پیام خوزستان

آخرين مطالب

مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم:

بدون وجود یک روابط عمومی حرفه‌ای، دانشگاه نمی‌تواند مبدا تحولات باشد علمي

بدون وجود یک روابط عمومی حرفه‌ای، دانشگاه نمی‌تواند مبدا تحولات باشد

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه مدیران دانشگاهی باید به این باور برسند که از ظرفیت روابط عمومی دانشگاه استفاده کنند، گفت: اگر قرار است دانشگاه مبدا تحولات باشد، بدون وجود یک روابط عمومی حرفه‌ای، مسلط به دانش روز و مطالبه‌گر نمی‌توانیم به این جایگاه برسیم.
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، علیرضا عبداللهی‌نژاد در نشست دبیران شورای روابط عمومی‌های کشور و مدیران روابط عمومی‌های دانشگاه‌های منطقه 7 و 10 کشور، اظهار کرد: از نظر عمر، روابط عمومی در مقایسه با مدیریت و حوزه رسانه و ارتباطات، در کشور ما خیلی جوان است. تقریبا در نیمه‌های دهه 40 اولین روابط عمومی به شکل کنونی در شرکت ملی نفت ایران پایه‌گذاری شد. به این ترتیب عمر روابط عمومی‌ها در کشور ما کمی بیشتر از نیم قرن است.
وی افزود: به دلیل همین عمر کوتاه، روابط عمومی‌ها نتوانسته‌اند در حوزه مدیریت، فعال و کنشگر وارد شوند. اما ما انتظار داریم با به متن آمدن رسانه‌ها و ارتباطات، روابط عمومی‌ها بتوانند در اعتبارافزایی، تاثیرگری و تاثیرسازی اقدامات انجام شده سازمان‌ها، صحیح و به هنگام وارد شوند و دستاوردهای سازمان‌ها را به درستی نشان دهند.
مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: مدیران دستگاه‌های مختلف از جمله دانشگاه‌ها به این جمع‌بندی رسیده‌اند که اگر می‌خواهند در کارهای خود موفق باشند، باید به روابط عمومی توجه کنند. روابط عمومی تنها نقش برگزارکننده یک مراسم را ندارد و در واقع شبکه اعصاب یک سازمان و قلب تپنده و منظم آن است.
عبداللهی‌نژاد ادامه داد: اگر روابط عمومی پویا و فعال نباشد، چرخ‌دنده‌های سازمان نمی‌توانند منظم عمل کنند. روابط عمومی باید موجب تسهیل ارتباطات درون‌سازمانی و رسیدن به سطح مطلوبی از رضایتمندی در بدنه کارکنان شود. همچنین روابط عمومی باید پل ارتباطی میان راس هرم مدیریتی سازمان و ذی‌نفعان و مخاطبان باشد. به طور کلی وظیفه روابط عمومی تسهیل ارتباط درون‌سازمانی و برقراری و تنظیم ارتباطات برون‌سازمانی است که یکی از آن‌ها ارتباط با رسانه‌ها است.
وی گفت: تعجب می‌کنم که بعضی مدیران چرخه حساس و جایگاهی که روابط عمومی در بهبود عملکرد سازمان دارد را نمی‌بینند و از نیروهای متخصص در این زمینه استفاده نمی‌کنند. نمی‌توان گفت روابط عمومی وزارت علوم جایگاهی جداگانه و بالاتر از دیگران دارد؛ روابط عمومی وزارت علوم بدون کمک روابط عمومی دانشگاه‌های سراسر کشور هیچ هویت مستقلی از نظر حرفه‌ای و کارآمدی ندارد. دست ما خیلی باز نیست و روابط عمومی‌ها می‌توانند به ما کمک کنند تا کارها را پیش ببریم.
مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: در مناطق مختلف، انتخابات دبیران شورای روابط عمومی برگزار شده است. همچنین نشست‌هایی برگزار کرده و کارگروه‌هایی را تشکیل دادیم. کارگروهی تحت عنوان بازبینی و ارتقاء ساختار روابط عمومی‌ها در کشور نیز تشکیل شده است. تلاش می‌کنیم تا سطح مطلوبی از برنامه‌ها را داشته باشیم. در زمستان امسال نیز جشنواره‌های روابط عمومی‌های برتر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی برگزار می‌شود. برگزاری ورکشاپ‌ها و آموزش‌هایی مبتنی بر مثال‌ها و مدل‌های مختلف از جمله کارهای دیگری است که دنبال کرده‌ایم.
عبداللهی‌نژاد ادامه داد: خوشبختانه روابط‌عمومی‌های دانشگاه احساس کرده‌اند که می‌توانند کمک کننده باشند و ما نیز به آن‌ها اعتماد کرده‌ایم. هرچه زمان بیشتر بگذرد این جریان بیشتر می‌تواند به آموزش عالی کمک کند.
وی گفت: در جلسات مختلف می‌بینیم که واژه دانشگاه نسل سوم یا دانشگاه کارآفرین و دانشگاه مسوولیت‌پذیر یعنی دانشگاهی که در آن تبیین ارتباط و تاثیرگذاری نظام دانشگاهی در جامعه و نظام اجتماعی انجام می‌شود، مدام تکرار می‌شود. همچنین جدیدا یک مطالبه جدی شکل گرفته است و بسیاری از سازمان‌ها می‌خواهند ناکارآمدی خود را گردن دانشگاه بیاندازند. اگر قرار است به فرمایش امام خمینی(ره)، دانشگاه مبدا تحولات باشد، به نظر من بدون وجود یک روابط عمومی حرفه‌ای، پویا، مسلط به دانش روز، کنشگر، مطالبه‌گر و تجربه‌محور، نمی‌توانیم به این جایگاه برسیم.
عبداللهی‌نژاد با اشاره به لزوم توجه مدیران دانشگاه‌ها به نقش روابط عمومی، خاطرنشان‌کرد: رسانه می‌تواند بازوی فکری و بازوی کمک‌کننده روابط عمومی‌ها باشد. بدون تعریف روابط مشخص با رسانه‌ها نمی‌توانیم بگوییم روابط عمومی، پویا و تاثیرگذار است. در واقع رسانه‌ها ویترین بیرونی روابط عمومی‌ها می‌شوند.
مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مدیران دانشگاهی باید به این باور برسند که از ظرفیت روابط عمومی دانشگاه استفاده کنند. تنظیم‌کننده سطح و نوع روابط، روابط عمومی‌ها هستند. ما روابط عمومی‌ها وارد یک حوزه پرچالش شده‌ایم و همیشه در بطن و متن رویدادها قرار داریم. روابط عمومی‌ها در یک حوزه خیلی سخت که جزو مشاغل زیان‌آور است، فعالیت می‌کنند.
عبداللهی‌نژاد در خصوص ویژگی‌های لازم برای روابط عمومی‌ها تصریح کرد: ما روابط‌عمومی‌ها باید کاملا منعطف و سخت‌کوش باشیم. باید در راستای مسئولیت‌های اجتماعی و حرفه‌ای، خودمان را برای خیلی چیزها آماده کنیم. مدیران روابط عمومی که خودشان نیز اعتماد به نفس و انعطاف‌پذیری لازم را داشته‌اند، توانسته‌اند با روسای دانشگاه‌ها ارتباط برقرار کرده و موفق‌تر باشند. در کنار ویژگی‌های گفته شده، یک مدیر روابط عمومی موفق حتما باید مبتنی بر برنامه خود، مطالبه‌گر باشد.
وی ادامه داد: اگر با همین عزت نفس و خلاقیت‌هایی که در حوزه روابط عمومی در حال بروز هستند، پیش برویم می‌توانیم یک چشم‌انداز کاملا روشن از فعالیت روابط‌عمومی‌ها در آینده انتظار داشته باشیم و قطعا خیر و برکت آن نصیب آموزش عالی می‌شود.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عملکرد آموزش و پرورش استثنایی خوزستان در سال 97

