پیام خوزستان

آخرين مطالب

بررسی زنده سوزی سگ ها در اهواز

سگی زنده سوزی نشد / مشکل اهواز زمین های رها شده است سياسي

سگی زنده سوزی نشد / مشکل اهواز زمین های رها شده است

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - انتشار کلیپی از زنده سوزی سگ ها در اهواز هر چند موج اعتراضی گسترده‌ای علیه این موضوع راه انداخت ولی بررسی‌ها نشان می دهد سگی در این حادثه زنده سوزی نشده است.

خبرگزاری مهر ، گروه استان ها- کوثر کریمی: در چند روز اخیر انتشار کلیپی که در آن چند سگ آتش گرفته به تصویر کشیده شده اند، بازتاب زیادی در فضای مجازی داشت. در این کلیپ عنوان شده که حدود 300 سگ به صورت زنده در آتش سوزانده شده‌اند.
محیط زیست اعتقاد دارد که اراضی خالی و رها شده اهواز و عدم برخورد مناسب با مالکان به منظور تعیین تکلیف این اراضی به یکی از معضلات شهری اهواز تبدیل شده است.
محیط زیست همچنین اعلام کرده که تخلیه زباله و پسماندهای مختلف در برخی اراضی منجر به تجمع سگ ها می شود.
سازمان پسماند شهرداری اهواز اما اعتقاد دارد که هنگام سوزاندن مقداری زباله در قلعه چنعان لاشه سه سگ بی جان نیز دچار آتش سوزی شده است.
در این میان شهرداری کوت عبداله باید نسبت به وقوع چنین آتش سوزی هایی که سلامت جسمی شهروندان را تهدید می کند، پاسخگو باشد.
سگ‌ها زنده نبودند
رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری اهواز در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: سه شب قبل فردی کلیپ زنده سوزی 300 سگ در یک مکان را پخش کرد؛ مکان فوق در محدوده جغرافیایی شهر اهواز نیست و انتهای مهدیس و در کوی قلعه چنعان واقع شده است.

محمدرضا قنواتی ادامه می دهد: هنگام آتش سوزی مقداری زباله در قلعه چنعان لاشه سه سگ بی جان نیز درون زباله ها دچار آتش سوزی شده است.
وی با تأکید بر اینکه شهرداری اهواز هرگز چنین اقدامی انجام نداده است، می گوید: کسانی که با انتشار کلیپ دروغین باعث تشویش اذهان عمومی می شوند، باید پاسخگو باشند.
قنواتی در پایان می گوید: هرچند محدوده وقوع این آتش سوزی زباله ، شهرستان کارون بوده و ارتباطی با اهواز ندارد ولی انتشار چنین کلیپ های دروغینی صحیح نیست.
رئیس اداره محیط زیست اهواز نیز در گفتگو با خبرنگار مهر بیان می کند: مدتی است که شهرداری کوت عبداله (شهرستان کارون) و شهرداری منطقه هشت اهواز، زباله ها را در محوطه پشت بُنک داران به صورت غیر قانونی تخلیه می کنند؛ در مقابل دوره گردها مواد بازیافتی را جداسازی و باقیمانده را هم می سوزانند.
علی بنی عگبه اضافه می کند: در این مورد نیز سه قلاده سگ بی جان دچار آتش سوزی شده و با زباله ها سوختند؛ لاشه این سگ ها مرده و بعد در زباله ها رهاسازی شده بودند.
وی یادآور می شود: شهرداری منطقه هشت اهواز و کوت عبداله را ملزم کردیک زباله ها به محل پشت بُنک داران منتقل و رهاسازی نشوند اما آنها مدعی شدند که خودروهای ناشناس به صورت غیرقانونی این کار را انجام و شهرداری بارها آنجا را تمیز کرده است.
رئیس اداره محیط زیست اهواز در واکنش به اینکه چرا هیچ تمهیداتی برای زمین های خالی و رها شده در شهر نمی شود تا محلی برای تخلیه زباله یا تجمع سگ ها نباشد، می گوید: اراضی خالی در برخی مناطق از جمله محلات تازه تأسیس شده شهر اهواز به محلی برای تخلیه پسماند و زباله های ساختمانی تبدیل شده و کامیون های بسیاری این زباله ها را تخلیه می کنند.
بنی عگبه ادامه می دهد: یکی از معضلات شهر همین اراضی خالی است و شهرداری به تنهایی نمی تواند این مشکل را حل می کند و متأسفانه در عین حال کسی با مالکان اراضی خالی برخورد نکرده و مسئله به صورت مبهم مانده است.

