پیام خوزستان

آخرين مطالب

روایتی از زیارت به نیابت از شهدا؛

زواری که همسفر شهدای مدافع حرم شدند؛ تا کربلا به یاد فداییان زینب سياسي

زواری که همسفر شهدای مدافع حرم شدند؛ تا کربلا به یاد فداییان زینب

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - با عکسی که روی کوله‌پشتی زده‌اند بین جمعیت دیده می‌شوند، هر زائری برای خودش روایتی از شهدای مدافع حرم دارد، به نیابت از شهدا راهی شده‌اند و تا کربلا به یاد فدائیان زینب(س) قدم برمی‌دارند.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها- رؤیا رجبی: «اگر شهدای مدافع حرم نبودند قطعاً اکنون باید شاهد حضور تروریست‌های داعشی در مرزهای کشورمان می‌بودیم» جمله‌ای که همواره شنیده‌ایم اما شاید ایام اربعین بهترین فرصت باشد تا با حضور در مرزها بتوانیم به عمق این جمله پی ببریم وقتی‌که سیل خروشان و میلیونی زائرانی را می‌بینیم که با پای پیاده از مرزها عبور می‌کنند و به سمت کشوری می‌روند که گلوگاه اصلی داعشیان بوده است.
حماسه بزرگ پیاده‌روی اربعین که کنگره‌ای عظیم برای نمایش قدرت اسلام به جهانیان است اگر در این سال‌ها پابرجا است علاوه بر تلاش‌های شبانه‌روزی غیور مردان امنیتی ایران و برنامه‌ریزی‌های مسئولان ایران و عراق، مدیون خون پاک شهدای مدافع حرمی است که رفتند تا امنیت بماند.
شهدای مدافع حرمی که خون‌بهایشان آرامش و اقتداری است که اکنون در داخل مرزهایمان حکم‌فرماست...
به‌راستی‌که همان رفتن‌ها بود که اکنون تبدیل به حماسه پیاده‌روی میلیون‌ها زائر شده است.
همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در دیدار روز دوم آبان ماه با خانواده تعدادی از شهدای مدافع حرم به مناسبت اربعین فرمودند: اگر مجاهدت شهدای مدافع حرم نبود، دشمن تا نزدیکی قبر مطهّر حضرت اباعبدالله(ع)، چند کیلومتری کربلا جلو آمده بود و دیگر حماسه راهپیمایی اربعین وجود نداشت.


حال این روزها در مرز چذابه در کنار تمامی جلوه‌های زیبایی که از عشق به اباعبدالله(ع) در خادمان و زائران مشاهده می‌شود، حمل و نصب تصویر شهدای مدافع حرم بر روی کوله‌پشتی‌های برخی از زائران صفای خاصی به حماسه پیاده‌روی اربعین داده که نشان از عمق درک این حسینیان نسبت به شرایط موجود دارد.
زائرانی که با این اقدام گویا قصد دارند این شهدا را در قدم‌به‌قدم مسیر با خود همراه کنند و در هر قدم به آن‌ها و به همگان یادآور شوند که می‌دانند لبخند اکنونشان که ناشی از نزدیکی به وصال یار است را مدیون خون و دلاورمردی آن‌ها هستند.
هرچند در این میان، هستند زائرانی که در کنار تصاویر شهدای مدافع حرم، تصاویری از شهدای 8 سال دفاع مقدس را نیز با خود حمل می‌کنند تا بگویند بذر امنیت کشور ما در آن سال‌ها به دست شهدای بی‌شمار دفاع مقدس در همین مرزها کاشته شد و اکنون‌که انقلاب به نهالی پربار تبدیل‌شده، شهدای مدافع حرم همچون میوه‌های این نهال هستند تا ادامه‌دهنده راه شهید و شهادت در راستای حفظ و حراست از حریم کشور و مردمانش و تضمین‌کننده حماسه‌هایی نظیر اربعین باشند.
مدیون مدافعان حرم هستیم
دست در دست هم عازم کوی یار هستند ، از قدم‌های تندوتیزشان مشخص است که آرام و قرار ندارند تا چشمشان به گنبد طلایی یار بیفتد.
سمتشان می‌روم، مرد جوان خود را مهدی معرفی می‌کند. 25 ساله است و برای دومین بار است که عازم کربلا می‌شود.
وقتی هدف از حمل عکس شهدای مدافع حرم را می‌پرسم دست همسرش را می‌فشارد و می‌گوید: دو ماه است عقد کرده‌ایم. از طریق همسرم با شهید مدافع حرم سید سجاد حسینی از شهرستان درچه اصفهان آشنا شده‌ام. قبل از اینکه عقد کنیم به این شهید قول دادیم پس از عقدمان در ایام اربعین عکس این بزرگوار را با خود حمل و به نیابت وی آقا را زیارت کنیم.

