پیام خوزستان

آخرين مطالب

مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم:

بدون وجود یک روابط عمومی حرفه‌ای، دانشگاه نمی‌تواند مبدا تحولات باشد علمي

بدون وجود یک روابط عمومی حرفه‌ای، دانشگاه نمی‌تواند مبدا تحولات باشد

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه مدیران دانشگاهی باید به این باور برسند که از ظرفیت روابط عمومی دانشگاه استفاده کنند، گفت: اگر قرار است دانشگاه مبدا تحولات باشد، بدون وجود یک روابط عمومی حرفه‌ای، مسلط به دانش روز و مطالبه‌گر نمی‌توانیم به این جایگاه برسیم.
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، علیرضا عبداللهی‌نژاد در نشست دبیران شورای روابط عمومی‌های کشور و مدیران روابط عمومی‌های دانشگاه‌های منطقه 7 و 10 کشور، اظهار کرد: از نظر عمر، روابط عمومی در مقایسه با مدیریت و حوزه رسانه و ارتباطات، در کشور ما خیلی جوان است. تقریبا در نیمه‌های دهه 40 اولین روابط عمومی به شکل کنونی در شرکت ملی نفت ایران پایه‌گذاری شد. به این ترتیب عمر روابط عمومی‌ها در کشور ما کمی بیشتر از نیم قرن است.
وی افزود: به دلیل همین عمر کوتاه، روابط عمومی‌ها نتوانسته‌اند در حوزه مدیریت، فعال و کنشگر وارد شوند. اما ما انتظار داریم با به متن آمدن رسانه‌ها و ارتباطات، روابط عمومی‌ها بتوانند در اعتبارافزایی، تاثیرگری و تاثیرسازی اقدامات انجام شده سازمان‌ها، صحیح و به هنگام وارد شوند و دستاوردهای سازمان‌ها را به درستی نشان دهند.
مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: مدیران دستگاه‌های مختلف از جمله دانشگاه‌ها به این جمع‌بندی رسیده‌اند که اگر می‌خواهند در کارهای خود موفق باشند، باید به روابط عمومی توجه کنند. روابط عمومی تنها نقش برگزارکننده یک مراسم را ندارد و در واقع شبکه اعصاب یک سازمان و قلب تپنده و منظم آن است.
عبداللهی‌نژاد ادامه داد: اگر روابط عمومی پویا و فعال نباشد، چرخ‌دنده‌های سازمان نمی‌توانند منظم عمل کنند. روابط عمومی باید موجب تسهیل ارتباطات درون‌سازمانی و رسیدن به سطح مطلوبی از رضایتمندی در بدنه کارکنان شود. همچنین روابط عمومی باید پل ارتباطی میان راس هرم مدیریتی سازمان و ذی‌نفعان و مخاطبان باشد. به طور کلی وظیفه روابط عمومی تسهیل ارتباط درون‌سازمانی و برقراری و تنظیم ارتباطات برون‌سازمانی است که یکی از آن‌ها ارتباط با رسانه‌ها است.
وی گفت: تعجب می‌کنم که بعضی مدیران چرخه حساس و جایگاهی که روابط عمومی در بهبود عملکرد سازمان دارد را نمی‌بینند و از نیروهای متخصص در این زمینه استفاده نمی‌کنند. نمی‌توان گفت روابط عمومی وزارت علوم جایگاهی جداگانه و بالاتر از دیگران دارد؛ روابط عمومی وزارت علوم بدون کمک روابط عمومی دانشگاه‌های سراسر کشور هیچ هویت مستقلی از نظر حرفه‌ای و کارآمدی ندارد. دست ما خیلی باز نیست و روابط عمومی‌ها می‌توانند به ما کمک کنند تا کارها را پیش ببریم.
مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: در مناطق مختلف، انتخابات دبیران شورای روابط عمومی برگزار شده است. همچنین نشست‌هایی برگزار کرده و کارگروه‌هایی را تشکیل دادیم. کارگروهی تحت عنوان بازبینی و ارتقاء ساختار روابط عمومی‌ها در کشور نیز تشکیل شده است. تلاش می‌کنیم تا سطح مطلوبی از برنامه‌ها را داشته باشیم. در زمستان امسال نیز جشنواره‌های روابط عمومی‌های برتر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی برگزار می‌شود. برگزاری ورکشاپ‌ها و آموزش‌هایی مبتنی بر مثال‌ها و مدل‌های مختلف از جمله کارهای دیگری است که دنبال کرده‌ایم.
عبداللهی‌نژاد ادامه داد: خوشبختانه روابط‌عمومی‌های دانشگاه احساس کرده‌اند که می‌توانند کمک کننده باشند و ما نیز به آن‌ها اعتماد کرده‌ایم. هرچه زمان بیشتر بگذرد این جریان بیشتر می‌تواند به آموزش عالی کمک کند.
وی گفت: در جلسات مختلف می‌بینیم که واژه دانشگاه نسل سوم یا دانشگاه کارآفرین و دانشگاه مسوولیت‌پذیر یعنی دانشگاهی که در آن تبیین ارتباط و تاثیرگذاری نظام دانشگاهی در جامعه و نظام اجتماعی انجام می‌شود، مدام تکرار می‌شود. همچنین جدیدا یک مطالبه جدی شکل گرفته است و بسیاری از سازمان‌ها می‌خواهند ناکارآمدی خود را گردن دانشگاه بیاندازند. اگر قرار است به فرمایش امام خمینی(ره)، دانشگاه مبدا تحولات باشد، به نظر من بدون وجود یک روابط عمومی حرفه‌ای، پویا، مسلط به دانش روز، کنشگر، مطالبه‌گر و تجربه‌محور، نمی‌توانیم به این جایگاه برسیم.
عبداللهی‌نژاد با اشاره به لزوم توجه مدیران دانشگاه‌ها به نقش روابط عمومی، خاطرنشان‌کرد: رسانه می‌تواند بازوی فکری و بازوی کمک‌کننده روابط عمومی‌ها باشد. بدون تعریف روابط مشخص با رسانه‌ها نمی‌توانیم بگوییم روابط عمومی، پویا و تاثیرگذار است. در واقع رسانه‌ها ویترین بیرونی روابط عمومی‌ها می‌شوند.
مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مدیران دانشگاهی باید به این باور برسند که از ظرفیت روابط عمومی دانشگاه استفاده کنند. تنظیم‌کننده سطح و نوع روابط، روابط عمومی‌ها هستند. ما روابط عمومی‌ها وارد یک حوزه پرچالش شده‌ایم و همیشه در بطن و متن رویدادها قرار داریم. روابط عمومی‌ها در یک حوزه خیلی سخت که جزو مشاغل زیان‌آور است، فعالیت می‌کنند.
عبداللهی‌نژاد در خصوص ویژگی‌های لازم برای روابط عمومی‌ها تصریح کرد: ما روابط‌عمومی‌ها باید کاملا منعطف و سخت‌کوش باشیم. باید در راستای مسئولیت‌های اجتماعی و حرفه‌ای، خودمان را برای خیلی چیزها آماده کنیم. مدیران روابط عمومی که خودشان نیز اعتماد به نفس و انعطاف‌پذیری لازم را داشته‌اند، توانسته‌اند با روسای دانشگاه‌ها ارتباط برقرار کرده و موفق‌تر باشند. در کنار ویژگی‌های گفته شده، یک مدیر روابط عمومی موفق حتما باید مبتنی بر برنامه خود، مطالبه‌گر باشد.
وی ادامه داد: اگر با همین عزت نفس و خلاقیت‌هایی که در حوزه روابط عمومی در حال بروز هستند، پیش برویم می‌توانیم یک چشم‌انداز کاملا روشن از فعالیت روابط‌عمومی‌ها در آینده انتظار داشته باشیم و قطعا خیر و برکت آن نصیب آموزش عالی می‌شود.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فردا نوبت صبح مدارس ابتدایی هفت تپه تعطیل هستند

واگذاری دانشگاه صنعت نفت به وزارت علوم موجب کمرنگ شدن بهره‌مندی از ظرفیت‌های خوزستان می‌شود

یک عقاب صحرایی در خطر انقراض در خوزستان رهاسازی شد

باید به دنبال توسعه نظام ارزش‌آفرینی در کشور باشیم

دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر میزبان مسابقات شناورهای کارتنی

