پیام خوزستان

آخرين مطالب

روایتی از زیارت به نیابت از شهدا؛

زواری که همسفر شهدای مدافع حرم شدند؛ تا کربلا به یاد فداییان زینب سياسي

زواری که همسفر شهدای مدافع حرم شدند؛ تا کربلا به یاد فداییان زینب

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - با عکسی که روی کوله‌پشتی زده‌اند بین جمعیت دیده می‌شوند، هر زائری برای خودش روایتی از شهدای مدافع حرم دارد، به نیابت از شهدا راهی شده‌اند و تا کربلا به یاد فدائیان زینب(س) قدم برمی‌دارند.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها- رؤیا رجبی: «اگر شهدای مدافع حرم نبودند قطعاً اکنون باید شاهد حضور تروریست‌های داعشی در مرزهای کشورمان می‌بودیم» جمله‌ای که همواره شنیده‌ایم اما شاید ایام اربعین بهترین فرصت باشد تا با حضور در مرزها بتوانیم به عمق این جمله پی ببریم وقتی‌که سیل خروشان و میلیونی زائرانی را می‌بینیم که با پای پیاده از مرزها عبور می‌کنند و به سمت کشوری می‌روند که گلوگاه اصلی داعشیان بوده است.
حماسه بزرگ پیاده‌روی اربعین که کنگره‌ای عظیم برای نمایش قدرت اسلام به جهانیان است اگر در این سال‌ها پابرجا است علاوه بر تلاش‌های شبانه‌روزی غیور مردان امنیتی ایران و برنامه‌ریزی‌های مسئولان ایران و عراق، مدیون خون پاک شهدای مدافع حرمی است که رفتند تا امنیت بماند.
شهدای مدافع حرمی که خون‌بهایشان آرامش و اقتداری است که اکنون در داخل مرزهایمان حکم‌فرماست...
به‌راستی‌که همان رفتن‌ها بود که اکنون تبدیل به حماسه پیاده‌روی میلیون‌ها زائر شده است.
همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در دیدار روز دوم آبان ماه با خانواده تعدادی از شهدای مدافع حرم به مناسبت اربعین فرمودند: اگر مجاهدت شهدای مدافع حرم نبود، دشمن تا نزدیکی قبر مطهّر حضرت اباعبدالله(ع)، چند کیلومتری کربلا جلو آمده بود و دیگر حماسه راهپیمایی اربعین وجود نداشت.


حال این روزها در مرز چذابه در کنار تمامی جلوه‌های زیبایی که از عشق به اباعبدالله(ع) در خادمان و زائران مشاهده می‌شود، حمل و نصب تصویر شهدای مدافع حرم بر روی کوله‌پشتی‌های برخی از زائران صفای خاصی به حماسه پیاده‌روی اربعین داده که نشان از عمق درک این حسینیان نسبت به شرایط موجود دارد.
زائرانی که با این اقدام گویا قصد دارند این شهدا را در قدم‌به‌قدم مسیر با خود همراه کنند و در هر قدم به آن‌ها و به همگان یادآور شوند که می‌دانند لبخند اکنونشان که ناشی از نزدیکی به وصال یار است را مدیون خون و دلاورمردی آن‌ها هستند.
هرچند در این میان، هستند زائرانی که در کنار تصاویر شهدای مدافع حرم، تصاویری از شهدای 8 سال دفاع مقدس را نیز با خود حمل می‌کنند تا بگویند بذر امنیت کشور ما در آن سال‌ها به دست شهدای بی‌شمار دفاع مقدس در همین مرزها کاشته شد و اکنون‌که انقلاب به نهالی پربار تبدیل‌شده، شهدای مدافع حرم همچون میوه‌های این نهال هستند تا ادامه‌دهنده راه شهید و شهادت در راستای حفظ و حراست از حریم کشور و مردمانش و تضمین‌کننده حماسه‌هایی نظیر اربعین باشند.
مدیون مدافعان حرم هستیم
دست در دست هم عازم کوی یار هستند ، از قدم‌های تندوتیزشان مشخص است که آرام و قرار ندارند تا چشمشان به گنبد طلایی یار بیفتد.
سمتشان می‌روم، مرد جوان خود را مهدی معرفی می‌کند. 25 ساله است و برای دومین بار است که عازم کربلا می‌شود.
وقتی هدف از حمل عکس شهدای مدافع حرم را می‌پرسم دست همسرش را می‌فشارد و می‌گوید: دو ماه است عقد کرده‌ایم. از طریق همسرم با شهید مدافع حرم سید سجاد حسینی از شهرستان درچه اصفهان آشنا شده‌ام. قبل از اینکه عقد کنیم به این شهید قول دادیم پس از عقدمان در ایام اربعین عکس این بزرگوار را با خود حمل و به نیابت وی آقا را زیارت کنیم.