این زائر اصفهانی که شور و شوق زیارت یار در چشمانش هویدا است، می‌افزاید: این روزها در مرزهای کشور و عراق یک کربلای دیگر رقم خورده اما این بار همه در جبهه اباعبدالله(ع) هستند و من افتخار می‌کنم که قطره کوچکی از این دریای خروشان هستم.
همسرش نیز همان‌گونه که اشک‌های شوق خود را پاک می‌کند، در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ، می‌گوید: ریحانه آرش زمانی هستم، 22 ساله و برای نخستین بار است که حضور در حماسه پرشور راهپیمایی اربعین را تجربه می‌کنم.
وی با بیان اینکه حال وصف‌ناشدنی خود را مدیون شهدای مدافع حرمی هستیم که رفتند تا آرامش و امنیت را به ما هدیه کنند، می‌افزاید: شهید مهدی اسحاقیان، شهید محمد جوادیان، شهید سید یحیی براتی و سید سجاد حسینی شهدای اهل اصفهان هستند که با خودم وعده کردم در صورت رسیدن به آرزویم که همان حضور در این مسیر دلدادگی بود عکس این بزرگواران را به همراه همسرم حمل کنیم تا پیام‌آور و یادآور رشادت‌ها و دین این شهدا به گردنمان باشیم.
ریحانه ادامه می‌دهد: قطعاً اگر شهدای مدافع حرم نبودند اکنون نه‌تنها این آرامش وجود نداشت بلکه باید شاهد جنگ در مرزهای کشور باشیم. در واقع این شهدا جان خود را فدا کردند تا خون‌های بیشتری ریخته نشود.
به یاد دوستان مدافع حرم
در میان خیل عظیم زائران پیر و جوانی که هر کدامشان دنیایی حرف از عشق به اباعبدالله(ع) دارند، چشمم به زائر دیگری می‌خورد که هم‌سفر راهش عکس مدافعان حرم است.

جلو می‌روم، خود را حیدر جعفری 38 ساله از اصفهان معرفی می‌کند و می‌گوید برای اولین بار است عازم کربلا می‌شود.
جعفری می‌افزاید : شهیدان «جاسم حمید» از بندرعباس و «خلیل تختی نژاد» از اهواز از دوستانم بودند که به خیل شهدای مدافع حرم پیوستند.
وی در ادامه با بیان اینکه اگر مدافعان حرم نبودند، ایران و منطقه خاورمیانه به آشوب کشیده می‌شد، اضافه می‌کند: جهاد و فداکاری مدافعان حرم، انسجام و وحدت مجاهدان راه حق را به گروه‌های تکفیری و حامیانشان نشان داد به همین دلیل است که این تروریست‌های کوردل در چنین ایامی هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند چراکه کوچک‌ترین حرکتشان پاسخی کوبنده از سوی این زائران خواهد داشت.
لزوم شناخت حقیقی
خواهرانه به راه افتاده‌اند تا به زیارت معشوق بروند. هوا کم‌کم رو به تاریکی نهاده اما عکس شهدای مدافع حرم روی کوله‌پشتی‌هایشان همچون شب‌تاب می‌درخشد.
از اندیمشک عازم کوی اباعبدالله هستند، نامشان سمیرا و لیلا است. عکس شهدای مدافع حرم اندیمشک شهیدان «محمد کیهانی» و «علی‌محمد قربانی» را بر کوله‌بار سفرشان نصب‌کرده‌اند.

