پیام خوزستان

آخرين مطالب

ظرفیت گردشگری خوزستان ظرفیت خدادادی خاص است فرهنگي

ظرفیت گردشگری خوزستان ظرفیت خدادادی خاص است

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان گفت: ظرفیت ایجاد شده در حوزه گردشگری خوزستان یک ظرفیت خدادادی خاص است.
به گزارش ایسنا ـ منطقه خوزستان، سید حکمت‌الله موسوی در حاشیه بازدید از مرز شلمچه و روند تردد زائران اربعین حسینی ضمن تسلیت به مناسبت ایام اربعین حسینی در جمع خبرنگاران اظهارکرد: امیدوارم همه ما بتوانیم از ذات این عزاداری‌ها و سوگواری‌ها بهره‌مند شویم. این سفر معنوی سفری خاص است و همان گونه که مشاهده می‌کنیم سال به سال به عظمت این سفر و این راهپیمایی که در دنیا بی‌نظیر است اضافه می‌شود.
وی افزود: به‌رغم همه شیطنت‌ها و مداخلاختی که توسط دشمنان، رژیم صهیونیستی و استبکار جهانی اتفاق می‌افتد تا این عظمت به سمت کم‌رنگی و تضعیف شدن جلو برود اما خوشبختانه سال به سال مشاهده می‌کنیم این حرکت عظیم حسینی به برکت خون و قیام آقا امام حسین (ع) و شهدای دشت کربلا رونق بیشتری می‌گیرد و بیشتر خود را به جهانیان نشان می‌دهد.
وی ادامه داد: این حرکت فضایی ایجاد کرده است و ما به راحتی می‌توانیم مشاهده کنیم بین کشورهای منطقه، آن هم‌رنگی، هم‌نوایی، اتحاد و سنخیتی که وجود دارد در این حرکت تقویت و پوشش داده می‌شود که این نیز یک نکته اتصال و اتکاء خوبی است برای ما که بتوانیم به آن بپردازیم و بحث فرهنگ‌سازی را در این مقوله مهم داشته باشیم.
موسوی ظرفیت ایجاد شده در حوزه گردشگری خوزستان را یک ظرفیت خدادادی خاص دانست که شامل حال استان خوزستان شده و گفت: به جز بحث موضوعات معنوی اگر دید مادی نیز به این موضوع داشته باشیم که باید این دید باشد نه صرفا معنویی بلکه نگاه به مادی بودن آن و عواید این سفر، گردشگری است که به عنوان گردشگر مذهبی وارد استان می‌شود این فضا را برای ما باید ایجاد می‌کند تا خدمات متناسب و متناظری را برای گردشگرانمان آماده و ما را نیز مجاب و موظف کند تا فضاسازی کنیم.
وی تصریح کرد: این فضاسازی شامل تبلیغات مناسب، زیرساخت‌های مناسب برای اسکان زائر و گردشگر مذهبی است تا بتوانیم زمان بیشتری گردشگران را در استان نگه داریم. با توجه به رقابت‌های داخلی که در کشور و منطقه داریم. ما مرزهای دیگری در کشور داریم که گردشگر مذهبی و یا زائر اربعین حسینی را دعوت و شرایط لازم را برای ورود گردشگر مهیا انجام می‌دهند. تبلیغات و عنوان می‌کنند که ما نیز شرایط، فضا، زیرساخت، ساختار، مسیر‌های مواصلاتی، پارکینگ‌های مناسب و ورود و خروج‌های مناسب را برای تردد زائران و گردشگران مذهبی فراهم کردیم. این تبلیغات باعث می‌شود که گردشگران مذهبی به آن سمت بروند. طی چند سال گذشته این اتفاق در استان ما رونق بیشتری گرفته و امیدواریم در آینده تقویت شود.
