پیام خوزستان

آخرين مطالب

قلم ماندگار:سکوت رسانه‌های جهان بهت‌زده از کنگره اربعین فرهنگي

قلم ماندگار:سکوت رسانه‌های جهان بهت‌زده از کنگره اربعین

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - پایگاه خبری قلم ماندگار روز یکشنبه مطلبی با عنوان "سکوت رسانه‌های جهان بهت‌زده از کنگره اربعین" به قلم حسین عبدالعزیزی منتشر کرد.
با جمعی از همکاران برای تهیه گزارش خبری از نحوه ارائه خدمات به زائران اربعین حسینی که پای پیاده به سمت کربلا در حرکت بودند راهی مرز چذابه شدیم، گذرگاه مرزی چذابه در 110 کیلومتری شمال غرب اهواز یکی از سه کانون اصلی تردد زائران اربعین حسینی است و تاکنون حدود 180هزار زائر از این مرز به شهرهای مقدس عراق عزیمت کرده‌اند. تقریبا بیش از 300 موکب مردمی برای پذیرایی از زائران اربعین حسینی در اطراف پایانه مرزی چذابه برپا است. در این مسیر ابرهای آسمان شروع به باریدن کردند و انگار آسمان چذابه امروز هم از دیدن دلدادگان حسینی اشک شوق می‌ریزد.
زمانی که وارد مرز چذابه شدم، حس عجیبی مرا فرا گرفت و ناخودگاه چشمم به پیرزنی افتاد که خود توانایی راه رفتن نداشت و با کمک عصا قدم به سوی خروج از مرز و رفتن به کربلا گذاشته بود.
دیدم کمی ایستاد؛ فرصت را غنیمت شمردم و لیوان آبی از یکی از مواکب در آن حوالی گرفتم و به سرعت سمتش حرکت کردم. نگاهی به من کرد و گفت: «مادر عاقبت به خیر شوی الهی…»
از این جمله که با لحنی خوش به من گفت، خیلی خوشحال شدم و با لبخندی از او تشکر کردم و گفتم: «مادر نیاز به کمک نداری؟» وقتی که لیوان را از دستم گرفت، گفت «نه مادر… »، حس کنجکاوی من بیشتر شد و از وی پرسیدم «مادر برای شما سخت نیست این همه راه می‌خواهی به سمت کربلا حرکت کنی؟» کمی تأمل کرد و گفت «مادر عاشق هیچ وقت از رسیدن به معشوق خسته نمی‌شود».
هنگامی که این جمله را گفت موی بر اندامم راست شد و اگر شرمم نمی‌شد به شدت می‌گریستم. گفتم «مادر زمانی که به سلامت رسیدی که ان شالله برسی ما را هم دعا کن». در پاسخ گفت «چشم پسرم. و به مسیر ادامه داد…».
ناگهان در مرز چشمم به مرزبان و سربازان افتاد که حقیقتا خالصانه و بدون هیچ چشم داشتی با آرامش خاطر مشغول خدمت‌رسانی بودند، از نیروهای کادر و سرباز وظیفه بدون توجه به جایگاه و درجه همه و همه مشغول خدمت بودند که اندکی تأمل کردم و ناخودآگاه ذهنم به مدافعین حرم رفت. با خود گفتم ما این همه آرامش را مدیون این عزیزان هستیم که در غربت مشغول نبرد با دواعش و تروریسم‌های اجیر شده استکبار جهانی هستند و حقیقتا چه زیبا رهبر انقلاب فرمودند که اگر مدافعان حرم نبودند، راهپیمایی اربعین نبود و اگر آنجا کسانی فداکاری نمی‌کردند، امروز شوکت و هیمنه‌ محبت اباعبدالله الحسین(علیه‌السّلام) این‌جور دنیا را فرا نمی‌گرفت، این خشت اول و اصلی این کار را همان کسانی گذاشتند که در واقع جانشان را برای زیارت قبر اباعبدالله(علیه‌السّلام) فدا کردند.