سمیرا در گفت‌وگو با خبرنگار مهر می‌گوید: زمانی که شهید علی‌محمد قربانی به خیل شهدای حرم پیوست ازآنجایی‌که همشهری بودیم به همراه خواهرم با همسرش ارتباط برقرار کردیم و این ارتباط به‌گونه‌ای شده که همسر این شهید ما را دخترم صدا می‌زند چراکه دختری نداشته است.
وی می‌افزاید: ما نیز این شهید را پدر آسمانی خود می‌دانیم و تصمیم گرفتیم هنگام حضور در پیاده‌روی اربعین با حمل عکس این شهید بزرگوار و شهید کیهانی به نیابت از آن‌ها حرم اباعبدالله(ع) را زیارت کنیم.
سمیرا می‌گوید: خیلی خوب می‌شود اگر مردم و به‌ویژه جوانان به دنبال زندگینامه شهدای مدافع حرم باشند تا با حقیقت وجودی آن‌ها که هرکدام دریایی از معرفت و درس انسانیت است آشنا شوند، شهدایی که به‌خوبی در مکتب عاشورا پرورش یافتند و در نهایت نیز برای دفاع از حق علیه باطل و حراست از ناموس و خاک و عدالت به شهادت رسیدند.
مدافعان حرم تضمین امنیت اربعین
در میان هیاهوی آمدورفت زائران که هر ساعت بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود، جوانی را می‌بینم که تصویر بزرگی از شهید محسن حججی ، جهادگر 25 ساله نجف‌آبادی را در قالب یک پوستر به دست گرفته و ذکرگویان مسیر را طی می‌کند.
از انگیزه کارش می‌پرسم، می‌گوید: زمانی که کلیپ اسارت شهید حججی منتشر شد، نگاه پرصلابت و نافذ شهید محسن حججی، این جوان 25 ساله درحالی‌که به دست یک داعشی اسیر شده بود، در هیبتی حسین وار، هر بیننده را شوکه کرد. تصویری که داعش از این اسارت منتشر کرد تا قدرت خود را به رخ جهانیان بکشد، غافل از اینکه بار دیگر «ما رایت الا جمیلا»ی زینب به یادها آمد.
این زائر که نامش میثم است و از اهواز راهی کربلا شده است، می‌افزاید: در ماجرای شهادت عجیب این شهید گران‌قدر، عاشورا برای همگان زنده شد و این بار داعش زمان یک‌بار دیگر سر از بدن حقیقت جدا کرد تا آن را محو کند، حال‌آنکه حقیقت هیچ‌گاه خاموش شدنی نیست.
وی ادامه می‌دهد: اگر حججی و حججی‌ها نبودند من به‌عنوان یک جوان 26 ساله به‌جای غرق شدن در لذت حضور در این حماسه، باید غرق در جنگ با دشمنانی می‌بودم که به حریم و مرز ما هجوم آورده بودند، پس حمل عکس این شهید که آرامش خود را مدیون جوانمردی و رشادت امثال وی هستیم کمترین کاری است که از دست من به‌عنوان زائر کوی اباعبدالله(ع) برمی‌آید.

این زائر کربلا تأکید می‌کند:‌ تا چنین شهیدانی داریم، نه‌تنها امنیت در کشور برقرار است، بلکه مرگ استکبار را هم در چنین حماسه‌های باشکوهی که مردم از هر قشر و گروهی در آن شرکت دارند جشن می‌گیریم. ملتی که چنین شهدایی دارد هیچ‌وقت شکست نخواهد خورد و اربعینش هرسال پرشورتر و امن‌تر از سال قبل رقم خواهد خورد چراکه شهدای ما تضمین‌کننده امنیت اربعین هستند .
حماسه‌ای که مدیون مدافعان حرم است
حجت‌الاسلام محمدحسین جوشقانی دبیر کارگروه فرهنگ مقاومت کمیته فرهنگی-آموزشی ستاد اربعین می‌گوید: غرفه‌های طرح نائب الشهید در موکب‌هایی راه‌اندازی شده که زائرین می‌توانند کارت نائب الشهید را از این غرفه‌ها دریافت کنند . بیش از 500 هزار کارت نائب الشهید امسال توزیع خواهد شد. غرفه‌ای هم در مرز میرجاوه و همچنین در فرودگاه امام برپا شده است.
بنابراین گزارش، گرچه شهدای مدافع حرم رفتند و برای دفاع از حرم حضرت زینب(س) جان خود را فدا کردند و امسال در بین زائران اربعین نیستند، اما هستند زائرانی که به نیابت از آنان، تا کربلای حسین(ع) می‌روند، آن‌هم با پای پیاده...
شهدای مدافع حرمی که شاید برخی از آنان در زمان حیاتشان چشمانشان به ضریح مطهر سید الشهداء(ع) نخورده است، اما برای دفاع از حریم آل الله و بارگاه حضرت زینب(س)، آن‌طرف‌تر در سوریه چشمانشان به چشمان سید الشهداء(ع) دوخته شد و به‌راستی‌که اگر شهدای حرم نبودند این آرامش و این حماسه عظیم اربعین به این زیبایی برقرار نبود...