وی با بیان این که در استان خوزستان با وجود دو مرز شلمچه و چذابه دستگاه‌های متولی زحمات بسیاری را در زمینه زیرساخت‌های جاده‌ای، پارکینگ و ایجاد فضاهای مورد نیاز کشیده‌اند خاطرنشان کرد: با وجود همه این اکانات و زیرساخت‌ها اما هنوز این‌ها بسیار کم است و جا دارد این خدمات را بیشتر و کیفیت‌ها افزایش پیدا کندو فضاسازی مناسبی انجام شود.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان به تفاوت این استان با استان‌های کرمانشاه و ایلام اشاره کرد و افزود: خوزستان قطعا با استان‌های کرمانشاه و ایلام متفاوت است و این تفاوت از این حیث است که ما در این استان پنج فرودگاه داریم یعنی به راحتی می‌شود زائران اربعین از هر نقطه کشور به خوزستان پرواز و به این منطقه سفر کنند.
وی از اتصال مسیر ریلی خرمشهر به بصره خبرداد و تصریح کرد: مسیر ریلی ما در حال اتصال به بصره عراق است و مسیر آبی نیز از خرمشهر به بصره راه‌اندازی شده و حمل و نقل مسافر نیز در این مسیر اتفاق افتاده است که می شود توسعه پیدا کند. این مسیرهای چندگانه و این امکانات اولیه مناسب که به وجود آمده می‌تواند یک کشش قوی برای حضور زائر و گردشگر مذهبی در این منطقه ایجاد کند تا آنها به این استان سفر کنند. در خوزستان شرایط‌مان نسبت به استان‌های دیگر متفاوت است و این ظرفیتی که استان ما بطور خاص دارد شاید در سایر استان‌ها وجود نداشته باشد.
موسوی عنوان کرد: فضای ایجاد شده و فضای موکب‌های این طرف مرز به وجود آمده با آن طرف مرز هیچ تفاوتی ندارد و این کششی که در این طرف ایجاد می‌شود و جاذبه‌ای که دارد برای خیلی‌ها می‌تواند کششی باشد که فرد را به آن طرف مرز بکشاند.
وی افزود: اقدامات ویژه‌ای که باید انجام دهیم این است که در سطح کشور و کشورهای همسایه که متقاضی حضور در مسیر خوزستان هستند باید تبلیغات بیشتری انجام دهیم و امکانات بیشتری به منصه ظهور بگذاریم. در واقع باید دعوت خاص انجام دهیم و فضاهای مکمل که بتواند کنار موکب‌ها و فضاهای این چنینی به وجود بیاوریم تا زائران بهره‌ای را ببرند. باید در این زمینه برنامه‌ریزی و طرح ارایه شود تا بدانیم که چه گونه می‌شود زائر اربعین حسینی را به این استان دعوت و از آن‌ها نگه‌داری کنیم که این کار سود و عواید آن نیز شامل حال استان ما می‌شود.
وی با بیان این که نباید بگذاریم روندی که در گردشگری راهیان نور در استان اتفاق افتاده و اداره می‌شود، اربعین نیز به آن شیوه اداره شود، اظهار کرد: حوزه گردشگری از زائرانی که به عنوان راهیان نور وارد استان می‌شوند کمترین بهره را می‌برد زیرا آنها کاملا سازمان‌دهی شده وارد استان و خارج می‌شوند، به فضاها و نقاط خاص می‌روند و کمتر در فضاهای مجامع عمومی، بازارها، هتل‌ها و غیره حاضر می‌شوند.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان تصریح کرد: در گردشگری مذهبی اربعین می‌تواند این برعکس باشد زیرا آن سازماندهی که در ورود گردشگر راهیان نور وجود دارد در این زمینه نیز وجود ندارد و همه این اقدامات به صورت خودجوش و مردمی انجام می‌شود که می‌توان برای آنها برنامه‌ریزی کرد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پایگاه حفظ و مرمت پل باستانی دزفول ایجاد خواهد شد

