پیام خوزستان

آخرين مطالب

جرائم اینترنتی و فضای مجازی خوزستان 150 درصد رشد داشته اند اجتماعي

جرائم اینترنتی و فضای مجازی خوزستان 150 درصد رشد داشته اند

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - سرپرست اداره تشخیص و پیشگیری پلیس فتای خوزستان گفت: آمار ورودی پرونده ها و دستورات قضایی در حوزه جرائم با منشا فضای مجازی و اینترنتی در سال جاری 150 درصد افزایش داشته است.
به گزارش ایرنا ستوان مجید ویسی عصر چهارشنبه در شورای اجتماعی استان خوزستان در سالن جلسات استانداری افزود: این پرونده ها از موارد اقتصادی به موضوعات غیراخلاقی در حال تغییر شکل هستند البته باید یادآور شد که افراد در بیشتر موارد مربوط به جرایم اخلاقی و اجتماعی به ما مراجعه نمی کنند.
وی با بیان اینکه خوزستان جایگاه سوم ضریب نفوذ کاربران در شبکه های مجازی را دارد، گفت: خوزستان با وجود تغییرات رتبه دیگر استان های کشور طی چند سال اخیر این جایگاه را حفظ کرده است.
وی اظهار داشت: در بحث تولید محتوا برای فضای مجازی مدعی هستیم که تولید کنندگان خوبی هستیم اما کارگردانان مناسبی نیستیم به این دلیل که نمی دانیم این تولیدات باید در کجا تهیه و توزیع شوند.
سرپرست اداره تشخیص و پیشگیری پلیس فتای خوزستان افزود: بیشتر افرادی که سواد رسانه ای تدریس می کنند تخصص لازم را ندارند و باید آموزش ضمن خدمت ببینند.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خوزستان نیز در این نشست با بیان اینکه خوزستانی ها نسبت به سایر کاربران فضای مجازی بیشتر در معرض آسیب هستند، گفت: این میزان از حضور باعث رشد معضلات اجتماعی و فرهنگی می شود.
صادق کریمی کیا افزود: ظرفیت اختصاص اعتبار ملی به طرح های جدید این شورا در سال 97 به پایان رسیده است با این وجود دستگاه های اجرایی برنامه های کاری خود را برای آینده آماده کنند تا با آمادگی هرچه بیشتر در سال 98 بودجه مورد نیاز پیگیری شود.
وی اظهار داشت: هنوز نتوانسته ایم از اعتبارات استانی برای طرح های سال جاری استفاده قابل توجهی داشته باشیم در صورتی که با موافقت استاندار از این ظرفیت در سال جاری نیز می توان برای فعالیت های شورای اجتماعی با محوریت منابع استانی بهره گرفت.
دبیر شورای اجتماعی استان خوزستان با بیان اینکه تحرک خوبی در حوزه مناطق حاشیه ای و کم برخوردار این استان صورت گرفته است، افزود: متولیان فعالیت های خود را تا زمان تخصیص اعتبار متوقف نکنند و دستگاه ها نگران پشتیبانی مالی نباشند.
وی گفت: موضوعات اجتماعی در خوزستان نسبت به دیگر استان ها از تفاوت های چشم گیری برخوردار است اما اقدامات و برنامه ریزی ها باید به سمتی هدایت شوند که بهبود شرایط اجتماعی و فرهنگی را در پی داشته باشد.
کریمی کیا جمعیت یک میلیون و 70 هزار نفری دانش آموزی استان خوزستان را ظرفیتی مناسب برای اقدامات پیشگیرانه در حوزه آسیب های اجتماعی دانست و افزود: اگر موضوعات اجتماعی از سوی مدیران جدی گرفته شوند به طور قطع آسیب های کمتری بوجود می آید.
وی تولید محتوای لازم و آموزش های سواد رسانه ای در پهنه فضای مجازی را ضروری دانست و اظهار داشت: درست است که فضا، مجازی است اما نیاز است تا آن را واقعی دید تا بتوان با درک درست برای گروه های مختلف سنی برنامه ریزی کرد.
دبیر شورای اجتماعی استان خوزستان افزود: در حال حاضر مصرف مردم ایران از میانگین کاربران کشورهای در حال توسعه در دنیا سبقت گرفته است و به تبع آن کاربران خوزستانی از میانگین کشوری حضور بیشتری در فضای مجازی دارند.
وی اضافه کرد: این حضور باعث رشد معضلات اجتماعی و فرهنگی می شود برای مثال در شهر اهواز فضای فیزیکی مناسب برای تفریح وجود ندارد بر همین اساس جوانان به فضای مجازی پناه می برند.
وی خواستار دخالت هرچه سریعتر دستگاه های متولی از جمله ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش استان و سازمان های مردم نهاد به بحث آسیب های اجتماعی ناشی از فضای مجازی شد و گفت: تعداد 50 هزار معلم و یک میلیون و 70 هزار دانش آموز جامعه هدف مناسبی است که می تواند تاثیرگذار باشد.
مدیرکل اجتماعی استانداری خوزستان افزود: سواد رسانه ای و پیشگیری از آسیب های ناشی از فضای مجازی نیاز به طرح مدون، برنامه ریزی عملیاتی و پیش بینی های اعتباری دارد.
** فضای مجازی منشا بسیاری از آسیب های اجتماعی
یک کارشناس حوزه دیجیتال نیز در این نشست با بیان اینکه نسل جدیدی از فناوری تحت عنوان اینترنت اشیاء در راه است که با ورود آن به کشور کاربران به طور کامل تحت تاثیر فضای مجازی قرار خواهند گرفت، گفت: استان خوزستان در آسیب های اجتماعی رتبه قابل دفاعی ندارد تا جایی که منشا عمده آن فضای مجازی تشخیص داده شده است.
حجت الاسلام محمد جواد روحانی نژاد افزود: بررسی ها نشان می دهد که 68 درصد کل طلاق ها بخاطر ارتباطات خارج از عرف در فضای مجازی و یا نوع پوشش افراد است.
وی به وجود برخی شبکه ها و صفحات مجازی تحت عنوان توزیع کننده مواد مخدر و یا آموزش دهنده نحوه استعمال آن اشاره کرد و گفت: گستردگی این شبکه ها در بین کاربران را باید به یک فرصت تبدیل و از آن برای آموزش های پیشگیرانه استفاده کنیم.
این کارشناس حوزه دیجیتال بر لزوم بکارگیری معنویت در آموزش ها و برگزاری دوره های پیشگیری تاکید کرد و افزود: هر روز کنترل والدین بر فرزندان کمتر و قدرت این شبکه ها بیشتر می شود.
وی خاطرنشان کرد: اغلب کاربران بدون داشتن هیچ مهارتی وارد این فضا شده اند و طبیعی است که در معرض آسیب های مختلفی قرار بگیرند.
وی به اقدام وزارت کشور در جهت آموزش های مجازی و غیر حضوری تحت عنوان آموزش سواد رسانه ای ویژه کارکنان دولت اشاره کرد و گفت: پیشنهاد می شود حداقل یک جلسه از این آموزش ها حضوری انجام شود تا مخاطب با درک بیشتری در جریان موضوع قرار بگیرد.
براساس اعلام معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش از تعداد 56 میلیون کاربران سراسر کشور تعداد 20 میلیون کاربر سن زیر 18 سال دارند.
9931/3022

