پیام خوزستان

آخرين مطالب

مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم:

بدون وجود یک روابط عمومی حرفه‌ای، دانشگاه نمی‌تواند مبدا تحولات باشد علمي

بدون وجود یک روابط عمومی حرفه‌ای، دانشگاه نمی‌تواند مبدا تحولات باشد

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه مدیران دانشگاهی باید به این باور برسند که از ظرفیت روابط عمومی دانشگاه استفاده کنند، گفت: اگر قرار است دانشگاه مبدا تحولات باشد، بدون وجود یک روابط عمومی حرفه‌ای، مسلط به دانش روز و مطالبه‌گر نمی‌توانیم به این جایگاه برسیم.
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، علیرضا عبداللهی‌نژاد در نشست دبیران شورای روابط عمومی‌های کشور و مدیران روابط عمومی‌های دانشگاه‌های منطقه 7 و 10 کشور، اظهار کرد: از نظر عمر، روابط عمومی در مقایسه با مدیریت و حوزه رسانه و ارتباطات، در کشور ما خیلی جوان است. تقریبا در نیمه‌های دهه 40 اولین روابط عمومی به شکل کنونی در شرکت ملی نفت ایران پایه‌گذاری شد. به این ترتیب عمر روابط عمومی‌ها در کشور ما کمی بیشتر از نیم قرن است.
وی افزود: به دلیل همین عمر کوتاه، روابط عمومی‌ها نتوانسته‌اند در حوزه مدیریت، فعال و کنشگر وارد شوند. اما ما انتظار داریم با به متن آمدن رسانه‌ها و ارتباطات، روابط عمومی‌ها بتوانند در اعتبارافزایی، تاثیرگری و تاثیرسازی اقدامات انجام شده سازمان‌ها، صحیح و به هنگام وارد شوند و دستاوردهای سازمان‌ها را به درستی نشان دهند.
مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: مدیران دستگاه‌های مختلف از جمله دانشگاه‌ها به این جمع‌بندی رسیده‌اند که اگر می‌خواهند در کارهای خود موفق باشند، باید به روابط عمومی توجه کنند. روابط عمومی تنها نقش برگزارکننده یک مراسم را ندارد و در واقع شبکه اعصاب یک سازمان و قلب تپنده و منظم آن است.
عبداللهی‌نژاد ادامه داد: اگر روابط عمومی پویا و فعال نباشد، چرخ‌دنده‌های سازمان نمی‌توانند منظم عمل کنند. روابط عمومی باید موجب تسهیل ارتباطات درون‌سازمانی و رسیدن به سطح مطلوبی از رضایتمندی در بدنه کارکنان شود. همچنین روابط عمومی باید پل ارتباطی میان راس هرم مدیریتی سازمان و ذی‌نفعان و مخاطبان باشد. به طور کلی وظیفه روابط عمومی تسهیل ارتباط درون‌سازمانی و برقراری و تنظیم ارتباطات برون‌سازمانی است که یکی از آن‌ها ارتباط با رسانه‌ها است.
وی گفت: تعجب می‌کنم که بعضی مدیران چرخه حساس و جایگاهی که روابط عمومی در بهبود عملکرد سازمان دارد را نمی‌بینند و از نیروهای متخصص در این زمینه استفاده نمی‌کنند. نمی‌توان گفت روابط عمومی وزارت علوم جایگاهی جداگانه و بالاتر از دیگران دارد؛ روابط عمومی وزارت علوم بدون کمک روابط عمومی دانشگاه‌های سراسر کشور هیچ هویت مستقلی از نظر حرفه‌ای و کارآمدی ندارد. دست ما خیلی باز نیست و روابط عمومی‌ها می‌توانند به ما کمک کنند تا کارها را پیش ببریم.
مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: در مناطق مختلف، انتخابات دبیران شورای روابط عمومی برگزار شده است. همچنین نشست‌هایی برگزار کرده و کارگروه‌هایی را تشکیل دادیم. کارگروهی تحت عنوان بازبینی و ارتقاء ساختار روابط عمومی‌ها در کشور نیز تشکیل شده است. تلاش می‌کنیم تا سطح مطلوبی از برنامه‌ها را داشته باشیم. در زمستان امسال نیز جشنواره‌های روابط عمومی‌های برتر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی برگزار می‌شود. برگزاری ورکشاپ‌ها و آموزش‌هایی مبتنی بر مثال‌ها و مدل‌های مختلف از جمله کارهای دیگری است که دنبال کرده‌ایم.
عبداللهی‌نژاد ادامه داد: خوشبختانه روابط‌عمومی‌های دانشگاه احساس کرده‌اند که می‌توانند کمک کننده باشند و ما نیز به آن‌ها اعتماد کرده‌ایم. هرچه زمان بیشتر بگذرد این جریان بیشتر می‌تواند به آموزش عالی کمک کند.
وی گفت: در جلسات مختلف می‌بینیم که واژه دانشگاه نسل سوم یا دانشگاه کارآفرین و دانشگاه مسوولیت‌پذیر یعنی دانشگاهی که در آن تبیین ارتباط و تاثیرگذاری نظام دانشگاهی در جامعه و نظام اجتماعی انجام می‌شود، مدام تکرار می‌شود. همچنین جدیدا یک مطالبه جدی شکل گرفته است و بسیاری از سازمان‌ها می‌خواهند ناکارآمدی خود را گردن دانشگاه بیاندازند. اگر قرار است به فرمایش امام خمینی(ره)، دانشگاه مبدا تحولات باشد، به نظر من بدون وجود یک روابط عمومی حرفه‌ای، پویا، مسلط به دانش روز، کنشگر، مطالبه‌گر و تجربه‌محور، نمی‌توانیم به این جایگاه برسیم.
عبداللهی‌نژاد با اشاره به لزوم توجه مدیران دانشگاه‌ها به نقش روابط عمومی، خاطرنشان‌کرد: رسانه می‌تواند بازوی فکری و بازوی کمک‌کننده روابط عمومی‌ها باشد. بدون تعریف روابط مشخص با رسانه‌ها نمی‌توانیم بگوییم روابط عمومی، پویا و تاثیرگذار است. در واقع رسانه‌ها ویترین بیرونی روابط عمومی‌ها می‌شوند.
مدیرکل روابط عمومی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مدیران دانشگاهی باید به این باور برسند که از ظرفیت روابط عمومی دانشگاه استفاده کنند. تنظیم‌کننده سطح و نوع روابط، روابط عمومی‌ها هستند. ما روابط عمومی‌ها وارد یک حوزه پرچالش شده‌ایم و همیشه در بطن و متن رویدادها قرار داریم. روابط عمومی‌ها در یک حوزه خیلی سخت که جزو مشاغل زیان‌آور است، فعالیت می‌کنند.
عبداللهی‌نژاد در خصوص ویژگی‌های لازم برای روابط عمومی‌ها تصریح کرد: ما روابط‌عمومی‌ها باید کاملا منعطف و سخت‌کوش باشیم. باید در راستای مسئولیت‌های اجتماعی و حرفه‌ای، خودمان را برای خیلی چیزها آماده کنیم. مدیران روابط عمومی که خودشان نیز اعتماد به نفس و انعطاف‌پذیری لازم را داشته‌اند، توانسته‌اند با روسای دانشگاه‌ها ارتباط برقرار کرده و موفق‌تر باشند. در کنار ویژگی‌های گفته شده، یک مدیر روابط عمومی موفق حتما باید مبتنی بر برنامه خود، مطالبه‌گر باشد.
وی ادامه داد: اگر با همین عزت نفس و خلاقیت‌هایی که در حوزه روابط عمومی در حال بروز هستند، پیش برویم می‌توانیم یک چشم‌انداز کاملا روشن از فعالیت روابط‌عمومی‌ها در آینده انتظار داشته باشیم و قطعا خیر و برکت آن نصیب آموزش عالی می‌شود.
انتهای پیام
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افتتاح چهار واحد آموزشی در شوشتر

