پیام خوزستان

آخرين مطالب

کارگران متروی اهواز گرفتار بدعهدی های شرکت پیمانکار اقتصادي

کارگران متروی اهواز گرفتار بدعهدی های شرکت پیمانکار

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز – کلنگ پروژه قطار شهری اهواز که 13 سال پیش با هدف تسهیل رفت و آمد شهری به زمین زده شد این روزها نه تنها خود به یک معضل ترافیکی تبدیل شده بلکه کارگران این پروژه را هم با چالش مواجه کرده است.
به گزارش ایرنا پروژه متروی اهواز پس از بدعهدی شرکت پیمانکار و مشکلات مالی که تبدیل به جزء جدایی ناپذیر این پروژه شده، مدتیست با مساله معوقات کارگری روبرو شده است.
پروژه متروی اهواز درگیر مشکلات ریز و درشت بسیاری است که پیش از این به بخشی از آنها از جمله ایجاد گره های ترافیکی در شهر توسط سازه های نیمه کاره، استهلاک تاسیسات و تجهیزات بکار رفته شده و بد عهدی های شرکت پیمانکار پرداخته شده است اما درحال حاضر مساله مهم زیر پا گذاشتن حقوق کارگرانی است که بیش از یکسال و 6 ماه از آخرین حقوق پرداختی به آنها می گذرد. بی شک تسریع در تکمیل فازهای این پروژه در کنار تزریق منابع مالی، بکارگیری نقشه راه مشخص و تعهد پیمانکار، نیازمند وجود کارگرانی است که انگیزه لازم برای ادامه کار را داشته باشند.
13 سال پیش که کلنگ پروژه قطار شهری اهواز بر زمین زده شد، مجریان نوید روزهایی در آینده نزدیک برای کاهش بار ترافیکی در شهر اهواز را دادند اما تنها ثمره آن تاکنون حفاری هایی در نقاط مختلف شهر، هدر رفت مبالغ هنگفت و البته بدهی 18 ماهه کارگران فعال در این پروژه بوده است.
**18 ماه بدون حقوق
یکی از کارگران متروی اهواز گفت: 18 ماه است که کارگران شرکت کیسون (مجری قطارشهری اهواز) حقوق نگرفته اند و هیچ کس پاسخگو نیست.
این کارگر مترو ادامه داد: درحال حاضر حدود 100 نیروی حراست و 50 نیروی اداری منتظر پرداخت مطالبات خود هستند.
وی با اشاره به اینکه برخی از این کارگران دارای فرزند و همسر بیمار هستند خاطر نشان کرد: شرایط خانوادگی و سلامت بسیاری از کارگران به مخاطره افتاده است.
**عدم پذیرش اسناد خزانه توسط شرکت کیسون
مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با مقصر دانستن شرکت کیسون به عنوان پیمانکار این پروژه اظهار داشت: سازمان قطار شهری هیچ بدهی به شرکت کیسون ندارد که مبلغی به آن پرداخت کند.
شهرام شاهین زاده ادامه داد: با این وجود به دلیل کاهش بخشی از مشکلات کارگران اعلام امادگی کردیم که اسناد خزانه در اختیار این شرکت قرار دهیم تا بدهی خود را به کارگران پرداخت کند.
وی تصریح کرد: شرکت کیسون حاضر به پذیرش این اسناد نیست و خواستار پرداخت وجه نقد از سوی سازمان قطار شهری است درحالی که در تمام کشور به دستگاه های اجرایی اسناد خزانه پرداخت می شود.
شاهین زاده در پاسخ به این مطلب که آیا برداشتن بخشی از تجهیزات پروژه توسط یکی از کارگران قطار شهری صحت دارد یا خیر گفت: در این خصوص اطلاعی ندارم و نمی توانم اظهارنظر کنم اما اگر کارگران از راه قانونی وارد عمل شده و شکایت کنند ممکن است بتوانند از طریق اجراییات بخشی از طلب خود را به وسیله ضبط تجهیزات شرکت کیسون دریافت کنند.
