پیام خوزستان

آخرين مطالب

خاطره‌بازی با محمد علوی درباره جام ملت‌های 2004

به داور گفتم "خدا پدر و مادرت را نیامرزد"/ دوست داشتم به خاطر همسرم مقابل بحرین بازی کنم ورزشي

به داور گفتم "خدا پدر و مادرت را نیامرزد"/ دوست داشتم به خاطر همسرم مقابل بحرین بازی کنم

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - بازیکن تیم‌ملی ایران در جام ملت‌های 2004 چین از شرایط تیم‌ملی در آن دوره صحبت کرد و بازی نکردن جلوی بحرین را یکی از خاطرات بدش در آن جام عنوان کرد.
به گزارش ایسنا، جام ملت‌های آسیا 2004، آخرین دوره‌ای بود که تیم‌ملی ایران موفق شد در جمع سه تیم برتر رقابت‌ها قرار بگیرد. در این دوره از رقابت‌ها که برانکو ایوانکوویچ هدایت ایران را برعهده داشت، ترکیبی از بازیکنان جوان و نامدار راهی چین شدند که یکی از آن‌ها محمد علوی، بازیکن 22 ساله تیم فولاد بود.
محمد علوی در گفت‌وگو با ایسنا درباره اتفاقات و شرایط تیم‌ملی در جام ملت‌های 2004 توضیح داده است که در ادامه این گفت‌وگو را می‌خوانید:
* پیش از جام ملت‌ها، همایون شاهرخی جای خودش را به برانکو ایوانکوویچ داد. با تغییراتی که در ترکیب کادرفنی تیم‌ملی رخ داد تصور می‌کردید که ایران بتواند در جام ملت‌ها مقام کسب کند؟
ما واقعا برای جام ملت‌ها تیم خوبی داشتیم و بدون بی‌احترامی به هیچ‌کس، بهترین دوره تیم‌ملی، جام ملت‌های 2004 بود که توانستیم مقام سوم را کسب کنیم.
* تدارکات و امکانات تیم‌ملی برای این مسابقات چطور بود؟
اصلا به خاطر همین می‌گویم که ما بهترین تیم‌ ادوار مختلف ایران بودیم. امکانات و شرایط ما برای حضور در جام ملت‌های 2004 به اندازه الان نبود و تدارکات ایران ضعیف بود. سرمربی هم امکانات زیادی در اختیار نداشت ولی با این حال توانستیم نتایج خوبی در چین کسب کنیم.
* ایران بازی‌ها را خوب آغاز کرد و توانست تایلند را با سه گل شکست دهد. با این حال در بازی دوم، کار تیم‌ملی گره خورد و از عمان 2 بر صفر عقب افتادیم. آیا عمان را دست کم گرفته بودید؟
رحمان رضایی و بداوی از زمانی که اتریش بودیم با هم درگیری داشتند. البته درگیری آن‌ها ابتدا کوچک بود اما شاهکارشان در بازی عمان رخ داد. درگیری آن‌ها به خاطر مساله خاصی نبود ولی در بازی مقابل عمان ابتدا با هم لفظی درگیر شدند و بعد فیزیکی.
بازیکنان عمان از تیم‌ملی نوجوانان با هم بودند و همان‌ها در رده بزرگسالان با هم بازی می‌کردند. به نظرم آن تیم، بهترین تیم‌ملی عمان بود. البته واقعیتش ما هم عمان را دست کم گرفته بودیم چون هم ما و هم آن‌ها می‌دانستیم که ایران قطب اول فوتبال آسیاست. متاسفانه بازی گره خورد اما توانستیم بازی را به تساوی بکشیم.
* در دیدار مقابل عمان یک اتفاق ناشایست هم رخ داد. منظورمان دعوای رحمان رضایی و علی بداوی در اوایل نیمه دوم بود. دلیل این اتفاق چه بود؟
این دو بازیکن از زمانی که اتریش بودیم با هم درگیری داشتند. البته درگیری آن‌ها ابتدا کوچک بود اما شاهکارشان در بازی عمان رخ داد. درگیری آن‌ها به خاطر مساله خاصی نبود ولی در بازی مقابل عمان ابتدا با هم لفظی درگیر شدند و بعد فیزیکی.
* پس از مرحله گروهی، در مرحله یک چهارم نهایی به مصاف کره‌جنوبی رفتیم که در دیداری تاریخی تیم چهارم جام جهانی 2002 را با نتیجه 4 بر 3 شکست دادیم. از آن دیدار برایمان بگویید.
بازی با کره‌جنوبی خاطرات شیرنی برای همه ما داشت. من در این بازی زمانی که ابراهیم تقی‌پور مصدوم شد، مجبور شدم به جای او در خط دفاع بازی کنم. خدا را شکر خیلی خوب در این پست بازی کردم و با هنرنمایی علی کریمی توانستیم بازی را ببریم. ما تیم یکدل و خوبی داشتیم که تک‌تک بازیکنان باکیفیت بودند.
