آموزش و پرورش به عنوان اولویت اول و زیربنای توسعه نگاه کنند تا در آینده شاهد اعتلای خوزستان باشیم .
7158/6064

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بنای یادمان فاضل سکرانی شاعر نامدار خوزستان بهره برداری شد

10 شخصیت فیلم‌های‌ سینمای هالیوود که وجود واقعی داشتند!!

حضور سازمان سینمایی در استان‌ها از سال آینده

ضعیف‌ترین قسمت‌های پایانی سریال‌های تلویزیونی معروف

ستاره هایی که در سال 2018 درخشیدند + عکس

تشییع پیکر حسین محب اهری، با حضور هنرمندان + عکس

مشارکت بانوان دزفول در فعالیت های فرهنگی افزایش یابد

«تبر» نوشته دانلد ای. وست‌لیک با ترجمه محمد حیاتی نقد می‌شود

«دستان کوچک» کودکان را در کینو ببینید

حسین محب اهری درگذشت

ماجرای تلخ استاد شهریار وقتی معشوقه خود را در روز سیزده بدر میبیند

10اردوگاه دانش آموزی درخوزستان فعال است

یک خانه در گذر تاریخی معزی دزفول فروریخت

شاعران سوری در جنگ با سرودن اشعار حماسی کنار رزمندگان بودند

بیوگرافی و عکس های حسین محب اهری از جوانی تا پیری

روحی که 40 روز با همسرش زندگی کرد!/نمایشی با رده بندی سنی

هستی مهدوی‌فر با چهره خون آلود و زخمی در «ماجرای نیمروز: رد خون»

حضور تعداد زیادی از چهره های سینمایی در اکران «کوتاه مثل زندگی»

احیای گنجینه بافت قدیم دزفول نیازمند فرهنگ سازی

کلنگ سینمای امید در اندیمشک زمین خورد

دوره آموزشی «هر مسجد یک خبرنگار» همزمان با سراسر کشور در خوزستان برگزار می‌شود

مدارس شادگان تعطیل شد

جشنواره بین‌المللی شعر سپید عربی اروند آغاز به کار کرد

فیلم هایی که در واقعیت باعث مرگ انسان های معمولی شدند! + عکس

نمایشگاه ایران مهد تمدن در اسپانیا برپا می شود

جشنواره بین المللی شعر سپید عربی اروند در آبادان آغاز شد

از مهناز افشار تا هومن سیدی؛ بازیگرانی که سودای سیمرغ دارند

جنجال سلفی بهرام رادان با گاومیش ها در اهواز!! + عکس

گفتمان شعر و صلح با حضور شاعران هشت کشور در آبادان برگزار شد

موزه کارآموزان صنعت نفت کشور در آبادان افتتاح شد

افتخار آفرینی شهدای ایذه به یاد ماندنی است

یکهزار و 600 میلیارد ریال در گردشگری دزفول سرمایه گذاری شد

حاشیه امن رسانه ای برای سازمان های اقتصادی ماهشهرپایدارنیست

فراخوان مسابقه نقاشی «یک خاطره، یک تصویر» منتشر شد

طرح سراسری سرود انقلاب در خوزستان اجرا می‌شود

موفقیت عکاسان خوزستانی در سیزدهمین جشنواره عکس دوربین.نت

مهلت ثبت‌نام در مسابقات قرآن «مدهامتان» تا پایان دی تمدید شد

سیزدهمین جشنواره نمایش عروسکی خوزستان برگزار می‌شود

درخشش عکاس ایکنا خوزستان در پویش «شاهدان حقیقت»

همایش دزفول در آئینه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد

180هزار دانش آموز خوزستانی در مدارس غیردولتی تحصیل می کنند

فراز و فرود سلبریتی های ایران در اینستاگرام/ از آرمین زارعی تا مهناز افشار

وقتی ویل اسمیت غول چراغ جادو می شود! + عکس

اکران «خاله سوسکه» با بهاره کیان افشار، الهام حمیدی با بادیگاردهایش!!

مدارس غرب کارون در خرمشهر به علت نداشتن سرایدار سرقت می شوند

مدارس12منطقه خوزستان زیرپوشش طرح کنترل آسیب های اجتماعی است

از انتظار برای جانمایی مجسمه ها تا شائبه نامرغوب بودن سنگ ها

روزنامه کارون: نگاه محلی به بحران ملی

14 فیلم منتخب جشنواره فجر در آبادان اکران می‌شود

برگزاری کارگاه تخصصی حصیربافی برای بانوان در روستای عِلوه