پیام خوزستان

آخرين مطالب

لازمه مقابله با هژمونی استکبار توسعه بدون وابستگی است سياسي

لازمه مقابله با هژمونی استکبار توسعه بدون وابستگی است

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان- غلامرضا شریعتی  در چهارمین نشست نهاد کتابخانه های عمومی استان در استانداری خوزستان اظهار داشت: برخی کشورها با نگاه به بیرون و نادیده گرفتن توان داخلی موفق به توسعه یافتگی شدند ولی توسعه یافتگی آنان وابسته بوده است در حالی که ما با نگاه استقلال طلبانه ای به دنبال توسعه هستیم چراکه توسعه همه جانبه با نگاه به درون انجام می‌شود.
وی مطالعه را عاملی برای بارور کردن تفکر و اندیشه دانست و گفت: تفکر و اندیشه بدون مطالعه راه به جایی نمی‌برد و مطالعه جامعه را به سمت تعالی سوق می‌دهد و موتور محرکه پیشرفت در جامعه است .
استاندار خوزستان توسعه زیرساخت های مطالعه در کشور و ترویج فرهنگ کتاب خوانی را 2 عامل بالا بردن سرانه مطالعه برشمرد و گفت: نهاد کتابخانه های عمومی برای ساخت کتابخانه در نقاط مختلف استان تلاش های بسیاری داشته است که این کار را ارزشمند می دانیم.
وی تاکید کرد به منظور ایجاد عدالت اجتماعی و برخورداری همه نقاط شهرها و حاشیه ها از امکانات رفاهی و خدماتی ضرورت دارد پروژه های نیمه تمام در مناطق حاشیه ای در اولویت کاری نهاد کتابخانه های عمومی استان قرار گیرند.
شریعتی ادامه داد: اگر در پی کاهش آسیب پذیری در مناطق حاشیه ای هستیم، باید شرایط مطالعه مفید و استفاده از کتابخانه ها را فراهم آوریم چراکه قطعا رفتارهای اجتماعی به تبع بالا رفتن مطالعه ارتقا می یابد و می توانیم از مطالعه در جهت کنترل آسیب های اجتماعی به عنوان یک ابزار غیر مستقیم بهره بجوییم.
وی بر بالا بردن جذابیت محیط کتابخانه های عمومی تاکید کرد و گفت: نوجوان و جوانان زمانی به سمت کتابخانه ها می روند که بدانند غذای روحشان در آنجا یافت می شود.
استاندار خوزستان ادامه داد: از نهاد کتابخانه های استان می خواهم برای راه اندازی کتابخانه های الکترونیکی در استان نیز برنامه ریزی کنند تا در این زمینه در کشور پیشگام باشیم.
وی توضیح داد: همچنین ابلاغیه اعتباری هفت میلیارد ریالی صادر شده تا بتوانیم توسط این اعتبار کتابخانه های نقاط حاشیه ای مانند ملاشیه، کارون، باوی و... را تجهیز کنیم.
شریعتی در خصوص سهمیه نیم درصد درآمد شهرداری ها به مدیران امور کتابخانه ها گفت: با شهرداری های حوزه فعالیت خود برای گرفتن این سهم اعتباری مذاکره کنید ، من به عنوان استاندار نیز حمایت لازم را دراین زمینه خواهم داشت.

***تنها منبع درآمد کتابخانه‌ها با چالش رو به روست
مدیر کل نهاد کتابخانه های عمومی خوزستان با اشاره به سهم نیم درصد کتابخانه ها از بودجه شهرداری ها گفت: کتابخانه های عمومی هیچ منبع درآمدی جز این منبع ندارند که در چند سال گذشته این موضوع نیز با چالش رو به رو بوده است.
منصور رستمی بیان کرد: در هفت ماهه نخست سال نهاد کتابخانه های استان تنها 500 میلیون ریال از شهرداری اهواز دریافت کرده در حالی که هزینه یک دوره آب و برق سه کتابخانه در کلانشهر اهواز 620 میلیون ریال شده و ما در این شهر به تنهایی 17 کتابخانه فعال داریم.
وی با اشاره به وضعیت کتابخانه ملاشیه اهواز گفت: این کتابخانه از نظر اداره کل نهاد کتابخانه ها عمومی تکمیل شده است اما هنوز زیرساخت های آن مانند آب و برق با وجود پرداخت حق انشعاب واگذار نشده است.
مدیر کل نهاد کتابخانه های عمومی خوزستان برنامه های هفته کتاب که از 19 آبان در استان آغاز می شود را تشریح کرد و گفت: به منظور بهره برداری بیشتر از هفته کتاب، تا روز 30 آبان برنامه های متنوعی را تدارک دیده ایم که از جمله آنها می توان به نشست های مختلف کتابخوانی، مسابقات کتابخوانی، برنامه های مختلف کتابخوانی برای کودکان، برگزاری نمایشگاه های مختلف کتاب و ... اشاره کرد.
وی توضیح داد: 12پروژه احداث کتابخانه از سال 91 داشتیم که پیشرفت آنها به کندی انجام می شد اما با تلاش یک سال اخیر اکنون اغلب آن ها به مرحله بهره برداری رسیده اند و 2 کتابخانه نیز در هفته کتاب در مناطق محروم به بهره برداری می رسد.