جراحی رایگان دانش‌آموزان خوزستانی مبتلا به بیماری‌های لب و کام

مدارس ایذه در نوبت عصر هم تعطیل شدند

کسب رتبه اول کشوری مشارکت‌های مردمی توسط آموزش و پرورش خوزستان

برگزاری دومین رویداد کارآفرینی سلامت در منطقه 4 کشور با موضوع "دیابت"

بارندگی، مدارس ایذه را به تعطیلی کشاند

روزشمار هفته شوراهای آموزش و پرورش اعلام شد

پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد

پذیرایی اجباری و تهیه هدیه در جلسات دفاع پایان‌نامه ممنوع شد

30 بهمن‌ماه آخرین مهلت ثبت ایده در سومین جشنواره ایتاپ دانش‌آموزی

اختصاص 30 میلیارد ریال برای اجرای طرح کاهش آسیب های اجتماعی

آغاز ثبت‌نام و انتخاب واحد دانشگاه پیام‌نور از اول بهمن

بهبهان، میزبان پنجمین کنگره دانشجویی، پژوهشی جنوب غرب کشور

افتتاح مرکز نوآوری دانشگاه علمی کاربردی شهرداری اهواز با حضو مسئولین و اعضای شورای شهر اهواز

تامین 31 چادر برای ساماندهی مدارس چادری در خوزستان

جزئیات برگزاری آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

ایجاد یک رشته جدید در دانشگاه علوم پزشکی دزفول

زیستگاه جدید سمندر امپراطور در ایذه شناسایی شد

اعلام نتایج فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه‌ها تا 23 بهمن‌ماه

درخشش مخترعان خوزستانی در جشنواره بیکسپو کره جنوبی

تعطیلی مدارس ابتدایی امیدیه در نوبت عصر

امروز، زمان ویرایش اطلاعات و ثبت‌نام مجدد در آزمون دستیاری تخصصی پزشکی

جزییات ثبت‌نام «پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی» اعلام شد

ارسال 92 مقاله به دومین کنفرانس ملی مهندسی مواد، متالورژی و معدن

دریافت حدود 250 مقاله در چهاردهمین کنفرانس ماده چگال انجمن فیزیک ایران

عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی آبادان، برگزیده جشنواره ملی رازی

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام وام شهریه دانشجویی

معاونت فرهنگی و اجتماعی قلب تپنده هر دانشگاه است

با تنوع‌بخشی به فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی، شاهد افزایش مشارکت دانشجویان خواهیم بود

برای اجرای برنامه‌های پرمخاطب در دانشگاه سنگ‌اندازی می‌شود

تحقق دولت و جامعه به تمام معنا اسلامی؛ دو راه نیمه تمام در نظام جمهوری اسلامی

وجود حسین به ما شجاعت می‌داد

مسئول بسیج دانشجویی خوزستان معرفی شد

دانشگاه از ابتدای جنگ در میدان جهاد و مبارزه حضور داشت

رونمایی از 10 عنوان کتاب و تمبر سی‌وهشتمین سالگرد شهادت حسین علم‌الهدی و یارانش

واحد تحقیقات قارچ در پژوهشکده سبزی و صیفی کشور آغاز بکار کرد

مدارس شاهد در همه شاخص‌ها وضعیت قابل قبولی دارند

فعالیت 5 مرکز نوآوری در دانشگاه علمی کاربردی خوزستان

زمان و نحوه ثبت‌نام آزمون زبان دکتری پیام نور اعلام شد

ارسال بیش از 290 اثر به دومین سوگواره ملی اربعین

آغاز امتحانات پایان ترم دانشگاه آزاد از 15 دی‌ماه

هدف ما ایجاد نظام کارآفرینی در منطقه است

آغاز به کار مرکز سنجش تراکم استخوان بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) شوشتر

لزوم فراگیر کردن آموزش‌های مهارتی برای کاهش آمار بیکاری

دانش‌آموختگان ما باید بتوانند ایده‌های خود را به ثروت تبدیل کنند

دانشگاه علمی کاربردی باید برند وزارت علوم باشد