این زائر اصفهانی که شور و شوق زیارت یار در چشمانش هویدا است، می‌افزاید: این روزها در مرزهای کشور و عراق یک کربلای دیگر رقم خورده اما این بار همه در جبهه اباعبدالله(ع) هستند و من افتخار می‌کنم که قطره کوچکی از این دریای خروشان هستم.
همسرش نیز همان‌گونه که اشک‌های شوق خود را پاک می‌کند، در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ، می‌گوید: ریحانه آرش زمانی هستم، 22 ساله و برای نخستین بار است که حضور در حماسه پرشور راهپیمایی اربعین را تجربه می‌کنم.
وی با بیان اینکه حال وصف‌ناشدنی خود را مدیون شهدای مدافع حرمی هستیم که رفتند تا آرامش و امنیت را به ما هدیه کنند، می‌افزاید: شهید مهدی اسحاقیان، شهید محمد جوادیان، شهید سید یحیی براتی و سید سجاد حسینی شهدای اهل اصفهان هستند که با خودم وعده کردم در صورت رسیدن به آرزویم که همان حضور در این مسیر دلدادگی بود عکس این بزرگواران را به همراه همسرم حمل کنیم تا پیام‌آور و یادآور رشادت‌ها و دین این شهدا به گردنمان باشیم.
ریحانه ادامه می‌دهد: قطعاً اگر شهدای مدافع حرم نبودند اکنون نه‌تنها این آرامش وجود نداشت بلکه باید شاهد جنگ در مرزهای کشور باشیم. در واقع این شهدا جان خود را فدا کردند تا خون‌های بیشتری ریخته نشود.
به یاد دوستان مدافع حرم
در میان خیل عظیم زائران پیر و جوانی که هر کدامشان دنیایی حرف از عشق به اباعبدالله(ع) دارند، چشمم به زائر دیگری می‌خورد که هم‌سفر راهش عکس مدافعان حرم است.

جلو می‌روم، خود را حیدر جعفری 38 ساله از اصفهان معرفی می‌کند و می‌گوید برای اولین بار است عازم کربلا می‌شود.
جعفری می‌افزاید : شهیدان «جاسم حمید» از بندرعباس و «خلیل تختی نژاد» از اهواز از دوستانم بودند که به خیل شهدای مدافع حرم پیوستند.
وی در ادامه با بیان اینکه اگر مدافعان حرم نبودند، ایران و منطقه خاورمیانه به آشوب کشیده می‌شد، اضافه می‌کند: جهاد و فداکاری مدافعان حرم، انسجام و وحدت مجاهدان راه حق را به گروه‌های تکفیری و حامیانشان نشان داد به همین دلیل است که این تروریست‌های کوردل در چنین ایامی هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند چراکه کوچک‌ترین حرکتشان پاسخی کوبنده از سوی این زائران خواهد داشت.
لزوم شناخت حقیقی
خواهرانه به راه افتاده‌اند تا به زیارت معشوق بروند. هوا کم‌کم رو به تاریکی نهاده اما عکس شهدای مدافع حرم روی کوله‌پشتی‌هایشان همچون شب‌تاب می‌درخشد.
از اندیمشک عازم کوی اباعبدالله هستند، نامشان سمیرا و لیلا است. عکس شهدای مدافع حرم اندیمشک شهیدان «محمد کیهانی» و «علی‌محمد قربانی» را بر کوله‌بار سفرشان نصب‌کرده‌اند.