**تعیین تکلیف کارگران موکول به تشکیل کمیته فنی
رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر اهواز نیز از ارجاع پرونده اختلاف قطار شهری اهواز و شرکت کیسون به کمیته فنی خبر داد و گفت: این پرونده در مرکز با حضور شورایی متشکل از وزیر کشور، کارشناسان و مسئولان استانی بررسی می شود و هرتصمیمی که گرفته شود طرفین مکلف به پذیرش آن هستند.
رحیم کعب عمیر حل مشکل کارگران قطار شهری اهواز را منوط به اعلام نظر نهایی کمیته فنی دانست و خاطر نشان کرد: شهرداری اعلام آمادگی کرد که سه هزار میلیارد اوراق خزانه و چهار هزار میلیارد ریال ملک برای تکمیل فاز اول این پروژه اختصاص دهد اما شرکت کیسون تا این لحظه پاسخی نداده است.
این عضو شورای شهر در پاسخ به این سوال که آیا تا پایان سال جاری کمیته فنی کارگران قطار شهری اهواز را تعیین تکلیف می کند یا خیر گفت: وظیفه ما ارسال اسناد و همچنین پیگیری این مساله است اما نمی توانیم زمان مشخصی برای تشکیل کمیته ارائه دهیم از همین رو نمی توان با قطعیت درباره زمان حل مشکل کارگران این پروژه نظر داد.
وی با بیان اینکه تنها پروژه های مترو اهواز و کرج به صورت فاینانس اجرا شده اند ادامه داد: سایر پروژه های قطار شهری با کمک دولت ساخته شده اند، همین فاینانسور بودن پروژه قطار شهری اهواز سبب عدم تامین منابع مالی شده است.
کعب عمیر با بیان اینکه پروژه قطار شهری اهواز نخستین تجربه شرکت کیسون در امر ساخت قطار شهری بوده است گفت: از همان ابتدا نباید اجازه زخمی کردن صفر تا صد پروژه را به شرکت کیسون می دادند بلکه پروژه باید براساس فازبندی پیش می رفت.
**پولی برای پرداخت نداریم
محمدرضا انصاری مدیرعامل شرکت کیسون از پاسخگویی شفاف درخصوص عملکرد شرکت در این پروژه سرباز می زند و تلاش های خبرنگار ایرنا برای مصاحبه با وی درخصوص سرانجام کارگران اخراج شده و بدهکار، بی نتیجه ماند.
وی چندی پیش باحضور در یک برنامه تلویزیونی درخصوص حقوق معوق کارگران این شرکت بدون ارایه پاسخ دقیقی دراین زمینه گفت: این کارگران اگرچه برای ما عزیز هستند اما ما پولی برای پرداخت به آنها نداریم و درحال حاضر 780 میلیارد ریال چک برگشتی در بین طلبکاران از شرکت کیسون وجود دارد.
طرح توسعه حمل‌ و نقل ریلی درونشهری (جابجایی مسافر با قطار شهری) اول آبانماه سال جاری در تهران و هشت کلانشهر ازجمله اهواز با اهداف بهبود و ارتقای سفرهای درون ‌شهری با مترو، دستیابی به اهداف قانون توسعه حمل‌ و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت و کاهش مصرف سوخت (بنزین، نفت گاز و سی.‌ان‌.جی) و کاهش انتشار آلاینده‌های زیست محیطی امضا شد.
این طرح درحالی امضا شد که پروژه قطار شهری اهواز در همان ایستگاه اول از فاز نخست طرح درجا می زند و کارگران آن برای دریافت حقوق یکسال و نیم خود باید به دستگاه های مختلف متوسل شوند.
پروژه متروی اهواز از نیروگاه زرگان در شمال شرقی اهواز شروع می‌شود و پس از عبور از میدان ‌های اصلی شهر، در منطقه بقایی در جنوب غربی اهواز به انتهای مسیر خود می‌رسد. طول این مسیر بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک کشور 23 کیلومتر و شامل 24 ایستگاه است. این پروژه به دو فاز دسته بندی و فاز نخست آن از فرودگاه تا مصلی همراه با 6 ایستگاه تعیین شده است.
گزارش: ندا رضاپور
9887/6002
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هنوز یارانه ثروتمندان حذف نشده!