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دما در اهواز رکورد زد

تامین آب طرح‌های مقابله با ریزگرد از محل آب شرب شهرهای خوزستان

طرح منشاءیابی خارجی ریزگرد کشور سال آینده به اتمام می رسد

100 پروژه عمرانی در روستاهای دزفول در دست اجرا است

دعای روز بیستم ماه مبارک رمضان

معدوم‌سازی بیش از 5 هزار کیلوگرم مواد غذایی غیربهداشتی در خوزستان

در جنگ و موشک‌باران، زندگی در دزفول جاری بود

کشف 280 هزار نخ سیگار خارجی قاچاق در بهبهان

کاهش 74 درصدی بارش‌های اردیبهشت‌ماه خوزستان

شاهد شیوع بیماری واگیردار در مناطق درگیر سیل نبوده‌ایم

پیش‌بینی افزایش رطوبت در خوزستان / اهواز 45 درجه‌ای شد

بازاریابی در برخی واحدهای تولیدی مغفول مانده است

اعلام آمادگی جمعی از دانشگاهیان شهید چمران برای کمک به مدیریت شهری اهواز

جامعه امروز ما به عدالت امیرالمومنین(ع) نیاز دارد

پاسخگویی به مشکلات مردم در اولویت کاری دستگاه ها قرار گیرد

اعمال شب‌ نوزدهم ماه مبارک رمضان

اوج فضیلت ماه رمضان در شب‌های قدر است

پیش‌بینی گرد و خاک موقتی برای روزهای اول هفته خوزستان

باران و خاک، مهمان هفته آینده خوزستان هستند

به خرمشهر نگاه می‌کنم، عشق است

دعای روز هجدهم ماه مبارک رمضان

کارامدی دفاعی رزمندگان اسلام در عملیات بیت المقدس به اثبات رسید

شتاب بخشی به بازسازی خرمشهر ضرورت برای پاسداشت مقاومت ها است

روحیه انقلابی رمز پیروزی در جنگ فرهنگی، اقتصادی و سیاسی است

ابر و باد و باران شمال و شرق خوزستان را فرا می گیرد

آسمان آخر هفته خوزستان غبارآلود است

خروجی آب شیرین تالاب شادگان به خلیج فارس مسدود شد

درگیری خانوادگی در الوار گرمسیری اندیمشک یک کشته برجا گذاشت

دعای روز هفدهم ماه مبارک رمضان

کارمند اداره برق شوش بدلیل برق گرفتگی جان باخت

مرکز نیکوکاری غدیر دهدز افتتاح شد

باند سارقان منزل و مغازه در اهواز متلاشی شد

وزش باد و گرد و غبار برای خوزستان پیش بینی می شود

فشار خون بالا، عامل بسیاری از مرگ‌های زیر 70 سال

خوزستان، شمال ابر، جنوب غبار

فشار خون بالا از مهمترین علل بیماری های ناتوان کننده است

زمین‌لرزه 3.7 ریشتری در سردشت هندیجان

سردشت هندیجان لرزید

برگزاری 2 هزار برنامه به مناسبت روزهای سوم و چهارم خرداد در خوزستان

مردم مراقب کلاهبرداری‌های پیامکی باشند

روستای سیل‌زده "حمدان سلجه"؛ بلاتکلیفی، چادرنشینی، گرما

17مغازه به دلیل رعایت نکردن شئونات اسلامی درآبادان پلمپ شدند

230 تن گندم در اندیمشک طعمه حریق شد

جوان موتورسوار در برخورد با تانکر جان داد

ساعت کاری جدید بانک‌های خوزستان اعلام شد

کمیته امداد دزفول یکهزارو573 دانش آموز و دانشجو زیرپوشش دارد

ادارات خوزستان از امروز با ساعت کاری جدید فعالیت می‌کنند

دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان

به من زندگی ببخش ...

اطلاعیه هواشناسی خوزستان در پی پیش‌بینی وقوع گرد و غبار