سمیرا در گفت‌وگو با خبرنگار مهر می‌گوید: زمانی که شهید علی‌محمد قربانی به خیل شهدای حرم پیوست ازآنجایی‌که همشهری بودیم به همراه خواهرم با همسرش ارتباط برقرار کردیم و این ارتباط به‌گونه‌ای شده که همسر این شهید ما را دخترم صدا می‌زند چراکه دختری نداشته است.
وی می‌افزاید: ما نیز این شهید را پدر آسمانی خود می‌دانیم و تصمیم گرفتیم هنگام حضور در پیاده‌روی اربعین با حمل عکس این شهید بزرگوار و شهید کیهانی به نیابت از آن‌ها حرم اباعبدالله(ع) را زیارت کنیم.
سمیرا می‌گوید: خیلی خوب می‌شود اگر مردم و به‌ویژه جوانان به دنبال زندگینامه شهدای مدافع حرم باشند تا با حقیقت وجودی آن‌ها که هرکدام دریایی از معرفت و درس انسانیت است آشنا شوند، شهدایی که به‌خوبی در مکتب عاشورا پرورش یافتند و در نهایت نیز برای دفاع از حق علیه باطل و حراست از ناموس و خاک و عدالت به شهادت رسیدند.
مدافعان حرم تضمین امنیت اربعین
در میان هیاهوی آمدورفت زائران که هر ساعت بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود، جوانی را می‌بینم که تصویر بزرگی از شهید محسن حججی ، جهادگر 25 ساله نجف‌آبادی را در قالب یک پوستر به دست گرفته و ذکرگویان مسیر را طی می‌کند.
از انگیزه کارش می‌پرسم، می‌گوید: زمانی که کلیپ اسارت شهید حججی منتشر شد، نگاه پرصلابت و نافذ شهید محسن حججی، این جوان 25 ساله درحالی‌که به دست یک داعشی اسیر شده بود، در هیبتی حسین وار، هر بیننده را شوکه کرد. تصویری که داعش از این اسارت منتشر کرد تا قدرت خود را به رخ جهانیان بکشد، غافل از اینکه بار دیگر «ما رایت الا جمیلا»ی زینب به یادها آمد.
این زائر که نامش میثم است و از اهواز راهی کربلا شده است، می‌افزاید: در ماجرای شهادت عجیب این شهید گران‌قدر، عاشورا برای همگان زنده شد و این بار داعش زمان یک‌بار دیگر سر از بدن حقیقت جدا کرد تا آن را محو کند، حال‌آنکه حقیقت هیچ‌گاه خاموش شدنی نیست.
وی ادامه می‌دهد: اگر حججی و حججی‌ها نبودند من به‌عنوان یک جوان 26 ساله به‌جای غرق شدن در لذت حضور در این حماسه، باید غرق در جنگ با دشمنانی می‌بودم که به حریم و مرز ما هجوم آورده بودند، پس حمل عکس این شهید که آرامش خود را مدیون جوانمردی و رشادت امثال وی هستیم کمترین کاری است که از دست من به‌عنوان زائر کوی اباعبدالله(ع) برمی‌آید.

این زائر کربلا تأکید می‌کند:‌ تا چنین شهیدانی داریم، نه‌تنها امنیت در کشور برقرار است، بلکه مرگ استکبار را هم در چنین حماسه‌های باشکوهی که مردم از هر قشر و گروهی در آن شرکت دارند جشن می‌گیریم. ملتی که چنین شهدایی دارد هیچ‌وقت شکست نخواهد خورد و اربعینش هرسال پرشورتر و امن‌تر از سال قبل رقم خواهد خورد چراکه شهدای ما تضمین‌کننده امنیت اربعین هستند .
حماسه‌ای که مدیون مدافعان حرم است
حجت‌الاسلام محمدحسین جوشقانی دبیر کارگروه فرهنگ مقاومت کمیته فرهنگی-آموزشی ستاد اربعین می‌گوید: غرفه‌های طرح نائب الشهید در موکب‌هایی راه‌اندازی شده که زائرین می‌توانند کارت نائب الشهید را از این غرفه‌ها دریافت کنند . بیش از 500 هزار کارت نائب الشهید امسال توزیع خواهد شد. غرفه‌ای هم در مرز میرجاوه و همچنین در فرودگاه امام برپا شده است.
بنابراین گزارش، گرچه شهدای مدافع حرم رفتند و برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) جان خود را فدا کردند و امسال در بین زائران اربعین نیستند، اما هستند زائرانی که به نیابت از آنان، تا کربلای حسین(ع) می‌روند، آن‌هم با پای پیاده...
شهدای مدافع حرمی که شاید برخی از آنان در زمان حیاتشان چشمانشان به ضریح مطهر سید الشهداء(ع) نخورده است، اما برای دفاع از حریم آل الله و بارگاه حضرت زینب(س)، آن‌طرف‌تر در سوریه چشمانشان به چشمان سید الشهداء(ع) دوخته شد و به‌راستی‌که اگر شهدای حرم نبودند این آرامش و این حماسه عظیم اربعین به این زیبایی برقرار نبود...