شهردار منطقه هشت اهواز نیز در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان می کند: کلیپی که افرادی با هدف نشر اکاذیب در فضای مجازی منتشر و به ناحق شهرداری اهواز را متهم کردند، اصلا صحت ندارد.
ذبیح اله خدامرادی می افزاید: شهرداری اهواز طی سال جاری در هیچ منطقه ای نسبت به اتلاف سگ های ولگرد اقدام نکرده و نقطه اعلامی پشت مهدیس یعنی قلعه چنعان، در محدوده شهرستان کارون است.
وی یادآور می شود: در همین مورد پخش شده نیز هیچ سگی به صورت زنده سوزی جان خود را از دست نداده و لاشه سه سگ مرده از قبل آتش سوزی آنجا افتاده بود که با سوختن زباله ها دچار حریق شدند.
شهردار منطقه هشت می گوید: این شهرداری همواره از فعالیت ماشین آلات و هرگونه اشخاص حقیقی یا حقوقی که نسبت به تخلیه زباله در اراضی شهری اقدام می کنند، جلوگیری و برخوردهای لازم را دارد.
خدامرادی با تأکید بر اینکه همه زباله های شهر اهواز به سایت سفیره منتقل می شوند، ادامه می دهد: جلوگیری از تخلیه زباله کامیون ها در اراضی شهری و حتی انتقال آنها به پارکینگ نیز از جمله اقدامات انجام شده در این راستا است.
گلایه های بسیار
از سوی دیگر عضو هیئت مدیره انجمن حامیان طبیعت و حیوانات خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به همکاری خوب مردم و خیران حامی حیوانات در زمینه جمع آوری سگ ها می گوید: از زمانی شروع فعالیت بارها به سازمان پسماند اهواز مراجعه و آمادگی خود را برای جمع آوری سگ ها، واکسیناسیون، عقیم سازی و رهاسازی آنها اعلام کردیم ولی هیچ یک از روسای این سازمان ها حاضر به همکاری نشدند.
معصومه قربان پور بیان می کند: در حال حاضر که مدیرعامل جدید ، فقط ابتدای شروع کار، با عقیم سازی سگ ها و واگذاری محوطه ای برای رهسازی آنها اعلام موافقت کرد که تا این لحظه اصلا هیچ کدام از این وعده ها نیز عملیاتی انجام نشده است.
قربان پور با اشاره به اینکه انجمن حامی حیوانات چهار سال ایت این موضوع را در اهواز پیگیری کرده اند، می گوید: مدیر فعلی سازمان پسماند از همکاری ضعیف سازمان های مردم نهاد در زمینه جمع آوری سگ های خیابانی گلایه داشته در صورتی که اگر بنا بر انجام کار نبود هرگز چهار سال پیگیر حل این مشکل نبودیم.
وی با اشاره به اینکه از زمان شروع به کار انجمن تاکنون 200 قلاده سگ جمع آوری و 180 قلاده آنها عقیم سازی شدند، بیان می کند: مکانی را با هزینه شخصی یکی از اعضای نوع دوست انجمن در مسیر جاده صنایع فولاد روستای دامغه کوچک خریداری و این سگ ها را نگهداری می کنیم.
عضو هیئت مدیره انجمن حامیان طبیعت خوزستان در ادامه اظهار می کند: در حال حاضر اولویت نگهداری با سگ های تصادفی و یا سگ های آسیب دیده است چون مکان تعیین شده مساحت زیادی ندارد.
این حامی حیوانات می گوید: در یکی از موارد سگی داشتیم که با اسید سوزانده شده بود و زیر این شکنجه دوام نیاورده و تلف شد؛ متأسفانه اتفاقات زیادی برای حیوانات رخ داده ولی شهرداری یا هیچ ارگان دیگری حاضر به حمایت نیست.
قربان پور انتقاد می کند: شهرداری اهواز بودجه ای برای جمع آوری سگ ها از مجلس شورای اسلامی دریافت می کند ولی سرنوشت این اعتبار مشخص نیست؛ این موضوع از سوی استانداری خوزستان در زمان ریاست محمدامین طالقانی اعلام شده که پسماند بودجه را دریافت می کند.