هفته نامه صدای شوش مجوز گرفت

تحصیل در خوزستان تا پایان اردیبهشت ادامه دارد

شمار موکبهای اربعین در مناطق سیل زده خوزستان به 152رسید

«بند میزان» میزان نیست

سیل حریف سازه‌های آبی ـ تاریخی دزفول نشد

رشد 13 درصدی اقامت گردشگران نوروزی در خوزستان

ارسال کتاب و اسباب‌بازی برای کودکان سیل‌زده خوزستان

بارندگی به 73 بنای تاریخی دزفول خسارت زد

دانشکده های نفت اهواز و آبادان تا 27 فروردین تعطیل هستند

نظر رییس انجمن هنرهای نمایشی استان درمورد بیانیه تعطیلی تئاتر خوزستان

انتشار فراخوان ششمین دوره جشنواره ملی شعر نخل و کارون شوشتر

اهالی هنر می‌توانند در کاهش آسیب‌های روحی ناشی از سیل موثر باشند

فعالیت ٢٢٠ کانون مساجد خوزستان در امداد‌رسانی به سیل‌زدگان

سیلاب به 538 مدرسه خوزستان خسارت وارد کرد

دانشگاه چمران برای بررسی علت وقوع سیل اعلام آمادگی کرد

148هزار مسافر نوروزی ازجاذبه های آبی اروند وکارون دیدن کردند

اطلاع رسانی دقیق و سریع از ضرورت های شرایط بحرانی است

60 مدرسه خرمشهر برای اسکان سیل زدگان آماده شد

سیلاب سفرهای نوروزی به دزفول را کاهش داد

مدیریت اطلاع رسانی در بحران با کیست؟

دانش آموزان مناطق سیل زده خوزستان از تحصیل باز نمی مانند

مدارس شهرستان اهواز تا پایان هفته تعطیل است

مدارس شهرستان اهواز تا پایان هفته تعطیل هستند

زائران عتبات از دفاتر رسمی ویزای رایگان تهیه کنند

بیش از 96هزارگردشگر از آثارتاریخی شوشتر دیدن کردند

مدیرعامل ایرنا برای بازدید از نقاط سیل زده به خوزستان آمد

راه‌یابی پوستر گرافیست خوزستانی به نمایشگاه معتبری در مکزیک

نمایش فیلم‌های روز در اردوگاه سیل‌زدگان خوزستان

حدود 100 مدرسه روستایی خوزستان در معرض خطر سیل هستند

کتابخانه‌ های سیار کانون به مناطق سیل ‌زده خوزستان رفتند

مراکز آموزش عالی ماهشهر یک هفته تعطیل شدند

سفر اتباع عراقی به ایران از مرز شلمچه شتاب گرفت

452هزار گردشگر از شهرستان اندیکا دیدن کردند

تجمع برای تعطیل کردن تئاتر اهواز

10 اثر تاریخی شوش در فهرست آثار ملی منقول ثبت شد

کسانی خرخره تئاتر خوزستان را می‌جوند

برخی مدارس و تمام دانشگاههای خوزستان تا 19 فروردین 98 تعطیل هستند

عزیمت زائران عتبات عالیات از پایانه مسافری چذابه ممنوع شد

کلاس های درس 2 دانشگاه خوزستان تا 24 فروردین تعطیل شد

مردم اهواز در 13 فروردین به دامان طبیعت رفتند

اعلام آمادگی اداره کل ارشاد خوزستان برای اسکان سیل‌زدگان

عروسک‌های غول‌پیکر خوزستان به مناطق سیل‌زده گلستان رفتند

انتشار فراخوان دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر اهواز با شعار «آب طعم زندگی»

کتابخانه‌ های سیار کانون به مناطق سیل ‌زده خوزستان رفتند

محوطه تاریخی آسیاب‎های شوشتر تا اطلاع ثانوی تعطیل شد

بازدید روزانه هشت تا 10 هزار گردشگر نوروزی از دریاچه سد دزفول

گردشگری آبی در خرمشهر ممنوع شد

ورود گردشگر به آبشارها و قلعه سلاسل شوشتر ممنوع شد

سال رونق تولید فرصتی استثنایی برای جبران