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

باهنر: رئیسی، گزینه ریاست قوه قضائیه است

امام جمعه ماهشهر: سیاست‌های ایران اسلامی به کشورهای اسلامی منطقه قدرت داد

مسمومیت با گاز شهری در اهواز 3 زن را راهی بیمارستان کرد

هرمزگان مقام نخست دسته 67 کیلوگرم را تصاحب کرد

طلای دسته 61 کیلوگرم به استان بوشهر رسید

18 کارگروه ستاد دهه فجر شهرستان شادگان تشکیل ‌شده است

کارنامه نظام در دزفول مستندسازی شود

بارش پراکنده باران در نیمه شمالی خوزستان

اجلاس استانی نماز استان خوزستان برگزار شد

قایق آتش خوار در هندیجان تامین نشد/ لنج های مردم در خطر هستند

طلای دسته 55 کیلوگرم به استان فارس رسید

انتصاب معاون دفتر برنامه ریزی، نوسازی و تحول اداری استانداری

در حوزه فرهنگ باید برنامه‌ها را متناسب با شرایط فرهنگی و ذائقه جامعه انتخاب کنیم

گزارش تصویری / اجلاس استانی نماز و آئین تجلیل از دستگاه های برتر در ترویج فریضه نماز

استاندارخوزستان در اجلاس استانی نماز: انقلاب اسلامی ما بر پایه ترویج و گسترش حقیقت راستین نماز پایه‌گذاری شده است

انتصاب سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان خرمشهر

2 بهمن 1357؛ دیدار امام با جلال‌الدین تهرانی

سرپرست فرمانداری هندیجان منصوب شد

اسماعیل بخشی بازداشت شد

روایت آرمین از مجادله‌اش با اکبر گنجی

انتقاد روحانی از برخورد‌ها درباره حجاب

واکنش آملی لاریجانی به بازداشت مرضیه هاشمی

واریز 3 میلیارد به حساب همسر وزیر احمدی نژاد

باز هم شایعه‌سازی علیه حسن روحانی

دشمن همواره مقابل انقلاب محکوم به شکست است

تشریح جزئیات دستگیری اسماعیل بخشی و سپیده قلیان از سوی دادستان دزفول

27 کانون فرهنگی هنری در سطح مساجد شادگان فعالیت می‌کنند

جزئیات دستگیری اسماعیل بخشی در دزفول/هجومی به خانه وی در کار نبود

افزایش تخت های بیمارستانی و کاهش آمار سزارین در جنوب غرب خوزستان

روند افزایش دما در خوزستان تا آخر هفته ادامه دارد

افزایش 70 درصدی توزیع کود بین کشاورزان شهرستان باوی

تساوی تراکتورسازی و فولاد در دیداری دوستانه

مربی جدید تیم استقلال خوزستان معرفی شد

قوه قهریه راه مبارزه با ناهنجاری‌های اجتماعی نیست

مزایده فروش سهام فولاد اکسین به خارج از خوزستان متوقف شد

استاندار خوزستان:ارایه خدمات درمناطق مهدیس و اسلام آباد باید تکمیل شوند

استاندار خوزستان:روستاهای خوزستان ظرفیت تحقق اقتصاد مقاومتی را دارند

دوره آموزشی خبرنویسی ویژه کارشناسان بخشداری ها برگزار شد

سرپرست فرمانداری خرمشهر منصوب شد

1 بهمن 1357؛ استعفای رئیس شورای سلطنت

فرماندار جدید خرمشهر منصوب شد

دیدار چهره به چهره مسئولان اندیمشک با مردم انجام می‌شود

نیویورک تایمز: حدس بزنید جانشین ترامپ کیست؟

حکم حبس حسین دهباشی قطعی شد

مدیرکل سابق محیط زیست یزد بازداشت شد

دستاوردهای انقلاب اسلامی به صورت علمی و متقن تحلیل شود

طراحی سوخته؛ پشت پرده اعتراضات کارگری هفت‌تپه

افزایش 2.5 برابری اعتبارات نوسازی مدارس خوزستان

هدف دانشگاه علوم پزشکی ورود نیروهای تربیت شده به بازار کار است

5 کشته در برخورد تریلی و پراید /فوتی ها مجهول الهویه هستند