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرماندار جدید گتوند معرفی شد

معاون استاندارخوزستان: استعفا نداده ام

سرپرست فرمانداری دشت آزادگان پس از 2 هفته استعفا کرد

نماینده شوش: اسکان موقت مردم خوزستان در کانکس انجام شود

پیام تبریک آیت‌الله شفیعی به سردار سلامی

نماینده ماهشهر: انفعال در بحران‌های زنجیره‌ای خوزستان قابل بخشش نیست

اعطای معافیت های مالیاتی به بنگاه های اقتصادی سیل زده خوزستان

واژگونی تریلی در امیدیه 2 نفر را به کام مرگ کشاند

تیراژ کل روزنامه‌های ما زیر یک میلیون است

فروشندگان مواد مخدر در دام پلیس آبادان افتادند

احداث 62.5 کیلومتر دایک برای حفاظت از اهواز در برابر سیل

سیلاب به کانون های ریزگرد آبادان منحرف می شود

خط آهن اهواز-خرمشهر مرمت و بازگشایی شد

دستگیری سارق گوشی موبایل در اهواز

قطع برداشت آب غدیر درمناطق روستایی تحت پوشش تاسیسات منصوری خرمشهر

عزل شهردار چوئبده و معرفی سرپرست جدید

زنگ سلامت در خرمشهر نواخته شد

بیماری همه‌گیر میان سیل‌زدگان جنوب خوزستان مشاهده نشده است

نخستین دستگاه هوشمند بازیافت زباله در خرمشهر به بهره‌برداری رسید

تیم های سحر هلال احمر 5 استان در خوزستان خدمت رسانی می کنند

آیت الله کعبی انتصاب سردار سلامی را تبریک گفت

سیل بدون کارت دعوت به مراسم ازدواج آمد/ بذر عشق در سیلاب جوانه زد

جوانان خرمشهری برای کمک به تقویت خاکریز سه راه حسینیه بشتابند

فقط5 درصدمزارع گندم دچار خسارت ١٠٠ درصدی شد/تولید بیش از مصرف است

استاندار خوزستان: در سیلاب اخیر اولویت ما تلاش برای کاهش تلفات جانی بود

قدردانی رئیس جمهور از استاندار خوزستان در مدیریت بحران سیل

گزارش تصویری / نشست خبری کانالهای شبکه های محازی با استاندار خوزستان

تعطیلی مدارس نوبت صبح در 4 شهر استان بر اساس گزارش هواشناسی مبنی بر بروز پدیده گرد و غبار

گزارش تصویری / بازدید استاندار از وضعیت جاده آبادان و شادگان

گزارش تصویری / بازدید هوایی استاندار خوزستان و سردار شاهوار پور از جاده خرمشهر و دیگر نقاط استان

گزارش تصویری / جلسه ستاد مدیریت بحران در فرمانداری خرمشهر به مدیریت استاندار خوزستان برگزار شد

استاندار خوزستان: باید از شادگان، خرمشهر و آبادان مراقبت کنیم

گزارش تصویری / جلسه ستاد مدیریت بحران در شهرستان شادگان با حضور استاندار خوزستان

وزیر ورزش و جوانان : هیچ الزامی به تخلیه مکان های اسکان سیل زدگان نیست

معاون جدید عمرانی استانداری خوزستان معارفه شد

گزارش تصویری/ بازدید استاندار خوزستان از کانال کوت عمیر و کانال ریزگردها

استاندار خوزستان:تبعات سیل تا چند روز آینده مناطق جنوبی خوزستان را ترک می‌کند

پیام تسلیت استاندارخوزستان در پی درگذشت دو تن از جهادگران عرصه خدمت رسانی به سیل زدگان

وزیر ورزش و جوانان وارد خوزستان شد

بلایای طبیعی نیز خدشه ای به اتحاد و همدلی مردم وارد نمی کند

واعظی: دولت کنار سیل زدگان خواهد ماند

نارضایتی مردم آبادان از وضع آب و فاضلاب/ ناکارآمدی وزارت نیرو

انفجار تریلی در خرمشهر به قطع برق شهر انجامید

تعلل برخی ادارات آبادان سبب معطلی انجام آسفالت معابر شده است

محور ریلی خرمشهر - اهواز مسدود شد

دستگیری سارق مسلح و کشف سلاح جنگی در آبادان

بخش‌هایی از جاده خرمشهر - اهواز به زیر آب رفت

فراهم نشدن زیرساخت های اولیه عامل مهم کندی آسفالت معابر آبادان

جاده دارخوین به شادگان مسدود شد

خوزستانی‌ها صبح دوشنبه را گرد و غباری آغاز می‌کنند