* حسین کعبی از معطلی یک روزه تیم‌ملی در فرودگاه پیش از بازی با کره‌جنوبی تعریف می‌کرد. چه اتفاقی رخ داده بود؟
نمی‌دانم سهوی بود یا عمدی ولی ما را یک روز در فرودگاه معطل کردند. البته در فرودگاه بیکار ننشستیم و آهنگ گذاشتیم و شاد بودیم. نگران بازی با کره هم نبودیم و در کنار هم خوشحال بودیم. خیلی خاطرات شیرینی بود.
* یکی از خاطرات تلخ جام ملت‌های 2004، ناداوری داور لبنانی در بازی با چین بود که بازی را برای چینی‌ها درآورد.
نمی‌دانم داور تحت تاثیر تماشاگران قرار گرفته بود یا فکر این بود که به چینی‌ها حال بدهد. او واقعا بد سوت زد. آن جایی که علی کریمی دریبل کرد و بازیکن چینی خطای شدیدی روی او انجام داد، داور باید پنالتی می‌گرفت و دفاع چینی را اخراج می‌کرد اما این کار را نکرد. به همین دلیل من که تعویض شده بودم، برای اعتراض به سمت کمک داور رفتم و به عربی به او گفتم که خدا پدر و مادرت را نیامرزد. او هم سریعا به داور گفت و من را از روی نیمکت اخراج کرد. من آن زمان به خاطر تعویض شدنم هم ناراحت بودم. ما می‌توانستیم در 90 دقیقه بازی را ببریم چون تیم خیلی خوبی داشتیم.
* خاطره جالب دیگری از سال 2004 دارید؟
نمی‌دانم داور تحت تاثیر تماشاگران قرار گرفته بود یا فکر این بود که به چینی‌ها حال بدهد. او واقعا بد سوت زد. آن جایی که علی کریمی دریبل کرد و بازیکن چینی خطای شدیدی روی او انجام داد، داور باید پنالتی می‌گرفت و دفاع چینی را اخراج می‌کرد اما این کار را نکرد. به همین دلیل من که تعویض شده بودم، برای اعتراض به سمت کمک داور رفتم و به عربی به او گفتم که خدا پدر و مادرت را نیامرزد. او هم سریعا به داور گفت و من را از روی نیمکت اخراج کرد.
خاطرات زیادی از جام ملت‌ها دارم. یکی از بهترین‌های آن‌ها گلی بود که به چین زدم. هیچ‌وقت یادم نمی‌رود که تماشاگران چینی سروصدای زیادی داشتند اما وقتی گل زدم همه ورزشگاه ساکت شده بودند و این اتفاق خیلی عجیب بود. یکی دیگر از خاطرات جالب هم چیپ آقا یحیی بود. (باخنده) اگر بخواهم از خاطرات تلخی هم که داشتم بگویم می‌توانم به باختمان مقابل چین اشاره کنم. متاسفانه در بازی با چین با این که عقب افتادیم، من گل قشنگی زدم و بازی به تساوی کشیده شد تا امیدوار شویم اما اخراج ستار زارع به خاطر بی‌تجربگی، از دست دادن موقعیت تک به تک توسط علی بداوی و پنالتی‌ای که داور روی علی کریمی اعلام نکرد باعث شد ما به فینال نرسیم. با این حال چون من اخراج شدم نمی‌توانستم در دیدار رده‌بندی هم بازی کنم. انگیزه زیادی برای حضور مقابل بحرین داشتم که دلیل آن بحرینی بودن همسرم بود. خیلی دوست داشتم که در دیدار رده‌بندی مقابل بحرین بازی کنم.
* پس با خانواده همسرتان کل‌کل هم داشتید؟
آن‌ها اصالتا ایرانی هستند ولی پاسپورت بحرین دارند. البته آن‌ها طرفدار فوتبال ایران هستند.
* فدراسیون فوتبال پس از این مسابقات چه پاداشی به ملی‌پوشان داد؟
فدراسیون در این رقابت‌ها به ما خوب می‌رسید. او پس از هر بازی به اتاق‌هایمان می‌آمد یا نفری 4000 تا 5000 دلار یا سکه به بازیکنان می‌داد. البته دلار آن زمان هزار و خرده‌ای تومان بود اما الان حدود 10 هزار تومان است. (باخنده) البته یک گره کوچک در جام جهانی بود که می‌گفتند به بازیکنانی که در جام جهانی حضور دارند نزدیک به 100 میلیون تومان می‌دهند ولی به ما چیزی نرسید.
* صحبت پایانی‌ای دارید؟
برای تیم‌ملی آرزوی موفقیت می‌کنم. آخرین دوره‌ای بود که عنوان کسب کردیم. در این دوره هم ما بازیکنان خوبی داریم و مربی حرفه‌ای بالای سر تیم است. توقع ما این است که حداقل، قهرمانی را کسب کنند چون بهانه‌ای ندارند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