همچنین باید اذعان کرد که اجتماع بزرگ اربعین در هیچ جای جهان سابقه ندارد اما هیچگاه توسط رسانه‌های خارجی رسانه‌ای و منتشر نشده است و متأسفانه این چند ساله کنگره عظیم اربعین در سکوت خاص رسانه‌های خارجی برپا می‌شود، زیرا که اربعین بزرگ‎ترین اجتماع مذهبی دنیا محسوب می‌شود و ترس سردمداران کفر و استکبار جهانی از بیداری اسلامی و آشکار شدن حقایق است که باعث شده این اجتماع بزرگ پوشش رسانه‌ای داده نشود. و این شاخصه منحوس استکبار است که باعث سانسور خبری چنین واقعه‌ای عظیم شده است و تلاش می‎کنند با توجه به تعارض شکوه مراسم اربعین با منافع صهیونیسم جهانی و نظام سلطه کمترین پوشش خبری ممکن را در قبال این واقعه داشته باشند.
این رویکرد به‎صورت مشخص در رسانه‎‎های بزرگ جهان همچون شبکه خبری فاکس‌نیوز، ‎ای بی‎سی نیوز، ‎ام‌اس‌ان، ‌ام‌بی‎سی، پی‌بی‎اس و روزنامه‎‎های واشنگتن‌پست، وال‌استریت جورنال یا نشریات تایم و یو‌اس‎ای تودی دیده می‎شود. به بیان دیگر رسانه‎‎های اصلی آمریکایی که به‎شدت توسط صهیونیست‎ها کنترل می‎شوند، کمترین پوشش خبری یا تحلیلی را نسبت به راهپیمایی بزرگ اربعین انجام می‎دهند.
رسانه‎‎های عربی نیز به‎ویژه العربیه و شرق‌الاوسط تمام تلاش خود را به‎کار گرفتند تا مراسم اربعین را یک اقدام طایفه‎ای و تفرقه‌افکن میان شیعه و سنی نشان دهند. بی‎بی‌سی اخبار اجتماع میلیونی اربعین را با خبر هدف قرار دادن شهر کربلا توسط خمپاره‎‎های داعش بازتاب داده و آن را با دعوای شیعه و سنی مرتبط کرد. و باید اذعان کرد که استفاده از تکنیک سیاه‌نمایی معمولا توسط رسانه‎‎هایی به‎کار می‎رود که بیشترین مخاطب را در جوامع غربی دارند.
جوامعی که ارتباطی با کشور‎های خاورمیانه‎ای و فرهنگ تشیع نداشته و تصویر منعکس شده در رسانه‎‎ها تصورات آن‎ها را شکل می‎دهد. در این تکنیک معمولا تصاویر گزینشی از قمه‌زنی و عزاداری‎‎های نامتعارف منتشر می‎شود.
البته نباید از این نکته غافل شد که اربعین خصوصیتش به این است که در این رویداد، یاد شهادت امام حسین(ع) زنده می‌شود و این چیز بسیار مهمی است و با اینکه رسانه‌های خارجی این حرکت عظیم را سانسور کرده‌اند به برکت وجود ابا عبدلله الحسین(ع) اما این کنکره عظیم جهانی، به گوش جهانیان رسید و امروزه شاهد هستیم که از تمام اقصی نقاط جهان برای زیارت پای پیاده به سمت کربلا در حرکت هستند.
همواره این جمله در ذهن زوار اباعبدالله الحسین(ع) تداعی می‌شود که اربعین روزی است که برافراشته شدن پرچم پیام شهادت کربلا در آن روز آغاز شد و روز بازماندگان شهداست با اینکه رسانه‌های بیگانه، حرکت عظیم پیاده‌روی اربعین را پوشش خبری نمی‌دهند و این حاکی از آن است که این رسانه‌ها نگران تأثیرگذاری این کنگره بزرگ و اجتماع وحدت مسلمانان جهان هستند و به کوری چشم استکبار جهانی هر سال نسبت به سال‌های گذشته مراسم عاشورا و اربعین در دنیا گسترده‌تر می‌شود و تعداد زائران خارجی نیز نشان می‌دهد که دنیا به سمت اسلام و قیام امام حسین(ع) در حال حرکت است.
در پایان ذکر این نکته ضروری به نظر می‌رسد که کنگره عظیم پیاده‌روی اربعین حسینی دارای مفاهیم بسیار بلندی از حیث سیاسی، اعتقادی، اجتماعی و فرهنگی است و تمامی مسئولان می‌بایست با تلاش مضاعف تمام سعی خود را برای تبیین این واقعه عظیم به کار بگیرند.
9887/6064

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدارس شادگان در نوبت عصر دوشنبه تعطیل شدند