2 ماه حقوق معوقه کارگران هفت تپه به زودی پرداخت می شود

کارگران نیشکر هفت تپه از وضعیت معیشتی خود نگرانند

سهمیه لاستیک خوزستان به هفت درصد افزایش یافت

باران پاییزی به کشاورزی خوزستان جان دوباره داد

سهمیه اختصاصی لاستیک خوزستان افزایش یافت

ثبات قیمت اقلام پرمصرف خانوار در بازار اهواز

یک ماه حقوق کارگران نیشکر هفت‌تپه امروز پرداخت می‌شود

خودرو گران می شود؟ وزیر صنعت پاسخ داد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/30

روحانی:به ازای هر نفر 175هزار تومان سهام عدالت اختصاص داده می‌شود

بارندگی 120 میلیارد ریال به کشاورزی اندیمشک خسارت زد

کارگران گروه ملی خواستار پاسخگویی مسئولان شدند

کلینیک‌های صنعت در شهرستان‌های خوزستان فعال شوند

امکان فروش 75 درصد محصولات گروه ملی فولاد خارج از بورس

نگاهی به بازار سکه و طلا

تاخیر در 4 پرواز فرودگاه اهواز به دلیل وقوع پدیده مه

مه صبحگاهی چهار پرواز فرودگاه اهواز را به تاخیر انداخت

مجوز فروش 75درصد محصولات گروه ملی درخارج از بورس صادر شد

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/29

بسته حمایتی هنوز شفاف نیست

کارگران گروه ملی فعالیت خطوط تولید کارخانه را خواستار شدند

خشکسالی موجب نابودی سه میلیون نخل خرما در آبادان شد

بیش از 200 هزار هکتار از جنگل های بلوط خوزستان بیمار هستند

افتتاح آزمایشگاه امور کیفی آب در مسجدسلیمان

چرا سالی 20 هزار میلیارد تومان یارانه به ثروتمندان تعلق می گیرد؟

برداشت ذرت دانه ای در شهرستان شوشتر آغاز شد

طرح نهال کاری 38هکتار از اراضی منابع طبیعی در شوشتر آغاز شد

مجوز خارج سازی شناور مغروقه خانیان در آبراه اروند اخذ شد

حقوق کارگران گروه ملی تا 10روز آینده پرداخت می شود

کارگران نیشکر هفت تپه همچنان پیگیر تحقق مطالباتشان هستند

امکان استفاده از پارکینگ زائرین اربعین در مرز چذابه برای پارک خودروهای سنگین

موجودی کالا در انبارهای خوزستان باید به صفر برسد

آغاز کشت گندم دیم در مسجدسلیمان

چرا وقتی "نیشکر هفت تپه" دولتی بود کسی درباره زیان انباشته آن حرفی نمی‌زد؟!

قول پرداخت یک ماه حقوق کارگران گروه ملی تا هفته آینده / دیدار با کارگران نیشکر هفت‌تپه

کارگران گروه ملی فولاد با مدیریت شرکت همکاری داشته باشند

عملکرد ضعیف بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ریشه‌یابی شود

با 40میلیون‌ چه خودرویی می‌توان خرید؟

دلار باز هم ارزان خواهد شد؛ منتظر ریزش نرخ‌ها باشید

سرمایه گذاران در بندر خرمشهر تسهیلات دریافت می کنند

سرمایه گذاری 100 هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی در بنادر کشور

قضاییه در حال تغییر رویکرد است/ باید مردم را توجیه می‌کردیم که به گرانی دامن نزنند

سدسازی دلیل اصلی کاهش پهنه آبی تالاب شادگان است

طرح آبرسانی به پایانه مسافری چذابه به سرانجام نرسید

سد سازی در کشور با افراط و تفریط همراه بود

انشعاب گاز جایگاه های CNG غیر استاندارد خوزستان قطع می شود

روند توزیع نفت سفید باعث نارضایتی روستاییان اندیکا شده است

پیشرفت 30 درصدی مترو اهواز در 12 سال مایه شرمساری است

حذف مالیات اصناف امکانپذیر نیست