4 خوزستانی در اردوی تیم ملی جودو نوجوانان

تیم سورتمه اهواز به برتری رسید

توسعه زیرساخت های ورزش استان در اولویت است

2 خبر از رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام تختی

مبعلی از تیم استقلال خوزستان جدا شد

ایمان مبعلی رسما از استقلال خوزستان جدا شد/مقصد بعدی فولاد؟

مدافع فولاد خوزستان جدایی خود را از این تیم اعلام کرد

اهواز میزبان مسابقات اتومبیلرانی اسلالوم قهرمانی کشور شد

حضور تیم فوتسال فولاد در مسابقات دسته اول کارگری کشور

قضاوت 2 خوزستانی در مسابقات بین‌المللی کشتی فرنگی

مرکز فیزیوتراپی ورزشی باشگاه نفت آبادان آماده ارائه خدمات به ورزشکاران است

میزبانی اهواز از راند پایانی مسابقات اتومبیلرانی اسلالوم کشور

دلیل حذف پتروشیمی از بسکتبال باشگاه‌های جهان برای ما واضح نیست

حذف پتروشیمی از جام باشگاه‌های بسکتبال جهان

پیمان شیرزادی از فولاد رفتنی شد

دروازه بان استقلال خوزستان از این تیم جدا شد

پیمان میری از نفت مسجدسلیمان جدا شد

ماریو بودیمیر بازیکن جدید پرسپولیس؛ قاتلی خونسرد یا مهاجمی بی انگیزه!!

ستاره محبوب برانکو بازهم مصدوم شد

وعده به بازیکنان استقلال برای افزایش انگیزه آنها

فولاد خوزستان با یک تیم باشگاهی از کشور غنا دیدار می کند

حضور گرجستان و مصر در رقابت‌ های کشتی فرنگی جام تختی قطعی شد

آبادان میزبان مسابقات کاراته قهرمانی کشور شد

دعوت 4 خوزستانی به اردوی انتخابی تیم‌ملی دو و میدانی نوجوانان

جدایی گلر استقلال خوزستان از این تیم

به دلیل نبود زیرساخت، 10 درصد از اهداف‌مان هم محقق نشده است

تمجید باشگاه "آ اس‌ رم" ایتالیا از فولاد

دیدار تدارکاتی فولاد در کیش با تیم‌های داخلی و خارجی

مسابقات کشتی فرنگی جام تختی با حضور 16 تیم برگزار می شود

دیدار تدارکاتی فولاد در کیش با تیم‌های داخلی و خارجی

حضور وزیر ورزش در مراسم افتتاح سالن 2500 نفری اندیمشک

تساوی فولادنوین در لیگ دو فوتبال با حضور سرمربی تیم ملی جوانان

ایرانسل خواهان قرارداد با چهار تیم خوزستانی لیگ برتر است

تیم بسکتبال پتروشیمی جام باشگاه های جهان را از دست داد

مهاجم نفت مسجدسلیمان از این تیم جدا شد

چهار بازیکن جدید به تیم فوتبال کارون اروند خرمشهر پیوستند

بوستانی سرمربی استقلال خوزستان شد

کریم بوستانی رسما سرمربی استقلال خوزستان شد

سه کشتی گیر جوان خوزستانی در جام تختی شرکت می کنند

حضور 6 تیم خارجی در مسابقات کشتی فرنگی جام تختی قطعی شد

فراخوانده شدن عبدولی از سوی بنا برای حضور در جام وهبی امره ترکیه

نشان برنز کشتی‌گیر خوزستانی در مسابقات پهلوانی کشور

دیدار تدارکاتی شاگردان سرجیو و مرزبان در آبادان

شریعتی: تا سال گذشته پای استقلال خوزستان ایستادم اما اکنون متولی دارد

دعوت 2 خوزستانی به اردوی استعدادهای برتر هندبال کشور

شناگر خوزستانی در اردوی انتخابی تیم ملی معلولان

تجهیز جاده های سلامت خوزستان به تجهیزات ورزشی

میزبانی جام حذفی فوتبال از خرمشهر جابجا نشده است

مهاجم سابق تیم پارس جنوبی به نفت مسجدسلیمان پیوست

تیم فوتبال نفت مسجدسلیمان برابر ذوب آهن متوقف شد