قربان پور با اشاره به اینکه سازمان پسماند همواره حاضر به همکاری با ما نبوده است، اظهار می کند: چندی پیش، منصور کتانباف شهردار اهواز اعلام کرد که کشتار سگ ها ممنوع است و هیچ شهرداری حق کشتار ندارد و اگر کسی بنا دارد تا سگ ها را جمع آوری کند باید هزینه خود نسبت به این اقدام عمل کند.
وی یادآور می شود: زمانی معاون سازمان پسماند اعلام کرد که طی 18 سال کشتار سگ ها انجام شده ولی هیچ تغییری در کاهش تعداد سگ ها مشاهده نشد؛ قاعدتا وقتی تعداد زیادی سگ را می کشند، مابقی به غذای بیشتری رسیده و در نهایت جفت گیری بیشتر می شود.
عضو هیئت مدیره انجمن حامیان طبیعت خوزستان عنوان می کند: البته وظیفه جمع آوری سگ های خیابانی تنها برعهده شهرداری تنها نیست و باید استانداری، فرمانداری، دامپزشکی، شهرداری و پسماند همه با همکاری یکدیگر این کار را انجام دهند تا هزینه ها سرشکن و بودجه تأمینی لازم بین آنها تقسیم شود.
قربان پور گلایه می کند: زمانی دامداری ها 100 کیلو استخوان را با هزینه 20 هزار تومان به فروش می رساندند ولی اکنون هم دامپزشکی آنها را از نگهداری این استخوان ها منع کرده و هم اینکه کیلویی یک هزار تومان به انجمن حامیان حیوانات می فروشند در حالی که اگر دامپزشکی عنایت ویژه ای مبنی بر الزام همکاری دامداری ها داشت دیگر شاهد این بی مهری ها نبودیم.
وی ادامه می دهد: عقیم سازی سگ به تنهایی کافی نیست و باید مکانی برای نگهداری آنها در کمربندی دور شهر تعیین و بعد از عقیم سازی به آنها غذارسانی شود تا حیوان برای تأمین تغذیه خود مجبور به بازگشت به شهر نباشد.
عضو هیئت مدیره انجمن حامیان طبیعت خوزستان در پایان می گوید: متأسفانه شهرداری اهواز ابتدا مکانی بدون امنیت را در ملاشیه و بعد هم مکانی نزدیک به سفیره آن هم بدون انشعابات و فنس کشی برای نگهداری از سگ ها پیشنهاد کرد که اصلا مناسب نبودند.
به گزارش خبرنگار مهر ، دفتر هماهنگی خدمات شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اسفند ماه 92 با اشاره به اهمیت مدیریت بهداشت عمومی شهری توسط شهرداری ها، بر رعایت کامل مفاد دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های ولگرد به روش زنده گیری که در سال 87 توسط دبیرخانه ستاد مرکزی کنترل جمعیت حیوانات ناقل بیماری به انسان تدوین و با امضای معاون هماهنگی امور عمرانی وزیر کشور برای اجرا به استانداری ها ابلاغ شد، تاکید کرده است.
بر اساس این دستورالعمل، شهرداری ها موظف به زنده گیری سگ های ولگرد هستند و شهرداری ها با نظارت فرمانداری ها و استانداری ها ملزم به اجرای این دستورالعمل بوده و در صورت عدم اجرا مرتکب تخلف قانونی می شوند.
آبان ماه 92 نیز رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور طی نامه ای خطاب به استانداران سراسر کشور مجدد بر رعایت دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های ولگرد به روش زنده گیری تاکید کرده است.
اما آنچه که پرواضح است، در کلان شهر اهواز همکاری های بین بخشی تنها در جلسات برگزاری در این خصوص نمود پیدا می کند و مصوبات این جلسات مبنی بر زنده گیری و مشخص کردن مکان برای نگهداری از سگ های ولگرد و عقیم سازی آنها تا جلسه بعد به مرحله فراموشی می رسد!