بخشی از مشکل اهالی رسانه خودشان هستند

500 چشمه فصلی و دائمی در شهرستان اندیکا پرآب شد

تعیین عامل تطبیق و استانداردسازی کیفیت خدمات تأسیسات گردشگری در خوزستان

قاسم آهنین‌جان با فروش کتابخانه شخصی خود به سیل‌زدگان خوزستان کمک می‌کند

دوره تغییر کارکرد رسانه‌ها فرارسیده/چرا مردم روزنامه نمی‌خرند؟

وفاداری مردم به آرمان های انقلاب در سیل اخیر بار دیگر نمایان شد

انجمن ادبی کودک ونوجوان گتونددر زادروزقیصرامین پورگشایش یافت

مدارس آبادان، خرمشهر و شادگان در نوبت صبح دوشنبه تعطیل شدند

منتظران منجی در اهواز میلاد ولیعصر (عج) را جشن گرفتند

مدارس آبادان، خرمشهر و شادگان در نوبت صبح دوشنبه تعطیل شدند

بسته کتاب و اسباب بازی ازتهران برای کودکان خوزستان ارسال شد

هنوز زمان بازگشایی مدارس مناطق درگیر سیلاب مشخص نشده است

بازگشایی مدارس مناطق سیل زده باتوجه با شرایط هر منطقه است

بارندگی به 73 بنای تاریخی دزفول خسارت زد

با فروکش کردن سیل، سیل‌زدگان از مُد نیفتند

کاروان مهر تئاتر خوزستان به کمک مردم سیل زده شوش رفت

میراث فرهنگی شوشتر خسارتی از سیل ندیده است

دانشگاه در جمع آوری اطلاعات سیل و ثبت مستندات نقش مهمی دارد

15 اقدام فوری برای سلامت دانش‌آموزان سیل‌زده ابلاغ شد

تنها 6 واحد دانشگاه پیام نور تا پایان هفته تعطیل هستند

عین دو؛ ایستاده در سیلاب و فاضلاب

نمایش ‌درمانگران برای کاهش آلام سیل‌زدگان به خوزستان آمدند

جای خالی سلبریتی‌های خانه نشین شده در سیل

هفته نامه صدای شوش مجوز گرفت

کارگروه رسیدگی به امور فرهنگی مناطق سیل‌زده تشکیل می‌شود

برنامه های آموزشی دانشگاه شهید چمران اهواز تغییر کرد

ساعت شروع به کارمدارس ابتدایی اهواز و کارون تغییر کرد

15مدرسه در بخش شعیبیه شوشتر فردا شنبه تعطیل است

مدارس و مراکز آموزش عالی آبادان شنبه تعطیل شدند

آزمون نهایی متوسطه اول درخوزستان امسال متفاوت برگزار می شود

تجهیزات آموزشی دربین مدارس مناطق سیل زده خوزستان توزیع شد

خطر سیلاب فعلاً کوشک حمیدیه را تهدید نمی‎کند

نخستین دوره فراگیر اجراهای نمایش در اندیمشک آغاز شد

آلبوم موسیقی تئاتر «شنیدیدار» کوروش بهراد منتشر شد

انتشار فراخوان کمک‌رسانی «کاروان مهر هنرمندان استان خوزستان» به مردم سیل‌زده

یونسکو در حال بررسی وضعیت میراث جهانی شوشتر پس از سیلاب

کاروان مهر تئاتر خوزستان به کمک مردم سیل‌زده شوش رفت

ارسال کتاب و اسباب‌بازی برای کودکان سیل‌زده خوزستان

رشد 13 درصدی اقامت گردشگران نوروزی در خوزستان

در ضرورت آموزش «خبرنگاری در بحران»

حمیدرضا آذرنگ دبیر جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر شد

سیل حریف سازه‌های آبی ـ تاریخی دزفول نشد

«بند میزان» میزان نیست

همه ظرفیت مجموعه فرهنگ و هنر خوزستان در خدمت سیل‌زدگان

فعالیت‌های فرهنگی و هنری در مناطق سیل‌زده متناسب با نیاز مخاطبان باشد

مسجد «حاج‎علی حاج علی‎اکبر» شوشتر ثبت ملی شد

کارشناس یونسکو وضعیت چغازنبیل و آثار تاریخی دزفول را بررسی کرد

ارسال کمک‌های غیرنقدی کارگروه مد و لباس کشور برای سیل‌زدگان خوزستان

تلاش برای برپایی هفته جهانی گرافیک در خوزستان