نیاز بخش قابل توجهی از دانش‌آموزان دختر به حمایت عاطفی خانواده

جزییات برگزاری اولین استارتاپ تخصصی "فشارخون" در خوزستان

طرح معراج امسال در 700 مدرسه خوزستان اجرا می‌شود

آمادگی حوزه علمیه خوزستان برای استقرار 2 هزار طلبه در مدارس استان

در مخاطبین طرح "معراج" بازنگری شود

افتتاح 4 واحد آموزشی در ماهشهر

افتتاح اولین مرکز جوار دانشگاهی فنی و حرفه‌ای دانشگاه پیام نور در خوزستان

بیش از 108 هزار نوآموز در استان خوزستان سنجش شدند

برگزاری همایش ملی علوم کشاورزی و زیست‌محیطی کشور در دانشگاه رامین خوزستان

حضور 6 تیم از خوزستان در مرحله قطبی دومین کارسوق ملی مهندسی ژنتیک

احساس امنیت بالای 80 درصدی زائران اربعین در کشور عراق

طرح پایش وشناسایی بیماری جنگل های شهرستان اندیکا آغاز شد

تاکنون 140 اثر به دبیرخانه سوگواره ملی اربعین دانشگاهیان ارسال شده است

خودزنی سه دانش‌آموز اهوازی صحت ندارد

افتتاح هفت مدرسه سما در خوزستان در سال تحصیلی آینده

قُرق کانون ‌های ریزگرد از کشت نهال بهتر و کم هزینه‌تر است

مصرف منابع آبی تجدیدپذیر باید به 40درصد کاهش یابد

ایران سکاندار مقابله با گرد و خاک در منطقه

آغاز اعزام کاروان‌های دانش‌آموزی راهیان‌نور

وضعیت تالاب هورالعظیم رضایت بخش است

15 بهمن‌ماه، آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره نوجوان سالم در خوزستان

35 باب کوخه بازگیری در هندیجان و ماهشهر تخریب شد

آغاز ثبت درخواست انتقال و میهمانی دانشگاه‌های علوم پزشکی

نخستین جشنواره اشتغال خوزستان آغاز به‌کار کرد

به دنبال ایجاد رشته‌های فنی در مدارس سمپاد خوزستان هستیم

خوزستان در میان استان‌های برتر در حوزه توسعه آموزش مناطق عشایری

دزفول امسال 11 روز پاک داشته است

زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری اعلام شد

تعطیلی مدارس ایذه در نوبت عصر به علت وقوع سیلاب

نارضایتی زائران اربعین از نرخ مکالمات

تالاب شادگان میزبان پرندگان مهاجر شد

باران های پاییزه به داد هورالعظیم رسید

167 قطعه بلبل خرما از یک قاچاقچی در آبادان کشف شد

تمدید مهلت ثبت‌نام در سومین دوره مسابقات دفاع سه دقیقه‌ای پایان‌نامه

تلاش برای تشکیل انجمن‌های علمی در تمام مدارس استعدادهای درخشان خوزستان

تولید مته حفاری کاملا بومی توسط جهاد دانشگاهی موجب غرور است/ صنعت نفت باید صد درصد خودکفا شود

ایجاد یک رشته جدید در دانشکده علوم پزشکی شوشتر

امروز آخرین مهلت ثبت‌نام در تکمیل ظرفیت دانشگاه علمی کاربردی

مدارس نوبت عصر بهبهان تعطیل شد

مدارس برخی شهرهای خوزستان تعطیل شد

فردا آخرین مهلت تکمیل ظرفیت رشته‌های بدون آزمون کارشناسی دانشگاه پیام‌نور

سقوط پنکه سقفی موجب مصدومیت دو دانش‌آموز اروندکناری شد

مدارس کانکسی کی به منطقه صعب‌العبور آرپناه می‌رسند؟

کلنگ‌زنی سه دبستان در مناطق کم‌برخوردار شوشتر

پارک علم و فناوری خوزستان تاثیر خوبی در رشد نوآوری های استان داشته است

تلاش برای اجرایی‌شدن امکان اخذ دو دیپلم توسط دانش‌آموزان سمپاد‌

توزیع 5 هزار بسته حمایتی میان دانش‌آموزان مناطق عشایری خوزستان

برگزاری جشنواره اشتغال خوزستان از هفته سوم آبان

تغییر تقویم آموزشی دانشگاه پیام‌نور