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارزآوری 30 میلیون دلاری گردشگری سلامت در خوزستان

مجموعه بردگوری‌های بردپاره در ایذه ثبت ملی شد

اصلاح‌طلبان بهانه‌تراشی می‌کنند/ جناح‌های موجود پوشش‌دهنده همه مطالبات جامعه نیستند

700 گروه جهادی تهران در زمینه محرومیت زدایی فعالیت می کنند

ساخت و تعمیر 620 واحد مسکونی در دشت آزادگان توسط سپاه تهران

70 سری جهیزیه به زوج های جوان سوسنگرد اهدا شد

دستبند پلیس اهواز بر دستان سارق حرفه ای پمپ های آب

جشنواره صلح و کودک در اندیمشک برگزار شد

به بهتر شدن شرایط استان و کشور کمک کنید

ظریف : هزینه مقاومت را بر مردم تحمیل نکنیم

استاندار خوزستان: باید دنبال خلق ثروت از طریق علم بود

نخبگان ثروت جامعه را رقم می زنند

مشکلات فاضلاب در مناطق نوساز اهواز قابل قبول نیست

باند حرفه ای موبایل قاپ در اهواز به زانو درآمد

وجود 42 هزار اشتراک غیرمجاز آب در شهر اهواز

دمای هوای خوزستان آخر هفته افزایش می یابد

شوش میزبان سی‌ویکمین جشنواره تئاتر استان خوزستان

دستور ویژه رهبری به رئیس جمهور برای حل مشکل آب اهواز

14 درصد از مشترکین آبفا در اهواز بد مصرف هستند

تیم دختران بسکتبالیست نوجوان اروند بر تیم یزد غلبه کرد

تشکیل کمیته اشتغال ایثارگران در دستگاه های اجرایی خوزستان

6000سگ بی صاحب دراهواز وجود دارد/عدم همکاری نهادها برای جمع آوری

حل مشکل آب و فاضلاب استان نیازمند نگاه ملی است

4 مغازه فلافل فروشی در اهواز دچار حریق شدند

57 درصد مشترکان آب سقف الگوی مصرف را رعایت می کنند

واکنش کواکبیان به سخنان آیت‌الله یزدی

آیت‌الله یزدی: آقای روحانی اگر نمی‌توانی، برو

هیات فرهنگی بصره عراق به منطقه آزاد اروند سفر کرد

عضویت دستگاه نظارتی در کمیته اشتغال ایثارگران برای تحقق سهمیه اشتغال ایثارگران در دستگاه های اجرایی

گزارش تصویری / بازدید استاندار خوزستان از کانال بحره

ساخت 2 هزار و 300 خانه آسیب دیده از سیل خوزستان ادامه دارد

1950 کارت هوشمند برای معلولان در شادگان صادر شده است

تبادل فرهنگی هنری از اروند آغاز و به سراسر ایران ادامه خواهد داشت

دکتر امیر محبیان: «انحصار قدرت» از آفات نظام حزبی است/ شفافیت مانع پیوند قدرت و ثروت در کشور می‌شود

آتش این بار در ارتفاعات کوه مناردر بخش چلو اندیکا شعله ور شد

آتش در ارتفاعات اندیکا شعله ور شد

طرح مدیریت پسماند حفاری خوزستان تاییدیه محیط زیست ندارد

پساب صنعتی خورموسی را به جیوه آلوده کرده‌است

پیروزی تیم بانوان بسکتبال جوانان اروند برابر چهارمحال و بختیاری

مردم با گرانی می‌سازند اما با بی‌عدالتی نمی‌سازند

پیش بینی باران در برخی نقاط خوزستان/ شهرهای جنوبی بر مدار شرجی

نظام اسلامی ماشین و خانه های چند میلیاردی مسئولان را برنمی تابد

مشاور رهبری : نباید فضایی درست کنیم که مردم را به جهنم بفرستیم

اعتماد مردم به مجریان انتخابات جلب شود

روی گردانی از امامت و ولایت مصیبت به بار می‌آورد

روحیه همدلی مشکلات سیل خوزستان را خنثی کرد

70 آسیب اجتماعی در کشور شناسایی شده است

ساخت منازل زلزله زده مسجدسلیمان به زودی آغاز می شود

اجرای طرح ایمن سازی سواحل در خوزستان

کانون های هلال احمر طلاب بیشتر شوند