***لزوم بازتعریف معماری کتابخانه های استان
مدیر کل امور شهری استانداری خوزستان نیز بیان کرد: کتابخانه یکی از المان‌های مهم در یک منطقه می تواند محسوب شود برای همین لازم است در طراحی و معماری کتابخانه های استان بازتعریف دیگری داشته باشیم.
شهاب صدیقی بیان کرد: با وجود این که در برخی نقاط کتابخانه عمومی وجود دارد اما تعداد کسانی که جذب کتابخانه می شوند کم است، لذا ضرورت دارد به فراخور حال هر کتابخانه ، فعالیت های جنبی مانند نمایش فیلم به منظور جذب جوانان به سمت کتابخوانی صورت گیرد.
وی با اشاره به بودجه شهرداری ها و سهم نیم درصد کتابخانه ها از این بودجه بیان کرد: در سال 96 بودجه جاری شهرداری ها 27میلیارد ریال بود که از این میزان 17میلیارد ریال محقق شد و 10 شهر از میان 76شهر استان بیشترین میزان بودجه را داشتند.
مدیر کل امور شهری استانداری خوزستان در ادامه بیان کرد: در حالی که می‌بایست وصولی نهاد کتابخانه ها از این بودجه بین 50 تا85 میلیاردریال باشد اما باز هم وصول کتابخانه ها به این میزان نرسید و بسیار پایین تر بود.

خوزستان 220 کتابخانه عمومی دارد که می توان گفت تقریبا فضای موجود کتابخانه های استان 9 هزار و 337 متر مربع است و به ازای هر یکصد نفر یک 1.9متر مربع سرانه کتابخانه ای وجود دارد که این رقم با شاخص سال1400 حدود 2 متر مربع فاصله دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نیویورک تایمز: حدس بزنید جانشین ترامپ کیست؟

حکم حبس حسین دهباشی قطعی شد

مدیرکل سابق محیط زیست یزد بازداشت شد

دستاوردهای انقلاب اسلامی به صورت علمی و متقن تحلیل شود

طراحی سوخته؛ پشت پرده اعتراضات کارگری هفت‌تپه

افزایش 2.5 برابری اعتبارات نوسازی مدارس خوزستان

هدف دانشگاه علوم پزشکی ورود نیروهای تربیت شده به بازار کار است

5 کشته در برخورد تریلی و پراید /فوتی ها مجهول الهویه هستند

برگزاری دو اردوی جهادی در مناطق محروم اهواز

توسعه اورژانس بیمارستان های دانشگاه های علوم پزشکی خوزستان

دختران خوزستانی قابلیت فراوانی در حوزه قرآنی دارند

تحقیقات شاخص اول وظایف دانشگاه علوم پزشکی اهواز

اقدامات خوبی در زمینه کاهش بیماری های غیرواگیر انجام شد

سینا مریدی به کمیته انضباطی باشگاه فولاد احضار شد

خوزستانی‌ها از فردا منتظر افزایش دما باشند

گزارش تصویری / شورای آموزش و پرورش استان با حضور استاندار خوزستان

برگزاری کارگاههای رایگان آموزش روزنامه نگاری آنلاین و گزارش نویسی با همکاری استانداری خوزستان

استاندار خوزستان: نقش بارز آموزش و پرورش در ایجاد سرمایه های اجتماعی / 20 میلیارد تومان اعتبار صرف به روز رسانی امکانات مدارس می شود

گزارش تصویری / نشست هم اندیشی استاندار خوزستان و نمایندگان احزاب سیاسی اصلاح طلب

پیام تسلیت

گزارش تصویری / بازدید استاندار خوزستان از چند پروژه عمرانی و خدماتی منطقه مهدیس

حاجی‌زاده: با تمهیدات اندیشیده شده از تکرار حوادث سال‌های گذشته پیشگیری شد

معاون اداری اداره کل اداری و مالی استانداری منصوب شد

ده سال قبل و بعد؛ چالش مجازی که سیاسی شد

ترامپ: استیضاح شوم، بورس آمریکا سقوط می‌کند

پاسخ دادستان تهران به مدعیان برپایی رفراندوم حجاب

توئیت مهاجری درباره جنتی و علم‌الهدی

از شکنجه تا واقعیت پشت پرده کارگر بازداشتی هفت تپه

شماره 34 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

مسیر تأمین آب آشامیدنی مردم اهواز فراهم شده است

وضعیت سیل در شعیبیه تحت کنترل است/ تخلیه چند منزل در نزدیکی مسیل

اختلاف برسر زیرگذر شهر باستانی شوش/ پل یا زیرگذر؛ مسئله این است

خانه های روستای دراویزه در معرض ریزش/ زندگی با طعم دلهره

سلفی خبرساز بهرام رادان در اهواز

روستایی در معرض رانش زمین و غرق شدن/مردم راه نجات می خواهند

دمای هوا در خوزستان به زیر 3 در جه رسید

گردشگران گرفتار شده در ارتفاعات برفگیر دزفول نجات یافتند

تمهیدات لازم برای مقابله با سیلاب در دزفول اندیشیده شده است

10هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم درحوزه کشاورزی اندیمشک ایجاد می شود

صلح و سازش بین دو عشیره در اهواز بعد از یک سال اختلاف

68 خانوار از سیلاب روز گذشته خوزستان آسیب دیده‌اند

دهدز با دمای منفی سه درجه سردترین شهر خوزستان/ پیش‌بینی پدیده مه

اعزام پزشکان متخصص برای ویزیت رایگان به روستاهای محروم شادگان

مسیر ارتباطی شهرک امام رضای اندیمشک ایمن‌سازی شد

دستگیری و انهدام باند سارقان خودرو در دزفول

آیین نمادین گرامیداشت هوای پاک در اهواز برگزار شد

رتبه اول آموزش همگانی محیط زیست به خوزستان رسید

امیدوارم بارش باران خشکسالی 15 ساله خوزستان را ریشه کن کند

قاتل فراری در حال خروج از مرز دستگیر شد

سند ملی مبارزه با مواد مخدر باید در استان اجرا شود