فراخوان جذب دانشجوی دکتری در دانشگاه شهید چمران اهواز

نظارت بر قاچاق سمندر و پرنده در آستانه نوروز تشدید می شود

برگزیده شدن دو پروژه دانشگاه شهید چمران اهواز در سطح کشور

یک متخصص تغذیه اصول تغذیه صحیح در ایام نوروز را تشریح کرد

افزایش میزان حق مناطق جنگی فرهنگیان آبادانی از 25 به 50 درصد

مدارس تا 28 اسفند برقرار هستند

چند توصیه به داوطلبان کنکور برای تعطیلات نوروز

تعطیلی مدارس ایذه و اندیکا در نوبت عصر امروز

سواد خوانداری و نوشتاری زبان‌های بومی به دغدغه جهانی تبدیل شده است

در اجرای پروژه‌ها، خوزستان در اولویت قرار می‌گیرد

امکان مجدد ثبت‌نام آزمون کارشناسی ارشد علوم‌پزشکی فراهم شد

یک میلیون دانش‌آموز خوزستانی به پویش "نه به چهارشنبه‌سوری خطرناک" پیوستند

غفاری تاکید کرد: ضرورت گسترش همکاری بین‌بخشی در برپایی هرچه بهتر اردوهای راهیان نور

کمک به دانشگاه را به یک فضیلت تبدیل کنیم

لزوم استفاده از همکاری بخش‌های مختلف در حل مسائل جامعه

رودها را رها سازید

راه‌اندازی اولین سامانه آموزش مجازی خوزستان در دبیرستان حسابی اهواز

پیش‌بینی فعالیت 76 پایگاه نوروزی مطالعه کنکور در خوزستان

پیش‌بینی فعالیت 76 پایگاه نوروزی مطالعه کنکور در خوزستان

اجرای پروژه شهر آبی پنج استان در برنامه 98 قرار گرفت

1120 مدرسه آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی در خوزستان هستند

اولین دوره المپیاد دانش‌آموزی نانو برگزار می‌شود

دانشگاه چمران اهواز چه اقداماتی در راستای "مدیریت سبز" انجام داده است؟

کودکان نابینای اندیمشکی و یاری مردم و مسئولان

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام در آزمون فلوشیپ پزشکی 98

دانش آموزان خوزستان 11مقام برتردرمسابقات نادکاپ کسب کردند

آغاز مهلت مجدد ثبت‌نام کنکور از امروز

توجه به تربیت زمینه‌ساز کاهش آسیب‌های اجتماعی است

لزوم توجه به هوش هیجانی دانش‌آموزان

توضیح آموزش و پرورش درباره تراشیدن سر دانش‌آموزان در مدرسه‌ای در شوش

لزوم وادار کردن دانشجویان به حل مشکلات منطقه‌ای

شرکت‌های منطقه دین خود را به آموزش و پرورش ادا کنند

در صورت تامین اعتبار، تا پیش از مهر 98 دیگر مدرسه کانکسی نخواهیم داشت

هفت مدرسه در مسجدسلیمان بیش از 90 سال قدمت دارند

به مساله فرسودگی مدارس مسجدسلیمان توجه ویژه شود

مقام‌آوری دانش‌آموزان خوزستانی در مسابقات نوآوری و ابتکارات د‌انش‌آموزی

شفیعی: مسئولیت نخبگان در اجرای بیانیه گام دوم انقلاب دوچندان است

ششمین آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی در خوزستان برگزار شد

کاهش استرس محیطی و ورزش در پیشگیری از دیابت موثر است

توزیع 120 هزار نهال رایگان در دزفول آغاز شد

آغاز به‌کار دومین رویداد تخصصی کارآفرینی سلامت با عنوان "استارتاپی‌ها به دیابت نگاه کنید"

باید فناور خوب تربیت کنیم

نهضت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در مدارس خوزستان آغاز شود

امروز آخرین مهلت حذف و اضافه ترم دوم دانشگاه پیام‌نور

توزیع 15هزار نهال در شهرستان شوشتر آغاز شد

برگزاری همایش ملی مراقبت‌های مبتنی بر نوتوانی و بازتوانی در دانشگاه آزاد دزفول

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام جاماندگان آزمون دکتری تخصصی پزشکی

نحوه ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان تکمیل ظرفیت بهمن 97 در دانشگاه پیام‌نور

لزوم افزایش مشارکت‌پذیری خانواده‌ها در مسائل تربیتی دانش‌آموزان